O Víně

15.02.2011 -Vicky- Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 15.02.2011 07:00

Degustace Víno Marcinčák 20.1.2011

Velmi záhy po začátku roku se rozjela i „degustační sezona" v brněnských vinotékách. Do Vinné galerie v Lužánkách zavítal po roce prezentovat Víno Marcinčák sommeliér Marek Košťál.

Víno Marcinčák oficiálně sídlí v Mikulově, provozy se ale nacházejí v nedalekých Novosedlích. Zdejší viniční tratě jsou také hlavním portfoliem firmy, která obhospodařuje celkem 110 ha, a to v režimu bioprodukce. Zatím v rámci „zkušební lhůty", která má být ukončena úspěšnou certifikací snad už v ročníku 2011. Jedná se tedy o v českých poměrech větší vinařství, které je i členem proexportně zaměřené skupiny Aliance V8.

Na degustaci bylo prezentováno celkem devět vzorků. Trochu na škodu byla změna některých vzorků na poslední chvíli, a tak se do seznamu dostala i tři vína, která byla prezentována již v loňském roce. Jinak šlo o výběr z ročníku 2009, který byl obecně pro vyzrávání hroznů velmi příznivý. Ačkoliv Víno Marcinčák bylo v minulosti známo především výrobou vín s vyšším zbytkovým cukrem, v současné době se ubírá opačným směrem a polovinu produkce cílí na sušší vína. Zvláštní, že pan Marek Košťál to zdůvodňoval změnou zákaznických preferencí, přitom jsem se u ostatních vinařů setkal spíše s opačným trendem...

Z ochutnávaných vzorků nakonec byly jen dva z kategorie polosladkých, tři bílá vína suchá, dvě polosuchá a po jednom klaretu a červeném cuvée. Zmíním jen několik zajímavých vzorků, které mě překvapily ať v pozitivním či negativním smyslu. Jako nejlepší vzorek jsem vyhodnotil Sauvignon 2008 pozdní sběr (Novosedly - Růžová hora, 6 g cukru, 6,8 g kyselin, 13,5 % alk.), který jsme na degustaci přechutnávali už loni i v konkurenci „bratříčka" z trati Staré (Dobré Pole). Výrazně ovocně voňavé po broskvích a rybízu, v chuti pěkně vyvážené s překvapivě příjemnou kyselinkou, která zapadala do celku (i když bych to tak podle analytiky netipoval). U Veltlínského zeleného 2009 výběru z hroznů (Dolní Dunajovice - Zimní vrch, 7 g cukru, 5,5 g kyselin, 14 % alk.) jsem spíše proklínal rozhodnutí jít cestou suchého vína. Pravda, veltlíny jsou v sušší podobě pěknými víny, ale velmi dozrálé hrozny nadělily tomuto vínu až příliš vysoký obsah alkoholu a mně osobně už překážel. Velmi zajímavým a netradičním vzorkem byl Děvín 2008 výběr z hroznů (Novosedly - Kamenný vrch, 14 g cukru, 5,5 g kyselin, 13,5 % alk.), který je u nás produkován jen velmi málo. Tohoto novošlechtěnce jsem si celkem oblíbil ze Slovenska, ovšem podobně jako tatíček Tramín má dosti odlišné chuťové polohy. Ten novosedelský mi zcela nesednul, kromě tradičních těžkých květnatých tónů se totiž postupně vůně lámala k nakyslosti a inklinuje až k živočišnosti, která se promítá i do chuti a to opravdu není „můj šálek". Celkově bych řekl, že vína v degustaci ani nenadchla ani vyloženě nezklamala.

Víno Marcinčák je proslulé výrobou i přírodně sladkých vín, přiznávám, osobně jsem je ale zatím neměl možnost nikde ochutnat a vzhledem k jejich ceně (750,- Kč za 0,375 L) to ani do budoucna nepředpokládám. Ostatně i „běžná produkce" se u výrobce ještě pohybuje v celkem přijatelných cenových relacích oscilujících nad 200,- Kč hranicí, v mnohých vinotékách ale spěje i ke třem stům za lahev. Protože inzerují celoroční možnost návštěvy jejich „firemního" sklepa, rád se podrobněji seznámím s širším sortimentem. Uvidíme, zda mě ještě dokáží něčím překvapit, ze dvou řízených degustací jsem si zatím žádný ucelenější obraz nevytvořil (právě i zásluhou opakujících se vzorků).

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3687x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5