Znojemský košt 2017
Přehlídka vín Znojemské vinařské podoblasti v pořadí již 28. ročník výstavy vín Znojemský košt, byla slavnostně zahájena v sobotu 18. března 2017 v 11 hodin ve Štukových sálech Louckého kláštera ve Znojmě.
Každou přípravu výstavy či jiné akce předchází spousta práce většinou více či méně několika aktivních členů snad v každém spolku. O tom by jistě mohli vyprávět kolegové pořadatelé... Ale pokud se výstava vydaří, veškeré problémy jsou zapomenuté a pocit radosti je velice hřejivý. Pořadatelem Znojemského koštu (www.znojkost.estranky.cz) je spolek Sdružení znojemských vinařů, z. s. (www.szv.estranky.cz) a je to základní propagační akce spolku v daném roce, mimo odborných exkurzí, degustací, seminářů atd.
V letošním, v pořadí již 28. ročníku přehlídky vín Znojemské vinařské podoblasti proběhlo hodnocení 548 vzorků vín v úterý 7.3.2017 ve Štukových sálech Louckého kláštera ve Znojmě. Z celkového počtu bylo 46 odrůd, které hodnotilo 62 hodnotitelů ve 12 degustačních komisích, pod bedlivým dohledem předsedy degustační komise Ing. Viktorem Luskačem. Pro soutěž bylo připraveno 420 bílých vín, 43 růžových a 74 červených vín 10 vín přírodně sladkých, celkem 548 vzorků. V soutěži o Král vín, odrůda Sylvánské zelené a Neuburské, ročník 2015 a starší -19 vzorků. V soutěži Pečeť znojemských měšťanů - soutěž růžových vín bylo přihlášeno 43 vzorků.
Pro srovnání vín a zpestření výstavy, nám kolegové z vinařské oblasti Weinviertel v sousedním Rakousku, dodali 91 vzorků, z toho 17 vín s označením Weinviertel DAC, ze Znojemské vinařské podoblasti byly předloženo 11 vzorků VOC Znojmo. Nejvíce vzorků u jednotlivých odrůd bylo u odrůdy Veltlínské zelené - 69, Sauvignon - 56, Ryzlink rýnský - 55, Chardonnay a Rulandské šedé - 27, sk. Muškátů 26, Müller Thurgau - 23, Pálava 21, Rulandské bílé - 21, Sylvánské zelené 18, Ryzlink vlašský 17, Tramín červený - 13, Zweigeltrebe -12, Frankovka 11, Cabernety - 11, Svatovavřinecké - 9, Neuburské - 11, Modrý Portugal 5, Rulandské modré - 3. Podle stupně zatřídění je 58 vzorků Moravské zemské víno, 131 vzorků víno jakostní, 26 vzorků víno kabinetní, 263 vzorků pozdní sběr, 71 vzorků je výběr z hroznů, 7 vzorků výběr z bobulí a 3 vzorky byla ledová vína.
Asi 60 % vzorků vín bylo ročníku 2016, dalších 30 % ročníku 2015 a 10 % starší ročníky. Rozdělení vzorků vín dle kategorií je následující: zemské 80 vzorků, jakostní 170 vzorků, kabinetní 20 vzorků, pozdní sběr 180 vzorků, výběr z hroznů 80 vzorků, výběr z bobulí a ledové víno - 10 vzorků. Předložené vzorky vín získaly 18 velkých zlatých, 85 zlatých, 162 stříbrných medailí.
I když výstava začala v devět hodin, slavnostní zahájení výstavy a předání ocenění bylo v 11 hod. za účasti vinařů, hostů z radnice i z Rakouska, a značného počtu už degustujících návštěvníků. Šampionem výstavy se stala Pálava, roč. 2016, Výběr z hroznů s počtem bodů 94,0 z Vinařství Líbal, s.r.o. z Horních Dunajovic. Šampion přírodně sladkých vín je Ryzlink rýnský, ledové víno, roč. 2013 s počtem bodů 95,4 b. z Vinných sklepů Lechovice, s.r.o., Lechovice.
Cenu KRÁL VÍN ZK získalo Sylvánské zelené, ročník 2015 výběr z hroznů, počet bodů 88,3 b, Jarmila Doležalová ze Znojma.
PEČEŤ ZNOJEMSKÝCH MĚŠŤANU získal Cabernet Sauvignon Rosé, ročník 2015 pozdní sběr, počet bodů 93,2 b. Koníček Rostislav z Nového Šaldorfu.
Cenu ING. JINDŘICHA ŠEVČÍKA získala Pálava, ročník 2016 výběr z hroznů, počet bodů 92,0 b., Tvarůžek Josef a Libor Prosiměřice.
Další oceněná vína v odrůdách a ostatní výsledky jsou na webu Znojemský košt a na webu spolku. Návštěva byla nadmíru velká, vzhledem k podmračenému a deštivému počasí. Nechci popisovat vína, která mi chutnala, bylo jich docela dost, ale zajímavá byla novinka, kterou pořadatelé poprvé v historii koštu učinili. Zrušili totiž tradiční bločky a přešli na moderní technologii. Inspirací byla podzimní nominační výstava ve Znojmě, organizovaná VOC Znojmo, kdy místo bločků dostali návštěvníci čipy. Na zasedání výstavního výboru se dohodlo, že to zkusí také. A tak oslovili autory celého systému. U hlavní pokladny byl hlavní počítač a na něm napojeno dalších osm pokladen s nabídkou očíslovaných vzorků vína. Návštěvník dostal čip, který si nabil na určitou částku, kterou chtěl utratit a potom jen chodil k ostatním pokladnám podle odrůd vín, tam nahlásil číslo vzorku, čip přiložil k tabletové pokladně a to bylo vše, obsluha to klikla, oznámila zůstatek peněz na čipu. Pro pořadatele se na hlavním počítači okamžitě objevilo mnoho statistických a účetních údajů. Během výstavy nebyl problém si čip opětovně nabít, nebo zůstatek na čipu oznámit a peníze byly vráceny. Po počáteční přece jen nedůvěře a několika mini problémům, se ukázalo, že tento systém má budoucnost a domnívám se, že příště se už bločky řešit nebudou. Navíc autoři neustále systém vylepšují. Spolek je tak druhým ve Znojemské vinařské podoblasti (a možná i v republice vůbec?), který přešel tento moderní systém.
Výstava se vydařila, vína se vypila či prodala, prostě vše bylo Ok.