O Víně

14.06.2018 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 14.06.2018 07:00

Jaro na Znojemsku 2018 - I.

Jak všichni ze zkušeností známe, čas neuvěřitelně rychle běží. Festival otevřených sklepů - FOS vstoupil letos na Znojemsku do desátého ročníku. Za ta léta proběhlo, podle mne a nepochybně i podle pořadatelů, velice úspěšně, celkem 23 festivalů uspořádaných v různých vinařských obcí Moravy.

Festival otevřených sklepů v průběhu deseti let existence festivalu byl na Znojemsku třikrát. Poprvé to bylo v roce 2010, potom v roce 2011, 2014 a letos tedy počtvrté. Všech festivalů na Znojemsku jsem se zúčastnil a mohu srovnáním konstatovat, že organizace pořadatelů i vstřícnost vinařů v pěti vinařských obcí byla příkladná a neměla téměř žádnou chybičku. Jistě, asi by se něco našlo, ale to by snad nebylo ani možné aby bylo vše OK. Letošní návštěva vinařů a vínomilců směřovala do Znojma, Nového Šaldorfu, Hnanic, Šatova a do Chvalovic, celkem do 33 otevřených vinařství a jejich sklepů.

Jen stručně, podle informací Sdružení Znojemských vinařů (www.szv.estranky.cz), se Znojemská vinařská podoblast skládá ze čtyř pěstitelských regionů: Znojemské, Hrušovanské, Miroslavské a Dolnokounické. Podoblast má 3098 ha vinic u 1150 pěstitelů v 91 vinařských obcí na 215 viničních tratí. Největšími vinařskými obcemi jsou: Vrbovec -318 ha, Dolní Kounice - 201 ha, Znojmo - 183 ha Hnanice - 169 ha, Hostěradice - 155 ha, Božice - 136 ha atd.

Tradičně nejvíce pěstované odrůdy jsou z 15% Veltlínské zelené, 15,1 % Müller-Thurgau, 8,2 % Ryzlink rýnský, 6,9 % Sauvignon, 6 % Ryzlink vlašský, 5,7 % Rulandské bílé, 4,9 % Tramín červený, 3,9 % Rulandské šedé atd.

Z modrých odrůd to je z 12,1 % Svatovavřinecké, 7,2 % Frankovka 4,9 % Rulandské modré, 4,5 % Zweigeltrebe atd. V naší podoblasti bylo prvním uznaným vínem se zeměpisným původem v ČR víno VOC Znojmo (www.vocznojmo.cz) s víny Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené, nebo jejich kupáže z ověřených viničních tratí Znojemské vinařské podoblasti. Spolek VOC Znojmo má v současné době 19 členů.

Předpověď počasí na sobotu 21. dubna 2018 byla skvělá. Slunečno a cca 26 °C ve stínu, tentokrát předpověď docela vyšla. Prezentace či registrace účastníků byla v sále Modrých sklepů v Novém Šaldorfu, kde se kolem desáté dopoledne začaly tvořit fronty nedočkavců, aby za zaplacené vstupné dostali tradiční plátěnou tašku, nezbytnou skleničku a perfektní katalog. No a potom už se šlo k nedaleké zastávce festivalové kyvadlové dopravy a odtud se rozjížděli účastníci do různých vinařských obcí, podle svého uvážení. Většinu vinařství a sklepů v uvedených obcích znám z jiných akcí či návštěv, ale každá návštěva bývá trochu jiná, nejenom dobrými víny, ale i vylepšením či vybavením vinařství, úpravou sklepa atd.. Zajel jsem do nejvzdálenější obce, kterou byl Šatov s tím, že se budu nazpátek přibližovat až na „konečnou" do Louckého kláštera ve Znojmě, kde se prezentoval Znovín a VS Lechovice.

Šatov je známá starobylá vinařská obec, ve které bylo letos otevřeno v rámci festivalu 9 sklepů. Šesti viničních tratí má rozlohu cca 260 ha. Známá je viniční trať ležící těsně vedle hranic s Rakouskem, v létě sálající horkem zalitá a proto je pojmenovaná Peklo. V některých sklepích či vinařstvích jsem byl v minulosti, jiné jsem neznal. Rodinné vinařství Braunovi (www.vinarstvibraunovi.cz) mají nádherný téměř tři stovky metrů dlouhý historický sklep s letopočty 1872 a 1880. Vína dělají tradičními i moderními metodami v rámci svých možností. Produkují asi 10.000 lahví ročně. Ochutnal jsem několik vzorků, pěkný byl Ryzlink rýnský v pozdním sběru 2017, kabinetní Veltlínské zelené 2015 a povedený Dornfelder 2017. Dalším vinařstvím, kam jsem zavítal ve známé sklepní uličce, byl Vinný sklep „U dvou zvířat" (www.sklep-udvouzvirat.cz). Malé rodinné vinařství manželů Doležalových produkuje cca 5 000 lahví ročně. Hrozny vykupují od vinohradníků většinou z Křepic a z Hustopečí. Zpracovávají je v lisovně a skladují ve sklepě 130 m velkém, rmuty zakvášejí přirozenými kvasinkami, ale také experimentují se šlechtěnými odrůdovými kvasinkami. K ochutnání nabízeli 12 vín, například pěkný Solaris ps 2017, velice dobrý Hibernal ps 2017, který obsadil v hodnocení návštěvníků v TOP 10 druhé místo, Ryzlink rýnský ps 2017, Kerner mzv 2017 stejně jako Pálavu mzv 2017 atd. Že jsou vína v Šatově opravdu skvělá, svědčí o tom TOP 10, ve které se umístila 3 vína místních vinařů. V TOP desítce nejlepších vín sestavených návštěvníky se umístil na prvním místě Sauvignon ps 2017 - Vinařství Poppovi s.r.o., na druhém místě Hibernal ps 2017 - Vinný sklep „U dvou zvířat", na pátém místě Muškát moravský kab 2017 - Vinařství Schattau.

Navštívil jsem ještě několik dalších sklepů, přechutnal nějaké „veltlíny" a nastoupil do festivalovéhu autobusu a přesunul se do nedalekých Chvalovic.

Chvalovická sklepní ulička umístěná v údolí nad potokem, obklopená vysokými stromy a keři, má své kouzlo. Celkem asi stovka většinou neklenutých sklepů je velice zajímavá s nepopsatelnou, někdy až téměř tajemnou atmosférou. Dnes bylo otevřenou v rámci FOS celkem 7 sklepů, které jsem dříve při různých příležitostech několikrát navštívil a vína samozřejmě ochutnal. V katastru vinařské obce leží cca na 60 ha vynikající tratě Nad Sklepy, Dívčí hora a Čihadly. Na malém náměstíčku sklepní uličky bylo docela hodně účastníků FOS, ale přijel ještě navíc i Vinobus VOC Znojmo (www.vinobus.cz) provozovaný spolkem VOC Znojmo (www.vocznojmo.cz), který po dva víkendy zdarma vozil zájem, jako takovou reklamní „chuťovku" před hlavní sezonou.

První kroky mne zavedly do známého Vinařství Waldberg Vrbovec s.r.o. (www.waldberg.cz). 130 ha vinic mají v obcích Chvalovice, Vrbovec Dyjákovičky. Zajímavý je asi 250 m dlouhý sklep z roku 1770, vybudovaný premonstráty z Louckého kláštera ve Znojmě. Skladují zde mimo jiného archivní vína od roku 1995, jsou členy VOC Znojmo. Ve stánku před barokním sklepem v chladicích boxech nabízeli 12 vín, z toho počtu 3 vína VOC (Veltlínské zelené 2016, Ryzlink rýnský 2017 a Sauvignon 2016). Zájem účastníků o jejich vína byl značný, stejně jako o další občerstvení v přilehlých stanech. Bylo po poledni a tělo si žádalo mimo dobrých vín i nějaké to sousto. Skvělé pečená kýta nejenom mne uspokojila a tak jsem spokojeně pokračoval do Vinařství SIMENON (www.vinarstvisimenon.cz). Malé vinařství Lukáše Kovalského produkuje cca 10.000 lahví ročně, vlastní vinohrad ve viniční trati U sv. Urbana, další hrozny nakupuje od okolních vinohradníků. Nedávno vysadili 2 ha vinic. V jejich nabídce bylo 9 vzorků vín. Nejvíce mne oslovil polosuchý Sauvignon blanc 2017 a velice pěkná polosladká Pálava 2017.

Víno PARTILIA (www.partilia.cz) je malé vinařství dvou vinařů, Jiřího Kuchaře a Antonína Novotného. Zajímavostí je jejich výroby vína ve třech řadách: vína řady DEN (lehčí svěží vína - nabízeli 3 vína), VÍKEND (charakterní odrůdová - nabízeli 4 vína) a SVÁTEK (jedinečná, jen z nejlepších ročníků - nabízeli 2 vína). Ochutnal jsem z každé řady jeden vzorek, byly výborné: DEN- suchý Ryzlink vlašský mzv 2017, VÍKEND - polosladký Tramín červený mzv 2016 a SVÁTEK - suchý Ryzlink rýnský mzv 2015. Před sklepem, kde se prezentovalo Vinařství LAHOFER (www.lahofer.cz) a Vinařství HANZEL (www.vinarstvihanzel.cz) budil velký zájem firemní kamion, na jehož celém boku byla vyobrazena barevná studie nově budovaného vinařství ve vinici U Hájku v Dobšicích (viz. foto). Toto supermoderní vinařství bude skvělou ukázkou „vinařské architektury". Mimochodem ve vinic už stavba pořádně pokročila. Návštěva bude nepochybně velice zajímavá a atraktivní nejenom skvělými víny, kterými se prezentují. Obhospodařují cca 430 ha ve špičkových tratí Volné pole, U Hájku, Babičák, Lampelberg atd. Vinařství LAHOFER nabízelo 9 vín včetně tří pěkných VOC vín - suché Veltlínské zelené VOC 2014, polosuchý Ryzlink rýnský VOC 2016 a suchý Sauvignon VOC 2016. Výborné bylo polosuché Neuburské 2017. Vinařství HANZEL sídlící v Miroslavi, od roku 2014 majetkově spojený s Vinařstvím LAHOFER ve stejném společném sklepu nabízelo 9 vín. Skvělé bylo suché Sylvánské zelené 2016.

Do TOP 10 se dostala vína vinařů z této uličky na třetím místě Tramín žlutý mzv panenské 2015 - VÍNO VANĚK s.r.o., čtvrté místo Muškát moravský 2017 -Vinařství LAHOFER, sedmý Kerner 2017 - Vinařství HANZEL a devátý Muškát moravský kab 2017 - VÍNO VANĚK s.r.o. Prošel jsem celou sklepní uličku, navštívil několik známých vinařů, nasedl do autobusu a těšil se na další vína a sklepy v rámci FOS.

Některé údaje o vinařství jsem čerpal ze skvělého katalogu: Katalog „jaro na znojemsku" - 21. a 22. dubna 2018, 10. ročník/23. festival.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5566x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5