O Víně

16.12.2019 ViDi Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 16.12.2019 07:00

11. ročník „Vánoce s Vinicolou“

Prakticky přes 22 let dováží vína do České republiky Břeclavská firma Vinicola s.r.o. a hotel Olympic v Praze (nedaleko od zastávky Invalidovna v Karlíně) je mnohým znám jejich každoročními prezentacemi, kde vyniká akce Malbec Day (16. dubna). Tentokrát se ale jednalo o večerní ochutnávku konanou 5.12.2019 se zaměřením na nejlepší dovážená vína zejména vybraných zemí tzv. Nového světa.

Akce se konala ve velkém Kongresovém centru hotelu Olympic v Praze se 108 místy k sezení, kde zůstala jen tři místa volná.

Welcome drinkem byl sekt z vinařství Yealands (Nový Zéland) vyrobený z hroznů evropské odrůdy Sauvignon blanc (sklízené v roce 2018) klasickou metodou Champagne. Intenzivní vůně zejména zeleného angreštu (chlorofyl) ale i kvasnic přecházelo do chuti, kde bylo výrazné, plné a lehce svíravé. S trochou fantazie bylo cítit lehké tóny černého rybízu a kopřivy hluchavky. Vinařství Petera Yealands založeného před dvaceti lety hospodaří na téměř tisíci hektarech a je tak největším a současně nejekologičtějším (carbon zero) privátním vinařstvím na Novém Zélandu.

Po úvodu a krátkému představení Společnosti a jednotlivých vinařství, kdy byl již každý posazen podle přesně určeného pořádku dostáváme ochutnat druhý vzorek, z téhož vinařství a stejné odrůdy, ale ve variantě již tichého vína z 2017. Téměř shodný charakter vína jenom bez bublinek. Ani představená novinka v ČR z vinařství Grant.Burge, tedy vinařství z Austrálie, kde hospodaří již 4. generace od poloviny 19. století mne příliš nezaujala.

První vinohrady byly v Austrálii vysázeny blízko Sydney Harbour Bridge teprve v roce 1788, ale dnes je Austrálie, svými necelými 200 tisíci hektary, čtvrtým největším exportérem na světě. Jejich Riesling Thorn Eden 2015 se vyznačoval silným minerálním buketem s petrolejovými tóny až spálené gumy. Velice tělnaté víno s dosud zelenkavými odlesky. Poslední vzorek bílého vína bylo z Evropy a sice pro porovnání Riesling z Falcka od vinařství Frank John (Německo). Vysoká barva a čisté aroma do přezrálých broskví lákalo k dalšímu napití. Tohoto vína bylo vyrobeno 3000 lahví, které putovalo do prestižních restaurací nejen v Německu, ale i Švýcarsku a 200 lahví přivezla i společnost Vinicola do České republiky. Všechna bílá vína byla současně po ukončení prezentace nabízena k prodeji za cenu od 400 do 500,- Kč.

Po krátké přestávce začínáme již červenými víny, kde prvním vzorkem bylo vinařství LFE z Chile s vínem Doňa Bernarda 2014. Počátky pěstování révy vinné v Chile sahají do 16. století s příchodem španělských kolonizátorů. V polovině 19. století byly do Chile importovány evropské odrůdy révy, a jelikož se této zemi vyhnula vlna fyloxery vastatrix - mšičky révokaza, jsou nyní zachovány v Chile klony pravokořenných tradičních evropských odrůd révy vinné. Plocha vinohradů v Chile je v současnosti 155 tisíc ha, především podél pobřeží Tichého oceánu. Ale zpět k vzorku vína, jehož purpurová barva s intenzivním buketem břicha zajíce až čokoládových tónů mělo v chuti lehkou svíravost díky jemným tříslovinám. Víno bylo vyrobeno zcelením již hotových vín z odrůd Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Petit Verdot a Merlot, sklízené v nadmořské výšce cca 520 m.n.m. Hezké víno vhodné ke zvěřině nebo vyzrálým sýrům (v akci za 600,- Kč). Další víno je z Bodega Casa Bianchi z Argentiny. Víno Enzo 2015 bylo vyrobeno z odrůd Cabernet Sauvignon, Merlot a Malbec (10 % ). Opět vysoká purpurová barva a ve vůni poznávám lesní borůvky a lehce vyšší alkoholy. V chuti lehce pražené kávy s čokoládou výrazné, ale jemné třísloviny, dodané barriquováním 14 měsíců v nových sudech z francouzského dubu. Vinařství hospodaří již ve 3. generaci na 380 ha vinohradů, což z jejich pohledu je relativně malé vinařství. Vzhledem k rozloze vinic v Argentině přes 400 tisíc hektarů (5. místo z pohledu rozlohy vinic na světě) byla v minulosti vysoká spotřeba vína (přes 50 l/obyv.), kdy většina vyrobeného vína se v zemi i vypila. S nástupem mladé generace poklesla spotřeba téměř na polovinu, což vyvolalo potřebu víno vyvážet. Proto můžeme toto skvělé víno porovnat s dalším vinařstvím z Argentiny, ale vzdáleným od B.Casa Bianchi jako z Prahy do Paříže. Víno Altimus 2012 proslaveného vinařství M. Torino nese název „nejvyšší" nejen z pohledu vysoké kvality, ale současně vysoké nadmořské výšky pro pěstování (2320 metrů). Barva vína téměř černá s rubínovým okrajem a intenzivní čistá vůně lesních přezrálých jahod a rybízové marmelády. Víno s 15 % alkoholu je určitě favoritem v poměru cena/kvalita (na akci za 680,- Kč!).

Vinařství Viña Tarapaca z Chile s vínem Etiqueta Azul reserve bylo posledním vzorkem s nákupní cenou do 1000,- Kč. Vinné keře jsou staré 35 až 50 let (celková rozloha vinohradů 750 ha) a opět se jednalo o cuvée tří odrůd Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a odrůdy Syrah. Vysoká barva i alkohol (14,5 %) vína, které mělo intenzivní buket připálených švestkových povidel a dlouhou dochuť s tóny borůvkového kompotu s harmonickými taniny. Poslední 3 vzorky již byly TOP vína, která společnost dováží a jejich nákupní cena se pohybuje cca od 1500 do 2500,- Kč. Shadrach Cabernet Sauvignon 2010 z australského vinařství Grant.Burge bylo v barvě téměř černé (14 % alkoholu). Zaujal intenzivní buket lesních přezrálých plodů jako ostružin, ale i švestkových povidel s velmi jemnou a dlouhou dochutí (vanilka, hřebíček a tabák) danou redukcí vysoce vyzrálých hroznů (sklizeň 1,5 t/ha)!

Předposledním vzorkem byl Syrah El Qui 2015 od VSPT z Chile. Opět vysoká barva vína s fialovými odstíny, které mělo prakticky téměř stejný obsah alkoholu jako předešlý vzorek a v chuti bylo jemné a harmonické ač bylo dosud z mladé vinice (sklizeň 4 t/ha) a zrálo 18 měsíců v nových sudech barrique (dovezeno jen 150 lahví do ČR).

Posledním a nejdražším vzorkem byl Meschach Shiraz 2012 z australského Grant. Burge. Přes velmi vysokou barvu mne překvapil ještě světlý okraj a intenzivní buket švestkových povidel s tmavou čokoládou. Víno, které se objevuje v nabídkách prestižních dovozců kolem 3500 Kč bych osobně zařadil až za Shadrach 2010, což bylo pro mne TOP víno mikulášského večera. Poděkování patří obchodnímu řediteli Janu Martínkovi nejen za pozvání a erudovanou prezentaci, ale i celé společnosti za citlivý výběr ušlechtilých vín, které nabízejí široké klientele nejen v České republice. Ať se daří i v novém roce PF 2020!

Použité odkazy: https://www.vinicola.eu

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4031x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5