O Víně

10.12.2009 milasko Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 10.12.2009 07:00

Aktualitky letem světem

Směs kratších článků s vinařskými aktualitami z různých oblastí vína: se značkami obchodních řetězců, nejlepší německá letní vína, kosmické technologie ve vinařství, nové obaly na víno a podvody s vínem v Maďarsku.

Tescovína
V poslední době ve světě výrazně roste prodej vín, uváděných pod značkou některých obchodních řetězců. U nás to jsou například vína s označením Tesca, kde se začínají objevovat i jména dosti známých výrobců. Takto označená vína jsou o dost levnější, než jejich bratříčci, určení třeba do vinoték. Do budoucna se očekává další nárůst jejich prodeje. Je to jistě též jeden z důsledků krize. Lidé prostě častěji vybírají levnější vína. Přitom není pravdou, že by nutně muselo jít o vína špatná. To vyvracejí opakované úspěchy takto označených vín na soutěžích. Podle výsledků anket se jejich nákupu nebrání asi polovina kupujících, i když by se je zatím například styděli přinést na návštěvu. Další zajímavý trend, který s předchozím jistě souvisí, je to, že mnohé markety se téměř zbavují prodeje dražších vín, zejména těch zahraničních, jejichž jména většině zákazníků mnoho neříkají a raději rozšiřují nabídku těch levnějších a „srozumitelnějších".

Nejlepší německá letní vína
V Německu letos poprvé oceňovali tzv. letní vína. Přednost měla lehčí voňavá vína s menším obsahem alkoholu. Německý vinařský institut vyhlásil za vítěze Müller-Thurgau 2008 kabinet z Weingut Georg Geiger & Sőhne, druhý byl Silvaner 2008 kabinet z Weingut Baldauf, obě vinařství z Franků. Na třetím místě pak byl polosuchý Riesling 2008 kabinet z Weingut Otmar Graf z Falce.

Kosmické technologie ve vinařství
Angličtí vinaři by měli brzo začít používat zcela novou technologii. Systém Oenoview by měl pomocí snímků z družic přispět k výraznému zlepšení kvality. Specialisté z nich vyčtou údaje o půdě, vlhkosti, kvalitě listů apod. s rozlišením přibližně na čtyři keře. Údaje jsou pochopitelně vyhodnocovány počítači. Na základě toho půjde například sklízet určité části vinice s optimální zralostí hroznů v nejvhodnější čas. Vína vyrobená pomocí této novinky by se měla dostat na trh už v roce 2011.

Nová revoluce v obalech na víno?
Zatímco v některých západoevropských zemích včetně Francie (nové Beaujolais) a zejména v USA se postupně začala prosazovat balení vína v krabicích a plastu, u nás je to zatím chápáno jako něco pod úroveň. (Já to tak vidím také). Přesto už je na obzoru další revoluce v obalech. V Japonsku se chystají realizovat projekt společnosti Daiwa Can na výstavbu podniku na výrobu aluminiových obalů na víno. Ty by měly být v řadě parametrů lepší než skleněné lahve. Zejména otázky výroby a transportu mají hovořit pro tuto novinku. Už jsem nějaké podobné pokusy viděl. Myslím, že u nás to moc šancí nemá. Moc by to připomínalo plechovkové pivo, které ostatně v Čechách také nějakou závratnou kariéru neudělalo.

Podvody s vínem v Maďarsku
Zdálo by se, že po velké aféře s glykolem v rakouských vínech, která způsobila dočasnou ztrátu dobrého jména zdejších vín, si něco podobného žádný renomovaný výrobce ve vinařsky vyspělých zemích nedovolí. Opak je pravdou. Jeden z nejúspěšnějších a mnohokrát oceňovaných výrobců (Vinař roku 2005!) z Egeru, Béla Vincze, byl přistižen při podobném podvodu, kdy v jeho Egri Bikaver bylo povolené množství této látky překročeno dvakrát.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3546x
Průměrná známka po 1 hodnoceních: 1
 1    2    3    4    5