O Víně

30.06.2010 Evas Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 30.06.2010 07:00

Otevřená náruč Nového Poddvorova

Mé nejoblíbenější otvírání sklepů je za námi. Zápisek o akci si můžete přečíst dnes.

Že mám Poddvorov ráda a že jeho otevřené sklepy navštěvuji každoročně, už dávno víte. Taky už víte, že je tam sklepů tak akorát, aby je člověk zvládl projít všechny (a ještě se do některého mohl i vrátit), a že celá akce je opravdu přátelská až rodinná. Na ovine.cz se psalo o Novém Poddvorově už mnohokrát, atmosféru vesničky, kde se všechno točí kolem vína, pěkně vystihl třeba Flouro ve svém článku Poddvorov 2008 aneb Otevřené sklepy počtvrté. Takže se na popisy všeho kolem tentokrát vyprdnu a půjdu rovnou k věci, tedy k vínu.

Začali jsme jako obvykle na dolním konci dědiny a skončili úplně nahoře u pana Kašíka. Současně by se ale dalo říct, že jsme skončili tam, kde jsme začali, protože jak první dva vinaři Václav Mrkva a Pavel Veselský, tak Vladimír Kašík patří do jednoho vinařského sdružení Císařův vinohrad. Co říct k jejich vínům? Asi nejlíp použít slova pana Kašíka: "Bílá děláme do ovocna, voňavá, na vypití, žádné dlouhé ležení." A taková bílá z Císařova vinohradu vesměs jsou. Nic, co by mě extra oslovilo.

Líbilo se mi Rulandské šedé 2008, pozdní sběr od pana Veselského. Víno s 1,3 gramy zbytkového cukru, šesti gramy kyselin a extraktem 22 a půl gramu chutnalo a vonělo čerstvým máslem a chlebovou kůrkou, bylo příjemně suché, vonělo lákavě, pilo se dobře.

Červená a růžová mě zaujala více. Kašíkovo růžové Cuvée Podluží 2009 (půl na půl Frankovka a Cabernet Sauvignon) bylo sladší, ale pěkné, akorát vychlazené, ovocné, lehké, pitné. Jednoduchá, ale moc sympatická růžovka. Líbilo se mi rosé z Modrého Portugalu pana Veselského. Růžové ročníku 2008 z trati Vinohrádky už není žádný rozjuchaný mladík, ale poměrně silné, uhlazené, jemně ovocně vonící, na růžové překvapivě elegantní víno. U Pavla Veselského mě zaujal ještě Cabernet Moravia, jakostní 2009 (cukr 1,5 g, kyseliny 4,5 g, extrakt 22 g). Lehký závan zelených tónů při prvním přivonění rychle zmizel a zůstala jen pěkná vůně tmavého ovoce se stopou kávové čokolády. Je mladý, ale bude fajn. Cabernet Moravia, taktéž mladý a ještě nezatříděný, se mi líbil i u Vladimíra Kašíka. Pěkně ostružinové víno, šťavnaté, veselé.

Jaromír Hnidák tradičně nabízel velké množství vzorků. Obecně jsem si pochutnala spíš na starších ročnících. Hodně mě zaujal pozdněsběrový Sauvignon 2007, který mi ještě loni připadal příliš zelený a přehnaně kopřivový. Letos brutální kopřivy ustoupily a listí ve vůni už nebylo tak jednodruhové. Víno spíš voní jako celá hromada čerstvě posekaného plevele, včetně oněch kopřiv a kopy lopuchových listů (děkuji Vinnému Pavoukovi Martinovi, že mě nakopnul - lopuchy tam byly, ale já je nedokázala pojmenovat). Musela jsem si láhev koupit, ať si to můžu někdy očuchat v klidu. Taky Frankovka ročníku 2007 se mi zase líbila. Vůně už není tak bombastická jako loni, ale ten čerstvě uvařený, ještě trochu zpěněný jahodový džem tam pořád cítím.

Letos jsem konečně pořádně prochutnala vína Milana Sůkala. Ačkoliv favority byla vína červená, i některá bílá nebyla k zahození. Mladý ovocný Müller-Thurgau, pozdní sběr, byl svěží a nenáročný, v teplém odpoledni (věřte nebo ne, v Poddvorově bylo odpoledne velmi teplo, svítilo sluníčko a vůbec bylo úplně jinak, než jak malovali počasáři na zeď) zkrátka ideální. Ryzlink rýnský 2009, taktéž v pozdním sběru, se taky dobře popíjel. Typický mladý rýňák, s jiskřivou kyselinou v chuti a pomerančovým nádechem ve vůni. Fajné pití. Dobře by se popíjelo i mladé Zweigeltrebe, pozdní sběr, takové červené na dlouhé večerní či odpolední posezení a společenské klábosení. Hodně atraktivní je určitě Merlot, pozdní sběr ročníku 2008. Velmi bohatá a komplexní "jižanská" vůně přezrálých ostružin, kávy, čokolády a vanilky ale slibuje trošku víc, než dokáže splnit ne tolik mohutná a vrstevnatá chuť. I tak mi ale chutnal Merlot moc a vedle směsi Krásná hora 2008 patřil v tomto vinařství k mým favoritům. Cuvée odrůd Pinot Noir, Merlot, Zweigeltrebe a Cabernet Moravia bylo hladké, sametové, elegantní, dosti výrazné a tělnaté, s mnoha výborně sladěnými vrstvami vůní i chutí.

Nejlepší na konec: vinařství Krásná Hora nezklamalo. Zase jsem byla nadšená z Muškátu moravského 2009, oproti staršímu bráchovi je méně aromatický, což by mohlo vyhovovat i těm, kteří výrazným muškátovým vůním moc neholdují, zato je tělnatější, silnější, s delší dochutí a větším potenciálem. Pinot Noir rosé 2009 se od dubna, kdy jsem ho označila za divočinu (a tak trochu si myslela, že takové chlapské růžové možná bude mít málo fanoušků), docela dost změnil. Ve vůni stopa švestkových povidel, možná jahod. Je stále silné, husté, na jazyku jaksi olejovité, díky vysokému alkoholu (který ovšem z vína nijak netrčí) dosti výhřevné. Krásně suché, příjemná kyselina dlouho vydrží na patře a volá po dalším doušku. Teď se bojím, že fanoušků bude naopak příliš a na mě nic nezbude. O skvělém Pinotu Noir 2007 i Cabernetu Sauvignon téhož ročníku už jsem básnila mockrát, novinkou byl Alibernet 2008. Neskutečně syté a kořeněné víno, které (jak vinař Marek Vybíral skutečně dokázal) může v případě nouze posloužit i jako zálivka na salát. Zajímavé, tohle víno budu sledovat. A abyste neřekli, že Krásnou horu jen chválím, tramín mi nechutnal.

Lidí přišlo zase málo. Na jednu stranu je to pro nás návštěvníky opravdu příjemné a pohodlné, na druhou stranu by Poddvorov zvládl mnohem větší počet ochutnávačů. Odpoledne bylo tradičně uvolněné, přátelské a klidné a vypadalo to, jakoby se Poddvorov stal místem setkání mnoha přátel a známých. Poprvé jsme nocovali přímo v Poddvorově a poprvé jsme tedy mohli vydržet do zavření sklepů a potom ještě mnohem déle. Večerní prohlídka budoucího provozu vinařství Krásná hora a noční lahůdkové grilování byla krásná tečka za výbornou sobotou.

Přijedu zas, přijeďte taky.

Počet příspěvků v diskuzi: 3  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4169x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5