Otevřené sklepy v Perné
První dubnový víkend pořádali vinaři z Perné první ročník Otevřených sklepů - a byl velmi povedený.
Vlastně s těmi s tím prvním ročníkem to bylo trochu složitější. Někde se psalo, že se jedná o ročník nultý, nicméně na místě vinaři povídali, že vloni se už jeden ročník konal - pořádala ho ale externí agentura. To však není podstatné, pojďme k faktům.
Perná leží na úpatí Pavlovských vrchů a tak se přímo nabízelo i trochu turistiky. Přijeli jsme proto už v pátek a to už se dalo posedět ve vinařství pana Formana a zakoupit u něj v klidu degustační set, který sloužil jako vstupenka. Což byl první kladný bod, protože jsme ráno nemuseli myslet na vstupné a mohli jsme si v klidu udělat krásnou 8 km procházku jarními pálavskými rezervacemi. Vstupné stálo 600,- Kč, z toho 200,- Kč byly poukázky na odběr vína. V ceně byla sklenka s potiskem, katalog s mapkou, propiska a závěsná kapsička na krk. Otevřeno bylo 14 sklepů od 9 do 22 hodin, což byl další plus, na tak velkorysou otevírací dobu na umožňující klidnou degustaci jsem ještě nenarazil.
Zastavím se ještě u katalogu, který si zaslouží třetí pochvalu. Byl tištěný na kvalitním křídovém papíře, každé vinařství tam mělo svoji dvojstranu s popisem vinařství, veškerými kontakty, nabízenými službami včetně ubytování, WC a bezbariérovosti, cenami služeb i vín, seznamem vín k degustaci, dostatkem místa na poznámky k vínům a také seznamem nabízeného občerstvení v rámci akce. A občerstvení bylo čtvrtým výrazným kladem akce, opravdu v každém sklepě bylo možno koupit jídlo, skoro všude i teplé, a dokonce nepřišli zkrátka i vegetariáni, kteří si mohli pochutnat na výborném guláši z hlívy (bohužel byl o něj takový zájem, že došel dost brzy) nebo chlebových plackách.
Pojďme k vínům. Vzhledem k dlouhé otevírací době a menšímu počtu sklepů bylo možné přechutnat větší část nabízené produkce a k těm nejlepším se ještě vrátit v druhém kole. Nejvíce mě zaujaly 2 kolekce - Vinařství Pergen a Vinařství Popela Stanislav. U pana Popely zjevně vína z ročníku 2013 převyšovala ta nabízená ze starších zásob. Zejména suché Sylvánské zelené s lehce kopřivovou a černorybízovou vůní i chutí se pěkně pilo, dobrý byl také typický odrůdový Ryzlink rýnský s lipovou vůní a plnou chutí s pěknou kyselinkou. Krásné typicky odrůdové, ale nevtíravé, byly také aromatičtější odrůdy Pálava a Tramín. Vinařství Pergen Marka Šurýna nabídlo pěkná růžová - rybízové André s příjemnou kyselinkou a jahůdkové Zweigeltrebe. Líbila se mi ale všechna vína, například černorybízový Sauvignon (suchá i polosladká verze) nebo zvláštní aromatické Veltlínské zelené z neobvyklého klonu.
Z dalších vinařství namátkou zmiňuji třeba Frankovku z Rodinného vinařství u Valíčků, která voněla pěkně po švestkách a peckách, v chuti byla trochu drsnější až dřevitá, ale plná a povedená. Výborný byl také barikový Blauburger 2012 z Vinařství Maňák s pěknou ovocnou a dřevitou vůní, v chuti s peckovým ovocem, vanilkou a dřevem. Z téhož vinařství se mi také líbil Tramín a Sauvignon, oba typicky odrůdové s plnou chutí. Ve Vinařství z Podpálaví zaujal např. minerální a citrusový Ryzlink vlašský a smetanový Cabernet Sauvignon claret, ve Vinném sklepě u Skrášků zase Rulandské šedé a Tramín.
Kromě vína také přes den i večer vyhrávala muzika ve vinařství Forman i Popela. Návštěvníků bylo tak akorát, počet nevím, ale bylo to dobře snesitelné a byl čas i na popovídání s vinaři. Vína se dala v neděli v klidu nakoupit. Navštívil jsem už mnoho otevřených sklepů v různých obcích, ale tato akce patřila k nejpříjemnějším a nejlépe zorganizovaným. Poučení milovníci vína by uvítali místo malé degustační sklenky na bílé víno radši větší, dvoudecovou, ale to je spíše drobnost. Každopádně to byl hezky strávený čas, v příjemném prostředí, kde bylo vidět, že si návštěvníků váží.