O Víně

30.06.2015 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 30.06.2015 07:00

Degustace vinařství Milan Spěvák, Velké Bílovice

Dne 18. června 2015 jsme premiérově přivítali v Klubu přátel vína Ústí nad Labem vinařství Milan Spěvák z Velkých Bílovic. Osobně mezi nás zavítal pan vinař Milan s manželkou.

Asi již nikoho nepřekvapím, když napíši, že jsme se s Milanem a jeho víny seznámili na akci Ze sklepa do sklepa ve Velkých Bílovicích. Obě strany měly zájem, tudíž degustaci nic nestálo v cestě. Rovněž D1 ničemu nebránila a Milan i s manželkou dorazili okolo páté. Výtah jezdil, přípravy proběhly rychle, tudíž se stihli občerstvit v restauraci naproti. V sedm jsme mohli začít, 56 vínomilců bylo připraveno.

Milan nemá formální vzdělání, ale navazuje na generace svých předků. Sám měl vinaření jako koníčka, ale před několika lety se rozhodl se tomuto oboru věnovat profesionálně. Obhospodařuje asi 4 hektary vinic a část hroznů dokupuje od prověřených dodavatelů. Zaměřuje se na novošlechtěnce a lze u něj ochutnat okolo 30 odrůd, mnohdy raritních. Ostatně podívejte se na jeho stránky zde.

Svá vína zatřiďuje částečně, obvykle větší partie nebo taková, která neprodává přímo ze sklepa (vinotéky, restaurace). Vína preferuje příjemná, dobře pitelná, aby lidem chutnala.

Skladba vína na degustaci byla trochu i na nás, Milan se totiž ptal, jaká má přivézt. Řekl jsem mu, že do toho vinaři nikdy nezasahujeme, ale pokud by přivezl svůj suchý Muškát žlutý, rozhodně by mi tím udělal velikou radost. Milan ho opravdu přivezl, jak se můžete přesvědčit na připojeném degustačním listě.
Též mě potěšila moje oblíbená odrůda Hibernal. Nedostižným je pro mě ten od Krause 2014, ale třeba už na něj mám jenom navyklou hubu. Ten Milanův byl učebnicový, černý rybíz, divoký, zaměnitelný se sauvignonem.

Zajímavé bylo též víno nové australské odrůdy Sevar. Na to Milan dost zíral, jedná se o náš interní klubový vtip. Jde samozřejmě o moravskou odrůdu, vyšlechtěnou v Polešovicích. Asi před pěti lety jsme byli u jednoho bílovského vinaře, zvědaví jako obvykle. Vinař se bál, že jsme nějaká kontrola a tato odrůda není zapsána v odrůdové knize. Tak nám tvrdil, že jde o víno z australské odrůdy Sevar. Příští rok se to vysvětlilo, ale přezdívku Klokan mu už nikdo neodpáře. Pokud by ho chtěl někdo najít, má ještě jednu přezdívku: Rejža. Konec nápovědy. :-)

Hlasování návštěvníků bylo velice těsné, líbilo se několik vín, ale nakonec to vyhrály rulandy. Po ukončení oficiální části proběhlo tradiční losování a předání štafetového vína. Milan ukončil bílovickou šňůru a v září nás čeká vinařství Volařík.

Milanova vína se prodávala velmi dobře. Návštěvníkům moc chutnala a Milan ještě pouze pro naší akci poskytl mimořádnou slevu. Vyprodalo se skoro všechno a my se k autu vraceli jak na motýly.
Následovalo tradiční skupinové foto s Milanem a jeho manželkou, která nás pochválila, jak vše pěkně a příjemně probíhá. Chválu slyší samozřejmě každý rád, prostě za těch šest let už máme praxi.

Po dobu prázdnin jsme přerušili činnost, ale vy nemusíte. Milanovo vinařství bude mít otevřeno po celou tuto dobu a srdečně vás do Bílovic zve. Návštěvu opět můžeme pouze doporučit.

 
   Název   Velikost 
  degulist spěvák ústí nad labem bez cen.pdf   65.6 kB 
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5392x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5