O Víně

18.07.2014 jbes Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 18.07.2014 07:00

Otevřené sklepy ve Vrbovci

Na konci května pořádali vrbovečtí vinaři první ročník otevřených sklepů. O tom, jak se jim to povedlo, je následující reportáž.

Vrbovec u Znojma je známou vinařskou obcí, ale dosud se k větší akci pro veřejnost vinaři neodhodlali. Až v sobotu 24. května 2014 připravili k otevření 31 sklepů. A to ze sklepní uličky za obcí, kterou přetíná velmi frekventovaná hlavní silnice do Rakouska. V obci samotné nebylo otevřeno žádné vinařství (očekával jsem třeba pana Vaňka), takže jsme se tam vůbec nedostali.

Vstupenky stály 100,- Kč, což zahrnovalo malou skromnou mapku sklepů, sklenku 1 dcl s vratnou zálohou 50,- Kč a tuším, že i několik konzumačních bločků. Jeden bloček byl za 5,- Kč, vzorky byly většinou za 1-3 bločky. Otevřeno bylo oficiálně od 10 do 20 hodin, ale čas se nakonec hodně přetáhl do pozdnějších hodin.

Dostat se na akci byl trochu problém, v obci ubytování nebylo, takže jsme zvolili nejbližší penzion na samém kraji Znojma, což bylo ke sklepům 2,6 km. Kousek, řeklo by se, ale po té hlavní E59 to pěšky fakt nejde, to by byla sebevražda. Turistická značka žádná ke sklepům ani do Vrbovce nevede. Takže jsme šli souběžnou polní cestou, což ze začátku šlo docela dobře, ale pak před cílem skončila a dál to šlo jen přes pole, přelézt plot a skrz vinici - klasická neprůchodná krajina jako památka na kolektivizaci. Teprve až na místě u sklepů jsme zjistili, že ze Znojma jezdil každé 2 hodiny na akci autobus, ale to jsme přes veškeré hledání na internetu předtím nenašli. Nevadí, bylo hezky, autobus na kraji Znojma stejně nestavěl a první jel už v 9 hodin (akce začínala až v 10), takže to za ty poškrábané nohy stálo.

Prošli jsme během dne poctivě všechna vinařství a nejvíce mě zaujala poměrem cena/výkon kolekce vinařství Carkov a vinařství Hájek. Roman Carkov měl například pěkný suchý Ryzlink rýnský s příjemnou lipovou vůní v chuti také pěkný typický odrůdový lipový nádech s trochu ostřejší kyselinkou a střední dochutí. Líbil se mi také suchý Sauvignon s pěknou smetanovou vůní, v chuti jemně minerální s příjemnou kyselinkou (obě vína lepších 7 bodů). Rodinné vinařství Hájek nabízelo například pěkný Hibernal s vůní kvetoucího bezu a černého rybízu, v chuti šťavnatý po černém rybízu, Müller Thurgau s vůní nezralých hrušek, chuť lehce nasládlá, ovocná hrušková, Rulandské modré claret s příjemnou jahodovou vůní, ovocou chutí a pěknou kyselinkou (všechna tři vína 7,5 bodu).

Waldberg Vrbovec měl také pěkný Hibernal 2013 pozdní sběr VOC, voněl výrazně po listu černého rybízu, v chuti také po černém rybízu a pěknou zabudovanou kyselinou (7,5 bodu), pěkné typické odrůdové bylo také Rulandské šedé 2013 pozdní sběr (lepších 7 bodů). Další větší vinařství Ampelos zaujalo odrůdovou Pálavou 2013 pozdní sběr (7,5) nebo Kernerem 2012 výběr z hroznů - ovocné, plné, ve vůni s lehkou chlebovinkou (lepších 7 bodů). A to je jen krátký popis, pěkná vína jsem ochutnal také u Aleše Homoly, u Trochtů, u Milana Mráze (např. skvělé Rulandské šedé), ve sklepu U Modráka a dalších.

No a kolem osmé hodiny večerní zase přes vinici, plot, pole a polní cestou zpátky. Akce se vydařila, bylo několik set návštěvníků, hezké počasí a vína dobrá. Z mého hlediska, při porovnání se zkušenostmi z jiných obdobných akcí, bych našel docela dost věcí k zamyšlení. Především dostupnost technických informací ke konání akce (a internetu byl všude předem k dohledání jen obecný plakát na fotce č. 1), zejména ke vstupnému, dopravě a ubytování. Chyběla nějaká forma katalogu s informacemi k vinařům, vínům a místem pro poznámky. Vinaři nevěděli, jestli mají být ve sklepě druhý den kvůli prodeji. Postrádal jsem i nějaké bezmasé občerstvení. Samostatnou kapitolou je i neoblíbený bločkový systém platby za vzorky, včetně manipulace s nimi a dohadováním o polovičních vzorcích. Ale to jsou asi jen dětské nemoci prvního ročníku, které nemohou přebít dobré pocity z vrboveckých otevřených sklepů 2014.

Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5590x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5