O Víně

27.05.2015 Mara Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 27.05.2015 07:00

Wachauer Weinfrühling 2015 (I. část)

První část reportáže z tradiční vinařské akce zvané Wachauer Weinfrühling, jež dlouhodobě patří k těm nejnavštěvovanějším v rámci celého Rakouska.

Jako již tradičně jsem si i letos vyhradil první květnový víkend pro návštěvu vinařské podoblasti Wachau, konkrétně proto, abych ochutnal vína aktuálního ročníku, tj. ročníku 2014, během tamní největší vinařské akce zvané Wachauer Weinfrühling 2015, jež se tedy v letošním roce konala v termínu 2.-3. května 2015 napříč celou vinařskou podoblastí Wachau, kdy po oba dva dny byly brány jednotlivých vinařství otevřeny od 10 do 18 hodin. Vinařská akce po dlouhé době konečně dospěla do fáze, že byla zpoplatněna, po čemž volalo mnoho především menších vinařství, přičemž v letošním ročníku bylo nutné uhradit v prvním navštíveném vinařství částku 20 €, za níž návštěvník získal možnost ochutnat veškerá nabízená vína ve všech zúčastnivších vinařství. A nutno podotknout, že efekt zpoplatnění se hned první rok ujal a z poměrně masové vinařské akce se stala vinařská akce o mnoho příjemnější, protože jak jsme se bavili spolu s jednotlivými vinaři, tak počet návštěvníků klesl až o 50 %, což tedy bylo částečně způsobeno i ne úplně ideálním počasím, každopádně si tedy zpoplatnění akce všichni pochvalovali. V sobotu večer (od 18 hodin) se pak na zámku v městečku Spitz konala tradiční akce zvaná Steinfeder-Night, přičemž tato akce byla zpoplatněna částkou 20 €, pro ty jež se zúčastnili a uhradili vstupní poplatek za sobotní ochutnávku v jednotlivých vinařstvích, pak byla částka snížena na 10 €.

Během letošního ročníku bylo možné navštívit neuvěřitelných 103 místních vinařství, jež byla rozprostřena do několika obcí po obou březích Dunaje, konkrétně šlo o obce (v závorce je uveden počet otevřených vinařství): Dürnstein (3), Gut am Steg (3), Hundsheim (2), Joching (6), Mautern (2), Mauternbach (3), Mitterarnsdorf (5), Oberarnsdorf (4), Oberloiben (5), Rossatz (4), Rührsdorf (5), Spitz (19), St. Michael in der Wachau (2), Unterloiben (8), Vießling (2), Weißenkirchen in der Wachau (16) a Wösendorf in der Wachau (14). Kromě místních vinařství bylo však letos premiérově možné ochutnat i vína od 23 jihotyrolských vinařství z vinařského sdružení Freie Weinbauern Südtirol, jež hostovala u jednotlivých vinařství napříč celou vinařskou podoblastí, konkrétně je bylo možné navštívit v těchto obcích (v závorce je uveden počet jihotyrolských vinařství v dané obci): Dürnstein (2), Joching (2), Mautern (1), Oberarnsdorf (1), Oberloiben (1), Rossatz (1), Spitz (5), Unterloiben (3), Vießling (2), Weißenkirchen in der Wachau (3) a Wösendorf in der Wachau (2). A rovnou musím předznamenat, že jihotyrolská vína byla minimálně velmi důstojným společníkem vín z Wachau, ale o tom až v zítřejší části reportáže.

Mapu viničních tratí pro tuto vinařskou podoblast si můžete bezplatně stáhnout z webových stránek vinařského sdružení Vinea Wachau Nobilis Districtus pod tímto odkazem. Já jsem se letos po dlouhé době dostal kromě kvalitativně zajímavějšího levého břehu Dunaje i na opomíjený pravý břeh, kde se také nachází několik zajímavých vinařství a tak jsem do jednoho z mých oblíbených vinařství rovněž zavítal, přičemž celkem jsem tedy v letošním roce navštívil 28 tamních vinařství.

Vzhledem k tomu, že vinařská podoblast Wachau je, vyjma mnoha jiných věcí, známa i svým specifickým zatřiďováním vín, tak si tradičně dovolím připomenout tamní kategorie pro zatřiďování vín, jimiž jsou Steinfeder, Federspiel a Smaragd, tak jak je definuje tamní vinařské sdružení Vinea Wachau Nobilis Districtus pro bílá a růžová suchá vína:

Steinfeder - obsah alkoholu činí max. 11,5 %, cukernatost moštu činí 15 °KMW až 17 °KMW (cca 16,12 °NM až 18,85 °NM), název symbolizuje trávu s úzkými stébly (Stipa pennata) rostoucí v místních vinicích na kamenitých půdách (na silikátových horninách). Jedná se o lehká, svěží, ovocná vína, jež jsou vhodná pro každodenní popíjení. V současnosti je tato kategorie mírně na ústupu a nejnižší kategorií se v mnoha vinařstvích stává kategorie Federspiel, avšak v horším ročníku 2014 se opět objevilo vícero vín této kategorie na scéně.

Federspiel - obsah alkoholu činí 11,5 % až 12,5 %, cukernatost moštu činí min. 17 °KMW (cca 18,85 °NM), název pochází ze sokolnictví, což byl dříve oblíbený sport ve vinařské podoblasti Wachau. Jedná se o středně těžká, klasická vína spojující svěžest a ovocnost kategorie Steinfeder s plností a elegancí kategorie Smaragd. Nyní jde zřejmě o nejrozšířenější a nejpopulárnější kategorii, jelikož kvalita vína je obvykle ve skvělém poměru k ceně a navíc tuto kategorii nabízí takřka všechna vinařství.

Smaragd - obsah alkoholu činí nejméně 12,5 %, cukernatost moštu činí min. 18,5 °KMW (cca 20,90 °NM), název symbolizuje ještěrku zelenou (Lacerta viridis), jejímž přirozeným biotopem jsou právě místní terasovité vinice. Jedná se o plná, elegantní vína s velkým potenciálem pro další archivaci, avšak i jako mladá vína mají svojí nespornou kvalitu. Víceméně každé vinařství má v této kategorii zatříděné nějaké víno (výjimku představují pouze ta nejmenší vinařství), u větších vinařství je v této kategorii zastoupení poměrně velké a často rozlišené dle jednotlivých viničních tratí, z nichž tato vína pocházejí.

Po rozsáhlejším úvodu nastává čas se podívat na jednotlivá vína a vinařství, přičemž v dnešní první části reportáže se ohlédneme za víny prvních 14 vinařství, pocházejících z vinařských obcí Rührsdorf, Unterloiben, Oberloiben, Weißenkirchen in der Wachau a Joching, přičemž jako vždy je seznam navštívených vinařství velmi pestrý, od těch nejslavnějších vinařství v podoblasti až po malá rodinná vinařství lokálního významu. Já jsem se v průběhu tohoto víkendu jako vždy věnoval především vínům zatříděným v jakostní kategorii Smaragd, jež z této části Rakouska velmi rád vyhledávám, samozřejmě došlo i k přechutnání mnoha vín zatříděných v kategorii Federspiel, jelikož u nich je přeci jenom cena mnohem přívětivější nežli u mnohdy velmi nadceněných Smaragdů a navíc se v letošním roce objevila příležitost ochutnat i několik vín jakostní kategorie Steinfeder.

Vzhledem k velkému počtu ochutnaných vín by bylo těžké vybrat nějaká konkrétní vína, jež mě zaujala, protože jich bylo poměrně velké množství, i přesto, že ročník 2014 byl ve Wachau hodně komplikovaný, upřímně řečeno vyjma vín z odrůd Grüner Veltliner (Veltlínské zelené) a Riesling (Ryzlink rýnský) mě ostatní odrůdy spíše zklamaly a vzhledem k poměrně vysoké ceně to letos budou mít vína z Wachau na trhu poměrně komplikované, jelikož mnoho vinařství vzhledem k malé úrodě (v průměru - 30 %, avšak některé odrůdy jsou skoro nedostupné, např. Neuburské) ještě zvedlo už tak vyšší ceny.

Tradičně nezklamala vinařství, jež představují to nejzajímavější z Wachau, tj. Weingut Josef Jamek, Weingut Karl Holzapfel či Weingut Prager-Bodenstein, přičemž v letošním roce mě osobně nejvíce zaujala vína prvně dvou jmenovaných. Z takových tajných tipů bych letos vsadil na vína vinařství Weingut Andreas & Martina Gattinger, jež však už nyní jsou skoro vyprodaná či na vína vinařství Weingärtnerei Georg Frischengruber z pravého břehu Dunaje, ale toto vinařství patří mezi špičku této části Wachau, pokud mám dát další tip z této části Wachau, kam jsem se v letošním roce bohužel nedostal, tak by to bylo určitě vinařství dalšího mladého vinaře, tj. Weingut Josef Fischer z Rossatzu.

V rámci hodnocení vín jednotlivých vinařství jsem vzhledem k délce vynechal detailní popis vín, tudíž v případě Vašeho zájmu o detailnější popis určitých vín, jejich cen, atp., mě stačí kontaktovat na e-mailovou adresu uvedenou v záhlaví a v nejbližším možném termínu se Vám pokusím požadované informace zaslat. Hodnocení vín jsem rozdělil dle jednotlivých vinařství, jejichž vína jsem přechutnal, vinařství jsou řazena v pořadí, tak jak se nacházejí na levém břehu Dunaje proti jeho toku (tj. od Kremsu směrem k Melku), s tou výjimkou, že první uvedené vinařství leží na pravém břehu Dunaje, vína jsou pak řazena od nejlepších/nejzajímavějších dále, v příloze pak naleznete několik fotografií z vinařské podoblasti Wachau, přičemž většina fotografií pochází z mého archivu, jelikož tento rok počasí nějakému lepšímu focení úplně nepřálo. Vysvětlivky k popiskům u vín, pak naleznete na konci tohoto článku. A nyní tedy již samotné hodnocení jednotlivých vín:

Weingärtnerei Georg Frischengruber, Am Platzl 19, A-3602 Rührsdorf
92 bodů - Grüner Veltliner 2014 Smaragd Kirnberg (GV, tr)
92 bodů - Riesling 2013 Smaragd Kirnberg (RI, tr)
91 bodů - Riesling 2013 Smaragd Goldberg (RI, tr)
90 bodů - Grüner Veltliner 2014 Federspiel Steiger (GV, tr)
89 bodů - Riesling 2014 Smaragd Kirnberg (RI, tr)
89 bodů - Grüner Veltliner 2014 Federspiel Frauenweingärten (GV, tr)
88 bodů - Grüner Veltliner 2014 Federspiel Kellerweingärten (GV, tr)
88 bodů - Riesling 2014 Federspiel Terrassen (RI, tr)
86 bodů - Gelber Muskateller 2014 Federspiel Kirnberg (GM, tr)
86 bodů - Grüner Veltliner 2014 Steinfeder Point (GV, tr)

Weingut Tegernseerhof Fam. Mittelbach, Unterloiben 12, A-3601 Dürnstein
93 bodů - Riesling 2013 Smaragd Kellerberg (RI, tr)
92 bodů - Riesling 2013 Smaragd Steinertal (RI, tr)
92 bodů - Grüner Veltliner 2013 Smaragd Höhereck (GV, tr)
91 bodů - Grüner Veltliner 2004 Bergdistel (GV, tr)
91 bodů - Riesling 2013 Smaragd Loibenberg (RI, tr)
91 bodů - Grüner Veltliner 2013 Smaragd Bergdistel (GV, tr)
90 bodů - Grüner Veltliner 2007 Loibenberg (GV, tr)
89 bodů - Grüner Veltliner 2014 Federspiel Superin (GV, tr)
88 bodů - Grüner Veltliner 2014 Federspiel Frauenweingarten (GV, tr)

Weingut Georg Edlinger, Unterloiben 6, A-3601 Dürnstein
91 bodů - Riesling 2013 Smaragd Loibenberg (RI, tr)
90 bodů - Riesling 2014 Smaragd Loibenberg (RI, tr)
88 bodů - Grüner Veltliner 2014 Federspiel Loibenberg (GV, tr)
87 bodů - Grüner Veltliner 2014 Kreutles (GV, tr)
86 bodů - Riesling 2014 Kreutles (RI, tr)
86 bodů - Grüner Veltliner 2014 Steinfeder (GV, tr)
84 bodů - Sauvignon Blanc 2014 (SB, tr)
84 bodů - Gelber Muskateller 2014 (GM, tr)

Weingut Wolfgang & Waltraud Bäuerl, Oberloiben 28, A-3601 Dürnstein
92 bodů - Riesling 2013 Selection (RI, tr)
92 bodů - Riesling 2013 Smaragd Kellerberg (RI, tr)
91 bodů - Grüner Veltliner 2013 Smaragd Loibenberg (GV, tr)
89 bodů - Grüner Veltliner 2014 Federspiel Kreutles (GV, tr)
88 bodů - Grüner Veltliner 2014 Federspiel Burgstall (GV, tr)
88 bodů - Riesling 2014 Federspiel (RI, tr)
87 bodů - Grüner Veltliner 2014 Federspiel Superin (GV, tr)
86 bodů - Grüner Veltliner 2014 Steinfeder (GV, tr)

Weingut Paul Stierschneider, Oberloiben 17, A-3601 Dürnstein
90 bodů - Riesling 2014 Smaragd Rothenberg (RI, tr)
90 bodů - Riesling 2014 Smaragd Loibenberg (RI, tr)
89 bodů - Grüner Veltliner 2014 Federspiel Loibenberg (GV, tr)
89 bodů - Grüner Veltliner 2014 Federspiel Schütt (GV, tr)
88 bodů - Riesling 2014 Federspiel Von den Terrassen (RI, tr)
88 bodů - Grüner Veltliner 2014 Federspiel Frauenweingarten (GV, tr)
86 bodů - Sauvignon Blanc 2014 Federspiel Klostersatz (RI, tr)

Weingut Roman & Manfred Jäger, Kremserstraße 1, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau
92 bodů - Riesling 2014 Smaragd Achleiten (RI, tr)
91 bodů - Grüner Veltliner 2014 Smaragd Achleiten (GV, tr)
90 bodů - Riesling 2014 Federspiel Klaus (RI, tr)
90 bodů - Grüner Veltliner 2014 Federspiel Klaus (GV, tr)
88 bodů - Riesling 2014 Steinriegl (RI, tr)
88 bodů - Grüner Veltliner 2014 Vorderseiber (GV, tr)
88 bodů - Grüner Veltliner 2014 Federspiel Selection (GV, tr)

Weingut Andreas Lehensteiner, Kremserstraße 7, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau
88 bodů - Riesling 2014 Federspiel Terrassen Weißenkirchen (RI, tr)
88 bodů - Grüner Veltliner 2014 Federspiel Terrassen Weißenkirchen (GV, tr)
87 bodů - Sauvignon Blanc 2014 (SB, tr)
85 bodů - Grüner Veltliner 2014 Steinfeder (GV, tr)

Weingut Franz Zottl, Am Weitenberg 105, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau
92 bodů - Riesling 2013 Smaragd Achleiten (RI, tr)
91 bodů - Riesling 2014 Smaragd Achleiten (RI, tr)
90 bodů - Grüner Veltliner 2014 Smaragd Achleiten (GV, tr)
89 bodů - Chardonnay 2013 Smaragd Vorderseiber (CH, tr)
89 bodů - Chardonnay 2014 Smaragd Vorderseiber (CH, tr)
88 bodů - Grüner Veltliner 2014 Federspiel - A (GV, tr)
88 bodů - Riesling 2014 Life Ball Edition (RI, tr)
88 bodů - Riesling 2014 Federspiel Steinriegl (RI, tr)
87 bodů - Grüner Veltliner 2014 Federspiel - Lissl (GV, tr)
87 bodů - Grüner Veltliner 2014 Federspiel - S (GV, tr)
86 bodů - Grüner Veltliner 2014 Steinfeder (GV, tr)

Weingut Andreas & Martina Gattinger, Weitenberg 350, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau
92 bodů - Grüner Veltliner 2013 Smaragd Weitenberg (GV, tr)
91 bodů - Grüner Veltliner 2014 Smaragd Weitenberg (GV, tr)
91 bodů - Riesling 2013 Smaragd Steinriegl (RI, tr)
89 bodů - Grüner Veltliner 2014 Federspiel Weitenberg (GV, tr)
88 bodů - Riesling 2014 Cecilia (RI, tr)
88 bodů - Grüner Veltliner 2014 Federspiel Terrassen (GV, tr)
86 bodů - Rosé 2014 (ZW/PN/CS, tr)

Weingut Herbert & Heidi Bernhard, Laimgrubgasse 160, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau
90 bodů - Riesling 2014 Smaragd Steinriegel (RI, tr)
90 bodů - Grüner Veltliner 2014 Smaragd Achleiten Alte Reben (GV, tr)
89 bodů - Weißburgunder 2014 Smaragd Weitenberg (WB, tr)
88 bodů - Riesling 2014 Federspiel Terrassen (RI, tr)
87 bodů - Grüner Veltliner 2014 Federspiel Vorderseiber (GV, tr)
86 bodů - Grüner Veltliner 2014 Steinfeder Vorderseiber (GV, tr)
85 bodů - Gelber Muskateller 2014 (GM, tr)
84 bodů - Rosé 2014 (ZW, tr)

Weingut Prager-Bodenstein, Wachaustraße 48, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau
94 bodů - Grüner Veltliner 2014 Smaragd Achleiten Stockkultur (GV, tr)
92 bodů
 - Riesling 2014 Smaragd Achleiten (RI, tr)
90 bodů
 - Grüner Veltliner 2014 Federspiel Hinter der Burg (GV, tr)
89 bodů
 - Riesling 2014 Federspiel Steinriegl (RI, tr)

Weingut Josef Jamek, Josef-Jamek-Straße 45, A-3610 Joching
94 bodů - Riesling 2014 Smaragd Klaus (RI, tr)
94 bodů - Grüner Veltliner 2014 Smaragd Achleiten (GV, tr)
92 bodů - Grüner Veltliner 2014 Smaragd Liebenberg (GV, tr)
90 bodů - Riesling 2014 Federspiel Klaus (RI, tr)
90 bodů - Grüner Veltliner 2014 Federspiel Achleiten (GV, tr)
90 bodů - Riesling 2014 Federspiel Jochinger Pichl (RI, tr)
89 bodů - Grüner Veltliner 2014 Federspiel Stein am Rain (GV, tr)
89 bodů - Chardonnay 2014 Federspiel Zweikreuzgarten (CH, tr)
88 bodů - Weißburgunder 2014 Federspiel Hochrain (WB, tr)

Weingut Karl Holzapfel, Prandtauerplatz 36, A-3610 Joching
93 bodů - Grüner Veltliner 2014 Smaragd Achleiten (GV, tr)
92 bodů - Riesling 2011 Smaragd Vorderseiber (RI, tr)
92 bodů - Riesling 2014 Smaragd Vorderseiber (RI, tr)
92 bodů - Grüner Veltliner 2014 Smaragd Kollmitz (GV, tr)
90 bodů - Grüner Veltliner 2014 Federspiel Achleiten (GV, tr)
90 bodů - Weißburgunder 2011 Hippolyt (WB, tr)
89 bodů - Grüner Veltliner 2014 Federspiel Zehenthof (GV, tr)
89 bodů - Riesling 2014 Federspiel Zehenthof (RI, tr)
87 bodů - Grüner Veltliner 2014 Steinfeder (GV, tr)

Weingut Fam. Schmelz, Weinbergstraße 14, A-3610 Joching
92 bodů - Riesling 2014 Smaragd Dürnsteiner Freiheit (RI, tr)
92 bodů - Riesling 2014 Smaragd Steinriegl (RI, tr)
92 bodů - Grüner Veltliner 2014 Smaragd Höhereck (GV, tr)
91 bodů - Grüner Veltliner 2014 Smaragd Pichl Point (GV, tr)
90 bodů - Weißburgunder 2014 Smaragd Postaller (WB, tr)
89 bodů - Riesling 2014 Federspiel TOM (RI, tr)
89 bodů - Grüner Veltliner 2014 Federspiel Pichl-Point (GV, tr)
88 bodů - Riesling 2014 Federspiel Stein am Rain (RI, tr)
88 bodů - Grüner Veltliner 2014 Federspiel Loibner Gärten (GV, tr)
88 bodů - Riesling 2014 Federspiel Wachauer Weingarten (RI, tr)
88 bodů - Grüner Veltliner 2014 Federspiel Steinwand (GV, tr)

Vysvětlivky k údajům v závorce u jednotlivých vín (první kód udává odrůdu, druhý kód udává zatřídění dle zbytkového cukru):CH = Chardonnay, CS = Cabernet Sauvignon, FV = Veltlínské červené rané (Frühroter Veltliner), GM = Muškát žlutý (Gelber Muskateller), GV = Veltlínské zelené (Grüner Veltliner), NB = Neuburské (Neuburger), PN = Rulandské modré (Pinot Noir, Blauburgunder), RI = Ryzlink rýnský (Riesling, Rheinriesling), SB = Sauvignon Blanc, TR = Tramín kořenný (Gewürztraminer), WB = Rulandské bílé (Weißburgunder, Pinot Blanc), ZW = Zweigeltrebe (Zweigelt) a dále tr = suché (trocken), ht = polosuché (halbtrocken), lb = polosladké (lieblich), s = sladké (süss).

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6187x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5