O Víně

25.11.2010 Mara Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 25.11.2010 07:00

Junger Österreicher aneb Svatomartinské na rakouský způsob

V dnešní reportáži si v krátkosti představíme nejčastěji používaná označení pro rakouská mladá vína, jelikož je totiž běžné, že se můžete setkat až se šesti různými označeními.

Zřejmě každý vínomilec ví, že listopad je měsícem, kdy jsou na trh uváděná mladá vína aktuálního ročníku, ať se jedná o české Svatomartinské, francouzské Beaujolais či jakékoliv další mladé víno, já se Vám dnes pokusím přiblížit, pod jakým označením se produkují vína u našich jižních sousedů v Rakousku, přičemž rovnou předesílám, že se pro vínomilce jedná o poměrně složitý systém.

Základní kamenem rakouských mladých vín jsou vína s označením „Junger Österreicher", jež ve své podstatě může produkovat kterékoliv rakouské vinařství, tudíž určitým předpokladem je, že s těmito víny se setkáte nejčastěji, avšak v tomto případě to trochu překvapivě neplatí, jelikož takřka v jakékoliv vinotéce či i supermarketu naleznete častěji vína s označením „Steirischer Junker", což jsou vína (povětšinou jde o velmi zajímavá cuvée) pocházející výhradně z vinařské podoblasti Steiermark (Štýrsko). Toto poněkud překvapivé zjištění vychází z toho, že produkce mladých vín má právě ve spolkové zemi Steiemark (Štýrsko) jednu z největších tradic a částečně je to způsobeno i místním patriotismem, avšak menší produkce vín s označením „Junger Österreicher" je dále způsobena i tím, že takřka v celém Rakousku existují další vinařská sdružení, jež si mladá vína produkují pod svými regionálními značkami. Zajímavostí je, že mladá vína se v Rakousku až na určité výjimky mohou produkovat z jakýchkoliv odrůd vinné révy a tak můžete narazit na velmi zajímavá vína, mně osobně je tento otevřenější systém sympatičtější nežli systém v České republice, kde jsou odrůdy pro Svatomartinská vína jasně definovány.

Níže tedy naleznete přehled nejčastěji užívaných označení pro mladá vína v Rakousku, v příloze pak grafické označení všech níže jmenovaných označení:

Název značky: „Junger Österreicher"
Vinařská podoblast: všechny rakouské vinařské podoblasti
Dostupnost: termín není přesně stanoven, obvykle počátek listopadu
Web: http://www.weinausoesterreich.at/
Popis: Národní značka pro mladá vína, s níž se můžete setkat takřka po celém Rakousku, pouze ve spolkové zemi Steiermark (Štýrsko) se objevuje méně, vína s tímto označením se produkují od roku 1995 a jejich roční produkce činí cca 800.000 láhví, přičemž vína s tímto označením je možné vyrábět z jakýchkoliv odrůd vinné révy.

Název značky:Steirischer Junker"
Vinařská podoblast: Steiermark (Štýrsko)
Dostupnost: středa před svátkem Martina (11. listopadu)
Web: http://www.steirischerjunker.at/
Popis: Tuto značku používá u svých vín cca 250 vinařů z vinařského sdružení „Marktgemeinschaft Steirischer Wein" už od roku 1995, přičemž se jedná o nejznámější regionální značku pro mladá vína, jež v produkci dokonce zastiňuje i celonárodní značku „Junger Österreicher", jelikož i v tomto roce se očekává produkce kolem 850.000 - 900.000 láhví s tímto označením. „Steirischer Junker" je možné vyrábět z jakýchkoliv odrůd vinné révy, podmínkou je pouze to, že musí jít o vína suchá s alkoholem nepřevyšujícím 12,0 %.

Název značky: „Primus Pannonikus"
Vinařská podoblast: Burgenland (Hradsko)
Dostupnost: první říjnový čtvrtek
Web: http://www.primus-pannonikus.at/
Popis: Mladá vína pod tímto označením produkuje 13 vinařství ze stejnojmenného vinařského sdružení, tj. „Primus Pannonikus", od roku 2003, přičemž roční produkce činí cca 70.000 láhví. „Primus Pannonikus" je možné vyrábět z jakýchkoliv odrůd vinné révy, podmínkou je pouze to, že půjde o vína suchá. Určitou zajímavostí je jednotný tvar i grafická podoba všech láhví s tímto mladým vínem.

Název značky: „Junger Wiener"
Vinařská podoblast: Wien (Vídeň)
Dostupnost: termín není přesně stanoven, obvykle přelom října a listopadu
Web: http://www.wienerwein.at/
Popis: Vína s označením „Junger Wiener" produkuje cca 30 vinařství, což představuje takřka všechna významnější vídeňská vinařství, přičemž s víny pod tímto označením se můžeme setkávat od roku 2001 a roční produkce činí cca 50.000 láhví. „Junger Wiener" je možné vyrábět z jakýchkoliv odrůd révy vinné, podmínkou je pouze to, že musí jít o vína suchá s alkoholem nepřevyšujícím 12,5 % a přirozenou svěžestí.

Název značky:Primus Carnuntum"
Vinařská podoblast: Carnuntum
Dostupnost: termín není přesně stanoven
Web: http://www.carnuntum.com/
Popis: Mladá vína pod značkou „Primus Carnuntum" produkuje cca 42 vinařství z vinařského sdružení „Primus Carnuntum" a to již od roku 1988, jde tudíž o nejstarší označení mladých vín v Rakousku, jež bylo původně určeno pouze pro vína z odrůdy Grüner Veltliner (Veltlínské zelené), nyní je možné mladá vína pod tímto označením produkovat i z odrůdy Zweigelt (Zweigeltrebe). Roční produkce činí cca 25.000 lahví.

Název značky: „Der Junge"
Vinařská podoblast: Thermenregion
Dostupnost: 25. října
Web: http://www.dieburgundermacher.at/
Popis: Vína s označením „Der Junge" produkuje 8 vinařství sdružených ve vinařském sdružení „Die Burgundmacher", pocházejících z vinařské podoblasti Thermenregion, přičemž se tato vína produkují od roku 2003 a roční produkce činí cca 18.000 láhví. „Der Junge" je možné vyrábět pouze z určených modrých odrůd vinné révy, těmi jsou: Blauburgunder (Pinor Noir, Rulandské modré), Blauer Portugieser (Modrý Portugal) a St. Laurent (Svatovavřinecké).

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4160x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5