Pinoty z Oregonu a jiné zajímavosti - 1. část
Postřehy o vínařství v Oregonu a hodnocení vín, koštovaných tamtéž.
Oregon, ležící na západním pobřeží USA, není na vinařské mapě světa dlouho, nějakých 40 let, ale za tu dobu si získal velké uznání zejména svými Pinoty noir, které podle mínění odborníků mohou konkurovat i burgundským. Od roku 1975 překvapují skvělými výsledky na mezinárodních soutěžích. Dobře se tu daří také Pinotu gris, k dalším odrůdám, které zdejší vinaři pěstují ve větší míře, patří Riesling, Chardonnay či Cabernet Sauvignot, narazil jsem tu i na relativně méně obvyklé, jako např. Petite Sirah nebo Viognier. Úplnými zvláštnostmi, které by asi u Evropské unie neprošly, jsou např. borůvkový Merlot nebo malinový Riesling. Nejvýznamnějším vinařským regionem je tu Willamette Valley, kde jsem letos o prázdninách nějaký čas pobýval a pochopitelně i ochutnával zdejší vína. Navštívil jsem dvě vinařství, něco málo jsem popil i z vín nakoupených po marketech. V nich mě docela zaujaly některé zvláštnosti. Místní vína stála přibližně dvakrát tolik, co srovnatelná kalifornská. Bylo mi vysvětleno, že asi hlavním důvodem je, že zdejší vinařství jsou v porovnání s těmi z jiných zemí poměrně malá a nemohou si dovolit svá vína prodávat tak lacino. I ty nejlevnější Pinoty noir ve výprodejové akci začínaly od 10 $, běžně byly ale zřetelně dražší, zatímco velmi slušné kalifornské víno, jako to, o kterém se ještě zmíním, se dalo koupit kolem 9 $. A ještě mě překvapila další věc. U nás jsou 1,5 litrové láhve považovány za zvláštnost, často stojí více než dvě sedmičky, ale tady tomu bylo naopak. Zde byly v marketech tyhle „magnumky" úplně běžné a jejich ceny vykazovaly množstevní slevu. Nejdříve jsem na to zíral poněkud s nedůvěrou, ale pak jsem si řekl, že to prostě musím také vyzkoušet, a za velmi přijatelných 10 $ jsem koupil 1,5 litrovou láhev australského Shirazu Yellow Tail, který jsem od nás znal a považoval za celkem dobré pití. Nemyslím, že v tomto provedení by byl horší než u nás v poloviční láhvi. (Cena tu je kolem 170,- Kč.)
V této první části bych přiblížil jeden oregonský Pinot noir a vyprávění doplnil hodnocením již zmíněného Shirazu a jednoho kalifornského Zinfandelu. Ve druhé části bych pak popsal návštěvu dvou oregonských vinařství.
Pinot noir 2013 - Hedgeline Vineyards, Oregon, USA. Zelená láhev burgundského typu byla uzavřena plastovou zátkou. Jednalo se o nejlevnější Pinot, z těch které jsem tu chutnal, koupený ve slevové akci za 12 $. Obsah alkoholu 12,5 %. Světlejší rybízová barva, nižší viskozita. Slabá vůně červeného rybízu a brusinek. V těle méně až středně plné, v chuti brusinky, jemné třísloviny, dochuť kratší. Ohodnotil jsem 7 (80) body.
Shiraz, Yellow Tail - Casella Wines, Yenda, South Eastern Australia. Zelená láhev o objemu 1,5 l, obsah alkoholu 13 %. Velmi tmavá rubínová barva, viskozita střední. Intenzivnější velmi těžká vůně moruší, lehký náznak vanilky. V těle poměrně plné, těžké. Tuhle láhev by člověk jen tak na posezení nevypil. V chuti višně, příjemné třísloviny. Dlouhá dochuť. Dostalo 7 (80) bodů.
Old Vine Zin, Lodi Zinfandel 2012 - Gnarly Head Cellars, Manteca, Kalifornie, USA. Zelená Bordo láhev byla uzavřena plastovou zátkou. Obsah alkoholu 14 %. Tmavá rubínová barva, viskozita střední. Středně intenzivní příjemná vůně ostružin, červeného rybízu, koření (včetně polévkového) a hořké čokolády. V těle plnější, v chuti velmi kořenité, s uhlazenými tříslovinami a tóny černého rybízu. Středně dlouhá dochuť. Dostalo lepších 7,5 (84) bodů.
Poměrem kvalita/cena by zvítězil australský Shiraz, i když zbylá dvě vína mě zajímala podstatně více. Zatímco kalifornský Zinfandel mi vyšel také velmi rozumně, první setkání s oregonským Pinotem noir přineslo spíše lehké zklamání, byť mi srovnání s cenami ostatních zdejších vín z této odrůdy něco předem naznačilo.