O Víně

05.06.2015 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 05.06.2015 07:00

Degustace vinařství Zbyněk Osička, Velké Bílovice

Dne 21. května 2015 mezi nás zavítal nositel ve Velkých Bílovicích krajně neobvyklého jména Osička, křestním jménem Zbyněk, a představil nám premiérově své vinařství.

Vinaře jsme jako obvykle poznali na tradiční akci Ze sklepa do sklepa, jeho vína nám chutnala, Zbyněk také proti degustaci nic neměl, tudíž jsme si plácli. Přípravy už ani nebudu zmiňovat, vše proběhlo v pohodě, jen Zbyněk se trochu zpozdil na trase.

Zájem byl tradičně velký, dorazilo přes 55 vínomilců. Mikrofon Zbyněk odmítl a pustil se do hostů zvučným hlasem. Jeho vinařství má zhruba 3 hektary, pomalinku dokupuje, vysazuje a obhospodařuje další vinice. K vinaření se dostal ob generaci, tedy přes dědečka. Ten do sklepa a do vinic občas dochází, na jednu stranu by se rád ještě zapojil, na druhou stranu moudře nechává vnuka, aby si to dělal po svém, záleží jak kdy. Zbyněk pro změnu samozřejmě oceňuje dědovu zkušenost a někdy přiznává, že mu děda svými připomínkami leze trochu na nervy, nejspíše nic neobvyklého.

Zbyněk pobavil hláškou, že se vinice má obdělávat pořádně a ne na pozdrav. To spočívá v tom, že stojíte v krajním řádku, sem tam něco uděláte a jakmile se na cestě objeví soused, hned zapředete rozhovor a přestanete dělat. Vína dělá výhradně z vlastních hroznů, žádné neprodává ani nevykupuje. Jeho cílem je jak jsem psal výše se ještě malinko rozšířit, ale tak, aby měl plnou kontrolu nad každou láhví. V současné době dodává především privátním zákazníkům, chtěl by proniknout do lepších restaurací, klubů nebo hotelů.

Využívá jak internet: http://www.osicka.com/, tak Facebook. Co se týká vzhledu láhví, ten vznikl v podstatě ze vzteku. Zbyněk zadal svou představu kamarádovi. Ten zkoušel pár návrhů a Zbyněk mu do toho mluvil. Nakonec se kamarád naštval a poslal mu návrh se slovy: Tady to máš, už mi lezeš na nervy, doufám, že tě pořádně na..eru. Zbyňkovi, který má přezdívku Osmička a řadu let jí měl na fotbalovém dresu, se to naopak šíleně zalíbilo a návrh používá doteď.

Ohledně zatřiďování vín je Zbyněk nekompromisní. Všechna svá vína nechává zatřiďovat, protože je to dle něj jediná možnost, jak se dá kontrolovat víno. Ne všichni s ním souhlasili, takže se rozeběhla velmi zajímavá diskuse, při níž padla řada zajímavých informací. Na Zbyňkovi bylo sympatické, že debatu uzavřel slovy, že on do zatřiďování nikoho nenutí, považuje to za dobré pro sebe a pomáhá mu to mít ve sklepním hospodářství systém. Logiku to rozhodně má v tom, že lepší podniky, kam chce proniknout, opravdu požadují zatříděná, nikoliv zemská vína.

Vyrábí výhradně vína bílá, z modrých hroznů pak rosé nebo klarety. Domnívá se, že vyrábět červená vína je velkým rizikem, lze to jen v opravdu dobrých ročnících a výsledek je pořád nejistý.

Vína dává do soutěží, občas je překvapen, co vyhraje a co naopak ne, pro porovnání soutěží v zahraničí. Zajímavou informací bylo to, že to cenově vyjde srovnatelně, pochopitelně vyjma osobní návštěvy :-).
Vína preferuje s menším množstvím zbytkového cukru, aby byla příjemná, dobře se pila.

Osobně jsem žádného favorita neměl, ale pokud by se to poznalo podle nákupu, tak veltlín a muller.
Hlasování účastníků bylo velmi těsné a rozprostřelo se mezi několik vzorků. Pochvalovali si též milovníci sladších vín, Zbyněk degustační list dobře poskládal, ostatně podívejte se sami. Pořídili jsme několik fotografií, včetně obligátního skupinového fota, pak už nastal čas se rozloučit.

Degustace se opět vydařila, lidé si rádi Zbyňkova vína zakoupili a štafetový kolík byl předán už poslednímu vinaři z Bílovic, Milanu Spěvákovi.

 
   Název   Velikost 
  degulist osičkabez cen.pdf   67.8 kB 
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5805x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5