Neusiedlersee DAC - nová rakouská apelace
V dnešním příspěvku se v krátkosti seznámíme s novou apelací v rakouském apelačním systému DAC (Districtus Austriae Controllatus), jež dostala název dle stejnojmenné vinařské podoblasti, tj. s apelací Neusiedlersee DAC.
Dne 1. února 2012 byl usnesením Regionálního vinařského výboru Burgenlandu (Regional Weinkomitee Burgenland) schválen návrh na ustanovení v pořadí osmé rakouské apelace, jež má být nazvána Neusiedlersee DAC a bude se rozkládat na území vinařské podoblasti Neusiedlersee, jíž nalezneme východně od Vídně na severních a východních březích jezera Neusiedlersee (Neziderské jezero), tudíž nyní čeká tato apelace, již pouze na potvrzení Národní vinařské komise (National Weinkomitee) a celkové schválení, jež by mělo nastat v nadcházejících dnech. Tímto krokem dochází k tomu, že celá spolková země Burgenland (Hradsko) bude pokryta rakouským apelačním systémem, kdy všechny místní čtyři vinařské podoblasti budou mít svojí apelaci, nejstarší z roku 2005 je apelace Mittelburgenland DAC (vinařská podoblast Mittelburgenland), následovaná apelací Leithaberg z roku 2008 (vinařská podoblast Neusiedlersee-Hügelland vyjma okresu Mattersburg a vinařské obce Jois a Winden am See z vinařské podoblasti Neusiedlersee) a konečně apelací Eisenberg DAC z roku 2008 (vinařská podoblast Südburgenland).
Tak jako u všech apelací, i u této předcházela jejímu předložení ke schválení rozsáhlá diskuze, např. poměrně dlouhou dobu se vedla jednání o ustanovení názvu apelace, těch návrhů existovala celá řada, vyjma nejlogičtějšího a vítězného Neusiedlersee DAC, to byly například: Pannobile DAC, Seewinkel DAC, Heideboden DAC či Zweigelt DAC. Rovněž i o odrůdové skladbě se dlouho diskutovalo, Zweigelt (Zweigeltrebe) byl jasnou jedničkou, již od samého počátku, jelikož se jedná o jednu z nejznámějších a nejrozšířenějších odrůd révy vinné v dané vinařské podoblasti, jež se nyní pěstuje na více jak 1800 ha v dané oblasti, avšak původně se mluvilo i o odrůdě Welschriesling (Ryzlink vlašský) pro bílá vína či o první rakouské apelaci pro sladká vína, avšak z druhé jmenované odrůdy sešlo poměrně záhy, jelikož se vinařská podoblast snaží profilovat spíše výbornými červenými a sladkými víny. V případě sladkých vín šlo spíše o nedohodu na podmínkách, jež by tato apelace měla obsahovat, kdy především vína z okolí vinařské obce Illmitz se snaží profilovat pod názvem této obce, nežli pod názvem vinařské podoblasti. I u takřka bezproblémového Zweigeltu, však došlo k tomu, že je možné tvořit i cuvée založené na této odrůdě, jelikož mnoho vinařství dělá vína z této odrůdy pouze v tzv. základní řadě a právě při zrání v dřevěných sudech už produkují místní vinařství spíše různorodá cuvée.
Apelace Neusiedlersee DAC stejně jako předešlých sedm rakouských apelací bude mít dvě kategorie, tzv. Klassik, jež bude značena jen Neusiedlersee DAC a tzv. Reserve, jež bude značena Neusiedlersee DAC Reserve, jejich stručný popis naleznete níže, přičemž se již nedá předpokládat, že by se podmínky nějak radikálně při finálním schvalování měnily.
Neusiedlersee DAC - pod tímto apelačním označením budeme nacházet odrůdově typická, ovocná a jemně kořenitá vína z odrůdy Zweigelt (Zweigeltrebe), přičemž bude možné přidat až 15 % jiné odrůdy bez jejího uvedení na etiketě. Zrání vína musí probíhat v nerezových tancích případně v klasických dřevěných sudech, dalšími podmínkami bude max. 4 g/l zbytkového cukru a min. 12,0 % alk. Víno zatříděné v této apelaci bude smět jít do prodeje od 1. března roku následujícího po sklizni. Předpokládaná cena vína v apelaci Neusiedlersee DAC by měla činit cca 6 € a více.
Neusiedlersee DAC Reserve - víno zatříděné v této apelaci bude muset pocházet z odrůdy Zweigelt (Zweigeltrebe) či se bude muset jednat o cuvée autochtoních odrůd, v němž min. podíl odrůdy Zweigelt (Zweigeltrebe) má činit 60 %. Zrání vína musí probíhat v dřevěných sudech typu barrique či v klasických dřevěných sudech, dalšími podmínkami bude max. 4 g/l zbytkového cukru a min. 13,0 % alk. Víno zatříděné v této apelaci bude smět jít do prodeje od 1. září roku následujícího po sklizni. Předpokládaná cena vína v apelaci Neusiedlersee DAC by měla činit cca 12 € a více.
Vzhledem k tomu, že celý proces stanovení této nové apelace bude definitivně uzavřen v průběhu příštích dnů, tak se s těmito víny budeme moci setkat již v tomto roce, tj. poprvé se bude týkat vín ročníku 2011, nezbývá nežli tedy popřát této nové apelaci stejnou popularitu, jíž mají ostatní rakouské apelace. V příloze pak najdete mapové podklady týkající se vinařské podoblasti Neusiedlersee, všechny jsou volně stažitelné na webových stránkách Österreich Wein Marketing (ÖWM).
Na závěr si dovolím tedy ještě připomenout všechny rakouské apelace a odrůdy pro ně schválené:
Weinviertel DAC (2002/2009) - Grüner Veltliner (Veltlínské zelené)Mittelburgenland DAC (2006) - Blaufränkisch (Frankovka modrá)Traisental DAC (2006) - Grüner Veltliner (Veltlínské zelené), Riesling (Ryzlink rýnský)Kremstal DAC (2007) - Grüner Veltliner (Veltlínské zelené), Riesling (Ryzlink rýnský)Kamptal DAC (2008) - Grüner Veltliner (Veltlínské zelené), Riesling (Ryzlink rýnský)Leithaberg DAC (2008/2009) - Chardonnay, Grüner Veltliner (Veltlínské zelené), Neuburger (Neuburské), Weißburgunder (Rulandské bílé) či jejich cuvée, Blaufränkisch (Frankovka modrá), Pinot Noir (Rulandské modré), Zweigelt (Zweigeltrebe)Eisenberg DAC (2008/2009) - Blaufränkisch (Frankovka modrá)Neusiedlersee DAC (2012) - Zweigelt (Zweigeltrebe)