Troška vinařské exotiky
Malý náhled do thajského vinařství a také „návod“ na trávení času do odletu letadla.
Letošní prázdninová cesta mě zavedla opravdu daleko, ale i tam mě samozřejmě zajímalo víno. Překvapilo mě, že thajské vinařství je neznámé nejen pro nás, ale kupodivu i pro Thajce.
Protože kamarádova manželka je Thajka a vehementně tvrdila, že žádné thajské víno není a také, že u nich je víno velmi drahé, nic moc jsem neočekával. Předem jsem si zjistil, že thajských vinařství je ve vinařské asociaci jen 6 a ročně vyprodukují jen cca půl milionu lahví dohromady (http://www.thaiwineassociation.com/). Pěstují většinou známé odrůdy - bílé Chenin Blanc, Colombard, Malaga Blanc, Viognier a Muškát z červených Black Queen & Pokdum, Cabernet Sauvignon, Dornfelder, Grenache, Pinot Noir, Sangiovese, Shiraz/Syrah, Tempranillo Black Queen & Pokdum, Cabernet Sauvignon, Dornfelder, Grenache, Pinot Noir, Sangiovese, Shiraz/Syrah a Tempranillo. Moc dlouhou historii thajská vinařství nemají - nejdéle asi od 80. let minulého století.
Hned na letišti v Bangkoku jsem při čekání na další let objevil poměrně reprezentativní vzorek thajských vín, především asi největší a asi jen znalcům nejznámější Monsoon valley (Siamwinery, Hua Hill - http://www.monsoonvalleywine.com), založené Němcem - foto 1 a 2, dále PB valley http://www.khaoyaiwinery.com/) - foto 3-5 a 2 řady vín z http://www.khaoyaiwinery.com/ - foto 6. Pokud budete mít čas, podívejte se do fotogalerií na uvedených stránkách, jsou to moc pěkné scenérie. Vzhledem k tomu, že na letištích bývají ceny hodně vysoké a tady byly ceny jednotlivých lahví od 400 do 1300 thajských bahtů (oficiální kurs za 100 bahtů je asi 65 Kč, bez poplatků), nákup jsem si odpustil a nechal ho na později.
Odložení nákupu se ukázalo později jako chyba. Obyčejní Thajci víno moc nepijí a když konzumují alkohol, tak třeba různé značky dobrého thajského piva. Hodně také pijí různé vynikající nápoje z čerstvě namixovaného ovoce s kokosovým mlékem nebo mošty, viz třeba foto 7. Takže v obyčejných thajských restauracích víno většinou vůbec neměli, v obchodech měli vína australská, jihoafrická či americká (ceny začínaly někde kolem 280 bahtů, tj. cca 200 Kč) a když jsem se po thajských vínech ptal, trochu se divili. V turistických oblastech byly i vinotéky, ale vína z Thajska většinou také nebyla k dispozici.
Nakonec se mi podařilo koupit jedno thajské víno v Tescu za 269 bahtů. Naga 2009 je červené cuvée na bázi Shirazu (nižší řada ze Siam Winery). Foto 8 a 9. Pěkná vůně višní, čerstvých borůvek a červeného rybíhu, v chuti sušené švestky, červené ovoce, lehké víno s jemnými taniny - 7 bodů.
Po Thajsku následoval třídenní pobyt v Hongkongu. Třetí den končilo ubytování v hotelu v poledne, ale letadlo letělo až před půlnocí. Co dělat, když už jsem ve městě viděl vše, co jsem vidět chtěl a stálo za to? Všiml jsem si v protějším hotelu, že dělají ve svém vinném sklepě ochutnávky, tak jsme si s kolegou zkrátili čekací dobu při víně. Vstupné na dobu od 17 do 21 hodin 138 bylo hongkongských dolarů + 10 % DPH, tj. celkem přijatelných cca 430 Kč. K dispozici bylo 11 druhů vín (od pro mě neznámých výrobců) - s tím, že nechat nalít si každý mohl co chtěl a kolik chtěl. Času bylo dost, takže jsme prošli všechny vzorky:
Monkey Bay Rosé 2007, oblast Marlborough, Monkey Bay Wines Auckland, Nový Zéland - nepříliš příjemná nečistá vůně nezralých malin, v nasládné chuti rybíz s nádechem smetany, hořčí konec, nepřesvědčilo - 5,5 bodu. Alkohol 13 %, cena na internetu 10 $ (USD).
Tenuto Coppadoro Yara bianco 2010, Puglia igT, Capitana Agricola San Severo, Itálie - toto Chardonnay jemně voní po citrusech (grep), v chuti se citrusy také projevují, ale také velmi zajímavá chuť čaje s mlékem na kořeni jazyka, velmi zajímavé - lepších 7,5 bodu. Alkohol 12,5 %, cena na internetu 30 $.
Sycamore Lane Pinot grigio 2010, Sycamore Lane Winery Napa California, USA - víno voní po hruškách a vanilce, nasládlá chuť citrusů, lehce nahořklý kratší konec - 6,5 bodu. Obsah alkoholu neuveden, cena na internetu 10 $.
Richland Sauvignon Blanc 2011, Westend Estate, Australia - voní po listu černého rybízu, chuť citrusová a černý rybíz, kratší dochuť, ale lehké pěkné letní pití - 7 bodů. Alkohol 11,5 %, cena na internetu 12 $.
Chardonnay 2010, Viňa Tarapaca, Chile - vůně tropických plodů, výrazná chuť grepů, trochu nahořklý ocácek, 7 bodů. Alkohol 13 %, cena na internetu 109 Kč.
Menduco Cabernet Sauvignon 2010, Bodegas y Viňedos La Esperanza Mendoza, Argentina - vůně lesních plodů, chuť červeného ovoce, střední taniny, poměrně plná chuť, dobré, ale ničím nevynikající víno - slabších 7 bodů. Alkohol 14 %, cena na internetu 12 $.
Tenuto Coppadoro Yara rosso 2010, Puglia igT, Capitana Agricola San Severo, Itálie - víno z hroznů Montepulciano pěkně voní pro drcených višních a peckách, chuť borůvek, melounu, příjemné třísloviny, delší dochuť, zajímavé - 7,5 bodu. Alkohol 12,5 %, cena na internetu 21 $.
Cabernet Sauvignon, Merlot 2010, Viňa Maipo, Chile - pěkná vůně lesních plodů, kávy a spadaného jehličí, chuť sušených švestek a červených plodů, svěží, lehčí pěkné pití na celý večer - lepších 7,5 bodu. Tento Cabernet s 15% příměsí Merlotu má obsah alkoholu 12,5 %, cena na internetu 13 $.
Richland Cabernet Sauvignon 2009, Westend Estate, Australia - pěkná vůně lesních plodů a kávy, chuť červených plodů, lehčí třísloviny, troche pálí na jazyku vyšší alkohol. Dávám lepších 7 bodů, ale po ohřátí bylo ještě o fous lepší. Alkohol 14,5 %, cena na internetu 14 $.
Carmenere 2010, Viňa Maipo, Chile - výrazná vůně ostružin a kávy, chuť lehce sametová po třešních višních a kávě, příjemné lehčí víno, lepších 7,5 bodu. Alkohol 12,5 %, cena na internetu 13 $.
Rouge Romance 2010, vin de pays IGP, výrobce nezjištěn, Francie - cuvée Grenache, Shiraz, Merlot voní po červeném rybízu a nedozrálých třešních, chuť nepříliš výrazná po peckovém červeném ovoci, kratší, ale příjemné pití, 6,5 bodu. Alkohol 12,5 %, cena nenalezena.
Pinot Noir 2009, Trinity Oaks Kalifornie, USA - vůně mixovaných kompotovaných jahod a třešní, chuť ostře ovocná (jahody a červený rybíz), lehčí víno, podivná dochuť připomínající tekuté mýdlo, 6 bodů. Alkohol neuveden, cena na internetu 14 $.
Takže zajímavá exotická zkušenost, ale pokud nechcete hodně provětrat peněženku, je lepší pít místní dobré pivo (cca 30-40 bahtů za malé, v restauraci 50-60). V nabídce byla celkem normální marketová vína (ani jsem nic jiného nečekal), docela příjemně překvapila obě chilská vína z Viňa Maipo.