O Víně

22.05.2014 Mara Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 22.05.2014 07:00

Wachauer Weinfrühling 2014 (I. část)

První část reportáže, v níž se tradičně ohlédneme za jednou z nejznámějších a nejnavštěvovanějších vinařských akcí Rakouska, tj. za vinařskou akcí Wachauer Weinfrühling, tentokráte ročníkem 2014.

Ačkoliv jsem si původně naplánoval účast na jiné vinařské akci, tak nakonec jsem se i v letošním roce objevil ve vinařské podoblasti Wachau na tamní největší vinařské akci zvané Wachauer Weinfrühling, jež se každoročně koná během prvního květnového víkendu, tzn., že v letošním roce se akce konala v termínu 3. - 4. května 2014, napříč celou vinařskou podoblastí Wachau, kdy po oba dva dny byly brány jednotlivých vinařství otevřeny od 10 do 18 hodin. Vinařská akce byla tradičně bezplatná, ačkoliv dlouhodobě jsem odpůrcem tohoto řešení, ostatně jako i mnoho menších vinařství, tak nevypadá, že by se to mělo měnit, ačkoliv je i díky tomu tato vinařská akce již zbytečně masová, i když hlavní příčina samozřejmě spočívá ve věhlasu tamní vinařské podoblasti. V sobotu večer se pak na zámku v městečku Spitz konala tradiční akce zvaná Steinfeder Night, přičemž tato akce je zpoplatněna částkou 20 €.

V letošním roce bylo možné navštívit neuvěřitelných 105 místních vinařství, jež byla rozprostřena do několika obcí po obou březích Dunaje, konkrétně šlo o obce (v závorce je uveden počet otevřených vinařství): Dürnstein (3), Elsarn am Jauerling (1), Gut am Steg (4), Hundsheim (2), Joching (7), Mautern (2), Mauternbach (2), Mitterarnsdorf (4), Oberarnsdorf (4), Oberloiben (5), Rossatz (5), Rührsdorf (5), Spitz (19), St. Michael in der Wachau (2), Unterbergern (2), Unterloiben (8), Vießling (2), Weißenkirchen in der Wachau (15) a Wösendorf in der Wachau (13). Mapu viničních tratí pro tuto vinařskou podoblast si můžete bezplatně stáhnout z webových stránek vinařského sdružení Vinea Wachau Nobilis Districtus pod tímto odkazem. Já jsem tradičně navštívil pouze vinařství nacházející se na kvalitativně zajímavějším levém břehu Dunaje, přičemž v letošním roce jsem jich navštívil celkem 30. Již nyní Vám však mohu slíbit, že v první polovině července se dočkáte i některých vinařství a jejich vín, na něž se v průběhu této vinařské akce nedostalo (např. Weingut F. X. Pichler, Weingut Rudi Pichler, Weingut Heinz & Adrienne Sigl, atp.), jelikož k jejich degustaci bych se měl dostat během třídenního největšího rakouského vinného veletrhu VieVinum 2014.

Vzhledem k tomu, že vinařská podoblast Wachau je, vyjma mnoha jiných věcí, známa i svým specifickým zatřiďováním vín, tak si tradičně dovolím připomenout tamní kategorie pro zatřiďování vín, jimiž jsou Steinfeder, Federspiel a Smaragd, tak jak je definuje tamní vinařské sdružení Vinea Wachau Nobilis Districtus pro bílá a růžová suchá vína:

Steinfeder - obsah alkoholu činí max. 11,5 %, cukernatost moštu činí 15 °KMW až 17 °KMW (cca 16,12 °NM až 18,85 °NM), název symbolizuje trávu s úzkými stébly (Stipa pennata) rostoucí v místních vinicích na kamenitých půdách (na silikátových horninách). Jedná se o lehká, svěží, ovocná vína, jež jsou vhodná pro každodenní popíjení. V současnosti je tato kategorie mírně na ústupu a nejnižší kategorií se mnoho vinařstvích stává kategorie Federspiel.

Federspiel - obsah alkoholu činí 11,5 % až 12,5 %, cukernatost moštu činí min. 17 °KMW (cca 18,85 °NM), název pochází ze sokolnictví, což byl dříve oblíbený sport ve vinařské podoblasti Wachau. Jedná se o středně těžká, klasická vína spojující svěžest a ovocnost kategorie Steinfeder s plností a elegancí kategorie Smaragd. Nyní jde zřejmě o nejrozšířenější a nejpopulárnější kategorii, jelikož kvalita vína je obvykle ve skvělém poměru k ceně a navíc tuto kategorii nabízí takřka všechna vinařství.

Smaragd - obsah alkoholu činí nejméně 12,5 %, cukernatost moštu činí min. 18,5 °KMW (cca 20,90 °NM), název symbolizuje ještěrku zelenou (Lacerta viridis), jejímž přirozeným biotopem jsou právě místní terasovité vinice. Jedná se o plná, elegantní vína s velkým potenciálem pro dalších archivaci, avšak i jako mladá vína mají svojí nespornou kvalitu. Víceméně každé vinařství má v této kategorii zatříděné nějaké víno (výjimku představují pouze ty nejmenší vinařství), u větších vinařství je v této kategorii zastoupení poměrně velké a často rozlišené dle jednotlivých viničních tratí, z nichž tato vína pocházejí.

Po nezbytném úvodu nastává čas se podívat na jednotlivá vína a vinařství, přičemž v dnešní první části reportáže se ohlédneme za víny prvních 15 vinařství pocházejících z vinařských obcí Unterloiben, Oberloiben, Weißenkirchen in der Wachau, Joching a Wösendorf in der Wachau, přičemž jako obvykle jsem se seznam navštívených vinařství snažil udělat, co nejpestřejší, od opravdové špičky celé vinařské podoblasti Wachau, potažmo i Rakouska až po menší rodinná vinařství lokálního významu. Já jsem se během této vinařské akce tradičně soustředil na vína jakostní kategorie Smaragd, kterou mám nejraději, avšak samozřejmě jsem se dostal i k přechutnání mnohých vín jakostní kategorie Federspiel, jež mě umí velmi příjemně překvapit, hlavně díky skvělému poměru cena/kvalita, jelikož vína jakostní kategorie Smaragd jsou přeci jenom občas až trochu nadceněná a musím říci, že v letošním roce mě rozhodně tato vína překvapovala příjemně poměrně často. Vzhledem k velkému počtu ochutnaných vín i jejich celkové kvalitě by bylo těžké nějaká konkrétní vína, jež mě zaujala vypsat, protože by jich bylo poměrně opravdu velké množství, jelikož ročník 2013 se u tamních bílých vín zdá zatím velmi povedený, neb jde o vína harmonická s nádhernou kyselinkou a zajímavým archivačním potenciálem, zvláště vína z odrůdy Riesling (Ryzlink rýnský) si rozhodně zaslouží alespoň 2-3 roky archivovat.

V loňském roce si mnozí čtenáři pochvalovali mé tipy na zajímavá vinařství, tudíž když není prostor na vypsání zajímavých vín, tak se alespoň ohlédnu za jednotlivými vinařstvími, přičemž tradičně mě zaujala vinařství, jež představují to nejlepší z Wachau, mezi ty dlouhodobě patří tato vinařství: Weingut Emmerich Knoll, Weingut Josef Jamek, Weingut Prager-Bodenstein či Weingut Fam. Schmelz, přičemž nejvíce mě zaujalo zřejmě první a posledně jmenované, avšak nejenom tyto top vinařství si zaslouží zmínit, mně se tradičně velmi líbila vína např. z vinařství Weingut Franz Pichler či Weingut Karl Holzapfel, ostatně právě vína těchto dvou vinařství vyhledávám v této části Wachau nejraději, aneb jejich styl mně sedí tak nějak nejvíce a takřka nikdy mě nezklamou. Avšak dále bych mohl zmínit i další vinařství, jež mně v tomto ročníku potěšila, např. Weingut Andreas & Martina Gattinger, Weingut Roman & Manfred Jäger, Weingut Erich Machherndl. Rozhodně i vína z ostatních vinařství byla velmi zajímavá, tradičně pak především vína z odrůd Grüner Veltliner (Veltlínské zelené) a Riesling (Ryzlink rýnský), takže z hlediska kvality vín není akci rozhodně, co vyčíst.

V rámci hodnocení vín jednotlivých vinařství jsem vzhledem k délce vynechal detailní popis vín, tudíž v případě Vašeho zájmu o detailnější popis určitých vín, jejich cen, atp., mě stačí kontaktovat na e-mailovou adresu v záhlaví a v nejbližším možném termínu se Vám pokusím požadované informace zaslat. Hodnocení vín jsem rozdělil dle jednotlivých vinařství, jejichž vína jsem přechutnal, vinařství jsou řazena v pořadí, tak jak se nacházejí na levém břehu Dunaje proti jeho toku (tj. od Kremsu směrem k Melku), s tou výjimkou, že první dvě vinařství leží na pravém břehu Dunaje, vína jsou pak řazena od nejlepších/nejzajímavějších dále, v příloze pak naleznete několik fotografií z vinařské podoblasti Wachau, přičemž většina fotografií pochází z mého archivu, jelikož během této akce nemám příliš času fotografovat. Vysvětlivky k popiskům u vín, pak naleznete na konci tohoto článku.

Weingut Martin & Karin Fink, Unterloiben 36, A-3601 Dürnstein
90 bodů - Riesling Smaragd 2013 Loibenberg (RI, tr)
89 bodů - Grüner Veltliner Smaragd 2013 Selection „U" (GV, tr)
88 bodů - Grüner Veltliner Federspiel 2013 Kräutles (GV, tr)
88 bodů - Chardonnay Smaragd 2013 Süßenberg (CH, tr)
87 bodů - Grüner Veltliner Federspiel 2013 Frauenweingarten (GV, tr)
87 bodů - Roter Muskateller Smaragd 2013 Klostersatzl (RM, tr)
86 bodů - Gelber Muskateller Federspiel 2013 Rothenhof (GM, tr)

Weingut Leo Alzinger, Unterloiben 11, A-3601 Dürnstein
93 bodů - Riesling Smaragd 2013 Höhereck (RI, tr)
92 bodů - Riesling Smaragd 2013 Liebenberg (RI, tr)
92 bodů - Grüner Veltliner Smaragd 2013 Mühlpoint (GV, tr)
90 bodů - Grüner Veltliner Federspiel 2013 Mühlpoint (GV, tr)
90 bodů - Riesling Smaragd 2013 (RI, tr)
89 bodů - Riesling Federspiel 2013 (RI, tr)

Weingut Emmerich Knoll, Unterloiben 10, A-3601 Dürnstein
95 bodů - Riesling Smaragd 2013 Schütt (RI, tr)
94 bodů - Grüner Veltliner Smaragd 2013 Loibenberg (GV, tr)
93 bodů - Riesling Smaragd 2013 Loibenberg (RI, tr)
92 bodů - Grüner Veltliner Smaragd 2013 Kreutles (GV, tr)
92 bodů - Gelber Traminer Smaragd 2013 (TR, tr)
90 bodů - Grüner Veltliner Federspiel 2013 Kreutles (GV, tr)

Winzerhof Herbert Leonhartsberger, Oberloiben 3, A-3601 Dürnstein
90 bodů - Riesling Smaragd 2013 Höhereck (RI, tr)
90 bodů - Grüner Veltliner Smaragd 2013 Loibenberg (GV, tr)
89 bodů - Grüner Veltliner Smaragd 2012 Höhereck (GV, tr)
89 bodů - Riesling Smaragd 2012 Loibenberg (RI, tr)
88 bodů - Gewürztraminer Smaragd 2012 Frauenweingarten (TR, tr)
88 bodů - Sauvignon Blanc Smaragd 2012 Frauenweingarten (SB, tr)

Weingut Wolfgang & Waltraud Bäuerl, Oberloiben 28, A-3601 Dürnstein
93 bodů - Riesling Smaragd 2012 Kellerberg (RI, tr)
92 bodů - Grüner Veltliner Smaragd 2013 Kellerberg (GV, tr)
92 bodů - Riesling Smaragd 2013 Loibenberg (RI, tr)
91 bodů - Grüner Veltliner Smaragd 2013 Loibenberg (GV, tr)
89 bodů - Grüner Veltliner Federspiel 2013 Kreutles (GV, tr)

Weingut Paul Stierschneider-Urbanushof, Oberloiben 17, A-3601 Dürnstein
91 bodů - Riesling Smaragd 2013 Rothenberg (RI, tr)
91 bodů - Grüner Veltliner Smaragd 2013 Schütt (GV, tr)
90 bodů - Riesling Smaragd 2013 Loibenberg (RI, tr)
90 bodů - Grüner Veltliner Smaragd 2013 Alte Reben (GV, tr)
89 bodů - Sauvignon Blanc Smaragd 2013 Klostersatz (SB, tr)
88 bodů - Grüner Veltliner Federspiel 2013 Frauenweingarten (GV, tr)
87 bodů - Gelber Muskateller Federspiel 2013 Guglzipf (GM, tr)

Weingut Roman & Manfred Jäger, Kremser Straße 1, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau
93 bodů - Riesling Smaragd 2013 Steinriegl (RI, tr)
92 bodů - Grüner Veltliner Smaragd 2013 Achleiten (GV, tr)
92 bodů - Riesling Smaragd 2013 Achleiten (RI, tr)
91 bodů - Riesling Federspiel 2013 Steinriegl (RI, tr)
89 bodů - Riesling Federspiel 2013 Achleiten (RI, tr)
88 bodů - Grüner Veltliner Federspiel 2013 Vorderseiber (GV, tr)

Weingut Andreas Lehensteiner, Kremser Straße 7, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau
92 bodů - Grüner Veltliner Smaragd 2013 Achleiten (GV, tr)
92 bodů - Riesling Smaragd 2013 Pichl Point (RI, tr)
90 bodů - Grüner Veltliner Smaragd 2013 Hinterkirchen (GV, tr)
88 bodů - Grüner Veltliner Federspiel 2013 Hinterkirchen (GV, tr)
87 bodů - Riesling Federspiel 2013 Terrassen (RI, tr)
87 bodů - Grüner Veltliner Federspiel 2013 Terrassen (GV, tr)

Weingut Andreas & Martina Gattinger, Weitenberg 350, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau
92 bodů - Riesling Smaragd 2012 Steinriegl (RI, tr)
91 bodů - Grüner Veltliner Smaragd 2013 Weitenberg (GV, tr)
91 bodů - Riesling Smaragd 2013 Steinriegl (RI, tr)
89 bodů - Riesling Federspiel 2013 Terrassen (RI, tr)
89 bodů - Chardonnay Smaragd 2013 (CH, tr)
88 bodů - Grüner Veltliner Federspiel 2013 Weitenberg (GV, tr)

Weingut Prager-Bodenstein, Wachaustraße 48, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau
95 bodů - Riesling Smaragd 2013 Wachstum Bodenstein (RI, tr)
95 bodů - Riesling Smaragd 2013 Klaus (RI, tr)
95 bodů - Grüner Veltliner Smaragd 2013 Wachstum Bodenstein (GV, tr)
94 bodů - Grüner Veltliner Smaragd 2013 Achleiten (GV, tr)
90 bodů - Riesling Federspiel 2013 Steinriegl (RI, tr)
90 bodů - Grüner Veltliner Federspiel 2013 Hinter der Burg (GV, tr)

Weingut Josef Jamek, Josef Jamek Straße 45, A-3610 Joching
94 bodů - Grüner Veltliner Smaragd 2013 Achleiten (GV, tr)
94 bodů - Riesling Smaragd 2013 Klaus (RI, tr)
93 bodů - Weißburgunder Smaragd 2013 Hochrain (WB, tr)
92 bodů - Riesling Smaragd 2013 Freiheit (RI, tr)
92 bodů - Grüner Veltliner Smaragd 2013 Liebenberg (GV, tr)
90 bodů - Grüner Veltliner Federspiel 2013 Achleiten (GV, tr)
89 bodů - Riesling Federspiel 2013 Klaus (RI, tr)

Weingut Karl Holzapfel, Prandtauerplatz 36, A-3610 Joching
94 bodů - Riesling Smaragd 2008 Vorderseiber (RI, tr)
94 bodů - Grüner Veltliner Smaragd 2002 Achleiten (GV, tr)
93 bodů - Grüner Veltliner Smaragd 2013 Achleiten (GV, tr)
93 bodů - Riesling Smaragd 2013 Vorderseiber (RI, tr)
92 bodů - Grüner Veltliner Smaragd 2013 Kollmitz (GV, tr)
90 bodů - Grüner Veltliner Federspiel 2013 Achleiten (RI, tr)
89 bodů - Grüner Veltliner Federspiel 2013 Zehenthof (GV, tr)
89 bodů - Riesling Federspiel 2013 Zehenthof (RI, tr)

Weingut Fam. Schmelz, Weinbergstraße 14, A-3610 Joching
94 bodů - Grüner Veltliner Smaragd 2013 Pichl Point (GV, tr)
94 bodů - Grüner Veltliner Smaragd 2013 Höhereck (GV, tr)
93 bodů - Riesling Smaragd 2013 Dürnsteiner Freiheit (RI, tr)
93 bodů - Riesling Smaragd 2013 Steinriegl (RI, tr)
93 bodů - Grüner Veltliner Smaragd 2013 Loibenberg (GV, tr)
92 bodů - Grüner Veltliner Smaragd 2013 Steinertal (GV, tr)
91 bodů - Riesling Federspiel 2013 TOM (RI, tr)
91 bodů - Weißburgunder Smaragd 2013 Postaller (WB, tr)
90 bodů - Grüner Veltliner Federspiel 2013 Pichl Point (GV, tr)

Weingut Erich Machherndl, Hauptstraße 1, A-3610 Wösendorf in der Wachau
92 bodů - Riesling Smaragd 2013 Alte Reben (RI, tr)
91 bodů - Grüner Veltliner Smaragd 2013 Kollmitz (GV, tr)
90 bodů - Chardonnay Smaragd 2013 „mal anders" (CH, tr)
90 bodů - Pinot Blanc Smaragd 2013 Kollmütz (WB, tr)
90 bodů - Grüner Veltliner Smaragd 2013 Steinwand (GV, tr)
90 bodů - Grüner Veltliner Federspiel 2013 Bachsatz (GV, tr)
89 bodů - Pinot Gris 2013 Maischegärung (PG, tr)
89 bodů - Chardonnay Smaragd 2013 Kollmütz (CH, tr)
89 bodů - Riesling Federspiel 2013 Mitz&Mütz (RI, tr)
88 bodů - Rosé Sparkling 2012 (ZW, brut)
85 bodů - Gelber Muskateller 2013 Höll (GM, tr)

Weingut Franz Pichler, Hauptstraße 68, A-3610 Wösendorf in der Wachau
93 bodů - Riesling Smaragd 2013 Harzenleiten (RI, tr)
93 bodů - Grüner Veltliner Smaragd 2013 Kollmitz (GV, tr)
92 bodů - Grüner Veltliner Smaragd 2013 Hochrain (GV, tr)
92 bodů - Riesling Smaragd 2013 Kollmitz (RI, tr)
90 bodů - Weißburgunder Smaragd 2013 Gaisberg (WB, tr)
90 bodů - Grüner Veltliner Federspiel 2013 Bachgarten (GV, tr)
89 bodů - Riesling Federspiel 2013 Terrassen (RI, tr)
89 bodů - Chardonnay Smaragd 2013 Terrassen (CH, tr)

Vysvětlivky k údajům v závorce u jednotlivých vín (první kód udává odrůdu, druhý kód udává zatřídění dle zbytkového cukru): CH = Chardonnay, FV = Veltlínské červené rané (Frühroter Veltliner), GM = Muškát žlutý (Gelber Muskateller), GV = Veltlínské zelené (Grüner Veltliner), NB = Neuburské (Neuburger), PG = Rulandské šedé (Pinot Gris, Grauburgunder), PN = Rulandské modré (Pinot Noir, Blauburgunder), RI = Ryzlink rýnský (Riesling, Rheinriesling), RM = Muškát červený (Roter Muskateller), SB = Sauvignon Blanc, TR = Tramín kořenný (Gewürztraminer), Tramín žlutý (Gelber Traminer), WB = Rulandské bílé (Weißburgunder, Pinot Blanc), ZW = Zweigeltrebe (Zweigelt) a dále tr = suché (trocken), ht = polosuché (halbtrocken), lb = polosladké (lieblich), s = sladké (süss).

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4031x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5