O Víně

28.11.2017 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 28.11.2017 07:00

Svatý Martin na Mikulovsku 2017 - I.

Festival otevřených sklepů (FOS) pokračoval v sobotu 11.11.2017 po tradiční jarní části „Jaro na Mutěnsku“ další, podzimní pozvánkou mezi vinaře a jejich vína nazvané „Svatý Martin na Mikulovsku“. Jak se návštěva sklepů spojená s ochutnáváním vín v pěti obcích v okolí Mikulova vydařila, se dozvíte v následujícím reportu, rozděleného do dvou částí.

Na začátek trochu statistiky, jak je uvedeno na webu Festivalu otevřených sklepů (FOS) www.otevrenesklepy.cz, kde je i řada dalších zajímavých informací o jednotlivých vinařství, fotografií, o organizování, příští festivaly, historii FOS a aktuality atd. Festivaly otevřených sklepů v letošním roce vstoupily do svého devátého ročníku. Předešlých 21 festivalů (nejčastěji jarní a podzimní) postupně představilo vinaře a jejich vína všech vinařských podoblastí Moravy. Účastníci, kterých bylo přibližně 33 tisíc, navštívili postupně 99 vinařských obcí a 628 sklepů. Čísla jsou to poměrně úctyhodná. Zvláštností festivalů je poznání vždy několika vinařských obcí propojených festivalovou dopravou v době jarní či podzimní akce. Pravidelný návštěvník tak může mít docela podrobně zmapovaná vinařství celé Moravy.

Na Mikulovsku se festival uskutečnil již potřetí. První byl na podzim 2009 a druhý na jaře v dubnu 2013 a třetí v sobotu 11.11. na neděli 12.11.2017. Právě v okolí Pálavy se od dávných časů na vápenitých půdách rodí svěží, minerální a extraktivní, aromatická vína. Kyvadlovou dopravou jezdící po oba dva dny, která je v ceně stejně jako sklenička, perfektní katalog s mnoha informacemi o jednotlivých vinařstvích a plátěná taška, jsme objížděli vinařské obce a navštěvovali některá vinařství v Perné, Bavorech, Sedleci, Mikulově a v Dolních Dunajovicích. Vzhledem k tomu, že bylo otevřených 30 sklepů s přibližně třemi sty vzorky vín, bylo naprosto nemožné vše zvládnout za jediný den v sobotu. Naše sobotní putování po sklepích bylo navíc ještě omezené podvečerní rezervací svatomartinské husy cca v 19. hodin v Perné. V neděli jsme opět museli odejet, i když se mohlo ještě do 15. hodin degustovat, ale bohužel jsem šofér... Proto jsme si většinou vybrali, pro nás méně známá vinařství, nebo taková, ve kterých jsme ještě nikdy nebyli. Dobrovolně jsme se tak vzdali návštěvy známých, proslulých vinařství s jejich skvělými víny. Tam jsme byli už několikrát a věřím, že vzhledem k tomu, že od nás je to do Mikulova a okolí cca 40 km, často tam jezdíme, nebude problém někdy jindy je navštívit. Ale všechno zvládnout během jednoho dne prostě nejde. Mikulovsko, mnohá vinařství, vína přechutnaná, sklepy navštívené máme nejenom z minulých ročníků FOS. Při pohledu na mapky vinařství v jednotlivých obcích, jsme zjistili, že podzimní sv. Martin je vzhledem k výběru sklepů v jednotlivých obcích, docela turistický. Největší koncentrace sousedních sklepů, aniž by se muselo daleko chodit, byla v jen Sedleci. Počasí bylo skvělé, modrá obloha, sluncem zalitá Pálava, podzimně vybarvené vinice, řada sklepů a hlavně dobrých vín před námi, předurčovalo pěkně strávenou sobotu. Docela jsme byli rádi, že sv. Martin bílého koně někde zapomněl...

Po ubytování v penzionu v Perné, vinařské vesnici malebně zasazené pod Pálavou, jsme okamžitě vyrazili do nedalekého Vinařství Pavel Skrášek (www.vinoskrasek.cz). Vínařstvím se zabývá od roku 1996, mají vlastní i pronajaté vinice. Celková produkce je asi 15 tisíc lahví. V nabídce měli 17 vín, ale ochutnali jsme jen 6 vzorků, z nichž nám nejvíce chutnal Hibernal 2016 v pozdním sběru z trati Bergus, kabinetní Ryzlink vlašský 2016 rovněž z trati Bergus, Sauvignon 2016 v pozdním sběru a Cabernet Moravia 2016. Příjemné posezení se sklenkou vína venku na sluníčku a popovídání si s panem Skráškem - sobotní putování začalo skvěle. V neděli jsme se zde stavili a koupili několik lahví, opět si sedli venku a okouzleni se dívali na nádherné barevné vinice.

Nedaleko od vinařství byla festivalová autobusová zastávka a odtud jsme jeli do nedalekých Dolních Dunajovic. Zde bylo možné navštívit čtyři vinařství. Vybrali jsme si rodinné Vinařství Matula (www.vino-matula.cz) hospodařící v integrované produkci s roční produkcí asi 7 tisíc lahví. Hrozny mají z okolních tratí Zimní vrch, Dunajovické kopce. Nabízeli 11 vzorků vín. Zase jsme zůstali u šesti, skvělý byl Moravský muškát 2016, pozdní sběr, Pálava 2016 ve výběru z hroznů, stejně tak Rulandské bílé 2016. Protože jsme byli jedni z prvních návštěvníků, tak tu bylo celkem volno, to se ovšem změnilo v odpoledních hodinách. Před sklepem byly lavice, stoly, stolky a stylově „zkrášlený" strom ověšený lahvemi. Postupně sem přijížděli další a další vínomilci. Hned vedle sousedící sklep bylo další malé rodinné Vinařství Zámečník (www.vinozamecnik.cz), hospodařící na 6 ha vinic. Porovnali jsme dva Tramíny červené 2015 a 2016 v pozdním sběru, patnáctka byla o něco lepší, skvělý Ryzlink vlašský 2016, stejně jako Ryzlink rýnský 2016, pozdní sběr. Zajímavostí vinařství je slušná směska Stepní běžec, složená z mnoha odrůd vysázených na dřívějších záhumenkových vinicích a dodatečně dosázených dalšími odrůdami. Název je podle výskytu stejnojmenné vzácné kytky rostoucí na Dunajovických kopcích. Další dvě vinařství už byla docela vzdálená, nějak se nám moc chodit nechtělo a navíc jsme tam již v minulosti byli, tak jsme nasedli do autobusu a jeli do Sedlece. Sedlecká vína znám, mnohokrát jsem vesnicí projížděl, ale nikdy jsem v Sedleci v nějakém vinařství nebyl. No vlastně letos na jaře jsme s kamarády lovili v okolí kešky (cache) v rámci skvělé hry geocaching (www.geocaching.com) a přímo u rybníku Nesyt je vytvořené hezké odpočinkové místo pro cyklisty je tu i prodejní stánek vín ZD Sedlec. Tak tam jsme si několik pěkných vzorků ochutnali. Ale žádné jiné vinařství či sklepní uličku jsme nenavštívili. Naše volba byla jasná a docela jsme se na Sedlec a jeho sklípky těšili.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6085x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5