O Víně

30.07.2015 Mara Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 30.07.2015 07:00

Rotweinfestival Mittelburgenland 2015

V červenci jsem navštívil tradiční festival červených vín, jež se konal napříč celou vinařskou podoblastí Mittelburgenland, tudíž se v dnešní reportáži za ním ohlédneme.

Vinařská podoblast Mittelburgenland patří z hlediska červených vín dlouhodobě k mým nejoblíbenějším rakouským vinařským podoblastem, takže ani v letošním roce jsem nemohl chybět na jedné z jejich největších vinařských akcí, tj. na vinařské akci Rotweinfestival Mittelburgenland 2015, jež se v letošním roce konala v termínu od 9. do 12. července 2015 (čtvrtek-neděle), kdy každý den probíhala v podvečerních a večerních hodinách ochutnávka vín na Hauptstraße (Hlavní ulici) v městečku Deutschkreutz, kde každé zúčastnivší vinařství mělo svůj stánek, kromě toho pak měla jednotlivá vinařství otevřena své brány v pátek a v sobotu, tj. 10. a 11. července 2015, vždy od 11 do 18 hodin. Cena za ochutnávku v jednotlivých vinařstvích zůstala opět na stejné hodnotě jako v posledních letech, tj. na ceně 35 €, přičemž 10 € z této částky sloužilo na nákup vín v některém ze zúčastnivších vinařství, kromě toho byla v ceně i sklenička značky Riedel. Doprava mezi jednotlivými vinařstvími byla opět vyřešena kyvadlovým vláčkem po městečku Deutschkreutz a autobusovým spojením Deutschkreutzu s okolními obcemi. Vstupné bylo možné zaplatit buď přímo v centru Deutschkreutzu ve vinotéce Vinatrium (velmi pěkná vinotéka s víny za stejné ceny jako přímo od vinařů) či přímo v jednotlivých vinařstvích.

Během letošního ročníku bylo možné navštívit celkem 30 vinařství v celkem 7 vinařských obcích, přičemž centrum samotné vinařské akce bylo v městečku Deutschkreutz, jež leží nedaleko rakousko-maďarské státní hranice a jen kousek od maďarského města Sopron. Níže je seznam všech vinařských obcí, kde bylo možné navštívit jednotlivá vinařství (v závorce je uveden počet otevřených vinařství v dané vinařské obci): Deutschkreutz (19), Draßmarkt (1), Horitschon (2), Kleinmutschen (1), Lutzmannsburg (1), Neckenmarkt (4) a Raiding (2). Já jsem stejně jako v minulých letech navštívil pouze vinařství ve vinařské obci Deutschkreutz, přičemž v letošním roce jsem navštívil jen 8 tamních vinařství, to však nebylo způsobeno ani tak mým nezájmem o ostatní vinařství, jakožto spíše špatnou kvalitou Českých drah, která mně znemožnila navštívit i jiná vinařství. Ačkoliv jsem zůstal tedy pouze v Deutschkreutzu, tak jsem ochutnal vína i z vinařské obce Lutzmannsburg, jelikož poprvé byla v Deutschkreutzu k dispozici i detašovaná ochutnávka vín velmi zajímavého vinařství Rotweingut Fam. Prickler. K vínům z vinařských obcí Neckenmarkt a Horitschon se pak snad vrátím ještě v průběhu letošního podzimu, protože i vinařství v těchto obcích rozhodně stojí za návštěvu. Mapu viničních tratí pro vinařskou podoblast Mittelburgenland si pak můžete bezplatně stáhnout z webových stránek Österreich Wein Marketing (ÖWM) pod tímto odkazem.

Před tradičním hodnocením vín si ještě dovolím zopakovat pár informací o vinařské podoblasti Mittelburgenland, jež je dle své nejznámější odrůdy někdy také nazývána Blaufränkischland (Země Frankovky). Vinařskou podoblast Mittelburgenland nalezneme cca 70 km jihovýchodně od Vídně a je vymezena zhruba hranicemi okresu Oberpullendorf, celá vinařská podoblast se pak rozkládá přímo na rakousko-maďarské státní hranici nedaleko maďarského města Sopron, přičemž mezi nejznámější vinařské obce tu patří: Deutschkreutz, Horitschon, Neckenmarkt či Lutzmannsburg. Klima v této vinařské podoblasti je ovlivněno tím, že celá vinařská podoblast je uzavřena ze tří světových stran menšími pohořími, konkrétně ze severu pohořím Ödenburger Gebirge, z jihu pohořím Günser Bergland a ze západu pohořím Buckligen Welt, tudíž klima je ovlivňováno především klimatem Panonské nížiny, což způsobuje, že daná vinařská podoblast nabízí více, jak 300 slunečných dní ročně při průměrných srážkách cca 600 mm, což činí tuto oblast jednou z nejvíce slunečných oblastí Rakouska. Z hlediska půdních poměrů je daná oblast poměrně různorodá, v okolí Deutschkreutzu, kde jsem se zdržoval já, převažují jílovito-hlinité půdy, často s příměsí vápence, lokálně rovněž s příměsí štěrku či písku.

Rozloha vinic v této vinařské podoblasti je cca 2.117 ha, přičemž z hlediska pěstování jednotlivých odrůd převažuje odrůda Blaufränkisch (Frankovka modrá), jež tu zaujímá cca 55 % z celkové rozlohy vinici, tato odrůda byla ostatně od ročníku 2005 zařazena i do apelace DAC (Districtus Austriae Controllatus), tudíž jde o druhou nejstarší rakouskou apelaci (nejstarší je Weinviertel DAC), přičemž konkrétně se tato apelace dělí na tři dílčí: Mittelburgenland DAC Classic, Mittelburgenland DAC Riede a Mittelburgenland DAC Reserve, konkrétní podmínky zatřídění jsou pak v němčině k dispozici pod tímto odkazem. Kromě odrůdy Blaufränkisch (Frankovka modrá) jsou ve vinařské podoblasti Mittelburgenland hojně zastoupeny i další důležité odrůdy pro výrobu červených vín, např. Zweigelt (Zweigeltrebe), Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah (Shiraz), St. Laurent (Svatovavřinecké), Pinot Noir (Rulandské modré), Cabernet Franc, ad., z nichž se kromě jednoodrůdových vín tvoří i velmi zajímavá cuvée. Z hlediska modrých odrůd se tu ve viničních tratích dají najít i zajímavé rarity, např. Tempranillo, Nebbiolo či Tannat, v prvním případě jsem kdysi ochutnal i jednoodrůdové víno, ale příliš mě nezaujalo. Pěstování bílých odrůd vinné révy je pak pouze doplňkovou záležitostí, v níž většina vinařů sází na Chardonnay, ostatně právě z této odrůdy tu bývají bílá vína nejzajímavější, ostatní odrůdy tu jsou pak zastoupeny jen minimálně, jde např. o Grüner Veltliner (Veltlínské zelené), Sauvignon Blanc či Welschriesling (Ryzlink vlašský).

V rámci hodnocení vín jednotlivých vinařství jsem vzhledem k délce vynechal detailní popis vín tudíž v případě Vašeho zájmu o detailnější popis určitých vín, jejich cen, atp., mě stačí kontaktovat na e-mailovou adresu v záhlaví a v nejbližším možném termínu se Vám pokusím požadované informace zaslat. Hodnocení vín jsem rozdělil dle jednotlivých vinařství, jejichž vína jsem přechutnal, vinařství jsou řazena v pořadí, v jakém jsem je navštívil., vína jsou pak řazena od nejlepších/nejzajímavějších dále, v příloze pak naleznete několik fotografií pořízených v Deutschkreutzu a jeho okolí během této vinařské akce. Vysvětlivky k popiskům u vín, pak nalezne na konci tohoto článku.

Weingut Fam. Strehn, Weinbergweg 1, A-7301 Deutschkreutz
V tomto vinařství se tradičně těším především na velmi zajímavé Frankovky a to i v těch základních verzích, nejzajímavější z nich byla dle předpokladů Frankovka Blaufränkisch 2012 Weißes Kreuz, avšak tomu tak je skoro v každém ročníku, určitě bude zajímavé sledovat jejich nový počin jménem Blaufränkisch Brennberg, což bude prémiová Frankovka pocházející z vinařské obce Neckenmarkt, které se v brzké době dočkáme, jen cena bude pravděpodobně příliš vysoká. Mým tajným tipem je cuvée Pandur 2012, jež mě velmi příjemně překvapilo a může směle konkurovat slavným cuvée od známých vinařství, pravda i cenou, naopak tradičně skvělý poměr cena/kvalita mělo mé oblíbené Chardonnay 2014 Emilias Garten ze známé viniční tratě Hochberg, které jsem si musel i letos opět zakoupit.

92 bodů - Blaufränkisch 2012 Weisses Kreuz (BF, tr)
92 bodů - Pandur 2012 (CS/ME/BF, tr)
91 bodů - Blaufränkisch 2012 ZIN (BF, tr)
90 bodů - Blaufränkisch 2012 Roter Schotter (BF, tr)
90 bodů - Blaufränkisch 2013 Joseph DAC (BF, tr)
89 bodů - Chardonnay 2014 Emilias Garten (CH, tr)
89 bodů - St. Laurent 2013 vom Kiesel (SL, tr)
88 bodů - Kult No. 11 (ZW/SL/CS/ME, tr)
88 bodů - Blaufränkisch 2013 (BF, tr)
86 bodů - Welschriesling 2014 Tschiga (WR, tr)
85 bodů - Zweigelt 2014 (ZW, tr)

Weingut Hans Igler, Langegasse 49, A-7301 Deutschkreutz
První z velkých jmen vinařské podoblasti Mittelburgenland, jež jsem během mého krátkého pobytu navštívil a které opravdu patřilo k tomu nejlepšímu, co jsem ochutnal. Tradiční špičku představovala Frankovka Blaufränkisch C8 2011 a cuvée Ab Ericio 2012, ty jsou však vykoupeny i o něco vyšší cenou. Já tu dlouhodobě vyhledávám především trojici tvořenou těmito víny: Cabernet Sauvignon z viniční trati Kart (pravděpodobně nejzajímavější Cabernet Sauvignon v Deutschkreutzu), Blaufränkisch Biiri (tradičně skvělá Frankovka) a cuvée Vulcano, vzhledem k poměru cena/kvalita mě však letos nejpříjemněji překvapilo cuvée Ricciolino 2012 z odrůd Frankovka, Merlot a Zweigeltrebe aneb takový menší bratříček slavnější cuvée Ab Ericio 2012, který však není zase o tolik horší.

94 bodů - Blaufränkisch C8 2011 (BF, tr)
93 bodů - Ab Ericio 2012 (BF/ME/ZW, tr)
93 bodů - Cabernet Sauvignon 2012 Ried Kart (CS, tr)
92 bodů - Blaufränkisch 2012 Biiri DAC-R (BF, tr)
92 bodů - Cabernet Sauvignon 2013 Ried Kart (CS, tr)
92 bodů - Vulcano 2012 (BF/ZW/ME/CS, tr)
92 bodů - Blaufränkisch 2013 Biiri DAC-R (BF, tr)
91 bodů - Vulcano 2013 (BF/ZW/ME/CS, tr)
90 bodů - Pinot Noir 2012 Ried Fabian (PN, tr)
90 bodů - Ricciolino 2012 (BF/ME/ZW, tr)
90 bodů - Blaufränkisch 2012 Ried Hochberg DAC (BF, tr)
89 bodů - Blaufränkisch 2013 Classic (BF, tr)
88 bodů - St. Laurent 2012 Classic (SL, tr)
88 bodů - Zweigelt 2012 Classic (ZW, tr)

Weingut Bernhard Ernst, Elisabethgasse 31, A-7301 Deutschkreutz
Dlouhodobě nejzajímavějším vínem tohoto vinařství je Frankovka v podobě Blaufränkisch 2011 Goldberg, která rozhodně stojí nejen za ochutnání, ale i za nákup, přechutnal jsem jí již potřetí za poslední 3 roky a vždy byla skvělá, konkurenci má snad jen ve výborném cuvée La Mission 2011 (Cabernet Sauvignon a Merlot), avšak tam přeci jenom je pořizovací cena už vyšší. Další vína si udržela víceméně stejnou kvalitu předešlých ročníků, snad jen po dlouhé době mně přišel poměrně zajímavý i Welschriesling (Ryzlink vlašský) z viniční trati Steinriegel, přičemž snad všechna vína této odrůdy v rámci celé spolkové republiky Burgenland mé chuťové buňky zatím asi nedokázaly ocenit, ale toto víno mě tentokráte příjemně překvapilo.

92 bodů - Blaufränkisch 2011 Goldberg DAC Reserve (BF, tr)
92 bodů - La Mission 2011 (CS/ME, tr)
91 bodů - ZION 2011 (BF/ZW/CS/ME, tr)
90 bodů - Blaufränkisch 2012 Hochberg Reserve (BF, tr)
88 bodů - Blaufränkisch 2014 Deutschkreutz (BF, tr)
88 bodů - Welschriesling 2013 Steinriegel (WR, tr)
87 bodů - Zweigelt 2014 (ZW, tr)
87 bodů - Grüner Veltliner 2014 (GV, tr)

Weingut Albert & Silvia Gesellmann, Langegasse 65, A-7301 Deutschkreutz
Pravděpodobně nejslavnější vinařství v Deutschkreutzu a to zcela po právu, neb tady umí nejenom výborná červená vína, ale i skvělá bílá vína, ostatně jako každý rok mě nadchlo jejich Chardonnay z viniční trati Steinriegel, což je pravděpodobně to nejzajímavější bílé víno, jaké lze v Mittelburgenlandu ochutnat, ale samozřejmě doménou jsou hlavně vína červená, a to především jejich vlajkové lodi Hochberc 2012 a Bela Rex 2012, takový mým tipem pak je zajímavá Frankovka, jež se v sortimentu objevila vůbec poprvé, tj. Blaufränkisch 2012 Fidelio Reserve a určitě i velmi pěkný Pinot Noir 2012 Siglos, který patří ke špičce jednoodrůdových Rulandských modrých celé vinařské podoblasti.

95 bodů - Hochberc 2012 (BF, tr)
94 bodů - Bela Rex 2012 (CS/ME, tr)
93 bodů - Chardonnay 2013 Steinriegel (CH, tr)
92 bodů - Blaufränkisch 2012 Fidelio Reserve (BF, tr)
92 bodů - Pinot Noir 2012 Siglos (PN, tr)
92 bodů - Syrah 2012 (SY, tr)
92 bodů - Hochberc Weiß 2013 (GemS, tr)
92 bodů - Blaufränkisch 2012 Creitzer Reserve (BF, tr)
91 bodů - Opus Eximium No. 25 2012 (BF/ZW/SL, tr)
91 bodů - Blaufränkisch 2013 Hochacker DAC (BF, tr)
90 bodů - Chardonnay 2014 (CH, tr)
90 bodů - Sauvignon Blanc 2014 (SB, tr)
88 bodů - St. Laurent 2013 (SL, tr)
88 bodů - Zweigelt 2013 (ZW, tr)
87 bodů - Zb 2013 (BF/ZW/PN, tr)

Weingut Fam. Wiedeschitz, Langegasse 25, A-7301 Deutschkreutz
Toto vinařství jsem navštívil vůbec poprvé a musím říci, že jsem odcházel poměrně příjemně překvapen, vinařství se samozřejmě nemůže rovnat slavným kolegům, ale to zase kompenzuje o něco přijatelnějším cenami, vlajkovou lodí je víno Monsignore, původně vyráběné jako cuvée Cabernetu Sauvignon a Merlotu, v posledním ročníku už jde jen o jednoodrůdový Cabernet Sauvignon, ale i tak jde stále o zajímavé víno. Samozřejmě nezklamala vína z odrůdy Frankovka modrá, ačkoliv přeci jenom o něco více mě zaujala ta pocházející z viniční trati Goldberg, nežli ta z viniční trati Kart, avšak to se není až tak čemu divit, neb právě viniční trať Goldberg poskytuje jedny z nejzajímavějších Frankovek celé vinařské podoblasti.

91 bodů - Monsignore 2009 (CS/ME, tr)
90 bodů - Blaufränkisch 2013 Goldberg Reserve (BF, tr)
90 bodů - Monsignore 2013 (CS, tr)
89 bodů - Blaufränkisch 2013 Kart Reserve (BF, tr)
88 bodů - Blaufränkisch 2012 Kart Reserve (BF, tr)
88 bodů - Gregor 2013 (BF/ZW, tr)
86 bodů - Blaufränkisch 2014 Classic (BF, tr)
85 bodů - Zweigelt 2014 Classic (ZW, tr)

Rotweingut Fam. Prickler, Bachgasse 4, A-7631 Lutzmannsburg
S tímto vinařstvím se setkávám pouze na různých veletrzích, letos poprvé byli přítomni i přímo v Deutschkreutzu, tak jsem neodolal a zašel na jejich naprosto skvělé Frankovky, samozřejmě špičkou je Blaufränkisch 2011 Grande Reserve V-MAX, která představuje jednu z nejlepších Frankovek regionu z naprosto skvělého ročníku, avšak při ceně 35 € už je přeci jenom poněkud dražší, takže já bych vyzdvihl ty přeci jenom cenově přijatelnější vzorky v podobě Blaufränkisch 2012 DAC Reserve a Blaufränkisch 2013 Sonnberg DAC, avšak kromě nich mě trochu překvapivě zaujal i jednoodrůdový Merlot ročníku 2012 a to se této odrůdě jinak poměrně vyhýbám, většině konzumentů se pak bude určitě líbit velmi zajímavé a líbivé Cuvée Thermal 2012, avšak i základní vína byla velmi slušná, takže návštěva mě opět nijak nezklamala.

95 bodů - Blaufränkisch 2011 Grande Reserve V-MAX (BF, tr)
92 bodů - Blaufränkisch 2012 DAC Reserve (BF, tr)
91 bodů - Cuvée Thermal 2012 (BF/ZW/ME/CS, tr)
91 bodů - Merlot 2012 (ME, tr)
90 bodů - Blaufränkisch 2013 Sonnberg DAC (BF, tr)
90 bodů - Cabernet Sauvignon 2013 (CS, tr)
89 bodů - Pinot Noir 2012 (PN, tr)
89 bodů - Blaufränkisch 2013 Vitikult (BF, tr)
89 bodů - Cuvée Prickler 2012 (BF/ZW, tr)
88 bodů - Blaufränkisch 2013 Alt Satz (BF, tr)
88 bodů - Blaufränkisch 2013 Classic DAC (BF, tr)
88 bodů - Zweigelt 2013 Select (ZW, tr)
87 bodů - Prosé 2013 Sekt (BF, brut)
87 bodů - Welschriesling 2014 (WR, tr)
87 bodů - Zweigelt 2013 Classic (ZW, tr)

Weingut Rudolf Dorner, Feldgasse 13, A-7301 Deutschkreutz
Další z mých prvních návštěv daného vinařství a ani tady se nejednalo o nějaké zklamání, vína měla opět o něco zajímavější poměr cena/kvalita a slušnou kvalitu, avšak přeci jenom mě osobně až tolik nezaujala, avšak určitě si najdou své příznivce, já bych k ochutnání určitě doporučil Cuvée Dornado 2011, jež představuje rozhodně zajímavou alternativu k jiným dražším červeným cuvée z okolí.

90 bodů - Cuvée Dornado 2011 (CF/BF/ZW, tr)
90 bodů - Blaufränkisch 2011 Mitterberg DAC-R (BF, tr)
89 bodů - Pinot Noir 2011 Herrmannshof (PN, tr)
89 bodů - Landi I 2010 (CS/BF/ZW, tr)
88 bodů - Blaufränkisch 2013 Granat Goldberg (BF, tr)
87 bodů - Zweigelt 2013 Selection (ZW, tr)
84 bodů - Chardonnay 2013 (CH, tr)

Weingut K+K Kirnbauer, Rotweinweg 1, A-7301 Deutschkreutz
Toto vinařství řadím k mým nejoblíbenějším v regionu a tak i letos jsem nemohl návštěvu tohoto vinařství vynechat, protože tady se rozhodně vždy najdou nějaká velmi zajímavá vína, když pominu sice skvělá vína Forever 2012 či Konquest 2012, kde cena 70 € za láhev (v případě druhého vína pravda za 1,5 l) už je až přemrštěná, tak musím každoročně vyzvednout dvojici skvělých vín, nádhernou Frankovku v podobě Blaufränkisch 2012 Goldberg DAC Reserve, jež si vůbec nezadá se skvělým ročníkem 2011 aneb jde o dalšího ze zástupců skvělé viniční trati Goldberg, tím dalším vínem, jež bych vyzdvihl je mé oblíbené cuvée Das Phantom 2013 (Frankovka, Merlot, Cabernet Sauvignon a Syrah), kde sice odrůdy jsou každoročně zachovány, avšak jejich poměr se mění podle daného ročníku a musím uznat, že ač je ročník 2013 všelijaký, tak tady se opravdu vydařil.

94 bodů - Forever 2012 (CS/ME/CF, tr)
94 bodů - Blaufränkisch 2011 V-MAX DAC Reserve (BF, tr)
93 bodů - Konquest 2012 (CF, tr)
92 bodů - Blaufränkisch 2012 Goldberg DAC Reserve (BF, tr)
92 bodů - Das Phantom 2013 (BF/ME/CS/SY, tr)
91 bodů - Syrah 2012 (SY, tr)
91 bodů - Merlot 2013 (ME, tr)
90 bodů - Zweigelt 2012 Girmer (ZW, tr)
90 bodů - Blaufränkisch 2013 Vitikult (BF, tr)
90 bodů - Blaufränkisch 2012 Classic DAC (BF, tr)
89 bodů - Chardonnay 2013 Barrique Zwickl (CH, tr)
88 bodů - K+K Cuvée 2012 (BF/ZW/ME/CS/SY, tr)

Vysvětlivky k údajům v závorce u jednotlivých vín (první kód udává odrůdu, druhý kód udává zatřídění dle zbytkového cukru): BF = Frankovka modrá (Blaufränkisch), CF = Cabernet Franc, CH = Chardonnay, CS = Cabernet Sauvignon, GemS = smíšená výsadba různých odrůd (Gemischter Satz), GV = Veltlínské zelené (Grüner Veltliner), ME = Merlot, PN = Rulandské modré (Pinot Noir, Blauburgunder), SL = Svatovavřinecké (St. Laurent), SY = Syrah (Shiraz), WR = Ryzlink vlašský (Welschriesling), ZW = Zweigeltrebe (Zweigelt) a dále tr = suché (trocken).

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5956x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5