O Víně

04.12.2009 ViDi Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 04.12.2009 07:00

Majitel vinařství Barale Fratelli v Praze

Sergio Barale v Praze aneb tisková konference o prezentaci tradičního výrobce Barola a pozvání na slavnostní večeři s unikátním snoubením vybraných vín Barale Fratelli a Piemontských lanýžů.

Díky dovozci italských vín společnosti B. Chovan & Partners přijal pozvání do Prahy pan Sergio Barale z významného vinařství Barale Fratelli, aby osobně představil svá vína - mimo jiné i slavných historických ročníků 1993 a 2001 Riservy Bussia, při slavnostní večeři, která se konala ve čtvrtek 19. listopadu 2009, kde autorem samotné piemontské večeře s bílými lanýži, dovezené čerstvě z Alby, byl Petr Hajný z Villa Richter v areálu Pražského hradu.

Této události předcházela v podvečer tisková konference v témže areálu Villa Richter na Svatováclavské vinici, kde svá vína představil osobně majitel vinařství pan Sergio Barale za účasti dovozce italských vín pana Braňa Chovana. Myslím však, že mystika tohoto místa a fluidum genia loci si zaslouží pár slov úvodem o místě konání.
 
Opyš (cca 230 m.n.m.) je starý místní název jednoho z 9 kopců na kterých je postaveno město Praha, přičemž tento název se objevuje prokazetelně v písemných dokumentech již od roku 1375. Dalších 8 kopců je Letná, Vítkov, Větrov, Skalka, Emauzy, Vyšehrad, Karlov a nejvyšší Petřín. Je zde pak určitá paralela k "protipólu" tedy městu Římu ležící na 7 pahorcích. Prakticky synonymem slova "opyš" je ocas, patrně draka, který hlídá svaté město. Na hřbetu draka tedy Na Opyši byla již ve středověku založena vinice (9. století) a podle tradice zde již kníže Václav pěstoval révu vinnou a proto se označuje jako Svatováclavská. Roku1799 koupil tuto vinici Tomáš František Richter a jeho syn Karel Emanuel, zemský rada, postavil na místě vinařského domku honosnou vilu a vinici přeměnil na anglickou zahradu. Obnovená vinice se pak opět zpřístupila návštěvníkům Pražského hradu 28. září 2007, kdy uplynulo 1100 let od narození sv. Václava (je-li rok 907 správným rokem narození). Vinice na Opyši je osázena odrůdami Ruladské modré (Pinot Noir) a Ryzlink rýnský, v celkovém počtu kolem 2.500 hlav, přičemž. Rulandské modré je připomínkou osoby císaře Karla IV., který poprvé tuto odrůdu přivezl do Čech z Francie a Ryzlink rýnský byl zase poslední zde vysazenou odrůdou před rekonstrukcí. Na Opyši též stojí klasicistní objekt U Vinice sv. Václava čp. 148, dnes se sochou sv. Barbory (patronka popravených) jako nebeskou zprostředkovatelkou v hodině smrti, neboť zde v dávné minulosti bylo popraviště pro urozené pány. Pod vinicí prochází Staré zámecké schody postavené v 16. století, ale nesoucí toto uliční jméno až od roku 1829, zpopularizované Karlem Hašlerem písničkou Po starých zámeckých schodech a nesoucí nedávno (31.října 2009) odhalený jeho pomník k výročí 130 let od jeho narození.

Vinařství Barale Fratelli je jedním z historických vinařství oblasti Barola (část severní Itálie jižně od Torina), které dnes produkuje špičková Barola vyráběná tradičními postupy. Historie vinařského rodu oficiálně začíná založením roku 1870 Francescem Barale, tedy ještě o 8 let dříve než královské vinařství Fontanafredda, založené králem Vittorio Emanuele II., od kdy se začíná psát novodobá historie nejprestižnějšího a nejaristokratičtějšího vína Itálie - Barola. Barolo je však nejen nejznámějším a nejprestižnějším vínem Itálie, ale patří ke světovým enologickým pokladům. Oblast, kde se pěstuje a vyrábí toto slavné víno se nachází v Piemontsku, na historických kopcích krajiny zvané Langha, která nás uchvátí svými hrady a malebnou krajinou s vinicemi. Barolo se vyrábí výhradně z hroznů modré odrůdy Nebbiolo, která v Langhe dozrává a sklízí se během října. Název pochází z italského slova „nebbia", což znamená „mlha", která je typická pro podzimní klima v tomto regionu.

Současný pokračovatel rodu a vinařských tradicí Sergio Barale vlastní 20 ha vynikajících vinic v klasických a proslavených pozicích jako je Bussia, Cannubi a Castellero (roční produkce kolem 100 tisíc lahví). Patří v Barolu k takzvaným tradicionalistům, tzn. pro zrání svého vína používá tradiční velké sudy převážně ze slovinského dubu, ctí stáří révy vinné, jejíž sklizeň se provádí výhradně ručně, opatrně hrozny třídí a vozí ke zpracování do vinařství, které se nachází přímo uprostřed historického centra městečka Barolo. Barola Sergia Baraleho jsou krásným odrazem a vyjádřením místa, kde se zrodilo. Poblíž se nachází městečko Alba, jehož okolí je místem kde se nacházejí nejlepší bílé lanýže na světě, drahocenná a velmi vyhledávaná pochoutka všech gurmánů. Snoubení pokrmů s těmito lanýži z Alby a překrásných, mohutných, avšak elegantních vín Sergia Barale tak byl hlavní cíl tohoto představení ve Villa Richter.

Jako aperitiv bylo rozléváno bílé Langhe Arneis ročník 2008, ač mladé již bohatě strukturované víno s výrazným a intenzivním buketem aromatických jablek Renetta, opečených toastů až čerstvého másla s dlouhým dozvukem (aftertaste). Tato odrůda (Arneis) se sklízí v pozdním sběru ručně zpravidla až třetí týden v říjnu. Redukcí hroznů se dosahuje maximálně sklizeň 6 t hroznů z hektaru. Výroba probíhá po šetrném lisování řízenou fermantací v ocelových tancích při teplotách do 17 °C a relativně velmi dlouhou dobu (až 40 dní) s následným zráním a školením vína před plněním do lahví. Jedná se o typické víno v dané oblasti používané právě jako aperitivo před jídlem. Dlužno dodat, že přístup v pěstování je díky "traditionale" téměř v biokvalitě produktů, neboť nepoužívá chemické postřiky ani umělých hnojiv. V sortimentu vinaře je z bílých odrůd ještě Langhe Chardonnay z oblasti Bussia (3 ha), které se vyrábí velice podobným způsobem.

Jinak samozřejmě nosným programem firmy jsou vína červená, kde se pěstují tři základní odrůdy Dolcetto, Barbera a Nebbiolo, které je TOP právě pro výrobu nejlepších Barolo. Neznásilňují charakter vína novými sudy (barikováním), ani neurychlují základní procesy při zrání vína, což však vyžaduje minimální dobu zrání 5 let. Prakticky Baraleho Nebbiolo pro výrobu Barola se pěstuje ve dvou základních vinicích na jihozápadním svahu (1 ha) kopce Bussia v pohoří d´Alba nebo na jihozápadním svahu vinice Castellero (6 ha), přičemž redukovaná sklizeň nesmí přesáhnout 4 t/ha, fermentace probíhá ve velkých 50 hl dubových sudech a následné zrání minimálně 3 roky v menších 15 až 30 hl sudech ze slovinského dubu. Specialitou jsou Barola riservy, které se po 5 letech stáčejí do skleněných cca 50 litrových demižónů (viz foto) a teprve po dalších 5 letech jsou stáčeny do lahví. A pro zajímavost až do poloviny 19. století byla Barola převážně sladká vína a nikoliv jako dnes suchá.

Měli jsme možnost ochutnat Barolo Castellero ročník 2003 s vysokou granátově červenou barvou a oranžovými odlesky, ve vůni intenzivní květy fialek a šípkové růže, v chuti robustního a plného těla. Zpočátku připadalo drsné až agresívní, přestože dekantováno otevřelo se do plné krásy až téměř po hodině. Překvapivě se dobře snoubilo nejen s typickou Piemontskou paštikou na orestovaných toastech, ale i se sladkými zákusky z marcipánu, mrkve, zázvoru a limetky. Hotový koncert.

Dlužno dodat, že produkce vinaře by nebyla úplná kdybychom nezmínili i produkci měkčí Barbarescy vyrobené rovněž z odrůd Nebbiolo jako Barolo, ale zrající kratší dobu (2 roky) nebo vína Langhe Nebbiolo, vyráběné z hroznů pěstovaných v oblasti Bussia (2 ha), kde však fermentace probíhá v nerezových tancích, byť již zrání je opět jako u Barola jednak v dubových sudech (15 až 25 hl) a jednak minimálně ještě 6 měsíců na lahvi.

Další zpracovávanou odrůdou je Barbera, která se pěstuje s maximálními výnosy až 6 t/ha a technologie výroby Barbera d´Alba je postavena na řízeném kvašením v nerezových tancích a následném zrání přibližně 12 měsíců v sudech z francouzského dubu (10 až 15 hl) a 6 měsíců na lahvi.

Poslední modrá odrůda Dolcetto se pěstuje v redukci do 5,5 t/ha, kde krátká fermentace probíhá rovněž v ocelových tancích a s následným zráním již opět na dřevě. Před stáčením je v rámci školení vína však prováděna malolaktická fermentace pro odbourání ostré kyseliny jablečné.

Poslední tři produkty vinařství Sergia Baraleho jsou ročníkové sekty SulleLanghe z odrůdy Pinot nero (klasickou šampaňskou metodou), Grappa di Barolo (destilát z výlisků hroznů obsahující 45 % alk.) a aromatizované sladké víno Barolo Chinato, vyráběné dle prastarého receptu z vína a originálních bylin a zrající v 700 litrových sudech.

Odkazy na website:
http://www.baralefratelli.it
http://www.panovnici.cz/svaty-vaclav
http://www.chovan.cz/
http://www.villarichter.cz/cs

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4437x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5