O Víně

22.03.2016 jbes Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 22.03.2016 07:00

Karlovarské vinotéky

Pár tipů kam zajít, pokud se někdy ocitnete v Karlových Varech - popis všech místních vinoték.

Vinotéka by mělo být místo nejen s dobrým vínem, ale i s personálem, který umí poradit. Tak jak je tomu v Karlových Varech? Nutno říci, že to není žádná sláva, ani počtem ani kvalitou. Přeci jen je vidět, že to není vinu zaslíbené město. V lázeňské zóně se pije hlavně Becherovka a vodka, tam je vinotéka jen jedna. Ale pokud poodejdete kousek mimo hlavní turistickou zónu, výběr je větší, za dalšími si musíte dojet kousek dál. Měl jsem spoustu času, tak jsem prošel místní nabídku a vybíral vína z vinařství, která neznám (podrobnější popis vín bude v blogu za březen).

1. Vinotheque Le Bouchon v Lázeňské ulici

Jediná vinotéka v lázeňské zóně, přímo proti informačnímu centru, netradičně v prvním patře. Moravská vína nabízí pouze z vinařství Gala z Bavor (ceny 400 Kč a víc za lahev, což patří mezi ty nejlevnější v nabídce), jinak většinou francouzská vína a pak doplňky, jako paštiky a sýry. Vína jsou z prestižních vinařství určená především pro ruskou klientelu, čemuž odpovídá i cena, 10 tisíc za láhev není výjimkou. Obsluha mě sledovala ostřížím zrakem na každém kroku, tak jsem ani neměl chuť zavést řeč. Prostředí pěkné. Degustovat se nedá.

2. a 3. Vinotéka Pálava ve Wolkerově ulici a také Závodu míru ve Stará Roli

Rodinná vinotéka, která prodává i produkty zdravé výživy a k tomu i nějaké klobásky a podobné věci, již na místě více let. Majitelka příjemná, ale moc nevěděla, odkud mají stáčené víno (část Morava, jinak Moldávie, Slovensko). Ochutnal jsem Tramín z Moravy, takový plochý, jak se dalo u stáčeného čekat. Posedět se nedá, jen můžete mít degustační mini vzorek. Nabízejí vína cca 9 vinařů, z toho jeden český, plus několik lahví zahraničního. Koupil sem Ryzlink rýnský 2014 právě z českého vinařství Mikulášek, byly v něm cítit jablka, víno naoxidované za vrcholem, skončilo ve svařáku. Cca rok starou pobočku ve Staré Roli zřídil syn majitelky, příjemně se s ním povídá, o víně toho však moc neví. Obě prodejny působí útulně, tak trochu lidově ve stylu udělej si sám.

4. Vinotéka Vinařství u Kapličky v nákupním centru Varyáda

V nákupních centrech bývají vinotéky větších vinařství, a tam, kde je Albert, bývá i Vinařství u Kapličky. Proto většina nabízených lahvových vín je z tohoto vinařství, ale mají i některá další moravská i zahraniční vína, výběr je solidní. Nabízená stáčená vína jsou kompletně zahraniční a můžete si dát na místě i nějakou tu decinku, ovšem do plastového kelímku. Obsluha příjemná a komunikativní, ale o víně neví nic - jak sama říkala, víno nepije. Degustovat se dala lahvová Pálava 2014 z Vinařství u Kapličky, alkohol 14 % byl dominantní, spolu s nezvyklou hořčinou, moc nezaujalo. Prostředí upravené a pěkné. Koupil jsem lahvinku Rulandského šedého od vinařství Jakubík, vcelku ušlo.

5. Vinotéka Víno a destiláty v nákupním centru Globus

Jeden ze satelitních obchůdků uvnitř centra Globus, poměrně prostorný, nabízí vína moravských vinařů, převážně Krist, Procházka, Čech, Dufek a Habřina, zahlédl jsem i Balouna a možná ještě něco. K tomu i zahraniční vína, tvrdý alkohol a drobné doplňky. Stáčená vína od Krista a Procházky. Decku si nedáte a neposedíte, pouze degustační vzorek stáčeného, pokud si nevyberete jen dle názvu. Obsluha bohužel spěchala na polední přestávku, tak jsem neměl čas zavést řeč. Ptal jsem se na vína pana Habřiny v akci za 55 Kč, prý jsou dobrá, to byla veškerá informace, co jsem dostal. Prostředí upravené, přehledné, pěkné. Koupená lahev Sauvignonu od pana Procházky byla průměrná, neurazila ani nenadchla.

6. Vinotéka André v Jaltské ulici

Nenápadná vinotéka, kterou se ani na webu nedohledáte, sídlí v činžáku nedaleko magistrátu asi půl roku. Sympatická je tím, že mladý majitel vozí víno jen od jediného vinaře, pana Hulaty z Němčiček. Převážně nabízí stáčené, ale má i menší množství lahví, spíše starších ročníků. Posedět a popít se nedá, ale ochutnat vzoreček pan majitel ochotně dá, zkusil jsem 4 vzorky a na stáčené víno byly všechny nadstandardní, svěží, voňavé, neutahané. Prostory jsou vkusné a jednoduché, majitel komunikativní, i když o víně samém toho moc neví. Vzal jsem si na doporučení lahev Ryzlinku rýnského, ročník 2012, byl pěkně nazrálý do petrolejova, solidní víno. Pěkný byl také Sauvignon 2013. Nejlepší moje zkušenost ohledně vína ve městě.

7. Vinotéka Bzenecký sklípek u tržnice (ul. Horova)

Malá vinotéka nabízející hlavně stáčená vína Vinofolu Novosedly a také jejich lahve. Doplněno pár lahvemi Štěpána Maňáka z Žádovic a ještě jednoho, mě neznámého, vinařství. Dá se tam posedět u jednoho mikrostolku se dvěma židlemi a dát si dvě decky stáčeného. Obsluha komunikativní, víno standardní stáčené, jako obvykle nic moc, ale Merlot byl pitelný, Rulandské šedé moc nechutnalo. Otevřeno mají odpoledne a jen třikrát týdně Po-St-Pá. Uvnitř byl nepříjemně cítit cigaretový kouř, ale jinak čisto a uklizeno. Na první pohled působí trochu prázdně, ale nevadí to. Lahev jsem nekoupil. Vyloženě lidovka.

8. Vinotéka Dobré víno - Krobovi na Vítězné ulici

Byla založena již před 15 lety, mají tam pěkný výběr lahvových vín, najdete malé vinaře i větší, vína z Moravy, ale i z Čech a samozřejmě i z ciziny. Mile mě překvapilo, že měli také vína gruzínská, což je ale dané lokalitou - kupují to hlavně Rusové. Obsluha není moc upovídaná, ale na otázky vám odpoví. Posedět nelze, maximálně vám dají ochutnat vzoreček stáčených vín - podle nabídky z Moravy. Ochutnal jsem 2 vzorky, Müller od Zboňka byl ucházející, Rýňák z Metroflory mi nechutnal (taková divná sladkokyselá vodička), na stáčenou Pálavu jsem neměl odvahu. Prostor vypadá příjemně a útulně, i když trochu přeplácaně a v spodních prostorách nebyl zrovna pořádek. Sortiment vín doplňují klobásy, paštiky, a to jak na váhu tak kusové, lahvové pivo a další mix různého zboží více či méně souvisejícího s vínem. Koupil jsem lahvinku Veltlínského červeného raného 2014, bylo za vrcholem a moc nechutnalo. Při druhé návštěvě Ryzlink vlašský z Vinařství Válka, to už bylo trochu lepší. Největší výběr tuzemských vín ve Varech.

Víc vinoték jsem ve Varech nenašel (pouhé stáčírny do PETek neuvádím). Na webu jich je více, ale už neexistují, a to včetně údajů na webu www.vinazmoravy.cz, který se ukázal dost neaktuální. Je to jednoznačně kraj piva, cesta k vínu tu bude ještě dlouhá.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5285x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5