O Víně

07.04.2010 Michal Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 07.04.2010 07:00

U sklenky vína s Václavem Šalšou

Zdravím všechny čtenáře nezávislého portálu ovine.cz. Tento portál již několik let navštěvuji a téměř pokaždé jsem zde našel vše, co jsem potřeboval. Když jsem, ale pročítal profily vinařství a různé recenze, říkal jsem si, že by nebylo špatné, kdyby zde byly i rozhovory s vinaři a lidmi okolo vína. Zeptal jsem se proto u několika vinařů, zda by měli zájem poskytnout našemu portálu rozhovory. Jelikož jsem dostal samé kladné ohlasy, rozhodnul jsem se tento nápad realizovat.

O první rozhovor jsem požádal pana Václava Šalšu ze stejnojmenného vinařství. S tímto velice sympatickým a vstřícným vinařem jsem se již několikrát setkal na několika akcích. Vždy jsme si příjemně popovídali o víně a o věcech okolo tohoto umění. Vína pana Šalši mne vždy příjemně potěší. To za prvé, a za druhé vinařství Václav Šalša používá na svých lahvích velmi originální viněty, které na první pohled zaujmou a pomáhají tak rozpoznat toto vinařství od ostatních. Chutná a kvalitní vína plus nápadité etikety pro mě byly důvodem, proč jsem jako prvního z dotazovaných zvolil právě pana Šalšu.

1) Můžete nám na úvod představit ve stručnosti Vaše vinařství?

V roce 2003 jsme koupili 12 hektarů starých vinic od bývalého družstva. Odrůdová skladba je Sauvignon, Veltlínské zelené - stáří 46 let, Chardonnay a André - stáří 20 let. Podíl odrůd, co se plochy týče, je přibližně stejný, ale třeba u Sauvignonu je na ploše třech hektarů pouhých 3500 kusů keřů, což je na tuto plochu asi jen 30 % oproti novým výsadbám. Z důvodu rozšíření sortimentu nakupujeme ostatní odrůdy od pěstitelů z okolí Kyjova, v bývalé podoblasti kyjovské. Téměř celá produkce je plněna do lahví, což činí cca 40 000 kusů.

2) Jakým způsobem jste se k vinařskému umění dostal? Máte to v rodině?

Víno dělal otec i děda, a já, společně s bráchou a sestrami, jsem samozřejmě musel chodit do vinohradu vynášet réváčí, zpravovat drátěnku, vázat, čistit kmínky, vylamovat zálistky, okopávat atd. Na podzim, když nastal čas vinobraní, museli jsme, samo sebou, pomoct se sklizní a zpracováním nemalé úrody. Na tehdejší dobu toho bylo celkem dost. No, moc mě to nebavilo... Kamarádi běhali po hřišti a já se lopotil ve vinohradu. Tehdy jsem to tak cítil. Ale časem, když už jsem mohl ochutnávat výsledek té dřiny, jsem pomalu začínal měnit názor :-)

3) V ČR se nachází velké množství vinařů. Většina z nich má svá specifika, na která je hrdá. Co Vy, čím se odlišujete od ostatních?

Čím se odlišuji, to zatím nedokáži posoudit, ale snažím se dělat víno poctivé, moravské - naše.

4) Lidé, kteří znají Vaše vína, dobře poznají i Vaše viněty (viz. foto pod článkem).

Původním záměrem bylo se maličko odlišit od vinět ostatních vinařů. Náš kamarád se nabídl, že zadá tuto práci svým studentům na vysoké škole grafické. Sešlo se několik návrhů - od klasických s hroznem a sklepem... až po asi pět litografií. Velmi se nám zalíbily, ale nemohli jsme se pro žádnou rozhodnout. Bylo nám vlastně líto vybrat jen jednu a ostatní nechat ležet. Proto jsme požádali jejich autorku o další návrhy, aby každá odrůda měla svůj motiv. Je to nezvyklé, moderní pojetí etikety, ale vsadili jsme na ně. Reakce zákazníků jsou různé. Od velmi potěšujících, až po ty nemilé. Jsme si vědomi některých nedostatků, které se snažíme odstranit, ale není to snadné. Poslední dobou zjišťujeme, že vybrat tu „správnou" etiketu je velmi těžké.

5) Jaké jsou Vaše největší dosavadní vinařské úspěchy?

Za úspěch považuji především to, že od nás odcházejí zákazníci spokojeni a mnozí se k nám vracejí a přivádějí i další své kamarády a známé.

6) Výroba vína potřebuje většinou dostatek lidí. Máte hodně pomocníků, či patříte mezi ty, kteří se raději starají o vše sami?

Určitě patřím k té druhé skupině vinařů. Samozřejmě, že v sezóně mám ve vinohradech brigádníky - to bych sám opravdu nezvládl, ale do sklepa, tam nikoho nepustím, tam je to jenom má práce.

7) Dáte si raději víno české nebo zahraniční? Záleží spíše na odrůdě nebo vysloveně preferujete nějakou zemi?

Nemám žádného favorita. Chutná mi víno svěží, zdravé, prostě dobré. Co se týče zahraničních vín, rád je ochutnám, ale určitě dám přednost našemu - moravskému nebo českému vínu.

8) Jak vnímáte terroir? A jak se stavíte k myšlence VOC?

Něco málo o tom vím. Myslím si, že naši vinaři mají velmi široký záběr odrůd, a proto asi nelze mluvit o terroir. Ale je tu první vlaštovka (ve Znojmě) a možná by se mohlo uvažovat i o VOC Kyjovsko. Házím tímto rukavici vinařům z Kyjova a okolí.

10) Kde se s Vašimi víny mohou čtenáři v dohledné době setkat? (známé vinotéky, chystané degustace...)

Asi nejbližší akce je 22. 4. 2010 - degustace v klášterní vinotéce v Brně, Petrov 1. Dále jen namátkově: 1. 5. 2010 degustace vín na Laguně v Ústí nad Labem, 1. 5. 2010 Bukovanský mlýn, 6. 5. 2010 Ostrava - Polanka, 15. 5. 2010 Putování za vínem Slovácka - Žádovice, 14. 8. 2010 Galerie rulandských vín Kyjov - tuto akci bych obzvláště doporučoval!

Současnou nabídku vín a vinoték, kde jsou vína k dispozici, najdete na mých webových stránkách.

11) Můžeme se v dohledné době těšit na nějaké novinky, co se týče třeba odrůd vína?

V letošním roce budeme vysazovat cca 1,5 ha nových vinic v obci Čeložnice. Odrůdová skladba: Laurot, Hibernal, Malverina, Tramín a v Ježově budeme dosazovat asi 1 000 kusů Pálavy.

Na závěr už bych jen dodal, že jsou všichni příznivci dobrého vína srdečně zváni na veškeré mé akce. Výše uvedené nejsou všechny, pořád se koná něco, ale každého rád na nějakou, pro něj dostupnou, po předchozí domluvě navedu (kontakty naleznete na webu). Děkuji za přízeň všem čtenářům a hodně dobré nálady a vína!

Na závěr bych rád poděkoval panu Šalšovi, že si našel čas na tento rozhovor ve svém náročném programu. Těším se na shledanou u dalších rozhovorů.

Počet příspěvků v diskuzi: 3  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4298x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5