O Víně

11.06.2012 TýKej Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 11.06.2012 07:07

XIV. ročník Koštu hraběte Chotka na zámku ve Velkém Březně

V sobotu 26. května 2012 se konal již čtrnáctý ročník Koštu hraběte Chotka na zámku ve Velkém Březně. Více v následující reportáži.

Jde o menší vinařskou akci, o které se příliš nemluví a je známá hlavně mezi milovníky vín z Velkého Března a blízkého okolí. Důvod je prostý. Většina vinařských stánků je umístěna přímo v zámeckých interiérech, což slibuje sice pohádkovou atmosféru, nicméně prostory jsou stísněné a je tedy v zájmu organizátorů, vinařů i návštěvníků, aby akce zůstala komorní. Více pohodlí pak slibuje zámecká zahrada, kde si vínomilci mohou dopřát chvíle pohody, coby rozvalení na dece, a udělat si při koštování třeba i menší piknik.

Jako každým rokem, byla zastoupena řada úžasných vín jak z Čech, tak z Moravy. Už s předstihem dvou týdnu, tedy 12. května 2012, zasedla degustační komise, aby vyhodnotila 289 vzorků vín ve 33 odrůdách od 60 výrobců. Z toho 256 vín pocházelo z Moravské vinařské oblasti a 24 z České.

Stánky se všemi oceněnými víny byly umístěny hned u vchodu do samotného zámku. Moje kroky však směřovaly do vnitřních prostor, jelikož osobně upřednostňuji ochutnávky a poklábosení přímo u konkrétních vinařů.

Dalšími řádky reportáže se tedy zaměřím na to, co mě během dne nejvíce oslovilo. Předem se omlouvám, že některé charakteristiky nejsou kompletní. Jednoduše proto, že při obdobných akcích, u stánků, kde se valí jedna skupinka lidí za druhou a všichni chtějí ochutnat, je problém, tedy alespoň pro mne, zdržovat se a studovat každou etiketu. Ochutnávky řeším tak, že jedu láhev po láhvi. Ty jsou v naprosté většině případů logicky srovnány od bílých vín suchých až po slaďoury a končí víny červenými. Červená vína jsem si, v dobré vůli, plánoval nechat až na úplný konec, ale nezadařilo se vůbec. Po ochutnání takřka všech na stáncích nabízených bílých vzorků, jsem už nenašel dostatek sil začínat červená.

Vinařství Jan Baláž, Dolní Dunajovice

Rodinné vinařství tří bratrů a otce. Hospodaří na cca 11 ha vinic. Roční produkce činí 35 tisíc lahví.

• Aurelius 2011 pozdní sběr
   - krásné ovocité víno plné chuti, podpořené svěží kyselinkou. Moc mi chutnalo.

• Děvín 2011 pozdní sběr
   - tělnaté, extraktivní víno, které se velmi povedlo. Vůně připomínající tramín, v ústech pak zanechává plnou chuť, která nabídne široké spektrum tónů od květnatých tramínových až po svěží ovocité podtóny.

Vinařství Bauman, Velké Bílovice

Funguje od roku 1992, kdy navázalo na rodinnou tradici, již ve čtvrté generaci. Vinařství zpracovává výhradně vlastní hrozny, které se rodí na čtyřech hektarech vinohradů. Zvláštní důraz kladou na Tramín a nutno podotknout, že se jim v tom daří. Důležitou částí vinařství je i penzion U hroznu, kde rodina Baumanova s radostí přivítá zájemce o ubytování. Zajímavostí je, že krom vín a hroznové šťávy můžeme ochutnat také několik druhů medoviny. Zvláště mě nadchla brusinková :-)

Tramín červený 2011 pozdní sběr, polosladké, trať Vinohrádky
Tramín červený 2011 pozdní sběr, polosladké, trať Zadní hora
Tramín červený 2011 pozdní sběr, polosladké (z dubového sudu)

  -všechny tři tramíny mi vesměs přišly hodně podobné. Všude výraznější zbytkový cukr, který, dle mého názoru, Tramínu velice sluší. Přesto nikterak „nekřiví hubu". Vína jsou pěkně pitelná, tóny růžičky a kořenitost typická pro tuto odrůdu nesporné a vše završuje nekonečně dlouhá dochuť. Osobně mě toliko nadchly, že zeptá-li se mě někdo, jaký Tramín bych doporučil, jednoznačně odpovím „Tramín od Baumana".

Veltlínské zelené 2011 kabinet, polosuché
   - ve vůni i v chuti jablko s podtóny zeleného pepře. Příjemně pitelné víno s delší, cukrem podpořenou, dochutí.

Veltlínské zelené 2011 pozdní sběr, polosuché
   - srovnatelné s předchozím vzorkem, ale vyšší nazrálost hroznů při sběru je v chuti znát. Předchozí vzorek mi přišel lepší, řekl bych svěžejší.

Vinařství Fridrich, Vracov

Malé rodinné vinařství se zpracováním hroznů ze 3 ha vlastních vinic ve Slovácké vinařské podoblasti.

Toto vinařství také nabízí posezení v klasickém slováckém sklípku, řízené degustace a občerstvení pro 40 osob.

• Chardonnay 2011 pozdní sběr, polosladké
   - příjemně nasládlé víno se svěžími tóny banánů a manga ve vůni i chuti.

Tramín červený 2011 jakostní, suché
   - na dotaz: „Proč Tramín do sucha? Slušel by mu zbytkový cukr, nemyslíte?" mi bylo řečeno: „No víte, on nám prokvasil až do sucha - jsme to nějak tento - neuhlídali. To se občas stane!".  Ve finále ale nebyl vůbec špatný. Tramín ve vůni byl cítit krásně, v chuti tedy sucháč, ale nedrhnul, ba dokonce se mi zdál příjemně pitelný. Takové osvěžující víkendové pití.

Rodinné vinařství Kubík, Velké Bílovice

Sklepmistr Míša Kubík u nás v Klubu přátel vín v Ústí nad Labem již byl na řízené degustaci. Rovněž jsem měl možnost ochutnat jeho kousky ročníku 2011 přímo ve Velkých Bílovicích letos na přelomu března a dubna na vyhlášené akci „Ze sklepa do sklepa".  Jeho vína osobně řadím mezi své největší favority. Všechna do jednoho úžasně pitelná, vymazlená, jakoby sama klouzala do krku a vybízela -  „dej si ještě". Nevím, jak to Michal Kubík dělá, ale sametovost jeho vín, která jsou navíc plná všech ovocitých tónů, které si snad umím vybavit, mě znovu a znovu nutí jeho vína kupovat a pak je bez milosti vyžahnout. Na druhou stranu, někdo by mohl namítnout, že Kubíkova vína jsou v určitém ohledu tak zvláštně podobná jedno druhému, až to z nich dělá fádní sortiment. Já si to ale osobně nemyslím - co je dobré, to je dobré.

Aurelius 2011 pozdní sběr, polosladké
  - sametově jemné, ovocité, velice příjemné.

Hibernal 2011 výběr z hroznů, polosladké
  - sametově jemné a přitom plné ovocitých tónů a lehké kořenitosti, kterou doženou cukry v delším závěru.

Chardonnay 2011 pozdní sběr, polosuché
 
- příjemně ovocité víno po zralých banánech a mangu. Exotika, kterou zbožňuji.

Neuburské 2011 pozdní sběr, suché
  - kořenité víno, které se otevřelo až po chvíli kroužení na sklence a dalo mi zakusit decentních ovocných tónů. Nejspíš by mu prospělo ještě ležení rok dva na láhvi. Jaká škoda, že v mojí vinotéce tak dlouho nemá šanci vydržet.

Pálava 2009 výběr z bobulí, sladké
  
- slaďourek hodící se, jak jinak, k nějakému dezertu nebo ovoci. Plné medovinových tónů připomínajících ledová a slámová vína.

Vinařství Lahofer, a.s., Dobšice u Znojma

Profláklá firma, která vznikla přejmenováním společnosti PRVNÍ ZNOJEMSKÁ VINAŘSKÁ, a.s..

Ve Velkém Březně jsem, již potřetí, ochutnal jejich vína se známkou VOC (= Vína originální certifikace) Znojmo. Přesto, že se objevuje značné množství postojů proti tomuto a podobným apelačním systémům, já osobně proti označení VOC nic nemám. Tedy abych byl přesný, nic proti VOC Znojmo, kde zařadili na seznam typických odrůd pouze tři, a to Ryzlink rýnský, Sauvignon a Veltlínské zelené.

Ryzlink rýnský 2011 VOC, polosuché
  
- víno plné citrusových plodů a značné minerality. Osvěžující mok. Velmi mě oslovuje.

Pálava 2011 výběr z hroznů, sladké
  
- ve vůni jsem cítil velmi decentní tramínové podtóny. V chuti pak značně již vystupoval cukr a med. Tedy víno, které nejsem dost dobře schopný vypít sám, ale povětšinou taková dělím třemi lidmi výše :-)

Tramín červený 2011 výběr z bobulí, sladké
  
- pravidlo královského dělení zde platí jakbysmet. Víno se mi líbilo, dělá čest své odrůdě a nevím, co víc bych k němu dodal.

Vinařství Maděřič, Moravský Žižkov

Malá firma Ludvíka Maděřiče, která začala s výrobou vína v roce 1993. Nyní obhospodařují cca 30 ha vinic.

Jejich motto: „Život je příliš krátký na to aby se pilo špatné víno".

Chardonnay 2011 pozdní sběr
 
- překrásně navoněné víno evokující chutě banánu a manga, velmi svěží a svižné.

Muškát moravský 2011 pozdní sběr
 
- rovněž krásně navoněné, plné květinových tónů s lehkou hedvábnou chutí po muškátovém oříšku.

Neuburské 2011 pozdní sběr
 
- velmi osvěžující ovocité víno s příjemnou kyselinkou. Slušelo by mu ještě nějakou dobu vyzrát na láhvi.

Sauvignon 2011 pozdní sběr
 
- velmi povedený Sauvignon s vůní a chutí plnou kopřiv a angreštu.

Tramín červený 2011 výběr z hroznů
 
- ukázkový tramín s podílem zbytkového cukru, svěží kyselinkou a tělnatou kořenitou vůní a plnou chutí.

Vinařství Stanislav Málek, Popice

Vinařství zasloužile hrdé na své vinice rozkládající se na úpatí Pálavských vrchů.  Proslulá je už i výtečná domácí pomazánka paní Málkové, kterou tradičně vozí na každou výstavu vín jako zákusek.

Ryzlink rýnský 2011 pozdní sběr, polosuché
 
- výtečný ryzlink s ukázkově ovocitou vůní, o němž platí „co ve vůni to na jazyku". Svěží kyselinka a adekvátní zbytkový cukr dává tomuto víno šmrnc, vlastní vínům ryzlinku rýnského.

Ryzlink rýnský-červený 2009 pozdní sběr, polosuché
 
- zajímavá mutace ryzlinku rýnského, kterou jsem měl možnost ochutnat poprvé v životě.  Tedy nerad bych uváděl nepravosti, vycházím pouze z toho, co mi bylo řečeno synem pana Málka u jejich stánku. Prý se jedná tedy o mutaci, které je jako šafránu a není nebo ještě nebyla zařazena mezi oficiální odrůdy. Na každý pád zajímavá to informace.

Svatovavřinecké klaret 2011 pozdní sběr, polosuché
 
- lehké osvěžující víno s příjemnými ovocnými tóny, které neurazí ani nenadchne. Příjemné pití na parné letní víkendy.

Vinařství Štěpán Maňák, Žádovice

Založeno roku 1992 se sídlem ve Slovácké podoblasti asi 6km od Kyjova.

Cuvée bílé 2010 známkové, polosuché (Family Pinot)
 
- kupáž rulandy bílé, rulandy šedé a rulandy modré.
  - harmonie ovocitých tónů meruněk a broskví, které můžeme hledat jak ve vůni, tak v chuti.

Chardonnay 2010 pozdní sběr, suché (barikované)
 
- zde se ukazuje, že tvrzení „Šardonkám barik sluší." je podložené. Překrásné ovocné chutě, které přechází snad až v tropické podtóny, doplněné o šmrncovní, řekl bych akorátní  dřevitost a vanilkovou dochuť. Kdo neochutnal, neváhejte, stojí to za to!

Top Wine s.r.o., Horní Věstonice

Velmi mladé vinařství založené před čtyřmi lety. Jejich strategie prosazení se na trhu spočívá ve výrobě vína metodou Sur Lie. Všechna svá vína nechávají ležet delší dobu na odumřelých kvasnicích, což teoreticky zpomaluje stárnutí vína a rovněž, jak já říkám, „nakopává" jeho ovocné složky, takže víno se dostává řádově na vyšší level. Praxe je ovšem relativní. Toto vinařství se opírá o více jak 30leté zkušenosti enologa, pana Vladimíra Eliáše, takže má velmi dobrý potenciál touto cestou prorazit.

Osobně se musím přiznat, že nejsem příliš velkým zastáncem čehokoliv, co leželo delší dobu na mrtvolkách kvasnic. Již na letošních jubilejních Vinařských Litoměřicích jsem chutnal suchá vína tohoto vinaře a musím konstatovat, že ani jedno mě nenadchlo, spíše naopak. Co se týče vín se zbytkovým cukrem, ta jsem okusil právě ve Velkém Březně a níže zmiňuji své dojmy:

Chardonnay 2008 pozdní sběr (sur lie)
 
- velmi povedené víno s plnou ovocnou chutí a podtóny citrusových plodů. Nemohu než pochválit.

Ryzlink rýnský 2008 kabinet (sur lie)
 
- ovocité, nazrálé víno, které ovšem neztratilo nic ze své svěžesti. Ve vůni i chuti opět citrusy.

ZD Němčičky, Němčičky

Hospodaří na 124 ha vlastních vinic ve Velkopavlovické vinařské podoblasti. Zakládají si na Terroir Modrých hor.

Co se týče suchých vín, byl jsem z nich velmi rozpačitý. Ve vůni hezká, ale chuť jakoby těžká, přehnaně zemitá. Našly se ovšem i vzorky, které mě zaujaly:

Irsai Oliver 2011 pozdní sběr
 
- velmi příjemné a pitelné víno s výrazným aromatem po muškátu.  V chuti vyvážené, dobře pitelné.

Rulandské bílé 2011 pozdní sběr
 
- příjemné víno s jemnou chutí do broskví.

Toť výčet vzorků, které mě na výstavě nejvíce zaujaly. 

Samotný košt doprovázela téměř po celou dobu živá muzika, k dispozici bylo občerstvení, volně přístupná zahrada - zkrátka všudypřítomná skvělá nálada. Počasí nám také přálo, bylo příhodně polojasno s teplotou okolo 20°C.

K závěru také proběhlo slavnostní předání diplomů komisí oceněným vinařům, jak jinak než za bouřlivého potlesku. Nemenší radost jim udělali samotní návštěvníci, neboť prodej vín probíhal doslova po kartonech.

Nezbývá než doufat, že se dočkáme ještě mnoha dalších ročníků, alespoň tak okouzlujících, jak byl ten letošní, již čtrnáctý.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4360x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5