O Víně

30.12.2014 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 30.12.2014 07:00

Otevřené sklepy Pavlov 2014 pojaté jako obrázkový seriál

Dne 29. listopadu 2014 jsme se zúčastnili tradiční vinařské akce. Otevřené sklepy v Pavlově se konají vždy poslední listopadovou sobotu a také letos přilákaly řadu návštěvníků.

My jsme vyrazili už v pátek v deset, Míra nabral nejprve mě, pak Jardu a nakonec podpůrný zásobovací oddíl z České Lípy. Cesta ubíhala plynule, byla přerušena kousek za Prahou, kdy jsme se stavili u Blanky maminky. Už cestou jsme ladili formu, asi nejvíc nám chutnalo raritní sylvánské modré od pana Fasory.

Bydleli jsme v krásném apartmánu (obrázek 1), který pro nás dle slibu z loňska zajistila Iris (obrázek 2). Ihned po příjezdu nám zhodnotila seriál Vinaři jako pan prezident: „To je strašná kundovina. Voni si snad ty kokoti myslej, že tady chodíme do vinice a rovnou tam sbíráme plný láhve.

Potěšil mě její strhávač jelenů, který mě po pěti letech vzal na milost, vylezl mi na klín a usnul (obrázek 3). Loni na mě ještě vrčel a chňapal.

Večer jsme vyrazili na domluvenou degustaci k panu Martincovi (obrázek 4-6). Dělá v nejlepším slova smyslu jednoduchá, příjemná, selská vína. Hlavně pro sebe, tradičně, s minimálními chemickými zásahy. Sedělo se, popíjelo se výborné vínko, povídalo, ale čas byl neúprosný. Nechtěli jsme přetáhnout nápřah, rozloučili jsme se a před půlnocí zapadli spát.
V sobotu bylo zataženo, foukal vítr, ochladilo se a drobně poprchávalo. Přesto bych počasí na tohle roční období nazval rozumně snesitelné. Nákup vstupenek proběhl rychle a bez problémů, vstupné pořád stejné. Dobře, že jsme si přivstali a šli nakoupit už v půl desáté, pak už byla fronta o poznání delší.

Začali jsme tentokrát netradičně dole u pana Iliase. Vína tradičně dobrá, ceny jsou trochu někde jinde, ale co vím, pan vinař s prodejem problém nemá, budiž mu přáno.

Pak jsme se tradičně vyfotili u lisu (obrázek 7- 9). Pokračovali jsme ke Garčicům (obrázek 10), zde ještě nebyla velká fronta. Opět to u nás vyhráli na celé čáře, krásná vína. Nejen Honza si stěžoval na letošní špatnou úrodu a celkově nevidí tento ročník moc příznivě.

Pokračovali jsme do nového sklepa Reistenu a zde se konalo skutečně příjemné překvapení. Nabízeli zde výhradně vína ročníku 2013 a 2012, která byla dobře pitelná a s klidným svědomím jim mohu dát palec nahoru.
Pokračovali jsme k Topolanským, opět příjemná vína, nejvíc mi chutnal Muller a Chardonnay v bariku, cenu okolo 250 Kč akceptoval nákupem jen Jarda. Zapamatovatelná slečna měla stále vše na svém místě (obrázek bohužel chybí).
U Jiřího Šilinka jsme mohli dokonce k tankům a s panem vinařem privátně ochutnali letošní ročník. Nejvíce nám chutnal rýnský ryzlink (obrázek 11-12).

Chutnalo nám též ve sklepě pana Mikulského a v Révě Rakvice, ostatní vinařství mě jako tradičně nezaujala. A znovu připomínám, že jde jen a výhradně o můj osobní názor, sami je určitě vyzkoušejte.

Pak jsme se přesunuli na ubytování, něco pojedli, odložili přebytečné tekutiny a trochu si odpočinuli. Večer jsme tradičně zamířili k Honzovi Garčicovi do jeho nového sklepa na ochutnávku mladých vín (obrázek 13-14). Honza nám dal ochutnat všechna svá mladá vína, vysvětlil, jak postupuje, co od nich očekává a člověk měl pocit, jako kdyby stál skvělému malíři za zády a bez dechu sledoval, co kreslí. Honza s některými víny moc spokojen nebyl, ale to je asi úděl každého, kdo něco opravdu umí- věčná nespokojenost a snaha dělat vše ještě lépe.

Mě nejvíce oslovilo sylvánské zelené a cuvée Sauvignon s Neuburským. Okolo osmé jsme se rozloučili, protože pro vinaře musí být tenhle den neuvěřitelný zápřah a zamířili na ubytování.
Zde jsme ještě drobně popíjeli, okolo jedenácté jsme pak definitivně zakončili naše působení na této akci a usnuli.
V neděli jsme vyzvedli koupená vína- skvělá služba, stále chválím, rozloučili se s vinaři, ale nezamířili domů. Náš cíl byly Božice u Znojma, domovská obec Jirky a Vlasty, Mírových příbuzných, které den předtím provázel. Jirka nám hodlal představit svůj starý (obrázek 15-16), ale především nově zrekonstruovaný sklep (obrázek 17-20). Že se mu to skutečně moc povedlo se přesvědčte na fotkách. Jirka je hobbyvinař, který dělá víno výhradně pro potřebu rodiny, tudíž není šance se s nimi někde setkat. Velmi pěkná, výborně pitelná vína. Moc nám všem chutnalo a byl to pro mě další skvělý zážitek tohoto víkendu.
Domů jsme tudíž dorazili po sedmé večer, následoval detox a depréze..-)
Celý víkend se díky fajn partě se mnou, lidem okolo a vinařům skvěle vydařil. Na Pavlovské sklepy dorazilo asi 1250 lidí a pokud mohu doporučit, zařaďte si tuto akci i vy do svého kalendáře.
 
Tak za rok zase nashledanou.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3421x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5