O Víně

02.04.2013 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 02.04.2013 07:00

Degustace v Ústí nad Labem - vinařství rodiny Špalkovy, Nový Šaldorf

Dne 21. března 2013 jsme přivítali v Klubu přátel vína Ústí nad Labem premiérově další vinařství, a to vinařství rodiny Špalkovy z Nového Šaldorfu. Podrobnosti v následující reportáži.

S vinařem Markem Špalkem nás minulý rok seznámil pan Milan Nemrava - děkujeme a z této spolupráce vzešly dvě moc hezké degustace. V lednu Nové vinařství, kde má Marek své obchodní zájmy a v březnu vinařství rodiny Špalkovy, do které Marek patří.

Marek dorazil s tatínkem okolo páté, přesně na čas, příprava běžela jak na drátkách, nebudu jí ani zmiňovat. Úderem sedmé vše začalo, padesát vínomilců pozvedlo číše a mohlo se začít.

Nebudu plíživě chodit okolo a rovnou řeknu, že se degustace moc vydařila. Máme po čtyřech letech (Ano, přátelé, tak dlouho již náš klub funguje!) tu zkušenost, že návštěvníky zajímají hlavně dvě věci - celkem logicky vína, ale též osoba přednášejícího. A Marek je výborný.

Má neustále vážný, lze říci až zasmušilý výraz, ale je velmi vtipný, ironický, umí si dělat legraci sám ze sebe, mluví nahlas. Návštěvnícvi mu to sezobli i s navijákem, poslouchali a jen párkrát za večer musel Marek zvednout hlas ještě o trochu víc a upozornit, že teď mluví on.

Historie vinařství (http://www.saler.cz) je relativně krátká. Jejich dědeček, partyzán a zahradník, pocházel z Valašska a do této oblasti přijel zabrat statek po roce 1945 po vysídlených Němcích. Mířil původně pod Pálavu, ale vlak jel jinudy, možná byl zbořený most, to už si nikdo nepamatuje, zkráka zakotvil zde. Pak následovalo neradostné období kolektivizace a to pravé hospodaření začalo až po roce 1989.

Vinařství tvoří tři muži s bohatými zkušenostmi - Marek, jeho tatínek (pokud se pamatuji, pracoval třeba ve Znovínu) a Markův bratr (pracoval v Rakousku pro jednoho hraběte). Jejich domácím hřištěm je Kraví hora, kde mají většinu z deseti hektarů vinic. Vinice jsou spíše mladší, neboť družstevníci vždy po pár letech vinice klučili, Špalkovi tato holá místa kupovali a osazovali dle svých představ (vhodné odrůdy, menší mezery mezi sazenicemi - zemědělci používali obvyklé traktory, Špalkovi zakoupili užší, mnohem dražší, vinný a podobně).

Opět jsme se dotkli otázek výroby kvalitního vína. Jak jsem pochopil, Marek je především zastáncem svébytnosti a regionality. Tedy nekopírovat sauvignony z Nového Zélandu, ale dál trpělivě dělat ty své. Nepodbízet se zákazníkům, ale dávat jim alternativu typu - když přijedete do Znojma, ochutnáte, co byste jinde neochutnali. Tento postoj je mi velmi sympatický.

Marek též promluvil o problematice VOC. Považuje původní myšlenku za dobrou, ale snaha nesmí být rozmělněna lobbystickými tlaky a osobními zájmy. Pro každé VOC by uvažoval vždy o jediné odrůdě pro danou oblast, na Znojemsku by se přimlouval za sauvignon.

Kdo toto vinařství sledujete další dobu, jistě víte, že mělo určité etikety. V nedávné době došlo k jejich změně, nové mi přijdou svěží, pěkné. Ostatně podívejte se na fotky, kde jsem zachytil oba typy.

Nová etiketa je velmi pěkná, má symbolizovat kapku vína. Zároveň však připomíná sekerku zaseknutou do špalku, což je též pěkná symbolika. Marek k tomu dodal, že etiketa měla být původně obráceně, jenže připomínala něco úplně jiného, tak z toho sešlo.

Dodávají jako tradičně menší vinařství privátním zákazníkům, do gastronomie a některých vinoték. Rádi vás přivítají i přímo ve vinařství.

Vína byla velmi příjemná, chutnala mi. Nejvíce mě nadchl Pinot gris Edelspitz, což je víno dělané starou metodou, hodně dlouho leží na slupkách a má zvláštní chuť, řekněme do pomerančů. Přesto, že jeho cena je vysoká, po skončení degustace, kdy si vybíráme víno, mi ho Marek věnoval.

Opět mě moc potěšila vína červená, nemáme se za co stydět. Stejného názoru jsou nejspíš i sommeliéři, tato vína najdete také ve velmi prestižních pražských restauracích.

Všechno hezké má svůj konec, takže následovalo obligátní losování, focení, loučení. Ale též prodej a ten byl velmi pěkný. Vinařství dalo účastníkům akce zcela mimořádnou slevu deset procent ze sklepních cen a vínomilci toho náležitě využili. Pro některé láhve se muselo opakovaně do auta, z 39 kartónů jich vezli pánové domů asi 6. Což myslím je nejlepší důkaz povedené degustace, která se opravdu líbila.

Ještě jednou bych chtěl moc poděkovat za příjemný večer a opět musím všem vínomilcům toto vinařství doporučit. Zajeďte, ochutnejte a uvidíte. Ale znát toto vinařství byste opravdu měli.

 
   Název   Velikost 
  Degulist špalkovi bez cen.pdf   45.4 kB 
Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4607x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5