O Víně

23.12.2009 Evas Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 23.12.2009 07:00

Anovíno: ochutnávka vín Leoše Horáka z Vrbice

Další setkání přátel vína pořádaných e-shopem Anovíno se konalo opět v pražském Karlíně. Jaké bylo moje první setkání s víny Leoše Horáka z překrásné vesničky Vrbice se dozvíte z dnešního zápisku.

Moje přání, aby další ochutnávka pořádaná e-shopem http://www.anovino.cz/ představila některé vrbické vinařství, se mi vyplnilo. Hned týden po Bízových vínech jsem měla možnost poprvé ochutnat vína pana Leoše Horáka. Jeho lahve znám jen od vidění. Zapamatovala jsem si je, aniž bych jejich obsah někdy ochutnala, protože se mi jednoduchý nepřeplácaný design s obrázkem "Hobitína", jak Vrbici přezdívám, vždycky moc líbil. Degustace se opět odehrávala v kanceláři karlínské soukromé firmy. Na začátku se dozvídáme, že Leoš Horák se ve světě vína profesionálně pohybuje od roku 1990, ale svému vlastnímu vinařství se na plný úvazek začal věnovat až v roce 2007. Před tím byl zaměstnancem jiného vinařství. Mám dojem, že to bylo Vinařství Baloun, ale jestli kecám, opravte mě. Vinařením se zabývá celá rodina, to znamená manželka i obě děti. Luboš Maštalíř, majitel Anovína, vyzdvihuje hlavně osobní přístup pana Horáka ke svým zákazníkům a předsevzetí vyrábět jen tolik vína, aby bylo možné udržet požadovanou kvalitu a kontrolu i za takového skromného rodinného uspořádání.

Pijeme první vzorek, kabinetní Müller-Thurgau 2008 (cukr: 2 g, kyseliny: 5,2 g, extrakt: 19,6 g, alkohol: 12 %, trať Ochoze, Vrbice) vonící sušenými meruňkami a bezovými květy. Papírově suché víno chutná nečekaně sladce, ovocně, jako meruňková šťáva. Naopak Veltlínské zelené 2008 (také kabinet, c: 6,7 g, k: 6 g, e: 20,4 g, a: 12 %. Ochoze, Vrbice) tak sladce nepůsobí, ačkoliv se jedná o polosuché víno. Voní jako procházka pastvinami, na které právě padla ranní rosa, a maličko cítím kůru grepu. Chutná taky jako hodně zralý grep, nebo spíš jako pomelo, na rozdíl od něj je ale veltlín šťavnatý a navzdory vyrovnanému množství cukrů a kyselin příjemně osvěžující.

Hned druhý vzorek polosuchý a spirála cukrové inflace se roztáčí dál. Tramín 2008, který má na přední etiketě přívlastek pozdní sběr a na zadní výběr z bobulí  (c: 12 g, k: 5,3 g, e: 23,3 g, a: 12,5 %, Nadzahrady, Velké Pavlovice), evokuje svou vůní sekt. Asi je blbost říct, že víno "voní perlivě", ale nemůžu si pomoct, mě tak prostě voní. Zkrátka bych po přivonění čekala, že se bude pít sekt. Pije se ale jogurtový nápoj s ananasovou příchutí, rozinkami a medem. I když kyselina není podle uvedených analytik nijak vysoká, v dochuti je výrazná a příjemná.

Polosladké Chardonnay 2008 (pozdní sběr, c: 21 g, k: 7,1 g, e: 22,1 g, a: 12,5 %, Ochoze, Vrbice) voní nejdřív travnatě, poté cítím vůni nerozkrojeného ananasu, černý rybíz. Kolegyně, velká zahrádkářka, jednoznačně ve vůni identifikuje jostu - má pravdu, ale mě to nenapadlo. Bod pro ni! První, co mě napadá, je Sauvignon. Nejsem sama, Sauvignon zaznívá i od vedlejšího stolu. Voní ale krásně. Chuť je ananasová, hutná, sytá, velmi, velmi sladká. Polosuché kabinetní Cuvée - Rosé (c: 12 g, k: 6,4 g, e: 18,8 g, a: 12 %, Vrbice, tratě nevím) je směsí Cabernetu Sauvignon, Rulandského modrého a Zweigeltrebe. Voní jahodami, malinami a karamelkami. Má opravdu výraznou ovocnou chuť, ale je hodně sladký. Mám ráda růžová vína, která mě nakopnou, osvěží, dodají šťávu v teplých dnech, zaženou žízeň. Tohle by mě unavilo, ulepilo... Polosladká Pálava 2007 ve výběru z hroznů (c: 27 g, k: 5,5 g, e: 27,5 g, a: 14 %, Nadzahrady, Velké Pavlovice) působí nejdřív zadušeně, ale postupně se otvírá vůně květů šípkové růže, sušeného ovoce a květového medu. Tramínová kombinace, na kterou jsem alergická. Tělnatá chuť sladkého tropického ovoce, medu a zlatých sultánek. Nic pro mě.

Jak tak koukám, jediné suché víno. Hmm. Když si vzpomenu na motto Anovína "Ano víno - víno, po kterém ženy řeknou ano", je mi jasné, že moje ano nikdo slyšet nechce. No co už.... v mém věku taky, že?

Tak dál. Prvním červeným je Frankovka 2008 (pozdní sběr, c: 3,5 g, k: 5 g, e: 27 g, a: 12,5 %, Ochoze, Vrbice) vonící višněmi v čokoládě. Chuť je také čokoládově-likérová, višňová, jemná. Víno není bůhvíjak tělnaté, spíš tenčí v těle, ohlazené, jemné, příjemně se pije. Červená nám začínají pěkně. Jakostní Cabernet Moravia (c: 3,5 g, k: 5,4 g, e: 24,6 g, a: 13 %, Ochoze, Vrbice) má krásnou vůni sladké maďarské papriky v kombinaci s černým rybízem, který se projevuje i v chuti. Ovocná chuťová složka je doplněná čokoládovým nádechem. Krásné vůni i příjemné chuti ale chybí duše, chybí mi kyselina v závěru, víno je vyhlazené jako obličej po plastice. Dornfelder 2008 (pozdní sběr, c: 2,7 g, k: 5 g, e: 23,4 g, a: 12,5 %, Roviny, Vrbice) má "teplou" vůni povidlové buchtové náplně s kapkou rumu. Chuť je výrazná, šťavnatě ovocná, víno naplní pusu višňovými a povidlovými chutěmi s jemným vanilkovým nádechem. Toto víno je konečně říznější, není tak vyhlazené jako předcházející dvě. Klidně by mohlo ještě tři čtyři roky zrát, určitě k tomu má potenciál. Moc pěkné.

Pozdněsběrové Rulandské modré - barrique 2008 (c: 2,8 g, k: 4,6 g, e: 23 g, a: 12,5 %, Punty, Velké Němčice) má i přes chabé osvětlení, díky kterému se do popisu barev vůbec nepouštím, typicky pinotovou cihlově červenou barvu a krásnou vůni tmavých lesních plodů políbených kouřem. Vůně se otvírá pomalu a další složky jako káva, hořká čokoláda a vanilka se objevují postupně a vytvářejí omamnou harmonii. Chuť je hutná, marmeládová, sladce třešňová. Doladění barikem je jemné, nevtíravé. Krásné, elegantní víno.

Posledním vzorkem je Cabernet Sauvignon - barrique 2008 (pozdní sběr, c: 3 g, k: 5,5 g, e: 27,2 g, a: 12,5 %, Helezný díl, Čejkovice), který byl stejně jako pinot školen ve francouzských sudech Mercier. Vůně borůvkové marmelády, čerstvě mleté kávy a vanilkových rohlíčků je moc pěkná. Plná chuť šťáv z lesních plodů je doplněná čokoládovo-vanilkovým štychem. Kyselina v závěru tentokrát trochu vyčuhuje, víno působí ještě mladistvě a jaksi divočeji. Přesto moc pěkné.

Povedená červená vína s přehledem zahnala rozpačité pocity z příliš velkého množství cukrů ve vínech bílých. Všechna červená bych hodnotila minimálně jako dobrá, vítězem je vynikající pinot, ale i Dornfelderu bych se znovu moc ráda napila. Příjemná ochutnávka to byla. Teď už si budu jméno Leoše Horáka spojovat nejen s lahvemi s pěknou etiketou, ale i s jejich obsahem, který rozhodně stojí za pozornost.

P.S.: ještě bych ráda upozornila na webové stránky vinařství http://www.vinarstvihorak.cz/, kde je i záložka VINICE s popisem tratí a způsobem vedení révy. Jsou sice stručné, ale i tak takové informace na webech našich vinařství nejsou příliš časté. Za to panu Horákovi velký dík.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4865x
Průměrná známka po 6 hodnoceních: 1
 1    2    3    4    5