O Víně

30.11.2011 -Vicky- Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 30.11.2011 07:00

Vína ZD Sedlec přímo z místa činu

Velmi rád při příznivém počasí absolvuji pěší procházky jižní Moravou, zvláště pak vítám příležitosti při nich ochutnat zdejší vína v místech, kde se rodí. Jednou z mých oblíbených procházek je ta ze Sedlece do Mikulova. Letos se mi při nich poštěstilo hned dvakrát navštívit degustační stánek ZD Sedlec přímo v areálu družstva.

Vinařství ZD Sedlec asi netřeba obšírněji představovat, i na těchto stránkách bylo již několik jejich vín starších ročníků recenzováno. ZD obhospodařuje 125 hektarů vinic výhradně v obci Sedlec. Kromě nich v obci nenajdete prakticky žádného malovinaře, ač je svou rozlohou vinic 16. největší v republice. Vína ZD Sedlec nejsou ve vinotékách zrovna nejčastějším sortimentem, na webových stránkách vinařství je lze nicméně i on-line objednat. Osobností vinařství je sklepmistr a poeta Ctirad Králík, který při řízených degustacích ke každému vzorku přednese jednu ze svých většinou jemně erotických básní, čímž znásobí kulturní zážitek. Při prvním setkání na mě před lety zapůsobil tak hluboce, že si dodnes spojuji Sauvignon s lístkem broskvoně zachyceném v ženském klíně... Nutno říci, že básně působí i edukativně (kromě Sauvignonu si vybavuji ještě bobule neuburgu, které se prý navzájem tak tísní, že působí jako ženská ňadra sevřená podprsenkou...).

Já dávám velké plus hlavně degustačnímu stánku vinařství („Pod pergolou"), který je otevřen každý den v hlavní sezoně (červenec - srpen) a o víkendech ve slabší sezoně (květen, červen, září) a leží přímo u cyklistické vinařské stezky. Sám jej využívám zejména před pěší turistickou trasou mezi vinicemi ze Sedlece přes Svatý kopeček do Mikulova (do Sedlece se dá lehce dostat vlakem či autobusem). Nabízí se zde za výborné ceny k ochutnání kompletní sortiment vzorků a samozřejmě zde lze zakoupit i celé lahve. A co tedy letos bylo zajímavého v nabídce ochutnávek?

Ryzlink vlašský 2010 pozdní sběr (Zátiší-Hliník; 4,2 g cukru; 7,3 g kyselin; 12 % alkoholu) mě na svou mladost (degustováno krátce po zavedení do oběhu) překvapuje vyšší barvou. Ve vůni nejprve jablíčko, poté vyzrálejší ryngle a květinové pylové tóny. V chuti mě překvapuje celkovou sladěností, které napomáhá výrazný medovo-nektarový podtón. Čím déle jsem jej pil, tím více mě bavilo. Svěží, letní, nekomplikované. Syndrom „prvního vzorku" funguje, delší dobu jej nic nepřekonává.

Veltlínské zelené 2009 pozdní sběr (Kotel; 3,3 g; 4,7 g; 12 %) je spíše opakem. Špatně se mi v něm hledá něco charakteristického, čím bych mohl při slepé degustaci označit odrůdu. Ve vůni nacházím spíše červená jablka, lipový med a citrusy. V chuti pak bylinkovost, medovost, ale zároveň jistou disharmonii, připadá mi, že kyselinky zde zatím do celku nezapadly (i přes jejich nižší obsah). V dochuti snad trochu odrůdovosti, když mírnou pikantnost připisuji pepřovosti...

Aurelius 2009 pozdní sběr (Stolová hora; 4,6 g; 6,5 g; 13 %) je charakterově dosti podobný. Ve vůni lipovinka, med, trochu kořenitější. Chuť velmi svěží, medovo-citrusová, dochuť nepůsobí úplně harmonicky.

Neuburské 2010 pozdní sběr (Kotel; 11 g; 8 g; 12 %) hned praští do nosu mohutnou vůní. Citrusy, malvice, dokonce mám pocit malinového listí, které spolu s jistou smetanovitostí připomíná bonbony marshmallow. Po mnohoslibné vůni se až taková hitparáda v chuti nekoná, je spíše plošší s vystupující kyselinkou a tím i výrazným dojmem citrusového ovoce spolu s typicky sedleckou medovo-senovou linkou.

Chardonnay 2009 výběr z hroznů (Nad Nesytem; 9,5 g; 6,4 g; 13,5 %) je ve vůni přímočaré, velmi ovocné, kromě tropického ovoce i trocha hrušky, v závěru se ovšem projevuje vyšší alkohol. V chuti mohutné, ovocné se zvláštní minerální dochutí.

Rulandské šedé 2009 pozdní sběr (Kotel; 9,2 g; 6,8 g; 12 %) naopak vůní moc nepřitahuje, přezrálé až kandované ovoce je hodně těžké, až později se objevují svěžejší tóny citrusů a zeleného čaje. V chuti působí dosti drsně, na „šeďák" a ročník překvapuje výrazná kyselinka, která vystupuje nad medovou linku.

Rulandské šedé 2009 výběr z hroznů (Nad Nesytem; 18,4 g; 7,3 g; 12 %) na mě působí mnohem lépe. Vůně je opět těžší, peckovité ovoce, tepláním až do rozinkových tónů, chvílemi dokonce uvažuju o červeném ovoci, třeba černé třešni. V chuti díky vyšší kyselince působí velmi svěžím dojmem, nepříliš plným. Možná by prospěla ještě trochu delší archivace, vzhledem k extraktu (27,5 g) a svěžím kyselinkám určitě nebude na škodu.

Sylvánské zelené 2009 výběr z hroznů (Kotel; 19,7 g; 7,1 g; 13 %) naopak působí velmi delikátním dojmem. Vůně je silně medová s tóny sena. V chuti se medovost snoubí s bylinkovostí, velmi dlouhá dochuť, která umocňuje silné dojmy. Mám pocit, že mě neustále nutí nad ním přemýšlet, protože má spoustu chuťových nuancí. Potřeboval bych na něj asi více času a další skleničku.

Ryzlink rýnský 2009 výběr z hroznů (Nad Nesytem; 27,2 g; 6,7 g; 11 %) dokazuje, že tady prostě ryzlinky opravdu umí. Těžší zvláštní vůně peckovitého ovoce, rynglí, zároveň i výrazný bylinkový tón se zeleným jablkem, trocha medovosti. V chuti harmonické, bylinkově pikantní, plné, s delší dochutí.

Sauvignon 2009 výběr z hroznů (Nad Nesytem; 35,1 g; 6,2 g; 14 %) je opravdu špičkové pití. Bohatá aromatika nejprve těsně po nalití nabízí zelené jablíčko a čerstvě posečenou trávu, později sladší ovocné tóny s dominující broskví. V chuti velmi pikantní nejen díky vystupujícímu alkoholu, kandované ovoce odeznívá kořenitou dochutí.

Chardonnay 2010 výběr z hroznů (Nad Nesytem; 47,1 g; 9,5 g; 10,5 %) se stalo oblíbeným pitím jednoho z dalších návštěvníků, který do sebe klopil jednu skleničku za druhou. Očekával jsem tedy podobně výrazný zážitek. Vůně velmi výrazná a mnohoslibná - sladké tropické ovoce, dokonce až marcipán, mám ale pocit, že postupně se „vyvoní" spíše do nepříjemných chemických tónů. V chuti se opět projevuje sladká bonbonová ovocnost, výraznější kyselinka a celková lehkost. Budiž, jako svěží letní pití na pár skleniček bych si jej dokázal představit, jinak mi ale o rok starší bratříček přišel mnohem charismatičtější. Zde navíc podstatná kyselinka musí při delším popíjení začít trochu obtěžovat.

Byly to opět velmi příjemné návštěvy a ani chvíli nepochybuji o tom, že se sem zase příští rok vypravím znovu. Vína ZD Sedlec nejsou zrovna mainstreamovou záležitostí a chvíli mi trvalo si na jejich styl zvyknout, vždy se ale najdou pěkné kousky, které dokáží oslovit. Myslím, že si zde každý konzument najde to svoje (závěr degustace může zasvětit přírodně sladkým výběrům z cibéb, slámovým či ledovým vínům, které zde také nabízejí). Jen více takových „customer-friendly" vinařství.

Počet příspěvků v diskuzi: 5  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3849x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5