O Víně

29.10.2009 Evas Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 29.10.2009 07:00

Opět U soudku ve Kbelích: degustace vinařství Vinofol s.r.o., Novosedly

Vinařství Vinofol z Novosedel není žádným nováčkem na trhu, existuje už od roku 1992, kdy ho založili bratři Foltýnovi. Přesto jsem měla minimum příležitostí vína této společnosti ochutnat, a proto jsem neváhala a jakmile se objevila příležitost tato vína ochutnat, navíc velmi blízko domova, vyrazila jsem do boje. Jak to dopadlo?

Dostala jsem nedávno hned dvě pozvánky na degustaci vín novosedelské firmy Vinofol. Jednu z vinotéky Pravdivá vína a ačkoliv bych ráda podpořila novou vinotéku v mojí malé zapomenuté rodné vísce na okraji světa i zájmu, musela jsem odmítnout, protože tři sta kilometrů je tři sta kilometrů. Takže jsem se radši vydala do vinotéky U soudku ve Kbelích, protože tři sta metrů je tři sta metrů.

Jak už jsem tu psala, vinotéka ve Kbelích je sympatický obchůdek, který by si vzhledem k množství nabízených lahví a doplňků k podávání vína možná zasloužil velkorysejší prostor, jeho zaplněnost a s ročními obdobími a svátky se měnící výzdoba, ale působí útulně a domácky. Stejně tak přátelsky až rodinně působí zdejší ochutnávky vína. Účastníci jsou stále víceméně titíž a přijít na degustaci považují, stejně jako já, téměř za povinnost. Povinnost i radost, protože zatím všechny zde pořádané degustace se mi moc líbily, buď díky výborným vzorkům nebo díky skvělým výkonům vinařů-řečníků, v některých případech kombinací obojího.

S víny od společnosti Vinofol mám pramalou skutečnost. Ochutnala jsem něco tak dvakrát v životě a i to už jsem si možná maličko zapřeháněla. Takže jsem byla opravdu zvědavá, jaká vína se skrývají v pěkných lahvích s etiketami jednoduchého až střídmého vzhledu. Vinofol nabízí vína několika řad, viněty těchto řad jsou vyvedeny podobným elegantním stylem. Na webových stránkách jsem našla informace o kolekcích, z nichž jsme měli možnost vína ochutnat, a dovolím si je zde uvést.

Kolekce Pavlov: Tato vína z viničních tratí v Pavlově jsou určena pro velmi náročné milovníky vín, majitele prestižních vinoték i privátních archivů, pro slavnostní a výjimečné příležitosti. Všechna tato vína potvrzují vysokou kvalitu "pálavského klimatu". Společným jmenovatelem jsou nádherné neopakovatelné vůně, které s pomocí vaší fantazie připomínají vůně květin z okolí Pavlova. V této prestižní vinařské obci pěstujeme odrůdy: Pálava, Sauvignon, Tramín červený, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Müller-Thurgau, Veltlínské zelené, Frankovka a Modrý Portugal.

Kolekce Novosedly: Novosedelská vína se vyznačují především vysokou cukernatostí při sklizních, která je opravdu ojedinělá v celém regionu. Tuto skutečnost jistě ocení i renomovaní znalci vín. V této kolekci představujeme unikátní vína, která vzbuzují obdiv i vyvolávají diskuzi o tom, jak má chutnat víno s tzv. moravským charakterem. Na novosedelských vinicích jsou pěstovány: Alibernet, Cabernet Sauvignon, Rulandské modré, Rulandské bílé, Tramín červený, Sauvignon, Chardonnay, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Veltlínské červené rané, Veltlínské zelené, Merlot, Modrý Portugal, Zweigeltrebe, Svatovavřinecké a Frankovka.

Kolekce Výběr: V této kolekci představujeme vína nadstandardní kvality nejen z vinařských tratí z Novosedel nebo Pavlova, ale také z Nového Přerova a Mikulova. Půdní a klimatické podmínky jsou i zde velmi příznivé. Ve všech vínech opět objevíte nádherný charakter moravských vín - velmi široké spektrum vůní a chutí.

Takže tak.

Ale už nebudu zdržovat, pojďme se napít. Kbeláci jsou totiž velmi spořádaní občané, kteří taky zbytečně nezdržují, protože degustace U soudku začínají vždycky s maximálně několikaminutovým zpožděním a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Degustaci vedl pan Milan Esterka, obchodní zástupce firmy, který ji bohužel pojal dost netradičně: prezentaci o historii, velikosti, zaměření a plánech vinařství měl připravenou ve formě videofilmu, který běžel jako smyčka na obrazovce a on sám hovořil pouze o jednotlivých vzorcích. I to jsou ale dost nadnesené pojmy, protože ve skutečnosti jsme se toho o víně moc nedozvěděli. Zato známe datum narození pana Esterky, křestní jméno jeho fešné pomocnice, detaily o jeho problémech s dopravní policií, jeho koníčky a další pikantnosti ze soukromého života, které bych si klidně nechala ujít.

Ráda bych poděkovala manželům Zahrádkovým, kteří mají vždycky pro své hosty perfektně připravené degustační lístky obsahující nejen ročník a přívlastek každého vzorku, ale i analytické údaje a viniční tratě. Nebýt takto pěkně vyvedených lístků, nedozvěděla bych se o vínech nic.

Ale teď už fakt nebudu zdržovat soukromými povzdechy, jak se říkalo u nás doma "jazyk už mi žízní lepoce", tak jdeme na to!

Ryzlink vlašský (2008, pozdní sběr, suché, alkohol 12 %, kyseliny 6,1 g, cukr 1,6 g, U Božích muk, Pavlov, 167,- Kč) měl světlou barvu s jiskrou, voněl lehce zadušeně, cítila jsem jemný odér zapařené trávy. Víno bylo velmi lehké, mělo slabé tělo a dochuť hodně krátkou, vlastně skoro žádnou. Řekla bych pití na žízeň, kdyby ovšem ta vůně byla příjemnější. Věřím, že je možné nechat víno chvíli vydýchnout a nepříjemné tóny vyvětrat, pan Esterka nám ovšem nedal šanci a nechával nalévat další vzorky v ďábelském tempu. Nejdřív mě trošku mrzelo, že si potichu povídal s nejbližší skupinkou lidí a já tak přišla o cenné informace, ale pak jsem zjistila, že se baví o fotbale, takže jsem mohla zůstat v klidu.

Veltlínské zelené (2008, pozdní sběr, suché, alkohol 13 %, kyseliny 5,3 g, cukr 1,6 g, Stará hora, Novosedly, 178,- Kč) mi po všech stránkách sedlo víc. Příjemná hroznová vůně, výraznější, plnější a lahodná chuť, šťavnatá a ovocná, že se sliny sbíhaly a taky trochu delší příjemná dochuť.

Chardonnay (2008, pozdní sběr, suché, alkohol 12,5 %, kyseliny 6,3 g, cukr 2 g, Sahara, Pavlov, 167,- Kč) bylo stejně jako předchozí vzorky velmi světlé, vonělo výraznou, ale příjemnou květinově-kořeněnou vůní, také v chuti bylo kořeněné, přesto lehké, svěží, šťavnaté, s jemnou kyselostí a mírnou hořčinkou v závěru. Pan Esterka tak chvátal s dalšími vzorky, až se začali lidé ozývat s prosbami o zpomalení tempa. Nejspíš z důvodu absence relevantních informací zabrousil hovor tak trochu do bulváru. Radši jsme asi měli rychle pít :-)

Tramín červený (2008, výběr z hroznů, suché, alkohol 14,5 %, kyseliny 4,8 g, cukr 3,4 g, Kamenný vrch, Novosedly, 200,- Kč) mi bohužel nevoněl. V degustačním lístku mám poznámku "zaprděnost". Blbé slovo, ale jinak to vyjádřit neumím. Ta úplně nejvíc nepříjemná sice postupně vyprchala a zůstala typická tramínová vůně růží, ale tu nemám ráda obecně, takže u mě tohle víno prohrálo. V chuti mi navíc chyběla jakákoliv kyselina, víno bylo jen takové kulaté až olejovité, utahané.

Sauvignon (2008, pozdní sběr, polosuché, alkohol 12 %, kyseliny 6 g, cukr 7,9 g, Mariánský kopec, Mikulov, 189,- Kč), to bylo ovšem jiné kafe. Teda víno. Vzorek platinové barvy z kolekce Výběr, voněl kombinací broskví a překvapivě citrusů, jemný pomerančový štych cítím i na jazyku. Víno je harmonické, nic nechybí, nic z toho netrčí, je lahodné, šťavnaté, vyvážené. Příjemná chuť zůstává na jazyku a patře ještě dost dlouho, vábí k dalšímu doušku. Pěkné víno.

Rulandské šedé (2008, výběr z hroznů, polosuché, alkohol 14 %, kyseliny 5,7 g, cukr 8,7 g, Stará hora, Novosedly, 223,- Kč) mělo výrazně sytější barvu než všechny předcházející vzorky. Tvořilo ve sklence dlouhé zlaté mosty, ve skleničce se líně válelo. Vonělo lesním medem a kvetoucí loukou v horkém letním dni. I chuť byla plná medových tónů. Víno bylo plné až mohutné, ale chyběla mi výraznější kyselina. Bylo jaksi moc usedlé, nohy i ruce i mysl po něm těžknou, brzo by mě unavilo, utahalo. Byl to asi dobrý nápoj, ale nějak jsme se spolu minuli. Prošel kolem a neoslovil mě.

Ryzlink rýnský (2008, výběr z bobulí - botrytický sběr, polosuché, alkohol 14,5 %, kyseliny 6,6 g, cukr 7,2 g, Slunečná, Novosedly, 279,- Kč) měl ve vůni jemnou stařinu a působil dojmem správně naleželého vína. Kromě vůně zralých hroznů jsem si zapsala vypečenou chlebovou kůrku. Díky vyššímu alkoholu už víno lehce připomínalo nějaký fortifikát, ovšem alkohol v žádném případě netrčel, byl přirozeně zakomponován do silného těla tohoto zajímavého moku s vyváženou plnou chutí a dlouhou dochutí starého vína. Tento ryzlink byl z mého pohledu nejzajímavějším bílým vínem této degustace, příjemně pitný byl i sauvignon. Velká většina hostů ale hlasovalo pro rulandu šedou, s velkým odstupem pak následoval sauvignon.

Rulandské modré (2008, pozdní sběr, suché, alkohol 12,5 %, kyseliny 4,4 g, cukr 1,39 g, Růžová hora, Novosedly, 156,- Kč) mělo typicky světle červenou barvu s nahnědlými lemy při hladině. Ve vůni třešně přezrálé až do černa a důvěrně známá vůně mokrého spadaného listí. Chuť byla jemná a lákající k dalšímu napití a delšímu vychutnávání. Víno bylo příliš mladé, nehotové, ale vyvíjející se správným směrem. Nebude to na nějakou bůhvíjak dlouhou archivaci, ale dva roky ležení by mu určitě prospěly. Dobré víno.

Merlot (2008, pozdní sběr, suché, alkohol 13 %, kyseliny 4,4 g, cukr 1,49 g, U Božích muk, Novosedly, 223,- Kč) měl krásnou barvu českého granátu a voněl přesně tak, jak si představuji, že má vonět Cabernet Moravia: černý rybíz v kombinaci se "zabijačkovou" vůní a sladkou paprikou, z čehož hned dostávám chuť na guláš :-) I podle chuti, v které byly opět stopy černého rybízu a maďarské papriky, bych tipovala, že jsme pili víno jiné odrůdy. Ale dobré víno. Takže je vlastně všechno OK.

Merlot - barrique (2007, pozdní sběr, suché, alkohol 13 %, kyseliny 4,6 g, cukr 1,64 g, U Božích muk, Novosedly, 279,- Kč) zrál šest měsíců ve francouzském barikovém sudu a poté byl smíchán s merlotem nebarikovaným. Jedná se o první práci Vinofolu s barikem a myslím, že docela vydařenou. Víno temně granátové barvy vonělo po ostružinách, vliv bariku byl jen velmi nepatrný v podobě sladce vanilkového závanu při zatočení skleničkou. V chuti plné šťávy tmavého bobulového ovoce mě možná maličko rušila hořčina dostavující se v závěru, i tak se ale jednalo o pěkné víno. U návštěvníků taky zvítězilo mezi červenými víny, já hlasovala pro pinot.

Ochutnávka vín mě docela příjemně překvapila. Názvy typu Vinofol ve mně vzbuzují dojem továrny, průmyslového podniku, kterému chybí jakékoliv emoce a city. Netušila jsem, co mě čeká, a dostala jsem vesměs příjemná vína, žádné bomby, ale taky žádné vyložené propadáky. Vína lehká, určená k vypití za mlada, dokud jsou svěží, a určená jako doplněk pokrmů. Taky mě potěšila umírněnost v hodnotách zbytkového cukru, tentokrát jsem si ani jednou nenapsala do poznámek něco o vyčnívajícím cukru, ulepenosti, bonbonech a karamelkách. Nepotěšil mě způsob prezentace a vystupování obchodního zástupce. Posledních několik degustací U soudku měli v režii silné osobnosti, ať už to byl pan Kylián z Ampelosu, Vladimír Tetur nebo Jiří Šilinek, kteří si dokázali získat pozornost a respekt i lidí, kteří berou degustaci spíše jako příležitost pro setkání a popovídání si se sousedy. Lehce jsem si tedy zvykla, že taková degustace může být přes téměř rodinné prostředí zážitkem a opravdu vzdělávací akcí, kde se člověk dozví nebo si zopakuje spoustu věcí. Tentokrát šlo spíše jen o tu zábavu a vycházku do společnosti. Jak se znám, kdyby byla degustace vedena pevněji a jiným způsobem, moje hodnocení vín mohlo být i příznivější, protože osobnost vinaře je pro mě docela silný faktor, ovlivňující mé dojmy. Škoda, že se v listopadu nedostanu na onu moravskou degustaci Vinofolu do Pravdivých vín, kterou povede jiný obchodní zástupce. Bylo by to určitě zajímavé porovnání. S čím by ovšem ani síla osobnosti nepohnula, to je můj názor na cenovou politiku, která se mi zdá až příliš sebevědomá. Ať mi vína chutnala jak chtěla, myslím, že ceně neodpovídala.

Ráda bych poděkovala manželům Zahrádkovým za snahu i tuto degustaci nějak důstojně ukočírovat, za perfektní přípravu degustačních lístků, bohatého občerstvení a laskavý přístup během večera a vůbec za odvahu znovu a znovu se pouštět do organizování těchto příjemných večerních setkání. Díky.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4741x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5