O Víně

31.12.2008 Moll Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 31.12.2008 09:00

Degustace francouzských vín z oblasti Languedoc-Roussilllon 2.12.2008 ve vinotéce U Charlieho ve Žďáře nad Sázavou

Poslední ochutnávkou v roce, byla ve vinotéce u Charlieho degustace francouzských vín z oblasti Languedoc. Uzavírala (a před rokem i otevírala) celý jednoroční cyklus ochutnávek, které se snažili nejen představit zajímavá vína, ale i prověřit jejich snoubení s pokrmem. A věřte mi, že to byla tečka nejen příjemná, ale i velmi povedená.

Opět jsme se sešli ve vinotéce U Charlieho, abychom ochutnali několik vín. Dokonce v ještě v o něco větším počtu než obvykle, protože francouzská vína mají svou pověst a pan Milo Miškay, na degustaci zástupce firmy LANGUEDOC s.r.o., zde už předvedl, že umí ukázat, proč. Na dotaz nám vysvětlil, že v oblasti Languedoc- Roussilllon je plocha vinohradů desetkrát větší než v celé České republice a tak ho opravdu nic nenutí usilovat o dovoz vín z jiných částí Francie. V takovém množství tamních vín není jednoduché se vyznat a už vůbec nemožné, je mít o všech přehled, natož je třeba i všechna ochutnat - vždyť se tam vyrábí celá jedna třetina vín Francie! Jde totiž o region sice přímořský, ale přilehlý ke Středozemnímu moři, takže slunečný, poměrně teplý, větrný a uměřeně suchý. Révě se tam výborně daří už od nejstarších dob a kromě klasických francouzských, pěstují i odrůdy typické pro středomoří. Ty mají svůj nezaměnitelný výraz a pan Milo Miškay se zmínil, že i u nás se už najdou lidé, kterým učarovaly a od té doby je vyhledávají. Dostali jsme možnost je také ochutnat, samozřejmě ve snoubení s vhodným pokrmem.

Alliance Blanc 2006, Domaine Deshenrys, VdP. Vyrobeno z odrůd Sauvignon, Viognier, Muscat, Roussanne, Chardonnay. Velmi suché víno, 1 g zbytkového cukru, vhodné jako aperitiv. Název "Bílá aliance", naznačuje snahu vinaře o spojení jednotlivých odrůd do cuvée, ve kterém by vynikly jejich dobré vlastnosti, aniž by bylo poznat, z jakých odrůd bylo vyrobeno. V podchlazeném stavu byly cítit máslově ovocné tóny, po ohřátí se ukázalo jako jemné, svěží, kořenité, romantické. Uklidňuje tónem medu a zároveň dráždí svěží kyselinkou. V dochuti je závan, snad vonného dřeva? Doporučuje se k mořským plodům, rybě v omáčce. A my jsme nedostali nic - a bylo to dobře, co se lépe hodí k aperitivu, než další chod!

Muscat Sec 2006, Domaine de Raissac, VdP. Vyroben z odrůdy Muscat Petits Grams. Vítězný muškát soutěže pořádané časopisem Víno Revue. Podchlazený se ukázal jako velmi tenký muškátek, ale pak se přidalo opravdu pěkné tělo a kořenitost. Když jsem ho v duchu srovnal s nultým vzorkem rakouského veltlínu, nijak nezaostával ani v parametrech pro veltlín typických. A to je základní chutí tohoto vína žlutý meloun, až se nechce věřit, že lisovány byly plody révy. Přesto je to vínko jemné, jen mírně muškátové. Je už lahvově zralý a doporučen ke spotřebě. Doporučeným pokrmem je drůbež na bylinkách, my jsme dostali jednohubku ze žlutého melounu a sušené švestky omotané pršutem (velmi zajímavá kombinace - doporučuji).

Cuvée de l'Horloge 2006, Domaine de la Serre, VdP. Vyrobeno z odrůd Carignan, Grenache, Syrah. První červené. Z vínka jemně zavanulo odbourávání kyseliny jablečné, ale musím říci, že zde je mnohem lépe zvládnuto, než předvádí většina našich výrobců, dávám za vzor. Právě tak vůně selského dvorečku je jen v náznaku. Víno je jemně kořenité a harmonické. Zákuskem byla sýrová roláda z eidamu, nivy a sýrového krému, ve kterém byla paprika.

Marselan 2007, Domaine de la Ferrandière, VdP. Vyrobeno z odrůdy Marselan. Ta vznikla roku 1961 zkřížením odrůdy Grenache a Cabernet Sauvignon, jde tedy o novošlechtění, odrůdu novou, málo známou. Víno je líbivé, bohaté na taniny, které jsou ovšem příjemné a měkké. Ve vůni jsem cítil už o něco silněji odbourávání, ve víně jemnou nasládlost, silnou, ale měkkou tříslovinku. Příjemné pití. Prý se jedná o jedno s nejprodávanějších vín nejen v ČR. Doporučuje se k jemným sýrům, jako je eidam či nepříliš zralý camembert. Zákuskem byl camembert s bobulí červeného vína.

Malbec 2007, Domaine de la Ferrandière, VdP. Vyrobeno z odrůdy Malbec, které se říká černá odrůda, pro velmi temnou barvu vína. Zaujalo nejen barvou, ale i vůní! Víno mělo měkkou tříslovinku, plnou ovocnou chuť, třešeň? Vytvářelo pěkný dojem. Doplňkem byla pečená selská paštika s brusinkami na kousku chleba a byl jsem velmi příjemně překvapen, jak se její chuť k vínu hodila a s každým dalším douškem, ač už snědená, se vracela znovu a znovu.

Předchozí vína vytvářeli vinaři s důrazem na harmonii, v následujících se snažili nechat vyniknout jejich výrazné vlastnosti.

Cabernet Sauvignon 2005, Domaine de l'Isthune, VdP. Je ovocný, silně tříslovitý, dost minerální. Je to báječné víno, které se nechce pustit z úst, nepolykáte a ze sklenky neubývá. O síle chuti svědčí i to, že doprovodem byla škvarková pomazánka podle receptu paní Hrabalové (škvarky, česnek, sůl) a jak se hodila!

Les Novices 2006, Abbaye Sylva Plana, AOC Faugères. Vyrobeno z odrůd Syrah, Grenache, Carignan, Cinsault. Ještě silnější víno než předchozí! Troška dvorečku, nasládlý i nakyslý dojem a navíc velmi silné tříslo - optimální snoubení francouzského vína s moravským uzeným, chlebem a okurkou!

Fitou 2004, Mont Tauch, AOC Fitou. Vyrobeno z odrůd Grenache, Carignan, Syrah. Když pam Miškay nedávno našel v této vinotéce ještě neprodané lahve tohoto vína, hned prý křičel "Já je beru", ale majitelka je nedala. Navíc, první zásilka těchto lahví došla s plastovými zátkami, což prý někteří prodejci neocenili a tak pan Miškay objednal další paletu s korkem, ale slečna, která objednávku přijala, změnila zaměstnání a tak letos z vinařství volali: "Máme tu paletu, která je pravděpodobně Vaše!" A tak jsme, díky náhodě, měli příležitost ochutnat víno lahvově zralé, na vrcholu sil, opečovávané po celý čas vinařem, z apelace, jejíž jméno bylo známé i mě (a to mám paměť děravou víc než dost!). Tedy, teď si ji budu pamatovat určitě, protože to víno je bomba. Je zralé a kulaté, chutná po kompotovaném ovoci a marmeládě, mírně kořenité s tóny fíků. Snoubení s topinkou a roastbeefem bylo skvělé, zkusil jsem i pouhý škvarek, ale to už nebylo ono.

Coteaux du Languedoc 2004, Domaine Deshenrys, AOC Coteaux du Languedoc. Vyrobeno z odrůd Syrah, Grenache, mohlo by být označeno i jako odrůdové, neboť Syrahu je více než 90 %. Víno bylo už nakvášeno v dubových sudech, s dlouhou macerací slupek, proběhla batonage (ležení na kalech s promícháváním), 12 měsíců strávilo v bariku. To všechno zvýraznilo typické vlastnosti odrůdy Syrah, temnou barvu, hutnost, plnost. Víno není ještě zcela zralé, má ještě dlouhou perspektivu. Vhodné jídlo musí být samozřejmě výrazné, doporučuje se zvěřina, například jelení medailónky, přelité omáčkou ze sušených švestek. My jsme nedostali nic, místní zvěřina se ukázala být zdatnější než lovci!

Ambré 1997, Vignerons de Lesquerde, AOC Rivesaltes. Vyrobeno z bílé odrůdy Maccabeu. Ambré znamená francouzsky jantarový či jantar a barva ve sklenkách naprosto souhlasila. Já navrhoval k přirovnání i řecký pokrm bohů, nazývaný Ambra, který bohové zapíjeli nektarem a i to by souhlasilo. Když jsme ochutnali, všichni ztichli a začali zhluboka dýchat. To značí hluboký prožitek. Víno typu madeira, které strávilo 7 let v dubových sudech na slunci bez dolévání může vyprávět dlouhý příběh, který rozhodně nebude nudit, je to opravdu zážitek! Samozřejmě je sladké, dolihované, ne obvyklou brandy, ale čistým vinným lihem bez chuti a zápachu. To umožňuje vyniknout vůním vína, my jsme cítili meruňky, pomerančovou kůru, badyán. Takovéto víno lehce trumfne kdejaký likér a když jsem se podíval na cenu, ani zdaleka není tak zlá, jak jsem předpokládal! Ke spojení vína s jídlem jsme nejdříve zkusili jednohubku ze zeleného jablka, slaného sádla, ve kterém byly žampióny a protože vína ve sklence neubývalo, i jednohubku s jelitem a hořčicí a nebo i tlačenkou a hořčicí! Podivné to kombinace, ale věřte, že se hodily!

No, tak popsaný degustační lístek jsem snad ještě neměl! Snoubení vína s pokrmem, o které se ve vinotéce u Charlieho v posledním roce snažili, prostě zabere dvakrát více papíru - a chuťových buněk. Kruté boje o výběr nejvhodnějšího jídla ke každému vínu, mezi panem Miškayem a majitelem vinotéky, kteří prý už od časného rána "snoubili", byly zdrojem zábavy snad u každého degustovaného vína. Ale musím říci, že vybojovány byly za správnou věc a snoubení se opravdu povedlo, nejen překvapilo, ale přímo nadchlo. Inu každá dobrá věc musí být podložena poctivou prací, každá jednou skončí. Je to škoda, vznikla zde až sehraná parta milovníků vín, pan Miškay nás chválil, jinde že po čtvrtém vzorku už výklad není slyšet a zde panovala kulturní atmosféra až do konce. Ale to bylo samozřejmě tím, jak nám představená vína vyrazila dech! Příště, ale to bude až v březnu, vinotéka zkusí jinou formu degustací, nechme se překvapit. Ale teď je hlava ještě plná zážitků, strávili jsme tam ještě chvíli a ochutnávali dál, vzpomínám si, že když jsem odcházel, pan Miškay stále točil ve sklence už více než hodinu víno z úplně první otevřené láhve Fitou (další hodina v poloprázdné lahvi!) a říkal "Čichněte si! Teď voní úplně jako..."

Související odkazy:
- www.languedoc.cz

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4386x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5