Březnový košt v Miroslavi
Konečně jsme se dočkali našeho tradičního a velmi oblíbeného koštu v Miroslavi. Letošní košt byl v pořadí už šestnáctý. Ale ouha! Pořadatelé nás letos pořádně zaskočili posunutím termínu o více jak dva měsíce dopředu na sobotu 3. března. Tradičně byl tento košt vždy v polovině května a zcela poslední ve Znojemské vinařské podoblasti.
Většinou krásná slunečná a teplá květnová sobota příjemně doplňovala skvělou atmosféru, která tu vždy panovala. No a samozřejmě dobrá vína nejenom od nás, ale i z Mikulovska a Slovenska. A navíc v polovině května mám narozeniny a to samozřejmě byla velice pádná příležitost nechat se zavézt do nedaleké Miroslavi. Pan Jiří Hybler, předseda degustační komise a současně šéf „Skupiny miroslavských vinařů" sdružených pod „Občanské sdružení Marek" důvod, proč posunuli termín na počátek března, osvětlil tím, že vzhledem k vyšším teplotám byla vína teplá, místních návštěvníků prý bylo méně, obtížnější bylo i shánění vzorků vín a ve spolku zavládl názor prostě termín posunout do března. A tak tedy účastníci 16. ročníku přehlídky vín tradičně uspořádaného v bývalé židovské synagoze dávno již přestavěné na kulturní dům se v sobotu 3. března 2012 zvědavě hrnuli k nalévacím pultíkům.
Bylo zde připravenou přes 500 vzorků vín, která ohodnotila koncem února (24. 2.2012) degustační komise složená i z vinařů ze Slovenska. Miroslavští mají dlouholeté, velice přátelské kontakty s kolegy ze Svätého Jura, Báhoně, kteří také pravidelně v Miroslavi vystavují svá vína. Letos dovezli přes padesát vzorků. A na výstavu přijel dokonce celý autobus vinařů. Nemyslím si, že by zde bylo letos víc návštěvníků nežli v květnu, přece jenom koncentrace výstav a koštů je u nás v březnu opravdu vysoká a člověk neví, které dát přednost. Ale to si musí organizátoři sami zhodnotit, zda udělali dobře nebo ne a zda letošní výstava byla lepší či nikoliv. Tradičně se platí vstupné zahrnující katalog, skleničku a neomezené množství vzorků. Žádné a podle mne zbytečné bločky. Od deseti hodin, kdy výstava začala, jsme bez problémů ochutnali všechna oceněná vína a nejlepší vína v odrůdách a poté jsme si už jenom vybírali mezi početnými vzorky vín další. Cen se rozdávalo několik. Šampionem bílých vín se stala opravdu skvělá Pálava, výběr z hroznů ročníku 2011 z Vinařství Lahofer, s.r.o. z Dobšic o které předpokládám, že se o ní bude v budoucnu psát nějaká recenze. Šampionem červených vín byl Zweigeltrebe 2011 rovněž ve výběru z hroznů ze Znovínu Znojmo, a.s. Nejlepší rosé víno bylo z Adámkova vinařství z Višňové za Frankovku 2011. Nejlepší víno vystavovatele z Miroslavi byl výborný Müller-Thurgau 2011, pozdní sběr z Vinařství Kohoutek. Miroslavští vinaři na výstavu dodali více jak stovku vzorků. Nejlepší víno zahraničního vystavovatele byl vyhlášený Ryzlink vlašský 2011 pana Ladislava Pethö z Báhoně ze Slovenska. Příjemné je ale zjištění, že přibližně každý pátý vzorek vína byl od místních vinařů z Miroslavi nebo blízkého okolí. A vína to byla většinou velice dobrá.
Největší zastoupení mělo pochopitelně Veltlínské zelené v počtu 49 vzorků, Ryzlink vlašský 31 vzorků, Rulandské bílé 26 vzorků, Chardonay 22 vzorků, Rulandské šedé 20 vzorků, Sauvignon 18 vzorků atd. a z modrých odrůd potom Svatovavřinecké 26 vzorků, Frankovka 24 vzorků, Zweigeltrebe 16 vzorků, Dornfelder 12 vzorků atd. Rosé vín bylo 37 vzorků z různých odrůd.
Ovšem jak to bývá bohužel u nás většinou zvykem, místních návštěvníků prý bylo méně a převažovali milovníci vín "odjinud", jak jsem zaslechl četné povzdechy mezi organizátory. Po slavnostním vyhlášení výsledků koštu organizátory, představiteli Miroslavi a předáním ocenění vinařům, jež probíhalo na jevišti, jsme se přesunuli právě tam k jediným volným stolům. Z tohoto přímo strategického místa jsme měli dokonalý přehled co se děje v sále ale hlavně jsem odtud neustále běhal pro další a další vzorky vín, která jsme chtěli ochutnat. Velmi mile nás překvapil moc pěkný až téměř „skvělý" Tramín červený 2011 výběr z hroznů z Vinařství Tichý z Rybníků, Ryzlink rýnský 2011 výběr z hroznů Ivo Lukeštíka z Božic nebo Sylvánské zelené 2011 výběr z hroznů pana Josefa Mažára z Hrušovan nad Jevišovkou. Jakostní Müller-Thurgau 2011 pana Milana Kubíka z Hrušovan nad Jevišovkou byl opravdu parádní stejně jako z Vinařství Kohoutek z Miroslavi. Přechutnali jsme několik vzorků Veltlínského zeleného, ale nemohu si pomoci DAC Weinviertel, které často pijeme, nás v porovnání s těmito vzorky oslovilo podstatně víc... Podobný dojem jsme měli z Zweigeltrebe. Ovšem Dornfelder 2011 pozdní sběr ze Znovínu byl moc dobrý.
Náš celkový dojem z koštu v Miroslavi se nezměnil v porovnání s minulými, které jsme navštívili bez ohledu na změnu termínu. Prostě pohoda, výborná atmosféra a většinou výborná vína.