O Víně

06.05.2015 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 06.05.2015 07:00

Degustace vinařství Knápek Machů, Velké Bílovice

Dne 16. dubna 2015 jsme přivítali v Klubu přátel vína Ústí nad Labem vinařství Knápek Machů z Velkých Bílovic. Zavítal mezi nás Venca Knápek a Patrik Machů. Vinařství u nás bylo již před čtyřmi lety - no, utíká to a již tehdy mělo obrovský úspěch - vyprodali úplně všechno. Rozhodli jsme se tedy degustaci zopakovat. Vše jsme dohodli na otevřených sklepech v Bílovicích a potvrdili několika maily. Degustace si vážíme o to více, že vinařství prakticky veškerou produkci prodá rovnou ze sklepa a podobné akce jsou pro ně naprostou výjimkou.

Cesta vinařů byla v pohodě, už v 16. hodin jsme se sešli v restauraci naproti a probrali vše, co je nového. Příprava opět bez problémů, výtah jezdil, v 19 hodin jsme mohli začít a potěšit 53 vínomilců, kteří dorazili. Kluci nemají vinařství vystudováno a provozují ho jako svého koníčka, nebo spíš koně, ve svém volném čase. Navazují tak na práci a zkušenosti svých předků, kteří vinařili podobným způsobem již před desítkami let. Vlastní 3,5 hektaru ve Velkých Bílovicích, hrozny ani nepřikupují, ani neprodávají.

Snaží se do sklepa dostat kvalitní surovinu a do vína zasahovat co nejméně. Protože je výroba vína neživí, i jejich ceny jsou o něco nižší než je obvyklé - okolo 100,- Kč za láhev, což jim stačí na zaplacení nákladů a postupný rozvoj vinařství.

Vína nezatřiďují a ponechávají je v kategorii zemské. Bílá vína preferují polosuchá, s nižším množstvím alkoholu. Červená vína nechávají zhruba rok ležet, v budoucnu by chtěli zkusit barikování. Mají dva sklepy, jeden pro návštěvníky, ve druhém víno vyrábí. K vínu vedou zatím pomalu a drobně i své děti, ale některé z nich si přes svůj mladý věk k němu našly cestu už samy.

K zákazníkům přistupují maximálně poctivě a férově, pouze jednou se Venca přiznal k drobnému podvůdku. Učitelka jeho syna má ráda Pálavu. On jí chtěl udělat radost a paní učitelka pak říkala, že lepší v životě nepila. Vinařství však tuto odrůdu nemá a jednalo se o Tramín.

Degustace byla velmi příjemná. Oba vinaři si střídavě brali slovo, odpovídali na dotazy a návštěvníci se dozvěděli řadu zajímavostí. Rovněž vína byla příjemná, dobře se pila a čas rychle ubíhal. Opět se nekonaly prašné cesty a zpocená koňská sedla, vinaři nechávali na lidech, aby si sami ve víně našli ten svůj vjem, maximálně řekli, co ve víně cíti oni. Mně chutnala více vína bílá než červená, ale lepší poměr cena: výkon lze u některého vinařství najít obtížně.

Po skončení degustace proběhla tradiční losáž, předání štafetového vína a prodej. Ten se opět velmi vydařil. Dolů bylo doneseno 50 kartonů, zpět jsme jich nesli sotva 8. Na závěr jsme byli pozváni do Bílovic přímo do vinařství, čehož opět brzy a rádi využijeme. Vinařství a jejich vína mohu pouze doporučit, pokud budete mít příležitost, neváhejte a ochutnejte.

 
   Název   Velikost 
  degulist knápek bez cen.pdf   59.5 kB 
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5320x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5