O Víně

07.10.2009 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 07.10.2009 07:00

Podkarpatské vinice

Mým dalším cílem za vínem byly tentokrát IV. Mezinárodní dny vína v Jaśle. Srpnové setkání výrobců a milců vína hlavně z Polska, ale i z Moravy, Maďarska a Gruzie se stalo pro mě zdrojem informací, jak to chodí ve vinařském světě u našich severních sousedů. Informací o polském vinařství je poskrovnu, takže snad dnešní článek přinese pár nových informací a zajímavostí.

V průběhu posledních dvou let nastaly v polském vinařství značné změny. Po těchto se zdá, že i v Polsku se vinařství může stát životním stylem, ba i přímo způsobem obživy pro lidi s úžasným zápalem pro věc. Bouřlivě se rodící vinice v Podkarpatí, v oblasti ohraničené zhruba městy Jasło, Krosno, Sanok, Przemyśl, Jarosław, Rzeszów, Kolbuszowa, Dębica, Pilzno, se vracejí do míst, kde již ve středověku v návaznosti na kláštery i šlechtická sídla vinice měly své místo. Klimatické změny a zvláště v novodobé historii změny společenské nepřály dalšímu rozvoji vinic a tak jich drtivá většina upadla v zapomnění.

V současnosti je Podkarpatí co se plochy vinic a počtu vinařů týče největší vinařskou oblastí v Polsku a kvalita zde rodících se vín roste. Osobně jsem se mohl o pozitivních trendech hodně dovědět během IV. Mezinárodních Dnů vína v Jasle, které proběhlo ve dnech 28. až 29. srpna 2009. V současnosti po fázi registrace vinic a registraci vinařské produkce probíhají další legislativní postupy, které by umožňovaly... vyprodukované víno polským vinařům i prodávat. Zjištění, že vinař nemůže v současnosti svou produkci legálně prodávat na polském trhu bylo pro mně šokující. Do Jasła jsem jel s nadějí, že konečně po dlouhých létech si přivezu pár láhví s originálními polskými víny domů, abych je s přáteli mohl v klidu zhodnotit. Překvapení bylo velké, když mi bylo sděleno, že vystavovatelé museli podepsat čestné prohlášení v tom smyslu, že na dnech vína nebudou svá vína prodávat. A prodávat je prozatím nesmějí vůbec nikde. Každou láhev, kterou jsem získal, jsem musel vyměnit za láhev vínka moravského... takže jsem si připadal jako v dobách středověkých, v dobách platnosti směnného obchodu. Tato absurdní situace zaviněna totální nemohoucností omezených ministerských úředníků mi připadala nejen směšná, ale hlavně tragická z pohledu výrobců. Vyslechl jsem si z úst vinařů spoustu nářků, z jejich nedobré situace jsem vycítil velkou naštvanost vůči státu, který slibuje pomoc a prosperitu a přináší vinařům jen hořké zkušenosti. O to víc jsem ocenil jejich obrovskou nadšenost pro věc, zájem o vše kolem vinohradnictví i výroby vína, mnozí vinaři vyjíždějí na studijní pobyty do zahraničí a přivezené zkušenosti uplatňují doma.

Ještě ke IV. Mezinárodním Dnům Vína v Jasle. Toto dvoudenní setkání polských vinařů obohacené o účast vinařů z Moravy, Gruzie, Maďarska bylo velmi příjemným setkáním, kde vládla velmi přátelská, skoro rodinná atmosféra. Byla možnost ochutnávek mně dosud neznámých polských vín. Co o nich říci? Ve vínech jsou vidět rozdíly klimatu, je zde vliv rozdílných zkušeností mezi vinaři polskými a mnohem zkušenějšími vinaři z Moravy. Polští vinaři se mají ještě co učit, sami to přiznávají, jejich zápal pro věc je však natolik obrovský, že věřím, že z roku na rok zde bude mít návštěvník možnost setkávat se s kvalitativně stále lepšími víny. Polští kolegové jsou si vědomi toho, že jsou v začátcích své vinařské cesty, rádi by navštívili moravská vinařství, sbírali zkušenosti vinohradnické, šlechtitelské, hledají poučení v oblasti technologií a sklepního hospodářství. Nabídla se zde možnost i pro běžné milovníky vína, kteří ve velkém počtu vyhledávali stánky s moravskými víny od Vinných sklepů Lechovice a Vinařství Škrobák z Čejkovic. Víno od obou výrobců velmi chutnalo, u všech se projevil značný zájem nejen o víno, ale o Jižní Moravu obecně. K atmosféře zájmu o Moravu se skvělým způsobem přičinila i cimbálová muzika Grajcár z Hodonína, která doslova okouzlila všechny přítomné. V průběhu dní vína byla podepsána i smlouva o spolupráci mezi městy Jasło a Hodonín, což je určitě cesta k oživení kontaktů mezi oběma vinařskými oblastmi sousedních států. Krásným akcentem byla i vinařská mše svatá k oslavě vinic, vína a vinařů spojená se svěcením vína.

Níže bych rád zaprezentoval několik zajímavých vinařství z podkarpatské oblasti, která působí v rámci „Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpackich" - Sdružení podkarpatských vinařů. Většina z nich je ve stádiu rozvoje, některá se prozatím jen chystají sklídit první úrodu, nic méně jejich zápal pro věc je obdivuhodný.

Vinařství Winnica Golesz
vlastník: Bartłomiej Myśliwiec
lokalizace vinice: Jaslo, rozloha vinic 2 ha, www.winnica.golesz.pl
Vinařství bylo založeno v roce 1982 nestorem polského vinohradnictví, šlechtitelství a vinařství panem Romanem Myśliwiecem. Názvem vinice navazuje na název nedalekých ruin zámku Golesz. Vinice se nacházejí na JZ svazích nad dolinou řeky Wisłoka na trase Pilzno-Jasło, kde je vysázeno cca 5tis.keřů révy vinné, kromě této rozlohy se zde nachází i největší školka révy vinné v Polsku na cca 1 ha. Základní funkcí vinice je již 25-letý program testování nových odrůd vhodných pro místní klimatické podmínky. Specializaci vinařství jsou hlavně hybridní odrůdy révy vinné, které se pro polské klimatické podmínky jeví jako nejvhodnější. Mezi 200 odrůdami zde pěstovanými se jeví jako nejzajímavější odrůdy Aurora, Bianco, Hibernal, Jutrzenka, La Crescent, Merzling, Prairie Star, Saint Pepin, Serena, Muskat Odeskij, Seyval Blanc, Sibera, Swenson Red pro vína bílá, Abudance, Cabernet Cortis, Cascade, De Chaunac, Frontenac, Heridan, Landot, Leon Milot, Marechal Foch, Marquette, Regent, Rondo, Sabrevois, Alsace Triumph, Vishnovyj Rannij, Zwiegeltrebe pro vína červená. Nalezneme zde i množství odrůd stolních. V dalších letech se plánuje další rozšiřování vinic, výstavba zpracovatelského zázemí na profesionální úrovni a zahájení produkce vína pro tržní účely. Na tomto místě je třeba uvést, že vinařství jako první v Polsku získalo mezinárodní ocenění svého produktu na výstavě vín v Trenčíně, a to stříbrnou medaili za své sladké likérové víno Cuveé Golesz 2007.

Vinařství Winnica Płochockich
vlastník: Barbara a Marcin Płochoccy, Sedliska, mazowiecké vojvodství
lokalizace vinic: 0,3 ha v Podkarpatí, obec Glinik Polski, 1,7 ha v sandomierském kraji v obci Daromin
Díky vzdělání v oblasti zemědělství a ochrany životního prostředí se mladí manželé v poslední době zaměřili na vinařskou činnost, na školících pobytech v zahraničí sbírají zkušenosti, výsledkem všeho by mělo být v budoucnu malé rodinné vinařství na profesionální úrovni. Vinice vlastní jednak v podkarpatské oblasti, kde jsou půdy většinou těžší hlinité, jednak v kraji sandomierském s půdami lehčími, sprašovými. Prozatím se ve vinicích objevují hlavně hybridní formy révy vinné odrůd Sibera, Bianco, Seyval Blanc, Rondo, Muskat, Aurora, Marechal Foch, chtějí však uvést do vinic i náročnější odrůdy druhu Vitis vinifera a otestovat v praxi jejich možnosti pro zdejší klimatické podmínky. Během mezinárodních dnů vína v Jasle jsem měl z jejich produkce možnost ochutnat vína z odrůd Sibera, Bianca a Seyval Blanc a mohu říci, že jsem byl docela mile zaskočen jakostí vín.

Vinařství Winnica Jasiel
vlastník: Elwira a Wiktor Szpak, Jareniówka, obec Jasło,
lokalizace vinice: Jareniówka, obec Jasło, rozloha vinic 0,8 ha, www.winnicajasiel.pl
Vinice založena v roce 2001, v dalších letech docházelo k postupnému rozšiřování plochy vinic na současných 0,8 ha a zavádění nových, pro oblast perspektivních odrůd. Podloží vinic je tvořeno sprašovými hlínami s břidlicovým podložím. V současnosti ve vinici nalezneme pro oblast typické odrůdy jako Aurora, Bianca, Seyval Blanc, Jutrzenka, Ortega, Libera, Muskat Odesskij, Roesler, Acolon, Rathay, Rondo, Regent. Produkovaná vína jsou již v Polsku známa díky výstavám, kde si postupně získávají své příznivce. To povzbuzuje manžele k dalším činnostem ve směru na rozšiřování rodinného vinařství, již dnes vinařství pořádá degustace a organizuje enoturistiku v oblasti.

Vinařství Winnica Węgierka
vlastník: Jerzy Stecki, Jarosław
lokalizace vinice: Węgierka, obec Roźwienica, okres Jarosław, rozloha vinice 1,1 ha www.winnicawegierka.republika.pl
Vinice byla založena v roce 2005 na svazích Dynowských vrchů asi 19km od historického města Jarosław. Terén vinice je velmi svažitý, do 25°, s jihozápadní expozicí. Půdy jsou zde těžší hlinité, podloží je tvořeno vápencem. Z celkové výměry vinice je prozatím osázeno 0,45 ha hlavně odrůdami Seyval Blanc, Marechal Foch, Muskat, Leon Millot, Jutrzenka, Rondo, Bacchus, Regent, Bianco, Sibera, Roesler, Johanniter, Cabernet Cortis, Pinot Noir Precoce, Phoenix, Pinot Gris. Toto malé rodinné vinařství prozatím produkuje vína pro vlastní potřebu, do budoucna určitě uvažuje i s uváděním své produkce na vnitřní trh. Prozatím firma vede internetový obchod s vinařskými potřebami pro vinice i sklepní hospodářství. Vína na mně zapůsobila sympatickým dojmem, je v nich vidět velká snaha o dosažení co nejlepšího výsledku.

Vinařství Winnica 345
vlastník: Jan Lubera, Rzeszów
lokalizace vinice: Błażowa, okres Rzeszów, rozloha vinice 1,5 ha
www.janlubera.pl
Majitel vinice je předsedou „Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia" - Spolek podkarpatských vinařů, zastřešuje činnost spolku, organizuje programy propagující vinařství podkarpatské oblasti, jako „Podkarpackie winnice" a „Na winiarskich ścieżkach Podkarpacia". W roce 2007 založil vinici na svazích Błażové v samém srdci podkarpatské vinařské oblasti, kde se daří hlavně odrůdám Regent, Traminer, Marechal Foch, Phoenix, Bianca, Muskat Ottonel, Riesling, Grünner Veltliner, Aurora, Libera. V Rzeszowě vede obchod s vinařskými potřebami a vínem, cílem tohoto rodinného vinařství je další rozšiřování vinic, výstavba vinárny a enoturistického hospodářství poskytujícího víno z vlastní vinice a gastronomické služby, jakož i možnost sportovního vyžití v krásném okolí Rzeszowa.

Vinařství Winnica Maria Anna
vlastník: Anna a Paweł Kobosz
lokalizace vinice: Wyżne, obec Czudec, rozloha vinice 2 ha
www.winnicapodkarpacie.pl
Historie tohoto rodinného vinařství sahá roku 2003, kdy předchozí majitele pozemku začali s výsadbou vinice, v roce 2006 noví majitelé rozhodli o dalším rozvoji vinic, jejich rozšíření na současné 2ha s 20 odrůdami, z nichž nosnými jsou Bianca, Chardonnay, Pinot Noir a Regent. Pozemek byl zakoupen i s budovami, které byly přeměněny na „vinařské centrum" s možnostmi degustací, vinotékou, možnostmi pořádání společenských a firemních akcí s ubytováním a sportovním vyžitím.

Vinařství Winnica Spotkaniówka
vlastník: Grażyna Barć, Krzysztof Kotowicz
lokalizace vinice:Połomia, obec Niebylec, rozloha vinice 1,02 ha
www.polomia.pl
Vinice se nacházejí na JZ svazích Strzyżowsko-Dynowské pahorkatiny, svažitost 6-8°. Majitelé vinice propadli kouzlu vinaření, opustili městský styl života a pustili se na novém 6,5 hektarovém hospodářství do postupného budování vinice, ve které pěstují odrůdy Hibernal, Bianca, Rondo a Regent. Na základě zahraničních cest a sezbíraných zkušeností si vytvořili vizi vybudovat vinařské hospodářství s objekty technologickými, degustačními, díky nádhernému okolí by vinařství sloužilo i enoturistice s možnostmi pořádat cyklická setkání pro všechny zájemce o vinařství v příjemném a přírodně krásném prostředí.

Další drobná vinařství v podkarpatské oblasti:
Winnica Ewy - Jasło, založena 2006, rozloha 0,1 ha,
Winnica Dwie Granice - Przysieki, obec Skołyszyn, založena 2004, rozloha 0,8 ha
Winnica Zacisze - Trzcinica, založena 2003, rozloha 0,15 ha
Winnica Vanellus - Jareniówka, obec Jasło, založena 2005, rozloha 0,25 ha, www.winnicavanellus.pl
Winnica Kolacz - Nawsie Kołaczyckie, obec Kołaczyce, založena 2004, rozloha 0,15 ha
Winnica Wiarus - Jedlicze, založena 2000, rozloha 0,25 ha, www.wiarus.cal.pl
Winnica Zielony Zakątek - Przybówka, obec Wojaszówka, založena 2004, rozloha 0,12 ha
Winnica Sztukówka - Glinik Średni, obec Frysztak, založena 2009, rozloha 0,93 ha
Winnica Wierzchowina - Łęki Dolne, obec Pilzno, založena 2006, rozloha 0,10 ha
Winnica Pod Dębem - Dębica, založena 1990, rozloha 0,07 ha
Winnica Pod Sosnami - Dębica, založena 2007, rozloha 0,15 ha
Winnica Mieszko - Dębica, založena 2006, rozloha 0,15 ha
Winnica Dolina Nilu - Kolbuszowa, založena 2003, rozloha 0,05 ha
Winnica Stare Siedlisko - Strażów, obec Krasne, založena 2007, rozloha 0,41 ha, Borek Stary, obec Tyczyn, založena 2008, rozloha 0,26 ha
Winnica Wilhelma Pitery - Rzeszów, založena 2003, rozloha 0,05 ha
Winnica Św. Roch - Rzeszów-Słocina, založena 2002, rozloha 0,50 ha
Winnica Straszydle - Straszydle, obec Lubenia, založena 2007, rozloha 0,50 ha
Winnica Kanada - Grzegorzówka, obec Hyżne, založena 2005, rozloha 0,30 ha
Winnica Nad Dynówką - Dynów, založena 2004, rozloha 0,13 ha
Winnica Węgrzyn - Węgierka, obec Roźwienica, založena 2003, rozloha 0,73 ha
Winnica Gala - Przemyśl, založena 2005, rozloha 0,35 ha
Winnica Dolina Sanu - Sanok, založena 2006, rozloha 0,40 ha

Další informace o vinicích podkarpatské oblasti i o oblasti samé najdete na: www.podkarpackiszlakwinnic.pl.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5156x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5