O Víně

30.09.2014 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 30.09.2014 07:00

Degustace Modré vinařství Mutěnice

Dne 18. září 2014 jsme přivítali v Klubu přátel vína Ústí nad Labem další premiérové vinařství, a to Modré vinařství z Mutěnic. Zavítal mezi nás spolumajitel vinařství Libor Čížek.

S vinařstvím a jeho víny jsme se seznámili již před dvěma lety na Litoměřickém hroznu, avšak nebylo ho kam zařadit, proto přišlo na řadu až nyní. Již tehdy nás zaujala jejich příjemná, zejména bílá, vína, s příjemným zbytkovým cukrem, ale též zajímavou kyselinou. Též dávali k lepšímu, jak o nich psal časopis Maxim (http://www.modrevinarstvi.cz/images/other/4_mx05_mutenice.pdf). Dobrá vína a smysl pro humor je kombinace, kterou máme opravdu rádi. Tudíž jsme si letos na Hroznu své sympatie potvrdili a zářijové degustaci již nic nestálo v cestě.

Degustační list dorazil s velkým předstihem a vzorně vyplněn, rovněž ceny láhví byly stanoveny velmi příznivě (100 až 150,- Kč). Libor dorazil okolo třetí, ubytoval se, pak následovala rutinní příprava a v sedm se mohlo začít.

Vinařství založil Libor se svým bratrem Marianem a pokud je hodně práce, pomáhají další kamarádi. Jako mnoho jiných si splnili sen, kdy se již od mala pohybovali kolem vína a vinařství bylo logickým vyústěním. V začátcích jim radou a pomocí velmi pomohl strýc. Řídí se heslem, že dobré víno dělá především prvotřídní surovina, vinař to už pak může maximálně zkazit. Vína nenásilní, nechávají je tak, jak si myslí, že by měla být. Výhodou je, že jsou dva, tudíž se mohou hádat, což často v dobrém činí. Víno mají z vlastních vinic, ale též dokupují hrozny od prověřených dodavatelů.

ibor opět nikomu nevnucoval žádné vjemy ani vůně, ke každému vzorku řekl nějakou zajímavost a vysvětlil, proč ho udělal zrovna takto. Vinařství se specializuje především na vína bílá, z modrých odrůd dělají hlavně vína růžová a klarety. Zajímavým kontrastem určitě bude říjnové vinařství Stani Konečného, dobrého kamaráda Libora, který se naopak specializuje na vína červená. Však si ho za to také Libor trochu dobíral, ale o tom až příště.

Vinařství má velmi pěkný design láhví, jehož autorem je akademický malíř pan Vondra, který do Modrého vinařství často jezdí sbírat inspiraci. Vinařství též pomalu u některých vín přechází na šroubové uzávěry, což je dle mě dobře, já jsem jejich velký příznivce. Libor však líčil nemilou příhodu, jíž byl svědkem, kdy dáma v restauraci spustila kvůli tomuto způsobu zavření láhve strašlivý tyjátr. Libor to komentoval, že být číšník, tak má buď výpověď nebo paní monokl, ten to však zvládl naprosto profesionálně, bez mrknutí oka.

Od této degustace jsme zavedli další drobnou novinku, totiž že každý stůl (obvykle jich máme 12 až 13), zvolí jedno víno, které mu nejvíce chutnalo. Nekonalo se žádné drtivé vítězství, ale všechny stoly daly hlas převážně prvním třem vzorkům.

Čas příjemně plynul a přiblížil se závěr. Před tradiční losáží Libor věnoval láhev jedné z návštěvnic, která slavila den po té krásné kulaté narozeniny. Pak následoval prodej vín, který byl tradiční. Některé vzorky se vyprodaly úplně, něco se neslo zpět do auta. Úplný výprodej auta nehrozil, Libor u nás přespával a druhý den mířil na degustace do Prahy a Třeboně, tudíž se předzásobil skutečně kvalitně.

Jeho obchodní politika je pro nás vinné mlsouny velmi příznivá. Nevidí důvod, proč víno přeprodávat vinotékám a marketům, kde nemá žádnou jistou prodeje a korektního zacházení s jeho víny. Z tohoto důvodu si můžete obvykle vybrat dvě možnosti - přímý prodej ze sklepa včetně zaslání poštou nebo vám Libor víno přiveze osobně. Pochopitelně je třeba být realista, závozy provádí logicky jen párkrát do měsíce, ale pokud bydlíte v Praze nebo okolí, není problém se do "vinného hada" přidat. U dalších míst je to možné, ale počítejte s minimálním odběrem 70 láhví. Na druhou stranu - pro partu několika milovníků vína to není číslo nijak závratné.

Na závěr si Libor převzal láhev od Markéty Bílkové, řka, že to nesmí vidět jeho přítelkyně a předal štafetový kolík Staňovi Konečnému, který bude příště. Co na ní napsal, neřeknu, až příště, ale myslím se pobavíte velmi.

Degustace Modrého vinařství z Mutěnic byla opět moc povedená a jsme rádi, že k nám Libor vážil cestu. Návštěvu vinařství můžeme jenom doporučit, zejména myslím těm, pro něž by byla návštěva klasického sklípku příliš tradiční. Modré vinařství je mile moderní, ale to už musíte posoudit a zhodnotit sami.

 
   Název   Velikost 
  degulist modré vinařství bez cen.pdf   63.1 kB 
Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5118x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5