O Víně

15.07.2014 jbes Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 15.07.2014 07:00

Turistovy vinné radosti v Podyjí

Pokud jedete za krásnou přírodou do Národního parku Podyjí a máte rádi víno, je to ideální spojení. O krásách přírody a vín, jasně převažujících drobná zklamání, je tato reportáž. Zejména o nabídce degustačních stánků Znovínu Znojmo a výstavě vín v Novém Šaldorfu-Sedlešovicích.

Prodloužený velikonoční víkend a teplé jaro lákalo k výletům a tak padlo rozhodnutí zopakovat po čase návštěvu Podyjí. A to zejména kvůli stejnojmennému národnímu parku, ale také kvůli vínu na Znojemsku. Chodili jsme převážně pěšky, proto jsme zvolili ubytování ve vsi Havraníky, odkud je blízko jak do parku, tak do vinařských obcí.

Hned za obcí Havraníky nás v sobotu ráno přivítal otevřený degustační stánek Znovínu Znojmo (foto 1-6). V letošní sezóně nabízí k degustaci 12 vín, bližší popis je na fotografii, dojmy z ochutnávky pěti z nich následují:

Viognier 2010 zemské, polosuché - ne moc výrazná vůně louky, chuť ovocná jdoucí do broskví, poměrně plná, 6,5 bodu.

Charles Sealsfield známkové, suché - cuvée ryzlinku rýnského a rulandského bílého, vůně nepříliš příjemná se začínající oxidací, chuť prázdnější, trochu ovoce, seno. Slabší víno, 5 bodů.

Rulandské bílé 2013 pozdní sběr, suché, řada Lacerta viridis - vůně příjemná po hruškách, chuť kompotovaných rynglí, hrušek, plné tělo, pěkná kyselina, slabších 7,5 bodu.

Jakubské 2008 zemské, suché - Rulandské modré s pěknou typickou vůní jahodového džemu a švestek, chuť švestkových povidel, střední tělo, kratší až střední dochuť, ale jinak pěkné pití, lepších 7 bodů.

Frankovka 2013 jakostní, suché - vůně třešní a červeného rybízu, chuť třešní a trochu sušených švestek, znatelná kyselinka, standardní pití středního těla i dochuti, slabších 7 bodů.

Obsluha byla vstřícná, ale je ještě dopoledne, proto další vzorky necháváme na jindy a další pěkná cesta vede na vinici Šobes (foto 7-13, 23-24). Cestou objevíme i vzácnou užovku stromovou (Zamenis longissimus), hojné jsou ještěrky zelené (Lacerta viridis), po kterých Znovín pojmenoval i jednu svou řadu vín. Na Šobesu je další degustační stánek, je tu mnohem více cyklistů a také jiná nabídka než v Havraníkách, což je dobře. Bližší popis vín je zase na fotce, degustační poznámky k některým z nich jsou zde:

Rulandské šedé 2011 výběr z bobulí, sladké, řada Terroir club - víno pochází z řádku hned vedle degustačního stánku, vůně ovocná, hlavně ryngle a broskve, chuť plná po sladkém zralém ovoci, lehce minerální, s pěknou lehkou hořčinou, pěkné pití, slabších 8 bodů.

Ryzlink rýnský 2011 výběr z hroznů, polosuché, řada Terroir club - opět víno ze 4 řádků vedle degustačního stánku na Šobesu, zajímavá vůně kamene, chuť dlouhá, minerální, plná, trochu připomínající lipový květ, výborný ryzlink, 8 bodů.

Sauvignon 2013 pozdní sběr, suché, řada Lacerta viridis - pěkná vůně černého rybízu, chuť angreštu a černého rybízu, plná, příjemná, s lehkou hořčinkou, 7,5 bodu.

Kerner 2011 výběr z hroznů, polosladké - vůně zeleného listí a rynglí, chuť minerální a meruněk, plné tělo, střední až delší dochuť, 8 bodů.

Ryzlink vlašský 2011 výběr z hroznů, polosuché, řada Terroir club - opět víno z Šobesu z horních partií, vůně jílu, louky a trochu broskví, chuť hodně minerální, plná, dlouhá, po ovoci a kameni. Skvělé víno, 8,5 bodu (89). K tomuto vzorku jsem se musel párkrát vrátit :-).

Skvělá, poučená obsluha stánku, unikátní místo, to nemělo chybu. Trochu se to protáhlo spolu s různými přírodovědnými odbočkami, proto další degustační stánek v Hnanicích (Vinice Hnanice) už míjíme k večeru zavřený.

Druhý den v neděli chráněné vřesoviště u Havraníků a Popic, nádherná vyhlídka Charlese Sealsfielda na Dyji a cesta podél řeky do Znojma (foto 14-16). Obnovená vinice na jižním svahu nad řekou vypadá moc pěkně, ale pokračujeme do Louckého kláštera, kde je možná prohlídka sklepů Znovínu s degustací. Tady přichází největší zklamání, ač jsme dorazili 5 minut po celé hodině, nepříjemná paní z obsluhy nás dva odmítla připojit k 90 minutové prohlídce a že máme přijít za 2 hodiny nebo zítra. Argumenty, že to máme 200 km a že druhý den to fakt nepůjde, ji nezajímaly. Tak nic, další část procházky nás zavedla do dvojobce Nový Šaldorf-Sedlešovice, kde probíhala místní výstava vín.

Dvacátá první soutěžní přehlídka vín obcí Nový Šaldorf-Sedlešovice a dalších obcí (foto 17-22) probíhala v kulturním domě u vinných sklepů. Vstupné bylo lidové za 20,- Kč, ale nezahrnovalo nic, skleničku, katalog a degustační bločky se platily zvlášť. Degustační bločky (žetony) byly po 5,- Kč, vzorek 1/16 l byl od 1 do 6 bločků, dalo se s obsluhou domluvit i poloviční vzorek. Za 1 žeton byla jen neoceněná vína, s každým stupněm ocenění se cena zvyšovala (až byla dost vysoká). Rozsahem to byla spíše menší výstava, celkem bylo 302 soutěžních vín.

Zajímalo mě vinařství, které mělo nejlépe hodnocenou kolekci vín, v tomto případě Pialek & Jäger z Nového Šaldorfu. Zkusil jsem Veltlínské zelené 2013 pozdní sběr, mělo pěknou citrusovou vůni, minerální citrusovou chuť s pěknou pikantní kyselinou, středním tělem a delší dochutí (lepších 7,5 bodu, tj. 84 bodů, porota dala 86,5) a pak ještě Sauvignon 2013 pozdní sběr s vůní chlebovinky a ovoce, chuť černého rybízu, broskví a dalšího ovoce, pikantní kyselinka a plan chuť s delší dochutí (8 bodů, tj 86, porota 91). Tak asi nejlepší kolekce byla ve správných rukou. Ještě lepší bylo vítězné víno odrůdy veltlínů, a to Veltlínské zelené pozdní sběr DAC 2013 od Weinbau Familie Hebenstreit z Jetzeldorfu. Víno mělo pěknou vůni chlebovinky, smetany, banánů a citrusů, chuť lehce minerální po citrusek, s pikantní kyselinkou, jemnou perlinkou a jemnou hořčinkou, plné tělo se střední až delší dochutí (slabších 8,5 bodu, tj. 88, porota 92). Toto víno se povedlo, tak jsem zkusil ještě od stejné vinařské rodiny Chardonnay jakostní 2013, opět s pěknou vůní citrusů a chlebovinky, chuť osvěžující, minerální, citrusová, lehce perlí, tenčí až střední tělo ale střední až delší dochuť (7,5 bodu, tj. 83, porota 86).

Ochutnal jsem toho samozřejmě víc, ale jak už to na podobných výstavách bývá, nejste-li místní, většinu vinařů neznáte. Takže z těch vzorků, kdy jsem se "trefil" uvádím ještě Sylvánské zelené 2013 pozdní sběr od E.MI.VINO Blahůškovi z Nového Šaldorfu s jemnou vůní louky a trochou citrusů, chuť pěkná, plná, po rynglovém kompotu s dobře zabudovanou kyselinkou, střední dochutí (také 7,5 bodu, porota 86).

Nazpět do Havraníků přes Popice a místní obrovské kopané sklepy (foto 25).

A poslední den Velikonoční pondělí na rakouské straně Dyje (foto 26 - 28) s krásnou přírodou a pak už odjezd. Rozhodně je to kousek země, kam se určitě rád vracím. A doporučuji všem :-).

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6074x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5