O Víně

14.11.2014 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 14.11.2014 07:00

Degustace vinařství Konečný, Čejkovice

Dne 16. října 2014 jsme přivítali v Klubu přátel vína Ústí nad Labem další premiérové vinařství, a to vinařství Konečný z Čejkovic. Zavítal mezi nás spolupracovník vinařství Dušan Hanzlík.

Se Staňou osobně jsme se seznámili na Litoměřickém hroznu, ale v tento datum nemohl kvůli vinobraní. S Dušanem však byla neméně bezproblémová spolupráce, tudíž degustaci nic nebránilo. Vlivem pozdních dovolených, chřipek a dalších úkazů jsme zaznamenali slabší účast, bylo 42 vínomilců. Alespoň jsme se tak nenaběhali a atmosféra byla komornější. Základní předpoklad úspěchu výtah jezdil.

Degustace začala na čas, Dušan si vzal slovo a začal nás zásobovat dle očekávání zajímavými informacemi o vinařství. Staňa Konečný je mladý vinař okolo třicítky. Sám vinařil jen příležitostně, pomáhal příbuzným a známým, jak je na Moravě obvyklé. Pak se oboru nevěnoval vůbec, měl úplně jinou práci svařoval bazény. Ale po pár letech se k oboru vrátil, nejprve pomáhal u několika vinařů (Mádl), aby pak od tatínka dostal pár řádků vinic. Víno z nich vyrobené bylo velmi kladně přijato, tudíž se rozhodl, že dál už bude pokračovat sám, jako profesionál. Dnes obhospodařuje výhradně s pomocí rodiny a brigádníků 4 hektary vinic.

Obhospodařuje v duchu integrované produkce, pomáhá si řízeným kvašením a zakváší čistými kulturami kvasinek. Díky své zručnosti si sám vyrobil řadu zlepšováků, to se ale musí vidět osobně - například "kolovrátek" na etiketování láhví.

Jak sami vidíte v příloze, Dušan poslal velmi stručný degustační list, který doplnil v průběhu večera. Pro mě osobně byla nová informace, že vinaři ustupují od psaní analytických hodnot na láhve po té, co Zemědělská inspekce provedla rozbor láhví starých zhruba rok, kde se hodnoty mohou změnit, a pokud přesně neseděly z etiketou, ihned rozdávala pokuty.

Vinařství se hodně věnuje vínům červeným, což někteří návštěvníci radostně kvitovali. Víno dávají do dřeva, používají kvůli barvě vinifikátor a vína nechávají delší dobu ležet. Prodávat se snaží vždy až tehdy, když je víno na prodej vhodné, uvítali by však být v takové ekonomické situaci, aby tato doba mohla být ještě delší.

Mně osobně nejvíce chutnalo Sylvánské zelené a Zweigeltrebe. A shodli se na tom plus mínus i návštěvníci, jak při hlasování, tak při nákupu. Od září totiž máme nový systém hodnocení, který vymyslel Míra a který se velmi osvědčuje. Každý stůl, kterých je obvykle deset až 12, může napsat jednoho víno, na kterém se shodnou, které jim nejvíce chutnalo. Nezdrží to příliš degustaci, nedochází totiž k dohadování, a vinař má určitou rámcovou zpětnou vazbu. 

Na závěr degustace proběhla tradiční losáž a Dušan obdržel tradiční štafetový kolík od Libora Čížka. A už mohu odtajnit posledně slibovaný slogan, Libor totiž jedovatě napsal: Dělej radši bílá.

Ještě bych připomněl zajímavé balení láhví, krabice nejsou tradiční, ale ploché, ve tvaru desky. Moc se mi to líbí, párkrát jsem to již viděl, a mnohem lépe se s nimi manipuluje. Pro mě osobně byla nová informace, že vinaři ustupují od psaní analytických hodnot na láhve po té, co Zemědělská inspekce provedla rozbor láhví starých zhruba rok, kde se hodnoty mohou změnit, a pokud přesně neseděly z etiketou, ihned rozdávala pokuty.Prodej byl spíše průměrný, Staňa si je dobře vědom cen moravských vín, které navíc letos ještě porostou - úroda kvůli počasí poklesla o třetinu. Tudíž vína prodává za ceny trochu vyšší, s vědomím, že své kupce si najde. V průměru byla cena okolo 200,- Kč. Dušan prodeji pomohl tím, že pokud si někdo koupil 6 vín, dával ještě slevu deset procent. Děkujeme. Degustace se opět povedla, byla příjemná a zejména milovníkům červených vín doporučujeme osobní návštěvu vinařství.

 
   Název   Velikost 
  degulist konečný.pdf   60.7 kB 
Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2834x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5