O Víně

07.12.2015 milasko Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 07.12.2015 07:00

Rinot, Malbec, Dunaj a další vína z konce podzimu

Následující série obsahuje docela zajímavé odrůdy. Jsou tu vína domácí, francouzská, jedno španělské, raritkou je pak víno z Tuniska. Najde se tu i jedna hádanka.

V poslední době nemám čas skoro na nic, ani na to víno a tuhle skupinku jsem pil docela dlouhou dobu. A ještě déle mi trvalo, než jsem se dostal k napsání. Nicméně vína se mi sešla pěkná, některá i velmi.

Venus 2012 VCC Vin sélecionné - Cave Viticole Bouargoub, Tunisko. Láhev ze zeleného skla byla uzavřena plným korkem dlouhým 38 mm. Obsah alkoholu 11,5 %. Přední etiketa mnoho informací nepřinesla a zadní chyběla vůbec. Odrůda ani další podrobnosti neznámé. Rubínová barva, vyšší viskozita. Slabá vůně s náznakem sladkých malin. Hezky uhlazené, středně plné, ovocná chuť, tóny dřeva, jemně pikantní, delší dochuť. Tohle víno sice na první pohled nijak zvlášť důvěryhodně nepůsobilo, nakonec ale celkem příjemně překvapilo a dal jsem mu lepších 7,5 (84) bodů.

Barceliño 2012 Denominación Catalunya de Origen (DO) - ARSA, R.E., Barcelona, Španělsko. Víno zrálo 3 měsíce v barikovém sudu. Láhev typu Bordo byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 13,5 %. Vyrobeno z odrůd Tempranillo a Garnacha. Tmavá rubínová barva, viskozita nižší. Méně intenzivní, těžká, trochu mdlá ovocná vůně s lehkým náznakem vanilky. Středně plné tělo, v chuti trochu trpčí. Byly tu švestky a třešně. Středně dlouhá dochuť. Dostalo 7 (80) bodů.

Coste Peyrouse 2012 AOC Cahors. Vyrobeno z odrůd Malbec a Merlot. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plným korkem dlouhým 44 mm. Obsah alkoholu 13,5 %. Tmavě rubínová barva, velmi vysoká viskozita, víno tvoří ve sklence krásné mosty. Jemná, ale lákavá vůně, trochu těžší, s tóny borůvek. Středně plné až plnější tělo. Chuť lahodná, skvěle uhlazené, sladké třísloviny, středně dlouhá dochuť. Zajímavé víno jsem ocenil horšími 8 (85) body.

Domaine du Grand Bourjassot 2014 Indication Geographique protegée Vaucluse, Gigondas, Francie. Tmavozeléna láhev burgundského typu byla uzavřena plastovou zátkou. Vyrobeno z odrůdy Grenache. Tmavá rubínová barva, vysoká viskozita. Méně intenzivní těžší vůně tmavého ovoce, v těle plné, výraznější třísloviny, ale dobře pitelné, hodně ovocné. Dlouhá dochuť. Dostalo lepších 7,5 (84) bodů.

Rinot 2012 výběr z bobulí - Marek Štýbl Velké Němčice. Vinařská obec Křepice, viniční trať Achtele. Štíhlá vysoká zelená láhev měla šroubovací uzávěr. Obsah alkoholu 11 %. Naše novošlechtění z Velkých Bílovic, mezi rodiči bylo Rulandské šedé a Merzling. Hezká sytější zlatožlutá barva, velmi vysoká viskozita. Středně intenzivní sladká příjemná vůně s tóny chlebovinky. Plné tělo, sladké, ale vůbec ne nudné, chuť medová s nepatrným náznakem perlení na jazyku. Příjemné, velmi dobře pitelné, i když možná už těsně za vrcholem. Dochuť dlouhá. Dostalo 8,5 (89) bodů.

Dunaj 2011 výběr z bobulí, barrique - Vinařství Tichý Hrušky. Tmavá láhev bez etikety byla uzavřena plným korkem dlouhým 45 mm. Tato odrůda vznikla křížením z Muškátu Bouchet, Oporta a Svatovavřineckého. Obsah alkoholu 16 %, 10 g zbytkového cukru, bezcukerný extrakt 37 g. Tmavofialová barva, velmi vysoká viskozita. Těžká příjemná vůně tmavého ovce a čokolády. Po napití jsme reagovali úplně stejně: zírali jsme, kde je ve vzhledu to perlení, které jsme cítili na jazyku. A ono nic. Rozhodně nebylo zkvašené, ale bylo zvláštně štiplavé. Velmi těžké, hutné. S tou zvláštností v chuti jsem se velmi rychle popasoval a začalo se mi líbit. Trochu připomínalo nějaké likérové víno, možná portské, snad tu bylo i něco ze slivovice, ale i třešňový kompot. Každý by si tu něco našel. Prostě vůbec nic obvyklého, rozhodně stojí za ochutnání, i když to není na delší pití. Takové spíše dezertní víno s velmi dlouhou dochutí. S víny s tohoto vinařství mám opakovaně dobrou zkušenost. Dostalo horších 9 (91) bodů.

Na závěr jedna hádanka - i pro mě. Tohle víno jsem dostal od někoho, kdo k němu přišel podobně. Chyběly jakékoliv informace. Bylo ve zcela neprůhledné láhvi o obsahu 0,5 l a bylo určeno jako novoroční dárek od firmy Oční optika Olivová. Předem jsem ani netušil, zda je červené nebo bílé. Jediným spolehlivějším vodítkem bylo uzavření korkem (plátek-drť-plátek), dlouhým 44 m s logem Víno Hruška. Mělo tmavofialovou barvu a vysokou viskozitu. V těle středně plné s chutí višní a švestek a poněkud vystupujícím alkoholem a delší dochutí. Ohodnotil jsem ho lepšími 7 (81) body. Tak pokud by někdo tušil, co to je, dejte vědět.  

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4558x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5