O Víně

14.09.2011 ViDi Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 14.09.2011 07:00

Chilean Wine Tasting 2011

Chilská ambasáda uspořádala 5. září 2011 odborný seminář spojený s ochutnávkou vybraných chilských vín v pražském Hotelu Hilton.

Vlastní seminář krátce zahájil velvyslanec Chile pan José Manuel Lira a následovala stručná historie pěstování révy vinné od pana Máxima Cattána ze společnosti ProChile.

V období let 1460 až 1485 došlo k expanzi Inků, kteří si podmanili celé území severní Chile až po řeku Maule. Na jihu však sídlili Mapučové a další kmeny, jejichž území se Inkům nikdy nepodařilo dobýt. V roce 1520 oblast navštívil Chile Fernando Magellan při své cestě kolem světa a v další objevitelské vlně sem pronikl z Peru v čele španělských conquistadorů Diego de Almagro, vedený vidinou zlatého bohatství. Oblast nacházející se jižně od řeky Bío-Bío však zůstala po celé koloniální období v rukou Mapučů, kteří se zarputile bránili vpádu bělochů na své území. Série konfliktů mezi Mapuči (Araukánci) a Španěly, jež trvala od roku 1536 do vyhlášení nezávislosti Chile (350 let), je dnes známa jako tzv. Guerra de Arauco.

Samotnou révu vinnou přivezl jistý křesťanský kněz v roce 1548 ze Španělska a již od roku 1550 se vyráběla první chilská vína. Dnes je Chile pátý největší exportér vína na světě (zejména do USA, Kanady a Velké Británie) s objemem přes 735 miliónu litrů (v ceně přes 1,6 miliard $).

Od 18. století se rozšířilo pěstování francouzských odrůd jako Cabernet Sauvignon, Pinot Noir a jaksi omylem se sazenicemi Merlotu i Carménère, které je v současnosti největším objevem.

Do České republiky tvoří dovozy lahvovaných vín z Chile cca 3 % a největší objemy byly právě v letech 2007 až 2008. V současné době dosahuje dovoz chilských vín hodnotu kolem 8 miliónů $ ročně (2010).

Další informace pocházely od vedoucí exportu vinařství Millamán paní Trinidad Jara.

Jedinečná poloha území o rozloze 4300 km dlouhé a v průměru 177 km široké je ohraničena ze západu Tichým oceánem s převahou Humboldtova proudění, na východě Andským pohořím (nejvyšší hora Aconcagua čili Anco-cahuac/bílý Strážce  6959 m.n.m.), ze severu pouští Puna de Atacama - nejsušším místem světa, kde místy už přes 400 let nezapršelo a na jihu Patagonií s ledovým oceánem. Díky této jedinečné ochraně se udržely všechny pravokořené evropské odrůdy a nebyly nakaženy v 19. století fyloxerou (mšičkou révokazem). Ač rozlohou tedy téměř 10x větší než Česká republika čítá Chile 17 miliónů obyvatel, z toho téměř třetina žije v hlavním městě Santiago de Chile (založeno v roce 1541). Vzniklo zde 14 vinařských oblastí od nejsevernější Elqui Valley až po nejjižnější Malleco Valley. Největší a nejznámější jsou centrální oblasti zejména Maule Valley, z které pochází 43 % veškeré produkce vína.

Z odrůd převažují modré odrůdy, kde dominuje Cabernet Sauvignon, Merlot a Carménère, od roku 1996 Syrah, okrajově i Pinot Noir, Malbec či italské Sangiovesse (Brunello). Z bílých odrůd převažuje francouzský Sauvignon blanc a Chardonnay, ale najdeme zde i Riesling, Semillon či kořeněný Tramín nebo Muškát.

Ohledně dovozu vystoupila zástupkyně paní Iveta Daniel největšího dovozce chilských vín do ČR firmy Buda-mont s.r.o., která je na trhu s vínem od roku 1990. Z Chile dovážejí vína jednak od malého rodinného vinařství Viu Manent a pak od velkého consorcia vývozců Misiones de Rengo. Velká konkurence nastala dovozy cisternového vína lahvovaného v Německu a přímým dovozem vín pro supermarkety.

Posledním řečníkem byl pan Ivo Dvořák z Asociace sommeliérů, který představil Chile ve srovnání s naší republikou a vystoupení ukončil řízenou degustací tří vzorků vín.

Jako srovnání uvedl například chilskou řeku Bio-bio jejíž tok je dlouhý 380 km ve srovnání s naší Vltavou (430 km) nebo nejvyšší horu Chile Aconcaguu a naší Sněžku (1602).

Uvedl vlastní zkušenosti z návštěvy v roce 2000 a 2010, kdy je patrný značný posun do lehčích vín a vyšší kvality. Sklizeň probíhající v období února až března se provádí většinou ručně podle stupně vyzrálosti (snímkování infrakamerou) nebo moderními kombajny, které sklízí pouze zralé bobule z třapin, které jinak zůstávají na keřích révy. Z celkové plochy přes 117.600 ha je 76 % modrých odrůd a výnosy dosahují téměř 12 tun z hektaru, což odpovídá celkové produkci přes 5,7 miliónů hl vína. Roční spotřebou 21 litrů/obyvatele jsme prakticky v současné době v pití vína obyvatele Chile dohnali, ale jestliže u nás tvoří tuzemská vína pouze asi třetinu celkové spotřeby pak v Chile je to přes 99 %.

Apelační systém je velice podobný jako třeba ve Španělsku či Portugalsku , kde se vína člení podle oblastí označení původu (D.O.) a dále podle doby zrání v sudech typu barrique od 6 měsíců pro Reservy, 12 až 18 měsíců pro Gran Reservy. Kromě odrůd pro klasické víno se v Chile pěstuje muškátová odrůda Moscato de Alexandria pro výrobu národního nápoje „pisco", což je hroznový destilát, který je dochucen šťávou z limetek a cukrem. Došlo na osobní zážitky z vinařství Almaviva (ve znaku prastarý indiánský symbol Země) - společný projekt Barona Philippe de Rothschild a chilského giganta Viña Concha y Toro v Maipo Valley, kde se pěstuje téměř ze dvou třetin francouzská odrůda Cabernet Sauvignon pro špičková vína. Nechyběly postřehy z vinice Morandé v Casablanca Valley a ochutnávky těžkých Chardonnay či Sauvignonů, ale i horských oblastí Aconcagua Valley, kde se Syrah pěstuje až do nadmořských výšek 2000 metrů. Nemohlo chybět ani snoubení pokrmů a vína zejména s typickým nakyslým Ceviché (zpravidla naložené rybí maso či mořské plody v limetkové šťávě se zeleninou - rajčata, paprika, bílá cibule atd. a kořením), ale i klobáskami se zelím, jehněčímu, kuřecímu, kachně či masovému koláči „Pastel de Chocho".

V řízené degustaci jsme ochutnali:

1. Segel Crucero Sauvignon blanc 2011 Reserva

Zelenkavé mladé víno ze 100 % odrůdy Sauvignon pěstované v oblasti Curicó Valley. Tělnaté víno s vyšším obsahem glycerolu (alkohol 13,5 %), silné aroma bezinkových větviček a grepového oplodí, slabě zelené jablko a chřest. V chuti výrazná hořkost růžového grepu a kyselinky zeleného jablka se silnou mineralitou a dlouhým vjemem. Přes veškeré vychvalování to není můj favorit a výraz nervní a svíravé víno je zde více než přesné.

2. Terramater Paso del Sol Carmenere 2010

Odrůda Carménère (příbuzná Merlotu) byla původně pěstována v oblasti Medoc ve francouzské oblasti Bordeaux, kde byla používána k produkci sytě červených vín a příležitostně používána pro účely směskových vín jako Petit Verdot. Název poukazuje na typickou karmínovou barvu podzimního listu této odrůdy zvanou historicky Grande Vidure. Ve vzhledu silně viskózní až černé víno s buketem kávy, třešňových pecek, lesních borůvek a zeleného pepře. V chuti je patrné jemné tříslo s kyselinkou červeného rybízu a hořkosti kávy až hořké čokolády. Velice živé a rovněž svíravé víno, silně alkoholické.

3. Millamán Limited Carménère 2009 Limited

Prakticky víno ronící krvavé slzy tak by se dala charakterizovat vysoká barva zcela neprůsvitného vína. Buket břicha zajíce (živočišné vůně) a lesních ostružin se silnými tóny koření a dřeva. V chuti plné robustní tělo s vysokou tříslovinou, víno jak se říká nejen široké, ale i dlouhé. Opět silná adstringence, ale již působící uklidňujícím nikoliv nervním dojmem. Určitě vhodné ke zvěřině nebo steakům.

Odpoledne následovala již volná degustace 16 vinařství a Patagonského výrobce piva - cerveza Austral.

Botalcura - výrobce hospodařící ve třech údolích centrální oblasti, kde dříve sídlili Mapučové. Bohužel neměli svoje vlajkové víno Cayao (cuvée Cabernetu Sauvignon, Carménère, Malbecu a Syrahu) zato měli Nebbiolo 2006 z Maule Valley - vyzrálé 18 měsíců v dubových sudech, víno jako cuvée Nebbiola a Carignanu (14 %) - silné aroma lesních ostružin a borůvek podpořená zeleným pepřem s kardamonem. Velice elegantní víno plné taninů. Ochutnal jsem i na můj vkus dosud drsný Cabernet Sauvignon 2008 Gran Reserva z Rapel Valley (přidáno 8 % Cabernet franc) zrající 12 měsíců v nových dubových sudech. Jinak zde bylo spousty dalších často oceněných vín jak červených, tak bílých (Sauvignon blanc 2007 - získal 89 bodů na Descorchados nebo Chardonnay Viogner 2005 (na Wine Enthusiast USA 87 b.) Více na http://www.botalcura.cl. Dovozcem je pan Antonín Strnad (firma Ekont-Inet) Za Poříčskou branou 4, Praha 8.

Casas del Bosque - relativně mladé vinařství (od roku 1993), ale jedno z prvních v oblasti Casablanca Valley, nyní hospodaří na 245 ha v Santa Rosa, kde pěstuje hlavně Chardonnay, Sauvignon blanc, Cabernet Sauvignon, Syrah, Carménère a Pinot Noir. www.casasdelbosque.cl - dovozcem je Nestar Interantional, Bořivojova 112, Praha 3 http://www.nestar.cz/. Kromě klasické řady Reserva či Gran Reserva, nabízí vinařství i speciální nabídku Privátních reservních vín (produkce do 5000 lahví), Pequeñas (expresivní vína přizpůsobené terroir Casablanca Valley (Syrah, Sauvignon a Pinot Noir) a Late Harvest z Muškátu.

Cremachi Furlotti - rodinné vinařství z Maule Valley hospodaří na 400 ha, hlavními technology jsou Cristian Cremachi a Rodrigo Gonzales http://www.cf.cl/.

Ochutnal jsem limitovanou edici 2000 lahví (Family Limited Releases) ročníku 2008 - assemblage Cabernet Sauvignon, Syrah (20 %) a Carménère (20 %) z tiřicetiletých vinic zrající 14 měsíců v dubových sudech. Obsah alkoholu 13,8 %, zbytkový cukr 2,5 g/l a kyseliny 5,4 g/l. Dobře vybalancované plné víno s jemnými taniny. O stupínek slabší mi přišla exclusivní řada (jen 600 lahví) Vénere 2007 (60 % Carménère a po 20 % Syrah a Cabernet Sauvignon) z Lancomilla Valley, které zrálo ještě déle (21 měsíců) a dosud byly znát ve vůni rezidua malolaktického kvašení, pravda v chuti bylo hutnější, leč nesymetrické, byť s velice dlouhou perzistencí.

El Principial - hospodaří ve vyšších polohách Maipo Valley a hlavním technologem je Gonzalo Guzmán http://www.elprincipal.cl/. Věnují se hlavně modrým odrůdám Cabernet Sauvignon, Merlot, Carménère a Cabernet Franc na 54 ha vinic. Mají tři řady vín El Principal, Memorias a Calicanto. Ochutnal jsem Memorias 2007 z Maipo Valley - pěstované ve výškách kolem 800 m.n.m. (max.zatížení 3,8 t/ha). Hrozny Cabernetu Sauvignon a Carménère (20 %) prodělali studenou maceraci 4 dny a následně řízené kvašení 1 měsíc s dozráním 14 měsíců ve francouzském dubu. Víno bylo příjemné a hladké s výrazným buketem přezrálých lesních jahod a jemných tříslovin, obsahovalo 15 % alkoholu a jen 0,9 g/l zbytkového cukru a 4,9 g/l kyselin.

La Rosa - rodinné vinařství z údolí Chachapoal, založené v roce 1824 se již v šesté generaci zaměřuje na vysokou kvalitu vín http://www.larosa.cl/. Široká paleta vín La Palma (jak základní řada tak Reserva) z odrůd Chardonnay, Sauvignon blanc, Merlot, Carménère, Shiraz a Cabernet Sauvignon, v nabídce mají i rosé, sekty a vyšší řady Y, La Capitana, Don Reca, Ossa a od roku 2011 i organická vína „El Paraíso" z vinice Palmeria Estate (61 ha).

Millaman - hospodaří od roku 1940 na haciendě El Condor (území Mapučů nazývané Zlatý Kondor dalo vínu symbol ve znaku vinařství) v Curico Valley. Zaměřují se na všechny světové odrůdy vín a výrazných úspěchů dosahují v odrůdách Malbec a Zinfandel http://www.millaman.cl/. Dovozcem do ČR je Popp Vino Saská 3, Praha 1 http://www.popp-wine.cz, kde najdete jak základní řadu Casa Millaman od 100,- Kč až po limitované série do 250,- Kč.

Santa Carolina - ve spolupráci s francouzskými profesionály bylo založené nové vinařství působící v sedmi údolích především centrální oblasti (Casablanca, Leyda, Maipo, Rapel, Colchagua, Cachapoal a Maule) http://www.santacarolina.cl/. Jejich základní řady jsou VSC, Reserva a Reserva de Familia, Barrica Selection a Late Harvest.

Siegel-  vinařství založené v roce1980 v Santa Cruz, působí ve třech údolích kolem Colchagua Valley a hospodaří celkem na 750 ha a produkuje špičková vína řady Crucero http://www.siegelvinos.com/.

Tamaya - vinařství z Limarí Valley založené v roce1997 hospodaří v současnosti na 163 ha a hlavním technologem je mladý José Pablo Martin http://www.tamayawines.cl/.

Teillery - vinařství v Maipo od roku 1998 pěstuje pouze organické hrozny v Bio kvalitěna téměř 100 ha podle certifikátu IMO Switzerland http://www.teillery.cl/. Dovozcem je Productos Latinos, Plzeňská 201, Praha 5 http://www.productoslatinos.cz/.

Osobně jsem ochutnal Syrah 2008 Gran Reservu (18 měsíců), kde se vysoké barvy dosahuje minimálně týdenní macerací při nižších teplotách kolem 7 °C. Po řízeném kvašení v ocelových tancích se odbourává malolaktickým kvašením kyseliny v dubových soudcích. Obsah kyselin jen 3 g/l, alkohol do 15 % a zbytkový cukr do 2 g/l. Vytvářelo excelentní kořenité, příjemně dřevité a hladké víno s ušlechtilým tělem zdatného sportovce. Rovněž velice zdařilé bylo cuvée Cabernet Sauvignon (40 %), Merlot a Syrah (20 %) ročníku 2006, kde se však dosahovaly vyšší výnosy (až 5 t/ha) než u předchozího vzorku (jen do 3 t/ha). Každopádně výborný poměr cena/kvalita činilo toto víno favoritem (lahev cca 190,- Kč). A mimochodem 99 % produkce (certifikát FairTrade) výrobce vyváží jak do USA a Kanady tak do Evropy.

Terramater - v roce 1996 založili nové vinařství tři sestry (Gilda, Edda a Antonieta) na základě staršího z roku 1930 v oblastech Maipo a Curicó http://www.terramater.cl. Nabízí vína v řadách Mater, TerraMater unusual, Altum (hrozny pocházející z vinic 40 až 60 let starých), Limited a Vineyard Reserve a lehká mladá Paso del Sol. Jejich vyzrálá vína sbírají hlavní ceny na světových soutěžích a velkých degustacích po celém světě.

Terranoble - vinařství založené v roce 1993 dosahuje se svými víny prestižní ocenění na mezinárodních soutěžích (např. Pinot Noir 2008 z Casablanca Valley - The Wine ADVOCAT 2009 - hodnoceno 90 b., Carménère 2007 Gran Reserva z Maule Valley - zlatá medaile IWC-UK 2010) http://www.terranoble.cl/. Dováží Vinselekt Michlovský http://www.michlovsky.com/.

Valdivieso - staré vinařství z roku 1879 vyrábějící jako první sekty v Latinské Americe (dodnes tvoří 60 % produkce) http://www.valdiviesovineyard.com/. Dovozce Vino Andino z Prahy 8.

Montes - vinařství založené v roce 1987 dodávající převážně do supermarketů ve více jak 115 zemích světa http://www.monteswines.com/ dováží do ČR firma M. Král & spol. http://www.mkral.cz/.

Vistamar - nové vinařství, jehož sklepy pojme přes 12 miliónů litrů vína v nerezových tancích a přes 800 tisíc litrů v dřevěných barikových sudech z francouzského dubu. Vyhlášená je zejména vinice v Chachapoal Valley „La Moralina estate", kde na 27 ha se pěstují vybrané modré odrůdy http://www.vistamar.cl/.

Ochutnal jsem Pinot Noir 2010, ale i přes vysokou barvu bylo dosud neučesané a trpké naopak Gran Reserva 2008 cuvée Cabernet Sauvignon a Syrah (30 %) byla velice zdařilá (kyseliny 5,8 g/l, alkohol 14 %) s jemnými taniny a bohatou vyzrálostí. Protože zde měli i Muškát 2010 v pozdním sběru nemohl jsem odolat na závěr ochutnat toto silně aromatické víno (bílé broskve, meruňky) s vysokým zbytkovým cukrem (obsah kyselin 7,1 g/l a alkohol 12 %).

Indómita - relativně nové vinařství z roku 2001 působící v Casablanca (200 ha bílých odrůd) a Maipo Valley (400 ha modrých odrůd) http://www.indomita.cl/. Ochutnal jsem Reservu Cabernet Sauvignon 2004 z Maipo Valley a v řadě Selected Varietal Carménère 2006, kde jen 30 % zrálo v nových barikových sudech (kyseliny kolem 4 g/l). Obě vína byl již dobře strukturovaná, ale Carménère bylo příjemnější svojí přirozenou chutí neovlivněnou tak razantně extrakty dubového sudu (káva, vanilka, čokoláda).

Na závěr jsem spíše ze zvědavosti vyzkoušel z široké palety Patagónských piv od Cervezy Austral. Přednostně nabízený Lager (ležák) mi připadal nějaký ředěný a pak jsem zjistil že mají EPM jen 10,75 %, ale alkoholu 4,6 % tzn. hluboko prokvášející kvasinky a nízký zbytkový cukr (tvořící plnost piva). Mnohem lepší byl Calafate Ale, který již měl extrakt téměř 14 % a vysokou barvu. Jinak kombinace piva a vína nebyl dobrý nápad, tak jsem raději s dalšími vzorky (cca 12) neexperimentoval. Nikoliv nadarmo se říká, že v nejlepším je třeba skončit, proto jsem zavčasu odešel. Chtěl bych však poděkovat všem, kteří se na podobných akcích angažují - ať již jako pořadatelé či přednášející, tak i jako sommeliéři či vínomilci, zejména najdou-li odvahu se o své zážitky podělit s ostatními.

Tož všem připíjím na zdraví - Chin Chin!

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6428x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5