O Víně

27.11.2014 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 27.11.2014 07:00

První úroda v Rajské vinici

V říjnu se uskutečnila první panenská sklizeň hroznů z nově vybudované terasovité Rajské vinice ve Znojmě. Několika snímky z bohužel pomračeného dne, se podívejme, jak vinice vypadala v srpnu letošního roku.

Čas letí opravdu rychle. V lednu 2011, jsem napsal reportáž o historii Rajské vinice ve Znojmě viz temto odkaz a následně v rozhovoru s členem představenstva Jaroslavem Chaloupeckým z Vinařství Lahofer Dobšice o budoucnosti nově budované městské vinice. Toto vinařství totiž celou vinici vybudovalo a obhospodařuje ji. K reportáži jsou připojeny fotografie, jak to na podzim v roce 2010, kdy na terasách pod nádherným Mikulášským kostelem se začala budoucí vinice tvořit, vypadalo. Zemní práce ve velmi strmém svahu nad Dyjí, který byl po řadu desetiletí porostlý šeříkovými keři, nebyly vůbec jednoduché. Bylo důležité se rozhodnout, jak bude budoucí vinice vypadat a poté se pustit do budování vhodných teras. O vysázených odrůdách Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský a Sauvignon bylo jasno hned zpočátku. Jsou to odrůdy typické pro Znojemskou vinařskou podoblast a jsou zařazené do apelačního systému VOC Znojmo. K těmto odrůdám přibylo několik dalších jako vzorky a ukázka jakési malé naučné stezky.

Vince vybudovaná na příkrém svahu je samozřejmě náročná na obdělávání. V podstatě každý řádek má svoji malou terasu podepřenou dřevěnými kůly, což dodává vinici velice pěkný vzhled. Tím je ale vyloučená jakákoliv mechanizace a veškeré práce se musí dělat ručně. Přátele a kolegy, kteří diskutovali pod výše dříve uvedenou reportáží ohledně vedení s obavou, aby tem nebyla drátěnka a kovové sloupky, musím uklidnit. Vedení révy je historické, podobně jako v první polovině 20. století. Každý keř má svůj kůl, k němuž jsou přivazované výhony révy. Tím se také docílilo větší množství hlav na plochu. Celkem je tu vysázeno 2 500 keřů révy uvedených odrůd. První sklizeň Veltlínu zeleného proběhla v říjnu a sklidilo se 480 kg hroznů o cukernatosti 21,5 °NM. V příštím roce už se budou sklízet všechny tři odrůdy. Obavy vinařů, že návštěvníci a turisté budou hrozny trhat, se bohužel částečně vyplnily a tak má městská policie další místo ke střežení. Navíc prý připravují pro příští rok nějaké další opatření.

Rajská vinice umocňuje nádherný pohled na panorama starého královského a vinařského Znojma. Dobrý nápad s obnovením dávné historické vinice na svahu se nepochybně vydařil. Nový degustační stánek je v provozu od jara do podzimu a milovníci vína a pěkných výhledů na staré Znojmo, rotundu, údolí řeky Dyje, přehradu, Hradiště či na protější Kraví horu, si zde mohou vychutnat řadu vzorků vín Vinařství Lahofer Dobšice. A od příštího roku zřejmě i víno z Rajské vinice. Vzhledem ke sklizenému množství jej nebude nikdy dost, ale svým způsobem to bude vždy víno výjimečné.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3456x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5