O Víně

04.05.2010 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 04.05.2010 07:00

Prostřeno na Primě

V týdnu od 19. do 23. dubna 2010 soutěžil v pořadu Prostřeno na TV Prima náš kamarád, člen Klubu přátel vína v Ústí nad Labem, Petr Klapálek. A nejen soutěžil, ale i zvítězil. Pokud vás zajímá, jaké recepty zvolil, čtěte následující reportáž a nebojte se, bude to i o víně.

Princip soutěže spočívá v tom, že každý večer připraví jeden z pěti účastníků večeři pro čtyři zbylé, ti ho obodují a vítězí ten s největším počtem bodů. To je myslím trochu kamenem úrazu, neboť každý může udělit jeden až deset bodů. Snadno nahlédneme slabinu celého systému - jeden závistivý a zapšklý soutěžící může zkazit bodování všem ostatním. Osobně bych radši viděl systém pořadí, tedy srovnat, kde mi nejvíce chutnalo, to je už ale věcí produkce, my se dál budeme držet jen faktů.

Petr vařil jako poslední v pátek 23. dubna 2010 a to byla nezanedbatelná výhoda, neboť znal chutě svých spolustrávníků a mohl podle toho operativně upravit recepty. Na to trochu doplatil Honza z prvního dne, kterému všichni dali relativně nízké známky a čekali, až co předvedou další. Ve čtvrtek vařila Radka indickou kuchyni a o Petrově férovosti svědčí to, že jí dal desítku, ačkoliv si musel být vědom, že tím značně snižuje svou šanci na vítězství.

Co se týká Petrova dílu, musím použít termín velké zklamání. Vsadil totiž na snoubení vín a pokrmů, pečlivě zkonzultoval všechno s vinaři a Prima mu to naprosto nepochopitelně vystřihla. Já jsem v médiích pár pátků dělal, takže je mi jasné, že se báli nepovolené reklamy, jenže... Jenže v tom případě stačilo lahve zakrýt neprůhledným papírem a Petrovi zakázat hovořit o konkrétních vinařích. Nic z toho se nestalo, takže výsledek silně připomínal Cimrmanova Hamleta.

Protože jsme nechtěli, aby Petrova námaha vyšla vniveč a mohlo by to zajímat i čtenáře tohoto portálu, uvádíme zde jak recepty, tak použitá vína. Přeji příjemné čtení a těm šikovnějším dobrou chuť. Celý díl pak můžete vidět ve videoarchivu na http://www.iprima.cz/.

P.S. Že se jednalo o opravdu příjemný večer, dokládá i příspěvek Radky, stažený z veřejné diskuse o pořadu, než byl jako řada jiných vymazán, což jsem také úplně nepochopil.

Musím souhlasit a potvrdit, že jsme všichni u stolu museli ocenit nejen Petrovi výbornou kuchyň, ale hlavně cit pro výběr vín, které nám k jednotlivým jídlům servíroval. Na stole jsem měla tři typy skleniček na víno a hned mi bylo jasné, že to bude stát za to. A taky stálo. Víno bylo výborné a perfektně ladilo s jednotlivými chody. Je mi líto, že to tam nedali... Ale nevadí, Petře. U mě máš stejně jedničku s hvězdičkou a doufám, že se u tebe o víně něco přiučím ;-) Radka

Předkrm
Toustíky s olivovým krémem a Švarcvaldskou šunkou
Jemný smetanový krém, dle vlastního receptu, se zelenými olivami, čerstvými provensálskými bylinkami a česnekem podávaný na lehce opečeném toustu z bílého toustového chleba, ozdobený růžičkou ze Švarcvaldské šunky a černou olivou.

K tomuto předkrmu byl zvolen španělský sekt Freixenet Cordon Negro - Brut. Tento sekt je vyráběn klasickou metodou kvašení v láhvi a základní cuvé bylo kupážováno z odrůd Parellada (40 %), Macabeo (35 %) a Xarello (25 %). Vína takto vyráběná se ve Španělsku označují jako Cava. Díky svému suchému provedení posloužilo jako ideální aperitiv a vynikajícně doplnilo chuť předkrmu.

Polévka
„Dršťková polévka" z kuřecích žaludků
Ne každý má rád hovězí dršťky, s ohledem na jejich konzistenci a typické aroma. Polévka je dělaná stejně jako klasická „dršťkovka", ale dršťky byly nahrazeny dopředu uvařenými, na nudličky nakrájenými kuřecími žaludky. Na zalití základu polévky byl použit vývar z žaludků. Tato polévka je jemnější s chutí po kuřecím mase, paprice, česneku a majoránce.

K této polévce bylo zvoleno víno červené, Cabernet Moravia z vinařství Jedlička a Novák z Bořetic, v jakostním provedení, ročník 2008. Toto velice příjemné víno má svěží chuť po ostružinách a černém rybízu s cabernetovými tóny, elegantní kyselinku a ideální množství třísloviny. Polévka a víno se bezvadně doplňovaly a navzájem se nepřebíjely v chutích.

Hlavní chod
Dobětický měšec
Dobětický měšec je vlastní recept na plněné maso. Naklepaný plátek krkovice bez kosti se osolí, opepří, pak se na něj se položí plátek sýra a připravená směs. Směs je připravena z čerstvých žampionů, kapie, hrášku, kyselé okurky, šunky a vajec. Vše je nakrájené na nudličky či plátky, prohřáto na pánvičce a zahuštěno mírně sraženým vejcem. Okraje masa se zvednou okolo náplně a podvážou provázkem jako měšec. Měšce se pečou v troubě. Podávány byly s opékanými bramborami (na pánvičce, nikoliv ve friťáku, jak bývá „dobrým" zvykem v restauracích) a zeleninovou oblohou.

K tomuto jídlu bylo zvoleno bílé víno. S ohledem na chutě spolustolovníků bylo vybráno víno Aurelius v polosladkém provedení, z produkce vinařství Michal Kubík z Velkých Bílovic, ročník 2008. Michal tato vína umí luxusně, a ač v polosladkém provedení bylo toto víno díky velmi hezké kyselince, lehké mineralitě, krásné jemné vůni tropického ovoce a lipového květu velmi dobrým sekundantem tomuto jídlu.

Dezert
Flambovaný ananas se šlehačkou a krémovým balzamicem s ovocem
Tento dezert je velmi vděčný nejen chuťovou kombinací, ale i efektní přípravou, která se provádí přímo před zraky spolustolovníků. Připraven je z plátků čerstvého ananasu, který se prohřeje na pánvičce s kouskem másla, špetkou skořice a javorovým sirupem. Po dokonalém prohřátí se ananas zalije karibským rumem a zapálí. Po vyhoření alkoholu se ananas servíruje se šlehačkou (ne ve spreji!) a ozdobí se krémovým balzamicem s ovocem (což je zahuštěný balzamikový vinný ocet z Modeny, s přídavkem ovocného pyré z lesního ovoce), jahodou a lístky meduňky.

Takovýto dezert si zaslouží něco kvalitního a sladkého. Volba padla na Pálavu ve výběru z hroznů a sladkém provedení, z Mikulovského vinařství Volařík. Volba byla naprosto přesná. Tento moravský kříženec Milerky a Tramínu je excelentní téměř vždy a tentokrát opět vynikal krásnou vůní tramínové růže a müllerovou ovocitostí tropických plodů. Se zbytkovým cukrem přes 90 g/l a alkoholem 8,5 % to byl skutečně velmi dobrý doplněk k dezertu a příjemná tečka za uplynulým večerem.

Během večerní zábavy se ještě popil Muškát moravský, opět z Velkobílovické produkce Michala Kubíka, ročník 2008. Muškát je velmi líbivá odrůda a toto víno v polosladkém provedení, se svou krásně vyrovnanou kyselinkou, vůní citrusových plodů a chutí hodně zralé broskve, sklidilo velký úspěch.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4237x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5