O Víně

16.02.2011 -Vicky- Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 16.02.2011 07:00

Vína ze Salonu vín 2010

Na konci ledna se definitivně uzavřela expozice Salonu vín 2010 v Národním vinařském centru ve Valticích. Šlo o zatím poslední ročník, kdy byla vína vybírána dle klíče odrůdového, příští Salon vín již bude zohledňovat původ vín. Zkusím přiblížit svůj dojem, který na mne některá z vín udělala při mých třech návštěvách tohoto ročníku. Předem upozorňuji milovníky suchých vín, že článku dominují ta s vyšším obsahem cukru a je to letos naposledy - po organizačních změnách bude prostor pro polosladká vína podstatně menší.

Špičkovou odrůdou jsou v našich končinách Ryzlinky vlašské a pravidelně se to potvrzuje i v Salonu vín. Nejpozitivnějším překvapením byl pro mě krásný pozdní sběr 2008 od Jana Baláže (Dolní Dunajovice - Plotny, 6,1 g cukru, 5,5 g kys., 12,5 % alk.) s krásnou odrůdovou vůní s tóny květin, v chuti příjemně ovocné s šarmantní kořenitostí a minerální dochutí. Z polosladkých variant jednoznačně čněl pozdní sběr 2008 od Vinařství Volařík (Perná - U Boží muky, 19,8 g, 6,3 g, 13 %), které se pro mě od sezony 2008 stalo králem českých vlašáků a ročníkem 2009 to i potvrdilo. Tento kousek byl o poznání mohutnější, s krásnou medovou linkou, ale i u Mikulovska tolik charakteristickou mineralitou. Protože jsem toto víno chutnal postupně v roce 2009 a několikrát 2010, mohu říci, že krásně zraje a pro milovníky spíše zralejších vín bude určitě pěkným úlovkem i do archivu.

Na rozdíl od rozšířenosti odrůdy na vinicích v ČR, Veltlínské zelené mělo v Salonu zástupce jen dva. Při první březnové návštěvě mě uchvátil pozdní sběr 2008 od Vinařství Kovacs (Dobré Pole - Rosentické, 30,7 g, 5,1 g, 12 %) s krásnou ovocně-medovou vůní, která se lámala do příslovečné pepřové kořenitosti. V chuti pak navzdory vyššímu zbytkovému cukru působilo velmi svěže a hravě, velmi příjemné pro běžné pití. Při druhé návštěvě v listopadu už se mi ale zdála tato svěžest na ústupu, i ve vůni spíše dominovalo nazrálejší kandované ovoce. Stále ještě pěkné víno, ale rozhodně už ne takový „výbuch" jako při prvním seznámení. Od stejného vinařství zde bylo i Veltlínské červené rané, pozdní sběr 2008 (Novosedly - Kamenný vrch, 7,1 g, 5,5 g, 11,5 %), velmi příjemné, lehké a nekomplikované víno s chutí kompotovaného ovoce a jemnými květinovými tóny.

Ač běžně vína odrůdy Müller-Thurgau nevyhledávám, tady mě jednoznačně zaujal pozdní sběr 2008 od Moravína (Mikulov - Pod Svatým kopečkem I, 6,6 g, 5,3 g, 12,6 %). Ten mě doslova praštil do nosu neskutečnou muškátovo-květinovou vůní, která byla tak pronikavá, že bych v tomto případě millerku označil za aromatickou odrůdu. :-) V chuti pravda už nebyla až tak zajímavá, překvapivě totiž navzdory analytikám trochu překážela pichlavější kyselinka. Neuburské, pozdní sběr 2008 Vinařství Lahofer (Dobšice - U Hájku, 26,8 g, 7,0 g, 11 %) se pro mě stalo etalonem krásného neuburgu a nutno říci, že jsem si to potvrdil i u ročníku 2009. Svěží vůně citrusového ovoce postupně přechází do kořenitosti až kouřovitosti. V chuti dominuje medovost s pikantní grepovou hořčinkou. I v tomto případě myslím bude víno ještě dlouho pitelné a bude postupně „mužně kořenatět". Ze stejného „soudku" co se týče predikce zrání i výrobce je Rulandské šedé, výběr z hroznů 2008 (Dobšice - U Hájku, 36,2 g, 7,5 g, 12 %) se svěžím projevem grepu a pomerančové kůry s výrazně dlouhou dochutí. V té jsem kromě typické chlebovinky překvapivě objevil trochu ryzlinkové tóny jdoucí do lipového květu, ale možná mne zde smysly klamaly. Velmi unikátním netradičním „šeďákem" byl pak výběr z hroznů 2006, Vinselekt Michlovský (Nový Přerov - Na štrekách, 35,3 g, 6,4 g, 11,5 %), který ve vůni překvapí tóny chrpy a karamelu. V chuti méně výrazné, ale sladké projevy vanilkového krému a karamelu. Člověk chvíli i pochybuje, zda opravdu pije víno...

Při své zálibě z poslední doby v konfrontaci domácích Ryzlinků rýnských se sladkými moselskými jsem nemohl vynechat vzorky sladších „rýňáků" v Salonu. Pozdní sběr 2008, Vinařství U Kapličky (Zaječí - U Kapličky, 20 g, 7,7 g, 11 %) měl krásně výraznou lipovou vůni, chuť lehce meruňkovou, ale s velmi výraznou kyselinkou. V tomto směru mi více chutnal ročník 2009 od téhož vinařství s vyšším zbytkovým cukrem, který mi připadal vzhledem ke kyselince harmoničtější. U výběru z hroznů 2008, Moravíno (Sedlec - Stolová hora, 42,1 g, 6,5 g, 10,2 %) byl vysoký cukr doplněn chuťově výraznější kyselinkou, víno tak nepůsobilo vůbec sladkým dojmem. Vůně byla výrazně medově nasládlá s ovocnými tóny, chuť uhlazená, a přesto výrazně svěží. Michlovského Ryzlink rýnský, výběr z hroznů 2008 (Nový Přerov - Na Štrekách, 43,4 g, 6,5 g, 10,5 %) pak byl příklonem spíše k herbálním tónům. Co ryzlink, to originál...

Finiš obstaraly výrazně aromatické odrůdy. „Přemichlovskování" potvrdily Hibernal i Pálava, v případě první jmenované odrůdy to ale rozhodně nebylo na škodu. Hibernal, pozdní sběr 2008 (Klentnice - Nad svatým Leonardem, 3,7 g, 7,2 g, 13 %) Vinselekt Michlovský bylo neuvěřitelně mohutným vínem. Extrémní kořenitost, výrazné, ale nepřekážející kyselinky, dlouhá dochuť. Opravdu „chlapské" víno. Naproti tomu stejnou odrůdu Hibernal, výběr z hroznů 2008 od Livi (Mutěnice - Úlehle, 44,6 g, 7,4 g, 11,4 %) jsem musel chvíli objevovat, víno se otevřelo až po čase. Zbytkový cukr a menší obsah alkoholu jej výrazně uhladil, šarmantní kořenitost ale zůstala. Obě polohy Hibernalu měly něco do sebe, každý si mohl zvolit pro sebe příjemnější cestu. Obě vína ale byla za opravdu velké peníze, kolem 600 Kč za lahev v dnešní době asi každý není ochoten obětovat. Ze tří prezentovaných Pálav u mně jednoznačně zvítězila nejkořenitější výběr z hroznů 2008 Richarda Tichého (Hrušky - Hastrmany, 27,4 g, 6,1 g, 13,5 %) s dlouhou dochutí. Ostatní dvě Pálavy (U Kapličky, Michlovský) byly spíše ovocnější a ve srovnání mi přišly fádnější.

V závěru jen krátce k uzavřené části Salonu - přírodně sladkým vínům. V průběhu ročníku 2010 Vinařské centrum zprovoznilo speciální výdejní zařízení „by the glass", které uchovává vína v ochranné atmosféře a návštěvníci tak mají možnost i tato vína ze speciálního sklepa ochutnat bez nutnosti přítomnosti sommeliéra a minimálního počtu více zájemců. Není tak problém po volné degustaci ochutnat i nějaký „zákusek" z tohoto sortimentu za přijatelné ceny. Krásnou raritkou byl Cabernet Sauvignon, ledové víno 2007 od Lechovic (Oleksovice - U Lipky, 236 g, 8,5 g, 9,5 %) s vůní i chutí jahodového džemu. Opravdu výjimečný kousek. Tradičně zazářila Helena Glosová se svým Muškátem moravským, výběr z cibéb 2006 (Moravská Nová Ves - Vinohrady, 106,4 g, 6,3 g, 11,8 %) s enormní muškátovou aromatikou, v chuti až dřevnatě kořenité. Tradiční kvalitu za nízkou cenu nabídli ledová vína ze Znovínu Znojmo a Vinných sklepů Valtice.

Tolik tedy můj „rychlý průlet" expozicí Salonu 2010. Jak bude vypadat a hlavně chutnat nová koncepce, se budeme moci přesvědčit už od konce února. Těšit se mohou především příznivci sušších vín, protože v rámci kvót byla vína s vyšším zbytkovým cukrem upozaděna. Jsem hodně zvědav...

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4010x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5