O Víně

19.05.2010 JFK Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 19.05.2010 07:00

Degustace Domaine Leroy - Clos de Vougeot a Clos de la Roche

Ve středu 5. května 2010 se konala druhá degustace z cyklu Domaine Leroy Grand Cru. 13. dubna jsem zveřejnil první díl. A jako poprvé, i nyní jsem byl velmi natěšen na tuto jedinečnou akci, tentokrát již zaměřenou na mé milované pinoty.

Druhý díl byl ve znamení vertikální degustace Clos de Vougeot (3 vzorky) a jedno víno z polohy Clos de la Roche.

Clos de Vougeot, druhá největší grand cru poloha v Burgundsku (po Corton a Corton-Charlemagne) má rozlohu 50,59 hektaru, s roční průměrnou produkcí 1.800 hl. Zahrnuje cca 100 parcel, které jsou ve vlastnictví 80 majitelů.Domaine Leroy zde vlastní 1,91 ha, což z ní činí pátého největšího majitele v této poloze.

Vzhledem k velikosti celého cru panují v různých částech rozdílné půdní podmínky, které mají velký vliv na kvalitu produkovaných vín. Zjednodušeně lze říci, že nejlepší podmínky jsou v horní části parcely, naopak nejméně kvalitní jsou v části dolní.

Poloha grand cru Clos de la Roche se nachází v obci Morey-Saint-Denis, která je situována mezi mnohem známějšími sousedy, na severu je to Gevrey-Chambertin a na jihu Chambolle-Musigny. Nachází se zde čtyři další grand cru polohy - Clos Saint-Denis, Clos des Lambrays, Clos de Tart a část polohy Bonnes-Mares.

Clos de la Roche má rozlohu 16,9 hektarů, s roční průměrnou produkcí 565 hl. Leroy zde vlastní 0,67 hektarů. Jen pro zajímavost, parcela měla v roce 1861 rozlohu 4,57 ha. Jedná se o největší grand cru v rámci obce Morey-Saint-Denis.

Ale teď již k degustovaným vínům:

Domaine Leroy, Clos de Vougeot 2003

Prvním vínem z „velké" trojky Clos de Vougeot, byla lahev z ročníku 2003. Nalité víno bylo ve sklenici poměrně kalné, tmavší barvy. Ve vůni byly patrné bylinky, kůže, anýz, mineralita, červené ovoce, kouřové tóny, projevovala se mnohovrstevně, až mohutně. Člověk byl rázem vtažen do „děje" a těšil se na první doušek. Ten přinesl plnou a dlouhou chuť až přezrálých švestek, třešní, pěknou porci minerality, kamení, animálních tónů, to vše s pěkně kulatým tříslem a kyselinou, krásnou strukturou. Celkově působilo mohutným a vyzrálým dojmem, sametově, příjemně. Dá se předpokládat vysoký potenciál pro další vyzrávání. Jasně se dal vystopovat původ v „horkém až tropickém" roku 2003. Na můj vkus možná až příliš „nabušené" víno...
94/100 bodů

Domaine Leroy, Clos de Vougeot 2000

Tento vzorek byl velmi odlišný od předchozího, víno bylo mnohem světlejší, na okrajích přecházející až do čiré cihlové barvy, ve vůni působilo velmi svěžím dojmem, minerálně, v pozadí s ovocnými, animálními a bylinkovými odstíny. V chuti tvrdší, pevnější struktura s tříslem a kyselinami, vzadu skryté ovocné linky (hlavně třešně), v dochuti kůže a slanost. Pěkně pitelné, jemné, dlouhé. Již bez problémů k pití, vzhledem k ročníku, který byl hodnocen „pouze" jako dobrý. Pro mě velmi povedený typický pinot, který ovšem nepřinesl žádné ohromení...
92/100 bodů

Domaine Leroy, Clos de Vougeot 1988

Na toto víno jsem se obzvláště těšil, jedna z mála příležitostí, jak ochutnat velké víno staršího ročníku. V tomto roce začala majitelka vinařství deklarovat svá vína jako biodynamická. Lahev byla jiného typu než ostatní, tvarem připomínala ty, které používá v Maison Leroy. Ale teď již k vínu samotnému, ve vůni již byly znát terciální, vyzrálé tóny, přezrálé ovoce, mineralita a až likérové aroma. V chuti se výrazně projevovala kyselina, ovoce již jen v náznaku, lehká mineralita, nebylo tak plné, střední až delší persistence, v dochuti velmi znatelné tříslo, které mi nebylo úplně příjemné. Celkově na mě víno působilo trochu sevřeným dojmem, po pár minutách začalo ze sklenky rychle odcházet. Nedokáži posoudit, zda-li se víno takto projevuje normálně, či jsme jen měli „štěstí" na spící lahev. Nebo jsem jen měl větší očekávání...
88/100 bodů

Domaine Leroy, Clos de la Roche 2000

A závěrem Clos de la Roche... Z ročníku, který byl spíše průměrný. Do sklenky nám bylo nalito víno tmavší, typicky, pro Leroy, kalné. Že by pěkná „šiška" na závěr? Ve vůni krásně minerální, animální, bylinkové, třešňové, hluboké, mohutné, spousta vrstev, které se postupně otevíraly a dávaly tím vínu další rozměr, který mě vždy nadchne a který ve víně cíleně vyhledávám. Nedokázal jsem dlouho odolat nutkání se napít a ochutnat, jak se tento voňavý příslib projeví. A věřte, nebyl jsem zklamán. Byl to chuťový koncert minerality (kamení, slanost), ovoce (tmavé třešně), koření a bylinek (máta, lékořice), to vše doplněno o skvěle zakomponované tříslo s kyselinou. Vše působilo harmonicky, noblesně (jako Chambertin), sametově, zároveň však také řízně a šťavnatě, komplexně a strukturovaně. Velký potenciál. Pro mě není co dodat, snad jen, skvělé víno, můj vítěz večera!
97/100 bodů

Zase o jeden nevšední degustační zážitek více. Již se těším na třetí, a zároveň poslední, ochutnávku, která celý cyklus ukončí. Bohužel :-(. Je velmi poučné „prochutnat" se špičkovými a pro svou oblast také typickými víny, která člověku zůstanou zapsána v paměti.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3677x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5