O Víně

28.10.2010 ViDi Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 28.10.2010 07:00

Podzimní degustace v salonu Paukert

Pozvání na pravidelné ochutnávky v Paukertově salonku, kde budou ještě po celý listopad každou středu k dispozici špičková vína od tuzemských vinařů. Protože prvním reprezentantem bylo vinařství Lahofer najdete zde krátké charakteristiky jeho vybraných vín.

Firma Domaine R&W známá převážně dovozy zahraničních vín se rozhodla poskytnout prostor stále rostoucí kvalitě našich vín zastoupené malými a středně velkými vinaři. Od letošního roku tak vznikl depozitní velkosklad nedaleko konečné metra A-Depo Hostivař (Služeb 4, Praha 10), kde nabízejí pro širokou řadu zájemců (od firem, přes sommeliéry hotelů a restaurací po privátní klientelu) velký výběr vynikajících tuzemských vín, navíc za velkoobchodní ceny stejné jako od přímých výrobců. Protože není nutná žádná registrace (IČO) je zřejmé, že prodej je zaměřen hlavně na privátní klientelu, která tak získá špičková vína za bezkonkurenční ceny. Z několika desítek potencionálních výrobců tuzemských vín, které oslovili, se na letošní degustaci po pečlivém výběru dostalo 7 „statečných" vinařství (Lahofer, Ampelos, Jedlička & Novák, Kovacs, Dobrá vinice, Trpělka & Oulehla a ŠSV Velké Pavlovice).

Prakticky každé vinařství bude postupně představeno se svými vybranými víny v Salonu Paukert (Národní 17, Praha1) nedaleko naší národní kapličky (ND) v Praze. Akce byli naplánovány pravidelně na středu počínaje 13.10. a konče 1.12.2010. Praktické seznámení s víny prestižního vinařství již začíná kolem poledního oběda bezplatnou ochutnávkou (zpravidla 4 druhy vín) pro hosty jídelny Lahůdkářství Jan Paukert, kteří si mohou přímo na místě víno zakoupit ať už k obědu nebo s sebou domů. Následuje po 15 hodině (až do 17:30 hod.) v Salonu Jan Paukert ve 3. patře volná ochutnávka vybraných vín (cca 10 vzorků) pro sommeliéry či případné novináře (nutná registrace u managera a sommeliéra p. Luboše Osičky), prezentované zástupcem daného vinařství. Vyvrcholením je tamtéž večerní akce (cca pro 30 osob s předběžnou registrací) od 18 hodin na placenou ochutnávku, kde je v klidu a příjemném posezení s malým občerstvením možnost řízenou degustací poznat kvalitu nabízených vín.

Jako první se prezentovalo na „Podzimním vínobraní" vinařství Lahofer z Dobšic u Znojma, které je na našem trhu známé jako výrobce vín od roku 2003. Obhospodařuje celkem kolem 70 ha vinic, z toho největší je vinice U Hájku (cca 38 ha - převážně písčitého podloží), následuje vinice Babičák na protějším břehu řeky Dyje (cca 22 ha - spíše kamenitého podloží) a poslední je pronajatá vinice Ke Křídlůvkám (cca 10 ha - sprašové až hlinito-písčité půdy).

Z velké části úrody pak vyrábějí svá vína, zbytek hroznů nabízejí k prodeji dalším smluvním výrobcům. Při výrobě využívají moderní a šetrné technologické postupy od ruční sklizně, přes řízené kvašení v nerezových nádobách až po finální mikrofiltraci hotového vína.

V Salonu vín 2010 (TOP 100) najdete jejich Rulandské šedé 2008 výběr z hroznů (oceněné i diplomem Grand Prix Vinex 2010) a Neuburské 2008 pozdní sběr (Silver z AWC Wienna 2009).

Vinařství Lahofer ve spolupráci s dalšími výrobci vín Znojemského kraje (nakonec se jich dohodlo 15) zavádí po dlouhém jednání (5 let) od loňského roku 2009 jako první v ČR nový apelační systém Vín Originální Certifikace (VOC). Tato certifikace vybrala 3 základní odrůdy vhodné pro Znojemsko, ze kterých lze i v různé kombinaci vyrábět VOC vína, je to: Veltlínské zelené, Sauvignon a Ryzlink rýnský.

Degustaci jsem začal právě vínem VOC Veltlínské zelené 2009, které sám výrobce již nemá, ale depozitní sklad ještě omezeným množstvím k prodeji disponuje. Hrozny byly sklízeny z vinice Babičák s cukernatostí 22 °NM, což by odpovídalo pozdnímu sběru, ale překvapivě si i přes vysoký obsah alkoholu (12,5 %) ponechalo 11 gramů zbytkového přírodního cukru a je tudíž polosuché. Přestože se vyrobilo 11 tisíc lahví je prakticky prodané, což může deklarovat jeho vysokou oblibu u spotřebitelů. Ve vůni je příjemně aromatické s kořenitými podtóny bez jakékoliv patologie. Už jenom pro odrůdovou čistotu si kupuji vzorek, abych mohl při srovnávacích degustacích na škole studentům deklarovat charakter tohoto hrdého vína. V chuti připomíná lehce rukopis Veltlínů od vinařství Kořínek z Hnanic s lehkými asociacemi na jakousi dětskou mastičku. Vyvážená harmonie kyselin (6,3 g/l), cukru a alkoholu. Příjemné hladké víno, které ještě slibuje potenciál dalšího zrání (v prodeji za 180,- Kč/ks při odběru 6 ks).

Dalším vzorkem byl suchý Ryzlink rýnský (sur lie - technologie zrání resp. ležení vína na kvasničných kalech v tomto případě 8 měsíců) 2009 pozdní sběr z viniční tratě U Hájku. Osobně mi připadalo víno řídké a prázdné a to nejen v chuti, ale i buketu, který nebyl nijak intenzivní. Prostě zatím mladé lehké víno, byť má 12,5 % alkoholu, zbytkový cukr 5,2 g/l s kyselinkou 6,8 g/l, což by mohlo ještě být předzvěstí mírného pozitivního vývoje dalším zráním na lahvi. Ovšem druhý Ryzlink (RR) 2008 kabinetní (ale měl téměř 21 °NM), ze stejné trati v kategorii polosladké víno zaujal již strukturovaným buketem vyšší intenzity lipového a meruňkového květu s charakteristickým petrolejově minerálním závojem. Odborníci na mezinárodních degustacích, kteří jej hodnotili, toto víno zaujalo a předpovídají mu skvělou budoucnost za 3-4 roky archivace. Příjemné bylo i Neuburské 2008 pozdní sběr, rovněž v kategorii polosuché z viniční trati U Hájku. Lehce ovocná vůně snad něco mezi žlutým melounem a hruškou s citrusovými tóny střední intenzity. V chuti již vyvážené (zbytkový cukr 10,6 g/l a kyseliny 7,3 g/l) a dobře pitelné. Favoritem pro Salon vín ČR 2010 byl i další vzorek Rulandské šedé 2008 výběr z hroznů v kategorii polosladké (36,2 g/l) ze stejné tratě jako předchozí víno. Ve vůni se snoubí medovinka s chlebovinou a jemnými petrolejovými tóny. Toto víno obsahuje i vyšší obsah glycerolu podtrhující tělnatost a určitou robustnost (cena 230,- Kč/ 0,75 l). Pro srovnání bylo i mladé polosuché Rulandské šedé 2009 pozdní sběr, kde ve vůni nalezneme lehký buket pomerančové kůry a medu. V chuti svěží a ovocité s lehkým kouřovým okrajem.

Dalším vzorkem byl Müller-Thurgau 2009 pozdní sběr, polosladký (16,8 g/l) z tratě Babičák. Velice jemná až nevýrazná vůně možná broskví či koření, v chuti medové a lehce minerální s převládající sladkostí. Tramín červený 2009 pozdní sběr z viniční tratě U Hájku jsem hodnotil ve vůni střední intenzity s patologickým závojem kolem vůně liči a růže. V chuti překvapivě dosud svěží kyselinky (6,8 g/l) umocňují relativně vysoký obsah zbytkového cukru (43,8 g/l) a nízký obsah alkoholu (11 %). O stupeň lépe bych hodnotil však další vzorek Sauvignon 2008 výběr z hroznů - sladké víno (67,3 g/l !) a jen 10 % alkoholu mělo výrazné aroma listů černého rybízu, bezinek a angreštového kompotu. V chuti opět převládal angreštový kompot slazený medem s lehkou kořenitostí (cena 200,- Kč). Posledním vzorkem byl sladký Muškát moravský 2009 pozdní sběr z viniční tratě Ke Křídlůvkám s pouhými 8,5 % alkoholu a zbytkovým cukrem 75,3 g/l při 7,2 g/l kyselin. Toto víno bylo skutečným koncertem už v intenzitě buketu přecházející od nálevu z meruněk s hořkomandlovým ocáskem až po levanduli (velmi působivé). V chuti přes vysoký obsah cukru harmonické, líbivě tělnaté a plné (dobrý poměr cena/kvalita 159,- Kč).

Prakticky jsem strávil téměř 3 hodiny v přátelském posezení se zástupci ať už velkoobchodu s vínem Vínobraní Lubošem Osičkou nebo přímo vinařství Lahofer panem Davidem Tomanem a Jaroslavem Chaloupeckým a povídali si o víně od práce na vinohradu, přes počasí až po technologické finty podporující charakter prezentovaných vín. Stále by bylo o čem povídat a ani jsem nestačil ochutnat všechny vzorky, ale to už se chystala večerní gala show pro objednané klienty. Takže závěrem přijměte pozvání protagonistů celé akce a využijte této podzimní nabídky ať už k ochutnání a nákupu zajímavých vín nebo jen přátelskému setkání.

Související odkazy:
http://www.janpaukert.cz/
http://www.vinobrani.eu/
http://www.vinarstvi-lahofer.cz/

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4009x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5