O Víně

03.02.2016 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 03.02.2016 07:00

Degustace vinařství František a Hana Mádlovi

Dne 21. ledna 2016 jsme premiérově přivítali v Klubu přátel vína Ústí nad Labem vinařství František a Hana Mádlovi z Velkých Bílovic. Zavítal mezi nás syn David.

Příprava degustace proběhla naprosto bez problémů a proti prosincové smršti dorazilo "jen" přes 50 vínomilců. David připravil lákavý degustační list se 13 položkami, podívejte se v příloze.

Je to sympatický mladý muž, nadaný zvučným hlasem, trochu suchým humorem a je to, čemu se říká "hláškař". Na začátku nám pochopitelně představil vinařství. To v tuto chvíli podle Průvodce otevřenými sklepy hospodaří na 12 hektarech a vyrábí asi 200 tisíc láhví ekologicky šetrným způsobem. Další hektary obdělávají  svým dodavatelům hroznů. Do budoucna se předpokládá s přechodem těchto vinic do vlastnictví vinařství.

David nás opět moc potěšil tím, že nás neohromoval tím, co ve víně cítí a co tam máme cítit my. Rovněž analytické hodnoty jsou podle něj spíše vodítkem pro vinaře, nikoliv věc, která by se musela vnucovat degustujícímu.

"Nepijete přeci cukry, nepijete kyseliny, pijete moje víno."

Pobavil nás líčením svých školních neúspěchů, kdy studoval střední vinařskou školu. Původně studoval školu jinou, ale na tuhle přešel. Hned první den vpadla do třídy policie a sebrala řadu spolužáků za obchod s drogami, tudíž došlo ke sloučení tříd a David na tom vydělal - seděl v lavici s Markétou Bílkovou. Školu považuje za ztrátu času, protože o víně se nedozvěděl nic, za to si pravidelně opakoval reparát z literatury. Důvodem byla učitelka, která je nutila vědět, i jaké nosil Komenský ponožky. :-)

K vínu se dostal samozřejmě přes rodinu. Vinařství funguje od roku 1992 a David předpokládá, že si letos možná udělají webové stránky. Rovněž logo je z tohoto roku.

Publikum: Nějaký zastaralý, ne...

David: Mercedes taky logo nemění.

Vinařství produkuje příjemná, dobře pitelná vína, zájem návštěvníků se při hlasování rozprostřel mezi všechny vzorky, ale těsně zvítězil Hibernal 2012 v pozdním sběru, na čemž bych se s ostatními klidně shodl.

David doporučoval tvrdit, že v bílých vínech cítíme rozkvetlou louku a v červených bobulové ovoce, to prý na každého odborníka zabere, budu si to pamatovat. Pokud zrovna nevinaří, tak relaxuje rybařením.

Zájem o vína byl při prodeji velmi pěkný, zbylo jen asi 8 kartonů, a i ty se nechávali pro zákazníka, který si je vyzvedával druhý den.

Za mě příjemná degustace, která velmi rychle utekla, vinařství nezbývá, než rozhodně doporučit a zase někdy se těšíme na setkání.

 
   Název   Velikost 
  Degu mádl bez cen.pdf   56.7 kB 
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4192x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5