O Víně

13.04.2010 JFK Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 13.04.2010 07:10

Degustace Domaine Leroy - 7. dubna 2010

Datum 7. dubna 2010 jsem měl v diáři již dlouhou dobu zvýrazněn, jelikož se konala ochutnávka velkých bílých burgundských vín od madame Lalou Bize Leroy. Ta mě vždy svými víny dokáže okouzlit a darovat mi jedny z nejkrásnějších zážitků s vínem.

Celou středu 7. dubna 2010 jsem se nemohl dočkat večera, respektive sedmé hodiny večerní. To se totiž konalo v prostorách dovozce vín Ad Vivum první kolo malého degustačního cyklu zaměřeného na vína od Domaine Leroy z poloh Grand Cru. Většině „burgundofilů" nemusím toto vinařství nikterak představovat. Pro ostatní, jde o jedno z nejvyhlášenějších v Burgundsku, řízené majitelkou Lalou Bize Leroy, pod jejíž citlivou rukou se ve vínech odráží autentický profil terroiru v maximálně věrné podobě. Hospodaří na cca 22 ha ve vinařství Domaine Leroy a na 3,67 ha v rámci Domaine d´Auvenay. Na vinicích jsou aplikovány biodynamickými postupy, vínům je umožněno vyvíjet se vlastním přirozeným směrem. Dále madame Lalou Bize vlastní vinařství Maison Leroy, které pracuje s nakupovanými hrozny z různých oblastí Burgundska. Současně je také spolumajitelkou dalšího, a zřejmě vůbec nejznámějšího vinařství v Burgundsku, a to Domaine de la Romanée-Conti.

Na ochutnávce byla podávána vína z Domaine Leroy a jedno víno z Domaine d´Auvenay. Vždy jsem byl těmito víny přímo uchvácen, i když jsem měl možnost ochutnat pouze základní vína. I tak se pokaždé jednalo o největší dosavadní zážitky při degustacích. Nyní se jednalo o Grand Cru polohy, v díle prvním to byla pouze bílá vína. O to více jsem byl na celou akci natěšen.

Ochutnávaná vína byla z apelací Corton-Charlemagne a jedno víno z apelace Chevalier-Montrachet. Jednalo se o ročníky 2000, 2003, 2004 a 2005. Jednotlivé ročníky byly hodnoceny různě, nejlépe 2005, pak 2000, následně 2003 a jako „nejslabší" 2004. Nicméně se jednalo jen o hodnocení ročníků, nikoliv vín samotných. Vždy záleží na konkrétním vinaři, jak se s daným rokem a podmínkami vypořádá.

Připadal jsem si tak trochu jako „bijec mladých jehňátek", neboť tato vína mají obrovský potenciál pro další vyzrávání, nejdříve bych je otevíral po nějakých 25-30 letech, aby mohla ukázat, co všechno v nich je. To se již asi bohužel nedozvím, ale i za tuto zkušenost užít si je mladá, jsem vděčný. Šarže těchto vín jsou velmi malé, na lahvích byla uváděna produkce něco přes 900 lahví...

Začínali jsme vínem Corton-Charlemagne 2000 (pokud tedy nepočítám nultý vzorek Chablis 1er Cru Vaillon 2007 od Domaine Christian Moreau), které se projevovalo jako velmi svěží, křupavé, řízné, s minerální a mohutnou strukturou, s tóny slaměných květin a sušené trávy, to vše podtrženo citrusovou linkou. V chuti krásně svěží kyselinka, tělo velkého charakteru a strukturou postavenou na jemnosti minerálů, velmi dlouhé. U tohoto vína jsem měl pocit nazrálých tónů, nicméně projevovalo se svěže až mladistvě, s jemnými linkami. Krásně noblesní, začátek jak má být! U mě dostalo 94/100 bodů.

Dalším na řadě byl Corton-Charlemagne 2003. Tento rok byl celkové velmi teplý až tropický a vše se také jednoznačně potvrdilo ve víně, jehož vůně byla opulentní, nazrálá, s doteky přezrálého ovoce, s minerálním podtextem, kořením a bylinkami v sušeném stavu, praženou kukuřicí s máslem. Tento vzorek na rozdíl od předešlého nebyl tak svěží, nicméně i zde se dala nalézt kyselinka schovaná pod strukturou, tělo vína bylo mohutné a taktéž dlouhé v persistenci. 92/100 b.

Jako vrcholným v řadě, vzhledem k ročníku, byl Corton-Charlemagne 2005, neboť tento rok je v Burgundsku považován za rok „století". Vůně, po nalití vína do sklenky, byla schována za oparem minerálů, jako byste čichali skrz slídu. Hned od počátku se projevovalo noblesně, nicméně zde byla znát lehká „zaprděnost", která se ovšem postupem času vytratila a zůstala jen krásná minerální struktura s citrusovou linkou, travní aroma, jemné ovoce a oříškové tóny. V chuti bylo krásně svěží, křupavé, strukturované, a neskutečně dlouhé... Prostě úžasné víno, asi zatím nejlepší bílé víno, jaké jsem kdy ochutnal, bohužel v tomto podání nemohlo ukázat, co vše by předvedlo, možná tak za 30 let. Bylo to víno, které vás nutí k dalšímu a dalšímu napití, stále zde nalézáte něco nového a překvapujícího. 97/100 b.

Na závěr jsme se dočkali jediného vína z Domaine d´Auvenay, a to Chevalier-Montrachet 2004. Ve vůni olejnaté, minerální až do kamení, svěží, opět s citrusovou linkou zde navíc doplněná o máslové tóny. Krásná kyselinka, lehce vystupující alkohol, velký potenciál, struktura, harmonice. Další úžasné víno, o kterém se mi asi bude celou noc zdát :-) 96/100 b.

Co říci závěrem? Ještě cestou domů jsem měl v ústech nekonečnou chuť těchto úžasných vín, která přetrvala až do rána. I v době psaní tohoto článku si dokáži jasně vybavit tu neuvěřitelně čistou a lehkou strukturu, která však byla zároveň mohutná a bohatá. Všechny vzorky byly i přes svou „nezralost" velmi harmonické, což mě příjemně překvapilo. Neměl jsem jasného vítěze večera, avšak dvě vína mě oslovila nejvíce, a to Corton-Charlemagne 2005 a Chevalier-Montrachet 2004.

Vzhledem k cenám asi nikdy nebudu vlastníkem těchto lahví, přál bych si je však někdy ochutnat na vrcholu zralosti. Snad se to dříve či později povede... :-)

V dalších pokračováních cyklu již budou vína červená, na která se těším jako malý kluk, jako každý milovník pinotů. Pokusím se také pořídit trochu kvalitnější obrazový materiál než ten níže, samou nervozitou jsem před ochutnávkou nechal doma foťák, tudíž jsem měl po ruce pouze telefon, kterým se fotit vůbec nedá.

Počet příspěvků v diskuzi: 7  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3553x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5