O Víně

01.08.2014 Mara Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 01.08.2014 07:00

Rotweinfestival Mittelburgenland 2014

V červenci jsem navštívil tradiční festival červených vín, jež se konal napříč celou vinařskou podoblastí Mittelburgenland, tudíž se za ním v dnešní reportáži ohlédneme.

I v letošním roce jsem si našel cestu do vinařské podoblasti Mittelburgenland, abych ochutnal především tamní velmi zajímavá červená vína, konkrétně při příležitosti vinařské akce Rotweinfestival Mittelburgenland 2014, jež se tentokráte konala v termínu od 10. do 13. července 2014 (čtvrtek-neděle), kdy každý den probíhala v podvečerních a večerních hodinách ochutnávka na Hauptstraße (Hlavní ulici) v městečku Deutschkreutz, kde každé zúčastnivší vinařství mělo svůj stánek, nadto byly v pátek a v sobotu, tj. 11. a 12. července 2014, od 11 do 18 hodin otevřeny brány jednotlivých vinařství v jednotlivých vinařských obcích vinařské podoblasti Mittelburgenland. Cena za tuto vinařskou akci zůstala na loňské úrovni, tj. na ceně 35 €, přičemž 10 € z této částky sloužilo, po předložení poukazu, na nákup vín v některém ze zúčastnivších vinařství, v ceně pak byla i sklenička značky Riedel a v mnoha vinařstvích Vám nabídli i nějaké ty drobné pochutiny k vínu. Vstupné bylo možné zaplatit buď přímo v centru Deutschkreutzu ve vinotéce Vinatrium (velmi pěkná vinotéka s víny za stejné ceny jako přímo od vinařů) či přímo v jednotlivých vinařstvích.

Během letošního ročníku bylo možné navštívit celkem 29 vinařství v 7 vinařských obcích, přičemž centrum samotné vinařské akce bylo v městečku Deutschkreutz, jež leží nedaleko rakousko-maďarské státní hranice a jen kousek od maďarského města Sopron. Níže je seznam všech vinařských obcí, kde bylo možné navštívit jednotlivá vinařství (v závorce je uveden počet otevřených vinařství v dané vinařské obci): Deutschkreutz (19), Draßmarkt (1), Horitschon (2), Kleinmutschen (1), Lutzmannsburg (1), Neckenmarkt (4) a Raiding (1). Já jsem tentokráte navštívil celkem 9 tamních vinařství, přičemž všechna byla z vinařské obce Deutschkreutz, jelikož s víny z vinařských obcí Horitschon, Neckenmarkt, Lutzmannsburg, Draßmarkt či Unterpetersdorf jsem se v letošním roce již setkal Mapu viničních tratí pro vinařskou podoblast Mittelburgenland si můžete bezplatně stáhnout z webových stránek Österreich Wein Marketing (ÖWM) pod tímto odkazem.

Před tradičním hodnocením vín si ještě dovolím zopakovat pár informací o vinařské podoblasti Mittelburgenland, jež je dle své nejznámější odrůdy také někdy nazývána Blaufränkischland (Země Frankovky). Vinařskou podoblast Mittelburgenland nalezneme cca 70 km jihovýchodně od Vídně a je vymezena zhruba hranicemi okresu Oberpullendorf, celá vinařská podoblast se pak rozkládá přímo na rakousko-maďarské státní hranici nedaleko maďarského města Sopron, přičemž mezi nejznámější vinařské obce tu patří: Deutschkreutz, Horitschon, Neckenmarkt či Lutzmannsburg. Klima v této vinařské podoblasti je ovlivněno tím, že celá vinařská podoblast je uzavřena ze tří světových stran menšími pohořími, konkrétně ze severu pohořím Ödenburger Gebirge, z jihu pohořím Günser Bergland a ze západu pohořím Buckligen Welt, tudíž klima je ovlivňováno především klimatem Panonské nížiny, což způsobuje, že daná vinařská podoblast nabízí více, jak 300 slunečných dní ročně při průměrných srážkách cca 600 mm, což činí tuto oblast jednou z nejvíce slunečných oblastí Rakouska. Z hlediska půdních poměrů je daná oblast poměrně různorodá, v okolí Deutschkreutzu, kde jsem se zdržoval já, převažují jílovito-hlinité půdy, často s příměsí vápence, lokálně rovněž s příměsí štěrku či písku.

Rozloha vinic v této vinařské podoblasti je cca 2.117 ha, přičemž z hlediska pěstování jednotlivých odrůd převažuje odrůda Blaufränkisch (Frankovka modrá), jež tu zaujímá cca 55 % z celkové rozlohy vinici, tato odrůda byla ostatně od ročníku 2005 zařazena i do apelace DAC (Districtus Austriae Controllatus), tudíž jde o druhou nejstarší rakouskou apelaci (nejstarší je Weinviertel DAC), přičemž konkrétně se tato apelace dělí na tři dílčí: Mittelburgenland DAC Classic, Mittelburgenland DAC Riede a Mittelburgenland DAC Reserve, konkrétní podmínky zatřídění jsou pak v němčině k dispozici pod tímto odkazem. Kromě odrůdy Blaufränkisch (Frankovka modrá) jsou ve vinařské podoblasti Mittelburgenland hojně zastoupeny i další důležité odrůdy pro výrobu červených vín, např. Zweigelt (Zweigeltrebe), Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah (Shiraz), St. Laurent (Svatovavřinecké), Pinot Noir (Rulandské modré), Cabernet Franc, ad., z nichž se kromě jednoodrůdových vín tvoří i velmi zajímavá cuvée. Z hlediska modrých odrůd se tu ve viničních tratích dají najít i zajímavé rarity, např. Tempranillo, Nebbiolo či Tannat, v prvním případě jsem kdysi ochutnal i jednoodrůdové víno, ale příliš mě nezaujalo. Pěstování bílých odrůd vinné révy je pak pouze doplňkovou záležitostí, v níž většina vinařů sází na Chardonnay, ostatně právě z této odrůdy tu bývají bílá vína nejzajímavější, ostatní odrůdy tu jsou pak zastoupeny jen minimálně, jde např. o Grüner Veltliner (Veltlínské zelené), Sauvignon Blanc či Welschriesling (Ryzlink vlašský).

V letošním ročníku se vinařství prezentovala především červenými víny ročníků 2011 a 2012, avšak našlo se i několik červených vín starších ročníků či naopak ročníku 2013, přičemž v některých případech šlo o vína ještě nenaláhvovaná, naproti tomu bílá vína byla pouze z ročníků 2012 a 2013, zde je nutno zmínit, že ročník 2011 byl pro červená vína ve vinařské podoblasti Mittelburgenland jeden z nejlepších ročníků za mnoho uplynulých let, takže ačkoliv je ročník 2012 velmi slušný, tak ve srovnání s ročníkem 2011 působí hodnocení o něco hůře., což způsobuje, že některá vinařství mají níže uvedené hodnocení horší nežli před rokem a jiná naopak lepší, ačkoliv kvalitativně rozdíl mezi těmi vinařstvími zůstal stejný, jen byly k dispozici jiné ročníky k přechutnání. Detailnější tipy na jednotlivá vína, jež mě zaujala, naleznete tentokráte níže u hodnocení vín jednotlivých vinařství. Jinak nemám, co bych této vinařské akci vytknul, organizace jako vždy skvělá, vína rovněž výborná, počasí opět vyšlo a komunikace s vinaři byla naprosto skvělá, takže už se těším na další ročník.

V rámci hodnocení vín jednotlivých vínařství jsem vzhledem k délce vynechal detailní popis vín tudíž v případě Vašeho zájmu o detailnější popis určitých vín, jejich cen, atp., mě stačí kontaktovat na e-mailovou adresu v záhlaví a v nejbližším možném termínu se Vám pokusím požadované informace zaslat. Hodnocení vín jsem rozdělil dle jednotlivých vinařství, jejichž vína jsem přechutnal, vinařství jsou řazena v pořadí, v jakém jsem je navštívil., vína jsou pak řazena od nejlepších/nejzajímavějších dále, v příloze pak naleznete několik fotografií pořízených v Deutschkreutzu a jeho okolí během této vinařské akce. Vysvětlivky k popiskům u vín, pak nalezne na konci tohoto článku.

Weingut Bernhard Ernst, Elisabethgasse 31, A-7301 Deutschkreutz
U tohoto vinařství měla převahu červená vína ročníku 2011, a tak snad ani nemohlo dojít k jakémukoliv zklamání, nejzajímavějšími víny byly určitě cuvée E1 One (Merlot, Zweigeltrebe a Cabernet Sauvignon) a La Mission (Cabernet Sauvignon a Merlot), avšak ty jsou přeci jenom cenově o něco výše. Z hlediska poměru cena kvalita tudíž u mě jednoznačně vyhrálo vzorek v podobě Blaufränkisch 2011 Goldberg (Frankovka), která při ceně 14,00 € ukazuje, v čem spočívá síla této vinařské podoblasti.

93 bodů - E1 One 2011 (ME/ZW/CS, tr)
92 bodů - La Mission 2011 (CS/ME, tr)
92 bodů - Merlot 2011 (ME, tr)
92 bodů - Blaufränkisch 2011 Goldberg DAC Reserve (BF, tr)
91 bodů - ZION 2011 (BF/ZW/CS/ME, tr)
91 bodů - Blaufränkisch 2013 Goldberg Reserve (BF, tr)
89 bodů - Blaufränkisch 2011 Hochberg Reserve (BF, tr)
87 bodů - Welschriesling 2012 Steinriegel (WR, tr)
87 bodů - Blaufränkisch 2013 Deutschkreutz (BF, tr)
86 bodů - Grüner Veltliner 2013 (GV, tr)
85 bodů - Zweigelt 2013 (ZW, tr)

Weingut Fam. Strehn, Weinbergweg 1, A-7301 Deutschkreutz
Zajímavý mix ročníků nabídlo vinařství rodiny Strehn, pomyslným vítězem se jednoznačně stalo nádherné cuvée Pandur 2011 (Cabernet Sauvignon, Merlot a Frankovka), jež představuje opravdu skvělé víno ze skvělého ročníku s obrovským potenciálem. Já jsem se tradičně těšil na porovnání dvou Frankovek v podobě Blaufränkisch 2012 ZIN z viniční trati Zinnersack v obci Neckenmarkt a Blaufränkisch 2012 Roter Schotter z viniční trati Kogel v Deutschkreutzu, což jsou de facto vlajkové lodi vinařství, přičemž tentokráte z pomyslného souboje vyšel lépe první, především proto, že Roter Schotter působí zatím ještě příliš mladě s dominantními tóny dřeva, zatímco ZIN je již velmi pěkný i v nynější podobě. Jako obvykle jsem pak byl mile překvapen i zajímavým Chardonnay 2013 z viniční trati Hochberg, jež letos bylo poprvé školeno v sudech typu barrique (dříve v akátových sudech).

93 bodů - Pandur 2011 (CS/ME/BF, tr)
91 bodů - Merlot 2009 Goldberg (ME, tr)
91 bodů - Blaufränkisch 2012 ZIN (BF, tr)
90 bodů - Blaufränkisch 2012 Roter Schotter (BF, tr)
89 bodů - Vin Villa 2011 (CS/ME, tr)
89 bodů - Blaufränkisch 2012 Josef (BF, tr)
89 bodů - Chardonnay 2013 Emilias Garten (CH, tr)
88 bodů - Blaufränkisch 2013 (BF, tr)
88 bodů - Sóvy 2013 (SB, tr)
88 bodů - St. Laurent vom Kiesel 2013 (SL, tr)
87 bodů - KULT No. 11 (ZW/SL/CS/ME, tr)
86 bodů - Gemischter Satz 2013 (GemS, tr)
86 bodů - Zweigelt 2013 (ZW, tr)
86 bodů - Welschriesling 2013 Tschiga (WR, tr)

Weingut Fam. Reumann, Friedlbrunngasse 1, A-7301 Deutschkreutz
Tak trochu nevyrovnaný souboj základní vína byla ročníku 2012 a 2013 a vína vyšších řad pak ročníku 2011, tudíž to rozdíl mezi víny ještě znásobovalo, tradičně mě nejvíce zaujaly vzorky v podobě Blaufränkisch 2011 DAC Reserve (Frankovka) a cuvée PriMario 2011 (Cabernet Sauvignon a Merlot), avšak tato dvě vína zklamou opravdu jen málokdy a na ročníku až tak příliš nesejde. Vzhledem k ceně pak musím rozhodně vyzvednout i vzorky v podobě Cuvée Mariela 2011 (Frankovka, Cabernet Sauvignon, Merlot a Zweigelt) a Blaufränkisch 2011 Hochbaum DAC (Frankovka), jelikož ty rovněž určitě potěší.

93 bodů - Blaufränkisch 2011 DAC Reserve (BF, tr)
92 bodů - PřiMario 2011 (CS/ME, tr)
92 bodů - Cuvée Mariela 2011 (BF/CS/ME/ZW, tr)
91 bodů - Blaufränkisch 2011 Hochbaum DAC (BF, tr)
90 bodů - Merlot 2011 (ME, tr)
89 bodů - Cabernet Sauvignon 2011 Steinriegel (CS, tr)
89 bodů - Zweigelt 2012 Hölzl (ZW, tr)
89 bodů - Blaufränkisch 2012 Classic DAC (BF, tr)
88 bodů - Pinot Noir 2012 (PN, tr)
86 bodů - Zweigelt 2013 (ZW, tr)
85 bodů - Chardonnay 2013 (CH, tr)
84 bodů - Welschriesling 2013 (WR, tr)

Weingut Hans Igler, Langegasse 49, A-7301 Deutschkreutz
Jedno z tamních nejslavnějších vinařství, což však při pohledu na hodnocení až tak nevypadá, ale to je způsobeno právě tím, že vinařství prezentovalo především vína ročníku 2012. Mojí srdeční záležitostí v tom vinařství je dlouhodobě Cabernet Sauvignon z viniční trati Kart v Deutschkreutzu, jež představuje pravděpodobně nejzajímavějšího zástupce této odrůdy v této vinařské podoblasti, já jsem letos ochutnal jak ročník 2011, tak ročník 2012 a opět se jednalo o nádherné záležitosti. Druhým neméně zajímavým vínem, co se konstantnosti kvality týče je Blaufränkisch 2012 Biiri DAC Reserve (Frankovka), jež také vždy rád ochutnám a jsem takřka vždy nadšen. Samozřejmě, že výčet skvělých vín doplňují vlajkové lodi vinařství, tj. Blaufränkisch 2011 C8 (Frankovka) a cuvée Ab Ericio 2012 (Frankovka, Zweigelt a Merlot).

94 bodů - Blaufränkisch 2011 C8 (BF, tr)
93 bodů - Cabernet Sauvignon 2011 Ried Kart (CS, tr)
93 bodů - Ab Ericio 2012 (BF/ZW/ME, tr)
92 bodů - Cabernet Sauvignon 2012 Ried Kart (CS, tr)
92 bodů
- Blaufränkisch 2012 Biiri DAC Reserve (BF, tr)
92 bodů - Vulcano 2012 (BF/ZW/ME/CS, tr)
91 bodů - Pinot Noir 2012 Ried Fabian (PN, tr)
90 bodů - Blaufränkisch 2012 Ried Hochberg DAC (BF, tr)
90 bodů - Ricciolino 2012 (BF/ZW/ME, tr)
89 bodů
- Blaufränkisch 2012 Classic DAC (BF, tr)
86 bodů - St. Laurent 2012 Classic (SL, tr)
86 bodů - Zweigelt 2012 Classic (ZW, tr)

Weingut Albert & Silvia Gesellmann, Langegasse 65, A-7301 Deutschkreutz
Nejzajímavějším vínem celé akce, jež jsem měl příležitost ochutnat, byla naprosto skvělá Frankovka zvaná Hochberc 2011, zcela určitě jedno z nejlepších vín ročníku 2011 v této vinařské podoblasti, avšak tato vlajková loď tohoto známého vinařství se objevuje snad v každém ročníku v jakémkoliv hodnocení na těch nejvyšších příčkách. Tradičně samozřejmě nezklamaly ani Frankovky v podobě Blaufränkisch 2011 Creitzer Reserve a Blaufränkisch 2011 Hochacker DAC, avšak takovým mým tajným tipem je Pinot Noir 2011 Siglos (Rulandské modré), které má zajímavý potenciál a v rámci jednoodrůdových vín z odrůdy Rulandské modré z této vinařské podoblasti rozhodně zaujme. Toto vinařství kromě vynikajících červených vín produkuje i skvělá bílá vína, především pak Chardonnay z viniční trati Steinriegel, tentokráte ročníku 2012, jež opět představuje špičku v bílých vínech této vinařské podoblasti, avšak rozhodně stojí za zmínku i Hochberc weiß, což je víno pocházející z různých odrůd ze smíšené výsadby.

96 bodů - Hochberc 2011 (BF, tr)
94 bodů - Bela Rex 2007 (CS/ME, tr)
93 bodů - Syrah 2011 (SY, tr)
93 bodů - Chardonnay 2012 Steinriegel (CH, tr)
92 bodů - Blaufränkisch 2011 Creitzer Reserve (BF, tr)
92 bodů - Hochberc weiß 2012 (GemS, tr)
92 bodů - Pinot Noir 2011 Siglos (PN, tr)
91 bodů - Blaufränkisch 2011 Hochacker DAC (BF, tr)
91 bodů - Opus Eximium No. 25 2012 (BF/ZW/SL, tr)
90 bodů - Chardonnay 2013 (CH, tr)
88 bodů - St. Laurent 2012 (SL, tr)
88 bodů - Zb 2012 (BF/ZW/PN, tr)
88 bodů - Sauvignon Blanc 2013 (SB, tr)
87 bodů - Zweigelt 2012 (ZW, tr)

Weingut Josef Igler, Hauptstraße 59, A-7301 Deutschkreutz
Menší vinařství, které má však rozhodně, co nabídnout, neb de facto všechny tamní Frankovky patří k tomu zajímavějšímu v této vinařské podoblasti, nejzajímavější letos byla vlajková loď Joe No. 1 z ročníku 2011, toto víno se však vyrábí pouze v těch povedených ročnících, tudíž je nutné zmínit i vzorek v podobě Blaufränkisch 2012 Reserve, jež již představuje klasického zástupce sortimentu a jenž i v ročníku 2012 nastavuje pomyslnou laťku hodně vysoko. V letošním roce mě pak příjemně překvapilo i cuvée Maximus 2012 (Frankovka, Cabernet Sauvignon a Merlot), které sice je kvalitativně vždy poměrně vysoko, avšak dlouhodobě nikdy nepatřilo mezi mé soukromé favority.

93 bodů - Joe No. 1 2011 (BF, tr)
92 bodů - Blaufränkisch 2012 Reserve (BF, tr)
92 bodů - Maximus 2012 (BF/CS/ME, tr)
90 bodů - Blaufränkisch 2012 Vitikult (BF, tr)
90 bodů - Blaufränkisch 2011 Classic (BF, tr)

Weingut Fam. Gager, Karrnergasse 2 & 8, A-7301 Deutschkreutz
U vinařství rodiny Gager je nutné zmínit, že tu byla k dispozici možnost ochutnat vína jak ročníku 2011, tak ročníku 2012, já jsem však záměrně zůstal u ročníku 2012, protože u ročníku 2011 bych z nadšení skoro nevyšel, avšak ročník 2012 ukázal, jaký rozdíl mezi ročníky může být, nejvíce to bylo poznat u vlajkové lodi, tj. cuvée Cablot 2012 (Cabernet Sauvignon a Merlot), které bylo v ročnících 2009 a 2011 naprosto skvělé, tentokráe bylo sice rovněž velmi dobré, ale kvality těchto dvou ročníků nedosahovalo. Naproti tomu tradičně nezklamalo cuvée Quattro 2012 (Frankovka, Cabernet Sauvignon, Zweigeltrebe a Merlot), jež je snad v každém ročníku výborné a dále i má oblíbená Frankovka v podobě vzorku Blaufränkisch 2012 Mitterberg DAC Reserve.

92 bodů - Quattro 2012 (BF/CS/ZW/ME, tr)
92 bodů - Cablot 2012 (CS/ME, tr)
92 bodů - Blaufränkisch 2012 Mitterberg DAC Reserve (BF, tr)
91 bodů - Blaufränkisch 2011 Ried Fabian DAC (BF, tr)
90 bodů - Blaufränkisch 2012 Vitikult (BF, tr)
89 bodů - Q2 2012 (BF/CS/SY, tr)
89 bodů - Blaufränkisch 2012 Klassik (BF, tr)
87 bodů - Zweigelt 2012 (ZW, tr)

Weingut J. Heinrich, Karrnergasse 59, A-7301 Deutschkreutz
Jediná vinařka (Silvia Heinrich) v mém dnešním výčtu se letos prezentovala především víny ročníku 2011, tudíž snad ani nešlo sáhnout vedle, vyjma skvělého cuvée Terra o. (Frankovka, Cabernet Sauvignon, Merlot a Syrah), mě jako vždy nadchly tamní Frankovky: Blaufränkisch 2011 V-Max DAC Reserve, Blaufränkisch 2011 Goldberg DAC Reserve či Blaufränkisch 2011 Alte Reben, avšak rozhodně zajímavý byl i ročník 2012 v podobě Blaufränkisch 2012 Goldberg DAC. Mně se pak líbil i Pinot Noir 2011 Weisses Kreuz (Rulandské modré), což je zároveň i nejoblíbenější víno výše uvedené vinařky.

94 bodů - Blaufränkisch 2011 V-Max DAC Reserve (BF, tr)
93 bodů - Terra o. 2011 (BF/CS/ME/SY, tr)
93 bodů - Blaufränkisch 2011 Goldberg DAC Reserve (BF, tr)
92 bodů - Blaufränkisch 2011 Alte Reben (BF, tr)
91 bodů - Pinot Noir 2011 Weisses Kreuz (PN, tr)
91 bodů - Maestro 2012 (BF/ME/CS, tr)
91 bodů - Blaufränkisch 2012 Goldberg DAC (BF, tr)
90 bodů - Blaufränkisch 2011 Vitikult (BF, tr)
89 bodů - Siglos 2012 (ZW/BF, tr)
88 bodů - Blaufränkisch 2013 vom Weingebirge (BF, tr)

Weingut K+K Kirnbauer, Rotweinweg 1, A-7301 Deutschkreutz
Toto vinařství patří k mým oblíbeným, primárně kvůli skvělým Frankovkám, já mám velmi rád především Blaufränkisch 2011 Goldberg DAC Reserve, což je typický představitel tamní skvělé Frankovky, avšak v poměru cena/kvalita musím jako snad každý rok vyzdvihnout Blaufränkisch Classic DAC, což je sice základní Frankovka, avšak do gastronomie naprosto skvělá. Dalším mým oblíbeným vínem je velmi známé cuvée Das Phantom (Frankovka, Cabernet Sauvignon, Merlot a Syrah), jež i v ročníku 2012 potvrdilo svou skvělou kvalitu. Já jsem pak byl velmi mile překvapen Merlotem ročníku 2012, této odrůdě zrovna příliš neholduji, avšak zde jsem byl opravdu velmi potěšen, neb si troufám tvrdit, že zajímavější Merlot v této vinařské podoblasti v ročníku 2012 již neobjevím. Samozřejmě, že výčet skvělých vín musí doplnit vlajkové lodi vinařství Forever 2008 (Cabernet Sauvignon, Merlot) a Blaufränkisch 2011 V-Max DAC Reserve (Frankovka), které jsou však cenově přeci jenom značně výše, nežli předešlá vína.

94 bodů - Forever 2008 (CS/ME, tr)
94 bodů - Blaufränkisch 2011 V-Max DAC Reserve (BF, tr)
93 bodů - Blaufränkisch 2011 Goldberg DAC Reserve (BF, tr)
93 bodů - Merlot 2012 (ME, tr)
92 bodů - Das Phantom 2012 (BF/CS/ME/SY, tr)
92 bodů - Zweigelt 2011 Girmer (ZW, tr)
90 bodů - Blaufränkisch 2012 Vitikult (BF, tr)
90 bodů - Blaufränkisch 2012 Classic DAC (BF, tr)
90 bodů - Chardonnay 2012 Zwickl (CH, tr)
90 bodů - Beerenauslese 2013 (GV, s)
87 bodů - K+K Cuvée 2012 (BF/ZW/ME/CS/SY, tr)
87 bodů - Wild White Wine 2013 (SB/WR, tr)
86 bodů - Welschriesling 2013 (WR, tr)

Vysvětivky k údajům v závorce u jednotlivých vín (první kód udává odrůdu, druhý kód udává zatřídění dle zbytkového cukru): BF = Frankovka modrá (Blaufränkisch), CH = Chardonnay, CS = Cabernet Sauvignon, GemS = smíšená výsadba různých odrůd (Gemischter Satz), GV = Veltlínské zelené (Grüner Veltliner), ME = Merlot, PN = Rulandské modré (Pinot Noir, Blauburgunder), SB = Sauvignon Blanc, SL = Svatovavřinecké (St. Laurent), SY = Syrah (Shiraz), WR = Ryzlink vlašský (Welschriesling) ZW = Zweigeltrebe (Zweigelt) a dále tr = suché (trocken), s = sladké (süss).

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6164x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5