Za vínem k Dunaji II.
Letošní vinařská exkurze do Rakouska, kterou každoročně tradičně pořádá spolek Sdružení Znojemských vinařů, z. s. (www.szv.estranky.cz), zavedl všechny zúčastněné do čtyř vinařství v oblasti Kremstal a údolí Wachau.
Z vinařského Spitzu jsme se přesunuli do nedalekého města Dürnstein a v něm mimo jiných většinou malých vinařství, do známého vinařství Domäne Wachau Dürnstein (www.domaene-wachau.at), dřívější Vinařské družstvo založené v roce 1938. Do dnešní podoby se vinařství přetvořilo v létech 2001 a 2012. Před moderní budovou vinařství jsme zaparkovali a po prohlédnutí parádní vinotéky s neméně skvělou nabídkou vín, nás přivítal mladý průvodce, který nás provedl nejen vinařstvím, ale se svou kolegyní vedl i degustaci. Oba jsou absolventy Landwirtschaftliche Fachschule Krems - Weinbau u. Obstabau Schule, kterou jsme později rovněž navštívili.
Samotné vinařství obklopené vinicemi, terasami, tvoří komplex asi 10 velkých budov, pěkným zámečkem s místnostmi pro různé slavnosti, rauty, svatby atd. a hlavně s obrovskými sklepními prostory. Sklepy jsou opravdu impozantní, část jsme prošli, obdivovali velké sudy a moderní zřízení, kde místo starých tanků montují moderní nerezové s veškerým nejmodernějším příslušenstvím. V jedné z chodeb bylo vidět, jak zvenku k této chodbě, budují obrovskou moderní halu. Prý je to nová centrální lisovna. Ve sklepích je stálá teplota 10 - 12 °C s vysokou vlhkostí.
V jedné z chodeb je umístěný velmi rozsáhlý archiv, kde skladují asi 20 000 lahví odrůd vín Veltlínské zelené, Neuburské, Ryzlink rýnský a Muškát žlutý, z nichž nejstarší jsou z roku 1947. Pro mne bylo zvláštní, dívat se na box s lahvemi vína, která jsou stejně stará jako já.
Mládenec, který nás doprovázel, ze sebe chrlil neuvěřitelní množství informací o vinařství, geologii, tratích, vínech i historii celé oblasti. Mimo jiného jsme se dozvěděli, že ročník 2013, který byl zcela výjimečný a srovnatelný s rokem 1999, mají zcela vyprodaný. Nejlepší vína jsou kategorie Smaragd, jsou suchá, koncentrovaná, komplexní a typická pro Wachau s potenciálem dalšího zrání. Cituji jeho slova: „Jsou to vína z velmi vyzrálých hroznů, koncentrovaného výrazného aroma a komplexnosti. Konečně je i ochutnáte a posoudíte sami, přátelé."
Vinařství zpracovává hrozny ve třech lisovnách z celkové plochy 440 ha vinic. Členům splácí hrozny čtvrtletně do1roku podle polohy, cukernatosti a zdravotního stavu. Pěstují Veltlín zelený, Ryzlink rýnský, Neuburské, Rulandské bílé, Muškát žlutý a Zweigelt. Některé odrůdy, které nepěstují, vykupují. Celková kapacita je asi 10 milionů litrů, roční prodej asi 2,5 milionů lahví. Z toho množství jde asi 50% na export, především do Německa a Holandska, 20 % do supermarketů, 20 % do gastronomie a zbývajících 10 % prodají ve vlastní vinotéce přímo ve vinařství. V ní zaměstnávají 12 mladých zaměstnanců s vinařským vzděláním, kteří vína nabízejí, komentují, provádějí vinařstvím, řídí degustace a zcela se věnují zákazníkům. Jsou zde i speciální salonky pro degustace. Po krátké prohlídce zámečku s mnoha fotografiemi z historie, ozdobenými stěnami v jednotlivých saloncích, jsme došli do velkého degustačního salonku.
Degustaci řídil náš průvodce se svou kolegyní. Prvním zaviňujícím vzorkem byl lehce aromatický Gelber Muskateller Terrassen 2016 vyrobený z hroznů révy ze všech teras, kde se pěstuje. Takový lehčí typ s 11,5 % alkoholu. Po prvním vzorku postavili před každého dvě nové sklenky s tím, že budeme porovnávat stejná vína z různých poloh.
První dvojici tvořil Grüner Veltiner Federspiel 2016 z trati Kollmitz. Tato trať je nad Dunajem ve velmi strmé terase sahající do výšky asi 130 m s vápenatým podložím. Víno s výrazným aroma jemných květinových tónů, zralé hrušky. Svěží, šťavnaté, krásný typický veltlín.
Grüner Veltliner Federspiel 2016 z trati Kaiserberg ležící západně od města, známou svou vysokou mineralitou. Ve vůni velmi silné tóny koření, jablek, jemně exotické ovoce, šťavnatý s příjemnou dochutí. Oba veltlíny byly výborné, ale já byl spíš pro ten druhý.
Dalším už byl Grüner Veltliner Smaragd Terrassen. Vína označená jako Terrassen jsou směsí hroznů pěstovaných na různých terasách v celém údolí Wachau. Ve vůni tóny pepře, jemně tabáku a manga. Chuť velmi harmonická, příjemné kyseliny, dlouhá dochuť. Nejlepší veltlín.
Druhou dvojicí bylo srovnání ryzlinků.
Riesling Federspiel 2016 z trati Steinriegl. Pěstují jej na 20 % plochy vinic na vápenité půdě. Víno je velmi elegantní s minerálními tóny, šťavnatá ovocná chuť, vyvážená kyselina s dlouhou dochutí. Moc pěkné víno.
Riesling Smaragd 2015 z top trati Kellerberg, která je tvořena jenom terasami na ploše asi 8 ha. Po stáčení z nerez tanků leží půl roku v sudu. Kvasinky jsou z vlastních tratí. Vynikající víno s ovocnými tóny ve vůni i v chuti tóny meruněk, tropické ovoce, šťavnaté s dlouhou dochutí. Po degustaci se ještě bohatě debatovalo, ale čas nás tlačil k odjezdu, protože před námi byly ještě dvě návštěvy v Kremsu.