O Víně

18.04.2005 Anax!en Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Degustace maďarských vín (7. dubna 2005 Ostrava) II.část

Jelikož v Maďarsku lze najít spousty kvalitních vín, byla tato ochutnávka rozdělena do dvou částí. Sice to nebyl zrovna ten výběr toho nejlepšího, co jde v Maďarsku najít (za tu cenu by to asi ani nešlo, ale i tak myslím, že by se dalo najít lepší). Ale každý si zde mohl pohledat to své. Já osobně jsem byl touto druhou částí zklamán. Nejdřív došlo k výměně tramínu, na který jsem se moc těšil, za jiné víno. Potom jsem zjistil, že budeme pít totéž víno, co minule a nakonec jako hřeb večera „jen“ 4 putňový tokaj, (oproti 6 p. minule). To mne malinko zamrzelo a navíc mi z těch 12 vín opravdu zachutnaly jen čtyři. To je celkem špatná bilance. Ještě vedle u stolu seděla dáma, která byla šíleně navoněná sladkým těžkým parfémem, který dlouhou dobu ničil mé čichové vjemy, než jsem otupěl. Chci tímto požádat, pokud se těmito řádky náhodou prokusují dámy neznalé bontonu, který se sluší při degustacích (to se samozřejmě i týká neznalých pánů), aby si tu mobilní parfumerii nechali na jiné příležitosti. Je celkem nepříjemné, když chcete vychutnat hezkou vůni vína, ale tu vám přebije ten šílený parfém linoucí se od vedlejšího stolu. Dosti remcání, musíme si najít na všem něco pozitivního. Pojďme se tedy pozitivně naladit následujícími víny , když už ne chutí, určitě alkoholem…

Olasz rizling 2003, vinařství Figula
Takže tento vlašák byl poněkud světlejší se zelenými odlesky. Ve vůni seno s kytičkami, jemná chlebovina a blíže nespecifikované svěží citrusové plody. Chuť kyselejší, tří až čtyř sekundová dochuť, slabší mandle. Víno vyrobeno metodou řízeného kvašení, sběr hroznů v polovině října, následně 6-8 dní fermentace. Potom 6 měsíční ležení na sudech. Alkohol 13 %, kys. 5,6 g/l, cukr 1,3 g/l, extr. 27 g/l. Cena 234,- Kč.

Királyleányka 2003, vinařství Thummerer
Prý tento název znamená princezna. Přiznám se, že s touto odrůdou jsem se ještě nesetkal, o to větší bylo mé překvapení. Co toto víno ztrácí na barvě, získává na vůni. Jedním slovem fantastická. Hezká širokospektrální intenzivní plná ovocná vůně. Malinko mi připomínalo naše tramíny, včetně kompotové mandarinky a kytiček, bez toho kořeněného podkladu. Opravdu si mě získal. V chuti se na počátku projevilo jemné perlení. Velmi osvěžující s drsnějším odchodem a mírnou tříslovinkou. Alkohol 12,5 %, kys. 6 g/l, cukr 2,6g/l, extr.21,5 g/l. Cena 207,- Kč.

Sauvignon blanc 2003, vinařství Figula
Barva opět světlejší se šedozelenými odlesky. Vůně velmi pěkná, ovocná, předznamenávající krásný broskvový Sauvignon z dobré polohy a výběru. Ovšem chuť byla po tak pěkné vůni zklamáním. Byl takový kyselejší, sliny vhánějící do pusy, s kopřivou na pozadí. Čtyř sekundová dochuť, na stěnách menší mapy, pomalu stéká. Nevím, nevím, ale mohu říci, že jsem pil lepší naše sauvignony a za menší peníz. Alkohol 13 %, kys. 6,3 g/l, cukr 2,9 g/l, extr. 23,7 g/l. Cena 241,- Kč.

Pinot gris 2002, vinařství Figula
V minulé recenzi je toto Rulandské šedé v suché verzi, tento byl pro změnu polosuchý. Barva konečně se záblesky sytější zlaté se šedými odlesky. Středně intenzivní vůně s hezkými tóny sladšího ovoce. Sice pán prezentující vína tvrdil, že tam jsou hezké bylinné vůně, ale ty jsem tam vůbec necítil. Když jsem to řekl u stolu, ostatní mi to potvrdili, že si to právě mysleli také, ale radši mlčeli. Tak jsme se zasmáli, že možná dotyčný pán pije jiné víno, než my. Ještě tam byl jemný kouřový tón ze starého sudu, ve kterém víno leželo 6 měsíců. V chuti byl pěkně vyvážený, hladce sklouzl do krku, pěkně hřeje pětisekundovou dochutí, krásné plné tělo. Bylo celkem hezké, chutné, ale chybělo mu takové to „něco“, aby se mi vetřel do přízně. Cukernatost 21° NM. Alkohol 13%, kys. 6,4 g/l, cukr 8,6 g/l, extr. 30 g/l. Cena 262,- Kč.

Muskotály Egri cuveé 2003, vinařství Thummerer
Toto je náhradník zmíněného tramínu v úvodu. Toto víno mi naštěstí velmi zachutnalo, tak ta ztrátu tramínu nebyla tak bolestná. Je to lehké bílé víno, skládající se z Muškátu Ottonel, Irsai Oliver a Zefíru. Má poměrně nízký obsah alkoholu 10,5 %. Je to tónované tak, aby měl člověk pocit, že právě kousl do čerstvých hroznových bobulí. A čerstvého ovoce, 49 g/l zbytkového cukru pan Thummerer dosahuje tím, že fermentaci v určitém okamžiku zastaví. Koncovými spotřebiteli tohoto vína jsou mladí lidé, kteří se s vínem teprve seznamují a plnější vína s vysokým obsahem tříslovin jsou pro ně těžká. Výborně se toto víno hodí jako doprovod ke kamarádkám. Barva sytější zlatá se zelenými odlesky. Středně intenzivní vůně kytiček a hlavně květu černého bezu, ovocné tóny a s hezkým muškátem. Chuťově nádherně lahodný a velmi příjemný sladký vjem, vyvážený hezkou kyselinkou a pěknou střední dochutí. Vyroben metodou řízeného kvašení a následně rok a půl zrání na láhvi. Kys. 5,8 g/l, extr. 30 g/l. Cena 220,- Kč.

Villányi portugieser 2004, vinařství Vylyan
Barva rubínově červená. Ve vůni byla cítit hezká hořká čokoláda s karamelem, dále ostružiny a černý rybíz. V chuti středně intenzivní taniny. Drhne při polykání a také se objeví pěkná chuť kávoviny. Středně dlouhá dochuť. Vyrobeno metodou řízeného kvašení, 5 měsíců si válelo šunky v tanku a pak do lahví. Sběr hroznů probíhal 27. - 29. srpna, fermentace ve slupkách probíhala 21 dní při teplotě 28 - 30° C. Má jemný potenciál na dozrávání v lahvi cca 1-3 roky. Alkohol 11,5 %, kys. 4,4 g/l, cukr 0,9 g/l, extr. 21,6. Cena 200,- Kč.

Pinot noir 2003, vinařství Vylyan
Barva byla sytě temná rubínová, dalo by se říci až nezvykle moc vzhledem k odrůdě. Vůně oslovila nos černým rybízem a borůvkami či brusinkami. Chuť vůbec nezaostávala, ba dokonce ještě vůni předčila. Byla nádherně vyhlazená se silnější tříslovinkou a hezkou kyselinkou. Dostalo zlatou medaili na soutěži ve Švýcarsku, sklizeň proběhla 27. - 30. srpna, moderní macerace probíhala 6 dní při 30° C, potom šlo odpočívat do sudů. Na výrobu tohoto vína byla opět použita netradiční metoda scelování, kdy 30 % vína zrálo v novém sudu, 40 %v 1 rok starém sudu a 30 % ve 2 roky starém sudu. Taktéž na výrobu bylo použito 70 % vybraných bobulí dané odrůdy a zbývajících 30 % tvořily celé trsy. To celé ve výsledku dalo VELMI zajímavé víno s ohromným potenciálem a vynikající perspektivou do budoucna. Díky bohatým taninům a vyššímu alkoholu zvládne archivaci krásných 10-14 let. Mít tak aspoň o 150,- Kč menší cenu, asi by mně velice pálila peněženka, a to je u mne a červeného suchého vína co říct. Alkohol 13 %, kys. 5,1 g/l, cukr2 g/l, extr. 26,3 g/l. Cena 441,- Kč.

Cabernet Sauvignon 2001, vinařství Thummerer
Barva rubínová, u vůně jsem si udělal poznámku třešně v kouři. Chuťově se prosazoval tvrdší tanin a menší kyselinky, ale přes to celkem zakulacené víno. Opět vyrobeno metodou řízeného kvašení a následně jeden a půl roku v dřevěných sudech. Fermentace probíhala 20-21 dnů. Alkohol 12,5 %, kys. 3,2 g/l, cukr 2,2 g/l, extr. 29,8 g/l. Cena 338,- Kč.

Bikaver 2000, vinařství Thummerer
Tento nebyl tak dobrý, jako posledně s označením reserva. Holt, když pijete lepší a poté slabší, má smůlu, že jde ve stínu toho lepšího. Barva tohoto byla rubínová s tmavšími odstíny. Ve vůni šlo rozpoznat lesní plody a černý rybíz. Chuť se slabším taninem, hořký merlotovský závěr a kratší odchod. Na jeho výrobu bylo použito 30 % odrůdy Cabernet Sauvignon, 10 % Merlotu, 10 % Cabernet Franc a 50 % Modrý Portugal. Alkohol 13 %, kys. 5,4 g/l, cukr 2,3 g/l, extr. 27,6. Cena 282,- Kč.

Duennium 1999, vinařství Vylyan
Toto bylo nejdražší víno večera a tudíž asi nejočekávanější zážitek. Víno bylo opět vyráběno za soutěžními účely a tudíž si na něm dali záležet. Suroviny byly výhradně v kvalitě výběru z hroznů a postup byl takový, aby vzniklo víno jako z oblasti Bordeaux. Výnosnost z 1 ha vinice u tohoto vína je 35 hl (pokud jsem to postřehl správně, což prý je velice málo, všechno jde do kvality a ne kvantity). Použité odrůdy 50 % Cabernet Sauvignon, 25 % Merlot, 16 % Zweigeltrebe a 9 % Cabernet Franc. Navíc ještě z těch celkových 16 % cvajglu bylo 30 % v celých hroznech, což se také na chuti projevilo výraznější odrůdovou chutí. Sklizeň hroznů probíhala září - říjen, macerace probíhala při vyšších 30° C. Na vinětě je zobrazena bylina ginko biloba, přesně jsem nepochopil proč, ale prý že to je označení pro fajnšmekry, prostě supr-dupr-špeciál. Barva vína je temně tmavá inkoustově červená, jakou by si určitě svůj obývák vymaloval hrabě Drákula. Vůně je středně intenzivní a velmi mnohoslibná. Z toho mixu odrůd vše dohromady, spousty složek se bijí o přízeň Vašeho nosu. V chuti je víno velmi sametové s kulatými tříslovinami, hezky vyzrálé. Taktéž svíravější se středně dlouhou až delší dochutí. Toto vše jsem dokázal ocenit, ale klidně mne zatraťte, nechutnalo mi. Okej, vyhrálo spousty soutěží, milovníci červeného se možná posadí na zadek, ale mne neoslovil. Je pravda, že červené zrovna nemusím, ale pokud mi nějaké chutná (třeba výše zmíněný Pinot Noir) tak si ho náležitě vychutnám. Tohoto však ne. Alkohol 13 %, kys. 5,3 g/l, cukr 1,9 g/l, extr. 28,3 g/l. Cena 621,- Kč.

Hárslevelü 2004, vinařství Hétszölö
To je ono v úvodu zmíněné víno, které bylo taktéž na minulé degustaci. Beru, že je opravdu výjimečné za tu cenu, mohl bych ho pít neustále, ale raději poznám něco nového. Mrkněte se teda na jeho popis do první části maďarské ochutnávky, ještě doplním že název odrůdy znamená lipový list a název vinařství znamená sedmý hrozen a patří panu Dr. Kovácsovi (ne tomu z Novosedel, to je jenom shoda, až na titul...) Víno je opravdu hezky slaďoučké a při zamhouřených obou očích velmi dobře nahrazuje chuť některých našich ledovek, ovšem za podstatně lepší poměr cena/množství. Byl jsem také zvědavý, když jsem ho bodoval, kolik mu dám bodů teď a jestli se trefím do minulého hodnocení zhruba před měsícem. Opravdu si nepamatuji kolik dávám bodů za co konkrétním vínům a to ještě před tolika dny. A jste zvědaví jak jsem ujel? Nejste? Smůla, stejně se pochlubím, že jsem ho ohodnotil opět přesně na 88 b. Chápejte potěšilo mne, že bych už do těch tajů degustace vín mohl začít pronikat.

Tokaji Aszú 4 putt. 1999, vinařství Hétszölö
A je tady finále. Opět si rýpnu, minule jsme finišovali 6-ti putňovým výběrem, tak proč se to také nemohlo opakovat? Dobrá, tak tedy aspoň 5 putňový co? No jo, okej už držím ústa a jsem rád, že aspoň to. Mohl taky být 2 putňový popřípadě samorodné... Tento tokaj navíc nevypadal jako tokaj, neb byl maskován do světlejších barev díky výrobě v sudech. Vůně ovšem dohnala barevný deficit a hezky oslovila intenzivními cibébami, vyschlými hrozny, lípou, květenou a ovocem. V chuti zase působí vyváženě cukr a kyseliny. I přes tu sladkost víno působí velmi svěže než sladce. Snad za to může 9,4 g/l kyselin vypuštěných na 96 g/l cukru. Alkohol zůstal na hodnotě 11 % a extrakt je 131,1 g/l. Cena 392,- Kč.

Tak a je to! Na dnešní ochutnávce mne osobně zaujala princezna č.2 pro svůj krásný buket a hezkou chuť. Samozřejmě muškátové cuveé, pro svou velmi lahodnou a sladkou chuť a mix Otonel x Irsai x Zefír. Z červených je to ten Pinot Noir pro svůj obrovský potenciál, už teď chutnal náramně a za 10 let to bude opravdu něco. Že bych přeci jen nějaké ty peníze uškudlil? Když budu celý týden jíst jen suché rohlíky a sem tam si dám chleba... hmm, možná to vyjde. Ale to už bude stát zase víc, s obchodní marží, se kterou počítejte taky, pokud se díváte na ceny za víny. Takže závěrem akiuláys bakyliuáý čóroš móroš magyar! Nebo-li: S maďarskými víny velmi rád zas někdy na shledanou!

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3570x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5