O Víně

16.03.2010 ViDi Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 16.03.2010 07:00

Prezentace benátských vín v Praze

Benátská vína v pražském Wines Home.

Jakési „Road show" 20ti výrobců Sdružení v konsorciu Benátských vín kontrolovaného původu (U.VI.VE.) se představuje ve třech středoevropských hlavních městech a právě po Varšavě (hotel Marriott 8.3.2010) to byla Praha, kde proběhla ve středu 10.3.2010 další prezentace. Poslední štací pak byla Budapešť v Boscolo N.Y.palace 12.3.2010.

Unione Conzorci Vini Veneti D.O.C (U.VI.VE.) vzniklo v roce 1980, aby chránilo tradiční vína a jejich výrobní postupy, což se ukázalo do budoucna jako velmi prozíravé. Prakticky se jedná o oblast od Venezie, přes Padovu, Veronu po Belluno s produkcí 8,5 miliónů hl vína (plocha vinic kolem 80 tisíc ha), z toho téměř čtvrtina v apelaci DOC či DOCG. Kuriozitou je, že právě z těchto vín se více jak 75 % exportuje do celého světa. Ve srovnání se 40 % exportu všech italských vín v apelaci DOC je to tedy téměř dvojnásobek. U nás jsou nejznámější vína Prosecco, Soave, Bardolino,Valpolicella, Amarone a Recioto.

Oněch 21 statečných jsou oblasti a sdružení vinařů (viz odkazy website):
Arcole D.O.C.
Bagnoli D.O.C.
Bardolino D.O.C.
Custoza D.O.C.
Breganze D.O.C.
Colli Berici D.O.C.
Colli Euganei D.O.C.
Colli di Conegliano D.O.C.
Corti Benedettine del Padovano D.O.C.
Gambellara D.O.C.
Garda D.O.C.
Lessini Durello D.O.C.
Lison Pramaggiore D.O.C.
Lugana D.O.C.
Montello e Colli Asolani D.O.C.
Piave D.O.C.
Conegliano Valdobbiadene Prosecco Superiore
Soave D.O.C.
Valdadige D.O.C.
Valpolicella D.O.C.
Vicenza D.O.C.                                                                                                           

Organizátorem v ČR byla Seven Partners a místem prezentace Wines Home, což je vinotéka na 900 m2 s neopakovatelnou atmosférou, zaměřená na přímý dovoz vín. Objekt bývalé továrny (truhlárny) v Bílkově ulici zrekonstruovala v nákladu přes 51 miliónů Kč společnost Design by Donlic založená roku 1999, která je jejím vlastníkem a uživatelem.

Bytelnými a cennými konstrukcemi z roku 1905 byly tři obvodové stěny a původní tovární komín, kde chybějící zdivo bylo doplněno cihlami z jiných bouraných objektů, což asi nebylo vůbec jednoduché. Stavba začala roku 2008 a trvala rok a půl, aby výsledkem byl mezonetový, ale v principu čtyřpodlažní prostor, jehož nosné konstrukce tvoří ocel a neomítnuté zdivo, kde střecha je z jedné třetiny prosklená. Autoři přestavby byli arch. Ivana Dombková a Rostislav Černík podle projektu ing. Aleše Hiltavského.

Dopoledne proběhla tisková konference s řízenou degustací 18 vzorků (od každého vinařství jeden prestižní vzorek), kterou řídil známý sommeliér pan Ivo Dvořák. Na dopolední konferenci se sešlo 60 lidí a odpoledne již na volnou degustaci, více jak 100 druhů vín, přišlo přes 200 osob.

1. Balestri Valda (http://www.vinibalestrivalda.com/) - malé vinařství pěstuje révu na 19 ha v oblasti Soave nedaleko hory Carniga. Na konferenci bylo vybráno Soave classico 2008 vignetto sengialta, které mělo sice nižší intenzitu vůně a dosud typické jemné perlení, v chuti bylo relativně odrůdové (odrůda Garganega tvoří jen 70 %), ovocné v koncovce až medové s jemnou vanilkou. Hrozny jsou z oblasti Sengialta tj. 160 m.n.m., pak se macerují kolem 12 hodin a teplota fermentace nepřesahuje 18 °C. Tato vína se již běžně nechávají zrát v dubových sudech kolem 6 měsíců s následným zráním na lahvi. Bezcukerný extrakt byl 19 g/l, obsah kyselin kolem 5 g/l a obsah alkoholu přes 13 %.

Po ochutnávce vybraných bílých vín u jiných vinařů jsem se vrátil na specialitu vinařství, kterou je Recioto 2005 něco jako passito, kdy z odrůdy Garganega (100 %) se lisuje šťáva a fermentace probíhá v barriquových sudech do 12 °C s následným zráním opět v dubových sudech 24 měsíců. Chuť připomíná naše slámové víno. Toto víno mělo 36 g/l extraktu a téměř 6 g/l kyselin a 13 % alkoholu. Celkem příjemné sladké víno s jemně nahořklým ocáskem.

2. Benedetti -soc.agr.Corte antica (http://www.cantine-benedetti.com/) - vinařství v oblasti Valpolicella hospodaří na 9 ha, kde jsou i přes 40 let staré vinice. Začínáme Valpolicella sup. ripasso 2005, vysoká barva, příjemná vůně čerstvých višní až nahořklých mandlí, v chuti opět vyniká višeň, bohaté víno s obsahem alkoholu 14,5 %, ale v koncovce lehce štiplavé. Víno bylo fermentováno 10 dní na amaronových slupkách a pak zrálo 12 měsíců v barriquových sudech.

Na tiskovou konferenci vybrali víno Amarone della Valpolicella 2006, ale všichni jsme se shodli, že výrazně lepší byl ročník 2005 označený jako „Groce del Gall"kde bylo 17 % alkoholu, ale nádherná sametová chuť vyzrálých divokých třešní s výraznými taniny.

3. Bennati SPA (http://www.casavinicolabennati.com/)

Zde najdeme dvě řady vín „I Gadi" a „Cornalé". Začínám lehčí řadou Cornalé, kde je Soavé classico 2008 se 6 g/l zbytkového cukru a o málo méně kyselin. Pokračuji Ireos 2007 (směs odrůd) až po Gadum 2007 z odrůdy Cabernet Sauvignon. Pak přecházím do řady I Gadi, kde vybírám stejně jako na dopolední konferenci Amarone 2006 DOC. Víno je kupáží odrůd Corvina, Rondinella a Molinara, vysoce extraktivní, plné s bohatým buketem a lehce nahořklou a kyselou chutí (kyselost 5,7 g/l). Není to určitě můj favorit právě pro výraznou kyselost ačkoliv víno má až 7 g/l zbytkového cukru (pro dovozce je cena lahve kolem 15 €).

4. Bixio Produttori (http://www.istitutoenologico.it/)

Enologický institut leží nedaleko Verony v San Bonificio a pan Bixio mne určitě zaujal ze všech nejvíce. Začali jsem Soave classico 2006, přes Soave superiore 2006, které bylo velice čisté a příjemné. Rovněž velice čisté bylo Amarone 2006 asi nejlepší ze všech Amarone co jsme na prezentaci celkově degustovali, kde opět bylo vyrobeno z odrůd Corvina Veronare (70 %), Rondinella (10 %) a Molinara. Zaujala i relativně slušná cena pro dovozce (10 € /lahev).

Jako TOP bylo vybráno na tiskové konferenci Nero d´Arcole 2007 DOC, kde 80 % byla odrůda Merlot, 10 % Caberent Sauvignon a 10 % ostatních odrůd jako tajemství technologa. Dámskou část zaujala sladká vína (kolem 30 g/l zbytkového cukru) jako Julia či Romeo rosso, jinak velice oblíbená v Polsku.

5. Cà Lustra (http://www.calustra.it/)

Ochutnal jsem Manzoni bianco 2008, které nijak nezaujalo, na konferenci se představilo Passito Zanovello 2007 se 14.5 % alkoholu, ale pro vyšší zbytkový cukr jsem nemohl osobně posoudit.

6. Cantina F.Lli ZENI (http://www.zeni.it/)

Rodinné vinařství založeno v roce 1870, kde pro konferenci vybrali Bardolino clas. superiore 2008 DOCG - z vinic u jezera Garda, kde 50 % je odrůda Corvina, 30 % Rondinella a zbytek Corvinone a Molinara. Víno má 14 % alkoholu, 30 g/l bezcukerného extraktu, 5 g/l zbytkového cukru a kyselin 5,8 g/l. Přestože jsem jej v závěru ochutnával nenapsal jsem si již žádné hodnocení. Více mne zaujala Valpolicella Ripasso 2007 (ze 3 odrůd převažuje opět Corvina) příjemné ovlivněné barriquovým sudem (12 měsíců), plné (extrakt 28 g/l) i když příliš vystupuje alkohol (14 %).

7. Cavalchina (http://www.cavalchina.it/)

Zde bylo vybráno víno Valpolicella sup. ripasso 2007 DOC, které jsem však neochutnal a protože mne nabídka převážně bílých vín neoslovila nemohu posoudit ani jiná vína.

8. Colli Vicentini (http://www.cantinacollivicentini.it/)

Na konferenci se ochutnávalo bílé sladké Recioto di Gambellara Cesellato 2006 DOC, ale pokud vím tak výrobce dodává hlavně krabicová vína z odrůd Cabernet Sauvignon a Merlot a sladkým vínům jsem se raději varoval.

9. Cottini (http://www.agricolacottini.it/)

Na konferenci vybrali Amarone 2005 DOC, vyrobené ze 40 % odrůdy Corvina, 30 % Rondinella, 25 % Corvinone a 5 % Mulinara s obsahem 13 % alkoholu. Víno fermentovalo v nerez.tancích a pak zrálo v dubových sudech. Ochutnal jsem a přišlo mi jako průměrné. Ostatně ani jejich Valpolicella 2005 superiore nebyla příliš zdařilá.

10. Graziano PRÀ (http://www.vinipra.it/)

Nepřehledné website, ale vína která jsem degustoval se mi docela líbila ať už to byla Valpolicella ripasso 2007, které vybrali na konferenci nebo Amarone 2006.

11. La Cantina Pizzolato SAS (http://www.lacantinapizzolato.com/)

Firma je známá jako producent Prosecca na konferenci vybrali Valdobbiadene Spumante extra dry Stefany, velice suchý sekt s 11 % alkoholu vhodný jako long-drink.

12. La Cappucina (http://www.lacappuccina.it/)

Vinařství se představilo Recioto di Soave ARZIMO 2007, vyráběné ze 100 % odrůdy Garganega typ vína passito s vyšším zbytkovým cukrem, vanilkovými tóny a velice komplexní chutí.

13. Monte del Frà (http://www.montedelfra.it/)

Sympatické vinařství svým ročníkem vzniku, kde slušné bylo už víno Valpolicella ripasso 2007 „Tenuta lena di Mezzo", představené v dopolední sekci, ale ještě plnější a harmoničtější mi připadalo víno Custoza superiore.

14. Ornella Molon (http://www.ornellamolon.it/)

Vinařství se představilo vínem Rosso di Villa Piave 2006 DOC, které je vyrobené z hroznů modré odrůdy Merlot a obsahuje 13,5 % alkoholu, ve vůni lesní přezrálé jahody, čokoláda a lehce pražená káva, v chuti plné s lehkými taniny (15 měsíců v nových barriquových sudech z francouzského dubu).

15. Rechsteiner (http://www.rechsteiner.it/)

Vinařství se prezentovalo vínem Cabernet Piave 2008.

16.-18.

Vinařství Roncolato Antonio se představilo vínem Valpolicella ripasso „San Rocco" 2008 a přesto že jsme jej ochutnávali i s Amarone 2006 (16 % alkoholu) nijak zvlášť nás tato vína neoslovila. Vinařství Valentina Cubi (http://www.valentinacubi.it/ představila Amarone „Morar" 2004 DOC a poslední Vigna Dogarina SAS (http://www.vignadogarina.com/) prezentovala klasické Prosecco Spumante brut 100 % Dogarina.

Další odkazy:
http://www.uvive.it/
http://www.wineshome.cz/
http://www.sevenpartners.com/

Počet příspěvků v diskuzi: 3  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5438x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5