O Víně

08.03.2016 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 08.03.2016 07:00

Degustace vinařství Luděk Vondrák, Mlazice

Dne 18. února 2016 jsme přivítali v Klubu přátel vína Ústí nad Labem vinařství Luďka Vondráka z Mlazic. Ten k nám zavítal po dlouhé pauze, o to víc jsme se na něj těšili.

Luďku, to víno má na sobě zlatou medaili.

Ano, to má. Ono jich vyhrálo asi pět.

A kde jsou ty 4?

Ale, dal jsem je na láhve, co nic nevyhrály. :-)

Hned na začátku se sluší připomenout, že Luděk byl úplně první vinař, který nám dal důvěru a přijel, abychom mohli degustovat jeho vína. A podržte se, bylo to v březnu 2009, tedy téměř před sedmi lety, tak dlouho už náš klub existuje.

Luděk se od té doby také posunul. Má dva syny, vinařství funguje a nachází ve stabilní situaci. Toho se povedlo dosáhnout pílí, šetrností a rozumem. Dotace v tom nebyly, podle Luďka jsou spíše kontraproduktivní. V tuto chvíli hospodaří na 13 hektarech, 7 je jeho, 6 má v nájmu. Čistí a dává dohromady zanedbané vinice, což je dle něj cesta pro menší vinaře.

Vzpomněl na svá školní léta, kdy je během praxe strašně proháněli, což ocenil až později. Dnes je to hrůza, praxe je velmi krátká a i tak se studenti různě vymlouvají, aby jí nemuseli absolvovat. Luděk se je snaží zapojit do práce na svých vinicích, protože nemá stálé zaměstnance, ale z výše uvedených důvodů je to spíš přítěž než pomoc. Sám několik let učil, ale musel skončit, protože by nervově nevydržel.

Na vinaření v Čechách je hlavně těžká nevyzpytatelnost počasí a tím nejistá úroda. Vzpomněl na katastrofický ročník 2011, kdy udělal asi 200 litrů vína, jen červenou a bílou směsku z toho, co na vinicích zbylo.

Preferuje vína bílá, odrůdy, které se do Čech hodí. V horších ročnících doslazuje, ale snaží se to nepřehánět.

Rozhodně nikomu nechce vnucovat nějaké vjemy, co má v jeho vínech cítit, je věcí každého, aby si k nim našel cestu nebo nenašel.

Luděk si připravil pěkný degustační list, kam zařadil jak vína ročníku 2015, některá ještě ve stadiu rozpracování, tak i vína z dřívějších let, která si dle něj zasloužila archivaci.

V den degustace mu přišly etikety, tudíž některé láhve byly polepeny skutečně jen pár hodin před degustací. Přechází na šroubové uzávěry, neboť je s nimi méně práce a to se vždy hodí. Víno nechává nalahvovat na objednané mobilní lince.

Návštěvníkům nejvíce chutnal vzorek číslo 4, ale bylo zajímavé, že se pak jejich zbylé hlasy rozprostřely mezi všechna vína. Vínomilců dorazilo tradičně okolo šedesáti. Vítěz tradiční losáže bral právě vzorek číslo 4.

Prodej šel též velmi dobře, Luděk má příznivé ceny, prodalo se přes 100 láhví. Degustace se lidem líbila a dohodli jsme se, že pokud příroda dá, uvítali bychom Luďka v roce 2017 na vánoční degustaci.

Návštěvu vinařství, kam to máme blízko, ale je dobrá dostupnost i třeba z Prahy, rozhodně doporučujeme.

 
   Název   Velikost 
  degulist vondrák.pdf   64.6 kB 
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4108x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5