O Víně

12.07.2012 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 12.07.2012 07:00

Třetí rok jsme putovali za Znojemským veltlínem

Vinařských akcí a zejména různých „putování„ je v posledních dvou či třech létech opravdu požehnaně. A je to dobře. Ještě před několika málo léty jsme si většinou ztěžovali, že ve srovnání s rakouskými akcemi docela zaostáváme. Situace a hlavně nabídka se ale dnes již výrazně změnila. Ovšem vybírat si to správné putování je poněkud obtížné a složité s tím, jak se četné akce objevují v různých nabídkách. A tak si zase konečně můžeme ztěžovat, je to v nás.

Ve Znojemské vinařské podoblasti a vůbec v ČR je jasným dlouholetým favoritem a propagátorem vinařského putování a různých akcí Znovín Znojmo, který v červnu slavil své dvacáté výročí úspěšné existence. Sdružení znojemských vinařů ve spolupráci s VF se pokusilo v roce 2010 tak nějak skromně napodobit podobnou akci pojmenovanou „Putování za znojemským veltlínem", protože tato odrůda je jednou z výrazných a typických odrůd naší podoblasti. Abychom nejezdili po stejných vinařstvích, cílem celé akce je navštívit většinou méně známá vinařství a menší rodinné firmy v rámci Znojemské vinařské podoblasti, protože zde samozřejmě není jenom Znovín Znojmo, Lahofer Dobšice či Vinné sklepy Lechovice. I když účastníci v pátek odpoledne navštívili sklep v Příměticích a ochutnali některá znovínská vína.

První dva ročníky se vydařily k všeobecné spokojenosti jak pořadatelů, ale především účastníků, kteří přijeli z různých koutů republiky ochutnat nejenom Veltlínské zelené, ale i jiná nabízená vína. A někteří už jezdí pravidelně. Termín je stanovený na začátek června. První den výpravy za veltlínem je vždy páteční a druhý potom sobotní odpoledne. V obou případech je odjezd z určeného místa podle programu ve 13:00 hodin a návrat mezi 20 až 22. hodinou.

Letos jsme navštívili osm vinařství včetně exkurze do vinic. V pátek to bylo Vinařství rodiny Nápravovy Nový Šaldorf, Tasovické vinařství ZD Hodonice - Tasovice, Sklep Přímětice Znovínu Znojmo a Písařův sklep - Vrbovec. Účastníci ochutnali 25 vzorků vín většinou výborného ročníku 2011 (Veltlínské zelené, Neuburské, Ryzlink rýnský, Muškát moravský, Svatovavřinecké, Müller-Thurgau, Sauvignon. Zweigeltrebe, Ryzlink vlašský, Veritas a André).

Podobně jako v loňském roce jsem se zúčastnil až sobotního odpoledne, které bylo pro mne z hlediska poznání nových vinařství zajímavější. První zastávkou bylo rodinné Vinařství Ing. Antonína Salety ve Višňové hospodařící asi na 8 ha vinic integrované produkce převážně ve viniční trati Nová hora. Po krátkém představení, seznámení a prohlídce archivního sklepa pod domem, jsme přešli do degustačního salonku. Nabídl nám vína ročníku 2009 a 2010 odrůdově jakostní. Prvním vzorkem bylo samozřejmě klasické, typické s mandlovými a lipovými tóny Veltlínské zelené 2010 z viniční trati Nová hora. Poté následovaly odrůdy Neuburské 2010, Ryzlink rýnský 2010, Sauvignon 2010 pozdní sběr a Svatovavřinecké 2010 zemské. Ze všech degustovaných vín, která byla dobrá, bylo skvělé polosuché Rulandské bílé 2010 ze známé viniční trati Volné pole v Hostěradicích. Neváhal jsem a opravdu výbornou rulandu koupil. Cenová relace všech vín byla v rozmezí neuvěřitelných 60 až 85,- Kč.

Asi po více jak hodině jsme se přesunuli do Hostěradic a přímo do tradiční a známé viniční trati Volné pole. Tam nás už čekal vinohradník pan Pigan a seznámil nás s jednotlivými odrůdami, jejich stářím, problematikou pěstování, tradicí atd. celé trati. A také s tím, že vše kolem koupilo letos Vinařství Lahofer Dobšice. Manželka paní Piganová se stala od letošního roku sklepmistrem (nebo sklepmistryní?) ZEA Hostěradice od kterých koupilo Vinařství Lahofer viniční trať. Po prohlídce sklepa, který byl přeplněný vším možným, ale i nádobami s vínem, jsme se přesunuli do vyššího patra a v příjemné degustační místnosti potom ochutnávali nabízená vína. Ochutnali jsme šest vzorků zemských vín většinou s vyššími kyselinkami: Ryzlink vlašský 2011, Chardonnay 2008, Sauvignon 2009, Frankovku 2007 a dvě Veltlínské zelené 2009 a 2011. Nejlepší ze všech vzorků bylo podle mne pěkné vyrovnané, svěží a typické Veltlínské zelené 2011 s cukernatostí hroznů při sběru 22,6 °NM. A cenové rozpětí vín bylo opět zajímavé, od 70 až 90,- Kč.

Další zastávkou odpoledního putování byly Olbramovice a rodinné vinařství Čeperová - Matouš hospodařící přibližně na 15 ha vinic v katastrálním území obce. Ve velice pěkném degustačním sklípku jsme ochutnali celkem osm vzorků vín ročníků 2010 a 2011. Vína prodávají pouze tzv. ze sklepa jak sudová tak lahvovaná. Mají stálé odběratele, ale samozřejmě se nebrání novým zákazníkům.

První vzorkem bylo Veltlínské zelené 2011 odrůdové jakostní, hrozny měly při sběru 19 °NM, víno dobré s typickou vůní i chutí, další Ryzlink rýnský 2011 pozdní sběr, hrozny 22 °NM měl vyšší kyselinky, ale jinak velmi dobrý veltlín s delší dochutí. Rulandské bílé 2010 pozdní sběr, polosuché. Analytické hodnoty: 13,5 % alkohol, 5,5 g/l zbytkový cukr, 7,0 g/l kys., hrozny při sběru měly 22 °NM. Dobré vyrovnané víno s příjemnou středně dlouhou dochutí. Ryzlink rýnský 2010 pozdní sběr. Analytické hodnoty: 12,7 % alkohol, 8,1 g/l zbyt. cukr, 8,2 g/l kys. Výborná vůně i chuť, hrozny měly při sklizni 20 °NM, velice pěkný ryzlink, který jsme mnozí z nás později na konci ochutnávky ohodnotili jako nejlepší víno. Tramín červený 2011 výběr z hroznů. Hrozny měly 26 °NM a sklízely se z desetileté vinice. Analytické hodnoty: 14,7 % alkohol, 20,0 g/l zbyt. cukr, 6,0 g/l kys. Nádherná muškátová vůně i chuť zaujala především přítomné dámy. Středně dlouhá dochuť. Po šesti vzorcích bílého vína následovaly dvě červená vína. Nejprve to bylo Svatovavřinecké 2011 odrůdové jakostní. Hrozny při sklizni měly 20,0 °NM. Analytické hodnoty: 12 % alkohol, 1,8 g/l zbyt. cukr, 5,6 g/l kys. Pěkná tmavá barva, ve vůni i v chuti typické tóny této odrůdy. Příjemné svěží víno se středně dlouhou dochutí. Posledním vzorkem byl Dornfelder 2011 odrůdové jakostní. Cukernatost hroznů při sklizni byla 20,0 °NM. Příjemné i když pro někoho tvrdší třísloviny, velice temná barva, stř. dlouhá dochuť. Dobré víno navíc s cenou 60,- Kč. Vůbec cenová relace nabízených vín je od 60 až 80,- Kč za sedmičku.

Poslední zastávkou celého odpoledne byly tradičně vinařské Bohutice, kde nás hostil Spolek vinařů Bohutice. Zastavili jsme se v místním velice příjemném a opraveném zámečku, kde sídlí i obecní úřad a v zahradě jsou nádherné sklepy a obecní vinotéka. Tam nás přivítal starosta pan Števka a předseda vinařů Rudolf Rozbořil, mladší. V opravdu parádní vinotéce, kde je možné za určitý roční poplatek v boxech archivovat vína jsme vyslechli řadu zajímavostí z vinařské obce i o loňském roce, jak se vydařil v Bohuticích. A poté následovalo ochutnávání a porovnávání sedmi veltlínů a jednoho Neuburského. Každé víno uváděl jeho tvůrce malý, drobný vinař či ve dvou případech vinařka. V Bohuticích není žádné velké vinařství nebo vůbec profesionální, jenom drobní pěstitelé, zahrádkáři a tak si mohou se svými víny v demižonech opravdu pohrát. Většina hroznů pocházela z místní viniční trati U sv. Michala a po jednom z Olbramovické hory, Leskouna a Kokusových hor v Petrovicích. Všechna vína byla zatříděna jako zemská. Nabídka vín byla následující:

Veltlínské zelené 2011, suché s vyššími kyselinkami, svěží, lehké lipové tóny s delší dochutí. Své víno komentovala paní Markéta Stáňová.

Veltlínské zelené 2011, suché, svěží kyselinky, trochu pepřovitý nádech, lehce minerální. Střední dochuť. Víno vyrobila paní Romana Uzlová.

Veltlínské zelené 2011, polosuché, opět lehké lipové tóny ve vůni i v chuti, vyrovnanější, líbivé. Veltín se hodně líbil. S jeho výrobou si pohrál pan Pavel Sedmera starší.

Veltlínské zelené 2011, polosuché pana Josefa Novosada staršího bylo hodně podobné předešlému veltlínu, svěží, voňavý s příjemnými kyselinkami, střední dochutí. Docela by se dlouho u tohoto veltínu dalo posedět.

Veltlínské zelené 2011, suché pana Zdeňka Dřeva, lehká pepřovitou či hořkost, svěží kyselinky.

Veltlínské zelené 2011, suché pana Rudolfa Rozbořila mladšího, bylo posledním vzorkem veltlínu. Svěží, ovocné, opět s příjemnými kyselinkami, moc dobrý veltlín. Měli jsme výbornou možnost posoudit a porovnat veltlíny od několika drobných pěstitelů. Všechny vzorky byly bez nadsázky opravdu dobré. Ovšem pro mne nejlepší, který mne oslovil asi nejvíc, byl vzorek pana Rudolfa Rozbořila mladšího.

Poté následovala prohlídka nádherných zrestaurovaných soch v areálu obecního úřadu a posezení venku na nádvoří u jídla a vína až do 22 hodiny večerní. Rozhodně se sobotní, ale podle informace Ing. Čepičky i páteční putování vydařilo a je zcela jasné, že Sdružení znojemských vinařů společně s MAS Znojemské vinařství bude organizovat další, v pořadí již čtvrtý ročník. A asi to bude opět první víkend v červnu.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5697x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5