Vinařství Hrdina & dcera v ostravském Mundlochu
Další zajímavá degustace, tentokrát z tuzemské produkce, proběhla v ostravském podzemí Mundloch. Svoje vína prezentovalo velkobílovické rodinné vinařství Hrdina & dcera.
Pro představení vinařství použiju materiál z webových stránek vinařství:
„Rodinné vinařství Hrdina&dcera se nachází ve Velkých Bílovicích na jižní Moravě. Sklep s ubytováním v Desátkové ulici na Belegradech a výrobní a skladové prostory na bývalém statku rodiny Sovadinovy v Záhumní ulici. Návrh pojmenovat vinařství Hrdina&dcera vznikl v roce 2007. Chtěli jsme zdůraznit rodinný charakter firmy a neopomenout přítomný ženský prvek.
Vlastníme cca 5 hektarů vinic ve vinařské oblasti Morava, podoblasti velkopavlovické, především v katastru Velkých Bílovic. Vinice v průběhu roku také sami obhospodařujeme (...). Veškeré činnosti směřují k jedinému cíli: sklizni kvalitních hroznů. Hrozny z našich vinic používáme výhradně ve vlastním provozu. Práce ve vinici je podstatná pro kvalitu vín, proto dbáme na šetrné zacházení s révou i s půdou: dodržujeme pravidla tzv. integrované produkce. Hrozny sbíráme ručně do plastových beden spolu s členy širší rodiny a najatými brigádníky. Na výrobnu přivezené hrozny nejprve odzrňujeme, popřípadě drtíme pomocí mlýnku rakouské značky Wottle. Vzniklý rmut či v některých případech celé bobule následně zpracováváme na pneumatickém lisu. Ke každé várce hroznů je třeba přistoupit individuálně, vinař volí intenzitu lisování i případné několikahodinové ponechání moštu na slupkách v samotném "presu". Již v této fázi musí mít vinař představu o stylu budoucího vína, instinkt "co je skryto v ročníku" má nezanedbatelnou úlohu ve vinařském rukopisu. Při další výrobě používáme metodu řízeného kvašení moštů (regulace chlazením) naočkovaných čistými kulturami kvasinek. Víno se utváří a je uchováváno v nerezových tancích, vybraná červená vína zrají ve francouzských dubových sudech.
Pan vinař a hlava i srdce celého podniku Jaroslav Hrdina pochází z Velkých Bílovic. Na obdělávání vinic a výrobě vína se podílel od mládí. Zprvu spontánní a v obci samozřejmé "vinaření" přešlo v hlavní pracovní i volnočasovou náplň. Zvídavost vinaře spolu s energickým a poctivým přístupem k práci přinesla do vinařství kvalitu a úroveň. Otec František Hrdina pracoval jako sklepmistr ve Vinařských závodech Velké Bílovice, rodová tradice je tedy rozvíjena dál.
Naše víno je klasifikováno jak „moravské zemské víno". Vzdáváme se tím označení "vína s přívlastkem", kvalitu vína však pojmenování nesnižuje. Zákazník na etiketě nalezne potřebné informace o cukernatosti hroznů i chemické analýze vín. Byli bychom rádi, kdyby zárukou kvalitního vína na úrovni byla už jen etiketa s logem našeho vinařství Hrdina&dcera, aby logo fungovalo jako signál pro spokojeného zákazníka.
Všechna naše vína nejsou plněna do lahví, část produkce prodáváme jako víno stáčené. Odlišujeme tak dvě kvalitativní kategorie našich vín. Za každým prodaným litrem však stojí stejné jméno a totožný důraz na kvalitu. K uchování vín nepoužíváme stabilizátory, základním antioxidantem a "konzervantem" zůstává síra. "
Jednotlivé odrůdy jsou pěstovány v těchto tratích:
RYZLINK RÝNSKÝ trať Křivánky RYZLINK VLAŠSKÝ trať Zadní hora (dříve Zímarky) VELTLÍNSKÉ ZELENÉ trať Nová hora, Zadní hora a Přední hora RULANSKÉ ŠEDÉ trať Nádanky MODRÝ PORTUGAL trať Nová hora (dříve Kozí berky), Trkmansko ZWEIGELTREBE trať Vinohrádky FRANKOVKA trať Přední hora IRSAY OLIVER trať Přední hora MUŠKÁT ŽLUTÝ trať Přední hora
Degustovaná vína:
RYZLINK VLAŠSKÝ 2014, MZV, suché
Víno se sympatickými aromaty a minerálními akcenty, s příjemnou kyselinkou, takže působí svěže a je příjemně pitelné. Je sice poněkud kratší, středního těla, za to ani trochu neunavuje, prostě krásné pití na každý den. Alkohol: 12,5 %, kyseliny: 6,6 g/l, zbytkový cukr: 1,6 g/l. Sběr hroznů při necelých 21 °NM.
Moje hodnocení: 83/100 b.
RYZLINK VLAŠSKÝ 2015, MZV, suché
Mnohem výraznější, je možno říci s okouzlijícími aromaty, což je dáno určitě rozdílem v charakteru obou ročníků. Rozdíl mezi ročníky je velmi patrný. Mnoho citrusových tónů s elegantní kyselinkou. Taky v porovnání se „čtrnáctkou" je tělnatější, nádherně vyplňuje ústa. Dlouhé, zajímavé. Fermentace na vlastních kvasinkách. Utváření tohoto vína bylo ovlivněno autentickými tendencemi, které se ve vinařství taky uplatňuji. Alkohol: 13,0 %, kyseliny: 6,0 g/l, zbytkový cukr: 0,8 g/l. Cukernatost při sběru ˃ 21 °NM. Nádherný vlašák!
Moje hodnocení: 87 b.
VELTLÍNSKÉ ZELENÉ 2014, MZV, suché
Něco pro milovníky velmi výrazných suchých vín. Kyselinka je zde opravdu ostřejší, nikoliv však nepříjemná. Víno je tím velmi osvěžující, lehčí. Je zde více ovocitosti, než pepřnatosti, typické pro veltlíny, určitá kořenitost zde ale taky je. Pěkná, dosti dlouhá dochuť. Alkohol: 12,0 %, kyseliny: 6,4 g/l, zbytkový cukr: 0,5 g/l. Cukernatost při sběru ˃ 21 °NM.
Moje hodnocení: 84 b.
CUVÉE VELTLÍNSKÉ ZELENÉ/SAUVIGNON 2015, MZV, suché
Víno, které upoutá svou vůní a souladem mezi odrůdami, které se v tomto případě pěkně doplňují. Je zde cítít veltlínový charakter díky lehké kořenitosti, sauvignon se projevil vůní bílé broskve, meruňky s trochou černého rybízu. Dosti výrazná kyselinka, typická pro vína tohoto vinařství, střední plnost, příjemná, dosti dlouhá perzistence. Víno, které všechny uspokojilo a velmi se líbilo. Alkohol: 12,0 %, kyseliny: 6,0 g/l, zbytkový cukr: 0,6 g/l. Sběr hroznů při ˃ 21 °NM.
Moje hodnocení: 85 b.
RYZLINK RÝNSKÝ 2013, MZV, suché
Toto víno mně osobně velmi příjemně překvapilo svou typickou „ryzlinkovostí" - výraznou a příjemnou kyselinkou (pro mě příjemná, pro někoho snad až příliš-věc osobního vkusu), která dává vínu hodně šťavnatosti a života, typickou květově-ovocnou aromatikou. K tomu přistupuje mineralita čerpána z podložních mořských sedimentů bohatých na vápník. Rýňák, který může směle konkurovat alsaským nebo německým suchým rýňákům. Velmi vydařené víno, dle mého nejlepší víno večera. Alkohol: 13,0 %, kyseliny: 7,0 g/l, zbytkový cukr: 2,5 g/l. Sběr hroznů při ˃ 21 °NM.
Moje hodnocení: 88 b.
RULANDSKÉ ŠEDÉ 2013, sur-lie, MZV, suché
Víno s velmi intenzivními aromaty, ve kterých se lehce projevuje i technologie sur-lie. Je plnějšího těla, v chuti dominují broskve, meruňky, ale taky lze rozeznat koláčky nebo piškoty. Dlouhé, s ovocně-kořenitým finišem. Víno vhodné jako aperitif. Alkohol: 12,0 %, kyseliny: 5,8 g/l, zbytkový cukr: 0,1 g/l. Sběr hroznů při cca 20 °NM.
RULANDSKÉ ŠEDÉ 2014, sur-lie, MZV, suché
Oproti předchozímu, je zde větší akcent sur-lie (pro mě osobně to přednost není-opět věc velmi subjektivní), víno je plnější, s dobrou strukturou, je jemnější, pro mnohé zajímavější než RŠ13, já ale dám přednost právě předešlému ročníku. Vinař zde ukázal svoje umění a z neslavného ročníku se mu podařilo získat opravdu zajímavé víno. Alkohol: 11,5 %, kyseliny: 5,6 g/l, zbytkový cukr: 1,1 g/l. Sběr hroznů při ˃ 21 °NM.
ZWEIGELTREBE ROSÉ 2015, MZV, suché
Víno, které okouzlilo všechny. Spousta malin, červeného rybízu, dodatek lesní jahody se smetanou. Lehounká perlivost dává vínu říz a svěžest, chutí je plná pusa a kdo si jej dá v letním vedru, pak to bude dobrá volba. Alkohol: 12,0 %, kyseliny: 6,1 g/l, zbytkový cukr: 0,4 g/l. Sběr hroznů při ˃ 21 °NM.
MODRÝ PORTUGAL 2015, MZV, suché
Solidní, ještě stále velmi mladé víno, ale již dobře poukládané a harmonické. Na pozitivním dojmu z vína se podepisuje vzorně provedena jablečno-mléčná fermentace, kyselinky i taniny jsou hebké. Vůně ovocitá, květová, velmi příjemná, v chuti lehčí, dobře pitelné, šťavnaté. Toto víno bude nejlepší vypít právě v mladém věku. Alkohol: 12,0 %, kyseliny: 3,9 g/l, zbytkový cukr: 0,3 g/l. Sběr hroznů při ˃ 21 °NM.
Moje hodnocení: 83 b.
Další degustace v Mundlochu: http://mundloch.cz/degustace-akce/